close
Sport

ANGLIA PËRZGJODHI 26 FUTBOLLISTËT PËR EURO 2020

B685D3A4-997E-4FA0-835D-852F7019725D

Seleksionuesi I Anglisë, Geret Southgate ka bërë publike 26 futbollistët për Kampionatin Evropian. Për shkak të pjesëmarrjes së ekipeve angleze në finalet e Ligës Europa dhe Ligës së Kampionëve Southa=gate ishte I detyruar që në momentin e fundit ta publikojë listën për EURO 2020.

Në listë gjenden katër mbrojtës të djathtë, edhe pse gjatë ditës pati spekulime se nga lista mund të përjashtohet mbrojtësi I djathtë I Liverpulit Trent Alexander Arnold.

Për shkak të lëndimeve definitivisht pa EURO 2020 mbeti ylli I ri Manchester Unitedit, Mejson Grinvud, derisa në kombëtare nuk mori ftesë as Xhesi Lingard.

PORTIERË:

Dean Henderson (Man Utd), Sam Johnstone (West Brom), Jordan Pickford (Everton)

MBROJTËS:

John Stones (Man City), Luke Shaë (Man Utd), Harry Maguire (Man Utd), Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Kyle Ëalker (Man City), Tyrone Mings (Aston Villa), Reece James (Chelsea), Conor Coady (Ëolves), Ben Chilëell (Chelsea), Kieran Trippier (Atletico Madrid)

MESFUSHORË:

Mason Mount (Chelsea), Declan Rice (West Ham), Jordan Henderson (Liverpool), Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Kalvin Phillips (Leeds)

SULMUES:

Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Man Utd), Raheem Sterling (Man City), Dominic Calvert-Leëin (Everton), Phil Foden (Man City), Jack Grealish (Aston Villa), Jadon Sancho (Borussia Dortmund), Bukayo Saka (Arsenal).

/KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia