close
Bota

Bie me 6% çmimi i naftës në bursat ndërkombëtare

naffts

Dollari amerikan pëson një rritje të konsiderueshme

Çmimi i naftës bruto në bursat ndërkombëtare ka shënuar njërënie të ndjeshme me rreth 6% , duke arritur kështu nivelin e saj më të ulët në 4 javët e fundit. Në bursën e Teksasit një fuçi nafte e papërpunuar tregëtohet në kuotën e rreth 110 dollarëve për fuçi duke shënuar një rënie me rreth 6% . Pothuajse e njëjta gjë ka ndodhur edhe në bursën Londrës ku çmimi i një fuçie nafte të premten ra nga 119 dollarë në 113 dollarë.

Ekspertët thonë se ulja e çmimit të naftës në tregjet ndërkombëtare vjen si pasojë e rritjes së çmimit të dollarit kundrejt monedhave të tjera në nivelin më të lartë që prej vitit 2002. Një element tjetër i rëndësishëm është edhe shqetësimi se rritja e normave të interesave nga bankat amerikane mund të ngadalësojnë ekonominë globale dhe të ulë kërkesën për energji.

Pasi vendet e OPEC-ut pranuan të rrisnin prodhimin e tyre, tani më ka edhe një tjetër dritë jeshile në Europë mbi shtimin e sasisë së naftës.

SHBA hoqën sanksionet e tyre ndaj Venezuelës, duke i dhënë mundësinë vendit të eksportojë sërisht naftë në Europë pas më shumë se dy vitesh me synim zëvëndësimin e naftës ruse. Dërgesa e parë do të përmbajë 650 mijë fuçi naftë ndërsa më pas pritet që në treg të hyjnë 400 mijë fuçi naftë në ditë.

Tv Klan

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia