close
Bota

ANKARA: ÇAVUSHOGLU- BE PO E TURPËRON TURQINË 

tvart

Ministri i jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu ka kritikuar partnerët e NATO-s se po refuzojnë që të ndajnë informacione dhe t’i shes pajisje shtetit të tij ndërsa Bashkimin Evropian e ka akuzuar se po e “turpëron” Turqinë.

Ai ka nënvizuar megjithatë se Turqia mbetët “një nga përkrahësit më të mëdhenj të NATO-s”, ndërsa ka thënë se spekulimet që Ankaraja mund ta lë aleancën po qarkullojnë nga “qarqe anti turke, jo nga ne”.

Ai ka thënë se Turqia ka bërë përpjekje të mëdha që të “përmbushë kushtet e afrimit me BE-në” gjatë viteve të fundit, por ndërkohë ka pranuar “vetëm kërcënime, ofendime dhe bllokim total”. /Agjencitë/

 

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia