close
Rajoni

ABAZOVIQ: NËSE FORMOJMË QEVERINË – DO TË JETË E PAJTIMIT

w_56365868-800×450

PROTESTA NË PODGORICË KUNDËR RRËZIMIT TË QEVERISË AKTUALE

Në protestat e mbrëmshme në Podgoricë kundër rrëzimit të qeverisë aktuale, qytetarët revoltën e tyre e kanë shfaqur edhe para ndërtesës së Televizionit të Malit të Zi, ku Zv/Kryeministri Dritan Abazoviq, ishte thirrur për intervistë.

Pavarësisht se Abazoviqi u ka premtuar qytetarëve se nuk do të shkilet vullneti I votutesve, protestuesit kanë përdorur fjalë fyese kundër shqiptarëve.

Por, sot, përmes rrjeteve sociale, Zv/Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka deklaruar se I kupton qytetarët që mbrëmë protestuan në Podgoricë dhe mbron të drejtën e tyre të protestës.

“Me vite janë grumbulluar shumë padrejtësi dhe një reagim I këtillë është e logjikshme. Megjithatë, atyre që nxisin urrejtje dhe janë të ulur në karrike, cdoherë do t`u them se kujt I takoj” – ka shkruar Dritan Abazoviqi në Facebook.

“Nëse kemi mundësi të formojmë qeveri, kjo do të jetë Qeveri e pajtimit” – ka shkruar Abazoviqi, duke shtuar se të gjithë janë të mirëseardhur – malazezë, serbë, boshnjakë, shqiptarë, kroatë, ortodoksë, katolikë, myslimanë.

Në disa qytete të Malit të Zi, mbrëmë u mbajtën protesta me rastin e formimit të mundshëm të qeverisë së pakicës, kurse në Podgoricë qindra qytetarë ishin tubuar para Qeverisë e më pas edhe para ndërtesës së Televizionit të Malit të Zi.

Protestat janë rezultat I krizës qeveritare, që u shkaktua pasi Abazoviqi dorëzoi nismën për rrënimin e Qeverisë së Kryeministrit, Zdravko Krivokapiq, kurse ky I fundit dorëzoi nismën për shkarkimin e tij./KlanMacedonia/

 

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia