close
Bota

BRUKSEL: RREZIK NGA DËSHTIMI I MARRËVESHJES BE-TURQI

be-turqi

 

Kreu i Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker, ka pranuar mundësinë e mosuksesit të marrëveshjes BE-Turqi për refugjatët. Kjo pas zhvillimeve në Turqi dhe paralajmërimit të presidentit Erdogan për rishikimin e saj.

Nëse kjo ndodhë, atëherë Evropa do të përballej me një vale të re refugjatësh. Marrëveshja kontestuese e cila është lidhur në mars mes Turqisë dhe BE-­së, arriti ta kufizojë fluksin e migrantëve, por tentimi i pasuksesshëm për grusht shtet më 15 korrik kundër Erdoganit e kthen rrezikun për mundësinë e rishikimit të saj, gjë që është lënë të kuptohet edhe nga vet presidenti turk. /Agjencitë/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia