close
Sport

BASKETBOLL: FITORE E HIDHUR E RMV-s KUNDËR ESTONISË

531879E7-1C2A-4F14-8F94-DEC335DDCED2

MAQEDONIA E VERIUT – ESTONIA 86:84 


Reprezentacioni i maqedonisë së veriut  nuk arritën të kualifikohen  për Botërorin 2022, edhe  pse  në ndeshjen e  fundit   në turneun kualifikues  në Perm të Rusisë, fituan kundër Estonisë me rezultatin  86:84.

Përfaqësuesja e basketbollit  në kategorinë e meshkjuve  e Maqedonisë së Veriut  shënoi  fitore   86:84. Kundër përfaqësueses së Estonisë,  në  ndeshjen e  fundit të grupib B, e  vlefshme pë kualifikim  në Kampionatin Botërorë. Përkundë  fitores kualifikim  siguruan  estonezë  falë ndeshjes  së pare  të cilën e kishin  fituar  me  9 pikë diferencë.

 Kundër  Estonisë reprezentacioni  ynë  lujati  dobë  sidomos  në  pjesën e pare dy  kur rezultati ishte  i disfavorshëm  49:38.  Në pjesë dytë  loja  ishte  e  barabartë ndërsa  në  pesë minutate e fundit  lojtarët tanë arritë  që të kalojnë epërsi  por  fitorja  u arrit  me vetëm  dy pike epërsi   që nuk mjaftuan pë të  siguruar kualifikim në Botërorë.

Renditja  përfundimtare  e Grupit B  është sa  vijon: Italia është  e para me  4  fitore  e 2 humbje  aq sa ka edhe  Rusia  në  pozitën e dytë. Ndërsa  në  dy  vendet janë  Estonia  dhe Maqedonia e Veriut me nga  dy  fitore e  katë  humbje.  Tre  ekipet e para  kanë siguruar kualifikim në Kampionatin Botërorë. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia