close
Shëndetsi

3 ushqimet më të mira për të larguar stresin

arra2-741×375

Definitivisht secili ka nevojë për energji pas një periudhe stresuese. E pikërisht këtë gjë, që më pas iu kthehet në lumturi mund ta merrni me këto tri ushqime.

Arrat

Një grusht arra mund të ketë shumë kalori dhe përmbajtja e yndyrës nuk është gjithashtu e papërfillshme, por ato janë yndyrna të mira me të cilat po ushqeni trupin tuaj. Të njëjtat ju përcjellin energji dhe gjithashtu ulni presionin e gjakut, i cili tenton të rritet në qiell, veçanërisht në kohë stresi.

Kos me manaferra

Edhe më të qetët mes nesh do të këshilloheshin që të mos kërkojnë një kos të paketuar të mbushur me përmirësues shije dhe ëmbëlsues në seksionin e frigoriferit, por ata që duan ta trajtojnë veten me diçka të mirë në periudha stresuese mund të gatuajnë shpejt vetë një rostiçeri frutash. Thjesht përpunoni kuarkun ose jogurtin organik me disa fruta dhe shijojeni.

Kjo i jep trupit tuaj shumë proteina dhe kalcium, të cilat i nevojiten për të prodhuar lajmëtarë biokimikë, të ashtuquajtur neurotransmetues, që ju vendosin në humor të mirë.

Vitaminat nga manaferrat gjithashtu kujdesen për një sistem të fortë imunitar, i cili mund të vuajë në kohë stresi.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia