close

Bota

Bota

BREXIT: TUSK OPTIMIST PËR ARRITJEN E NJË MARRËVESHJE

Screenshot_1

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha se ka pranuar sinjale të cilat e bëjnë optimist që marrëveshja për daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja (Brexit) mund të arrihet. “Kemi pranuar porosi optimiste se mund të arrijmë deri te një marrëveshje”, ka thënë Tusk gjatë një vizite në Qipro. /Agjencitë/

read more
Bota

TURQISË I KANOSEN SANKSIONE NGA SHBA-JA

RTX6APIP-870-780×439

Republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara po bëjnë gati një ligj sanksionesh kundër Turqisë, për shkak të ofensivës së saj në Siri. Kongresistja Liz Cheney tha se Turqia “duhet të përballet me pasoja serioze për sulmet e pamëshirshme ndaj aleatëve tanë kurdë”.Turqia nisi të mërkurënnjë operacion ushtarak kundër kurdëve në veri të Sirisë, për të eliminuar, siç tha, “terrorin” përgjatë kufijve të saj. /Agjencitë/

read more
Bota

KRYEMINISTRI I ETIOPISË FITON ÇMIMIN NOBEL PËR PAQE

105830221_gettyimages-1085828380-594×594

Kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed është shpërblyer me Çmimin Nobel për Paqe për këtë vit.Komiteti norvegjez i Nobelit ka vendosur t’i ndajë Ahmedit këtë çmim për përpjekjet e tij që të arrijë paqe dhe bashkëpunim ndërkombëtar si dhe për inciativën e tij që të zgjidhë konfliktin me shtetin fqinj, Eritrenë. /Agjencitë/

read more
BotaTop Lajme

HAHN: ENDE MUND TË ARRIHET KOMPROMISI

Screenshot_1

“GABIM POLITIK NDARJA E RMV-së NGA SHQIPËRIA”


Në njê tryezë të përbashkët me mediat nê Bruksel, komisioneri europian për politikën e fqinjësisë dhe negociatave të zgjerimit, Johannes Hahn nuk është pesimist për hapjen e neogciatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Hahn beson ende në arritjen e një kompromisi të shteteve anëtare për dy vendet.

I pyetur nga Klan Maqedoni lidhur me qëndrimin e Francës për shtyrjen e negociatave të anëtarêsimit në 2020 me Shqipërinê dhe Maqedoninë e Veriut, komisioneri Hahn ështê shprehur:

“Ajo që po më thoni për mua do të thotê që është një progres në vetvete. Eshtë ende e enjte dhe ne gjendemi në fazën e fillimit të negociatave midis shteteve për këtë çështje. Kjo êshtê shenjë e mirë sepse tregon që po kuptohet rêndësia e vendimit. Vendimet e shteteve anëtare janë shpesh të influencuara dhe frymëzuara nga çështjet e brendshme të këtyre vendeve. Kjo vlen edhe për vlerësimin lidhur me Shqipërinë, ndaj ne duhet tê shpjegojmë, të bindim, ta shohim nga një prizëm më të gjerë. Nëse  jepet drita jeshile vetëm për një nga dy vendet , kjo do tê jetë një bela, sepse do ketë  pasoja negative për stabilittin në rajon lidhur me interesat e ndryshme etnike apo tensioneve midis tyre.” – tha Johannes Hahn, Komisioner për Zgjerim.

Për Hahn, ndarja e vendimarrjes së Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë, do të ishte njê gabim shumë i madh  politik

“Ndarja e dy vendeve ështê diskutuar këto javë jo shumë në publik, por si një mundësi për t’u konsideruar. Për mua do të ishte njê gabim shumë i madh politik.” –deklaroi Johannes Hahn, Komisioner për Zgjerim.

Hahn ka edhe njê mesazh edhe  për Kosovën.

“Dialogu midis Serbisë dhe Beogradit nuk mund tê zhvillohet pa ne, pasi ka një impakt mbi të gjithê perspektivën europiane. Me fillimin e mandatiti të ekipit tê ri të Komisionit Europian, Josep Borrel deklaroi se këdj çështje do t’i kushtohet një rêndësi e veçantê. Ne duhet tê presim tani formimin e qeverisë së Kosovês.” –shprehet Johannes Hahn, Komisioner për Zgjerim.

Komisioneri Hahn do të jetë prezent gjatê takimit të ministrave të jashtëm tê Bashkimit Europian në 15 tetor në Luksemburg, ku pritet të merret vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. /Erisa Zykaj, Bruksel/
read more
BotaTop Lajme

FRANCA SHTYN VENDIMIN PËR MAQEDONINË E VERIUT DHE SHQIPËRINË NË 2020

Screenshot_1

Franca ka prezantuar propozimin e saj konkret për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Ky propozim mbështetet në dy boshte. Së pari, ai lidhet me përmbushjen e kritereve kyçe që kanë të bëjnë me respektimin e shtetit të së drejtës, luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe së dyti me reformën e procesit të zgjerimit tê Bashkimit Europian. Siç njofton korespodentja e TV KLAN nga Brukseli, Erisa Zykaj, Franca konsideron se para se të hapen negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të plotësohen kushtet përkatëse.

  1. Shqipëria duhet të zbatojë refomën në drejtësi dhe
  2. Reformën zgjedhore, ndërkohë që Maqedonia e Veriut duhet të bëjë progres me çështjen e prokurorisë speciale.

Franca mbështet kështu qëndrimin e Gjermanisë për kushtêzimin për Shqipërinë, por është më e nuancuar dhe më kritike lidhur me problemet e korrupsionit dhe krimit të organizuar në Shqipëri, progresin konkret të bërë në reforma në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut dhe konsideron, se ka një këndvështrim më realist mbi situatën politike në të dyja vendet. Për Francën,siç njofton Erisa Zykaj, hapja e negociatave të anëtarësimit shtyhet ne 2020 për tê dyja vendet pasi të jenë përmbushur kushtet e mësipërme. Nga ana tjetër,  Franca kërkon tê ndryshojë proçesin e zgjerimit, i cili deri tani sipas saj nuk ka dhënë frytet e pritshme.

Qeveria franceze ka një vlerësim më të nuancuar dhe më pak optimist se Komisioni Europian pêr zgjerimin. Qëndrimi i qeverisë franceze  bën të kuptohet, se vlerësimi i Komisionit Europian është tepër mekanik, teknokrat dhe ndarja e kornizës negociuese në 35 kapituj nuk ka dhënë frytet e pritshme. Sipas Francês, procesi i zgjerimit për Komisionin e ri Europian duhet tê jetë më gradual, më i kontrolluar edhe të përfshijë edhe ekspertizën e shteteve anëtare, në mënyrë që progresi që do përftohet të japë rezultate./Erisa Zykaj, Bruksel/

read more
Bota

OLGA TOKARCZUK DHE PETER HANDKE FITOJNË NOBEL PËR LETËRSI

Screenshot_7

Akademia suedeze e Shkencave shpërbleu me Çmimin Nobel për Letrësi autoren polake, Olga Tokarczuk, dhe autorin austriak, Peter Handke. Çmimi për Tokarczukun i takon vitit 2018, ndërsa për Handken këtij viti. Akademia suedeze ndau sivjet dy çmime në letërsi, pasi vitin e kaluar është anuluar për shkak të një skandali seksual. /Agjencitë/

read more
Bota

BIDEN KËRKON SHKARKIMIN E TRUMPIT

Screenshot_1

Kandidati demokrat për president të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka bërë thirrje për shkarkim të presidentit amerikan, Donald Trump, duke thënë se ai ka “tradhtuar” SHBA-në. Trump në anën tjetër ka parashikuar se vetëm Gjykata Supreme do ta zgjidhë këtë çështje. “Për të ruajtur kushtetutën, demokracinë dhe integritetin bazik, ai duhet të shkarkohet”, ka thënë Biden. /Agjencitë/

read more
Bota

POMPEO: SHBA-JA NUK KA MIRATUAR OFENSIVËN E TURQISË NË SIRI

Screenshot_6

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka mohuar që Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Turqisë “ditën e gjelbër” për ofensivën e saj në Siri. Pompeo ka mbrojtur vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump, që është kritikuar gjithandej për të tërhequr trupat amerikane nga pjesa veriore e kufirit, duke shtuar se Turqia ka “shqetësime legjitime për sigurinë” dhe “kërcënim terrorist në jug të shtetit”. /Agjencitë/

read more
Bota

SIRI”: LUFTIME TË RËNDA” NË DITËN E DYTË TË OPERACIONIT TURK

auto_10turs1570712767

Ushtria turke vazhdoi të enjten ditën e dytë të ofensivës kundër milicive kurde, që kontrollojnë territorin e Sirisë përgjatë kufirit me Turqinë. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, i hodhi poshtë kritikat ndërkombëtare për operacionin ushtarak në lindje të Lumit Eufrat, duke përsëritur se ofensiva ka për qëllim “të eliminojë terrorin” përgjatë kufijve të Turqisë. /Agjencitë/

read more
Bota

NDAHET ÇMIMI NOBEL PËR KIMI

1E98958C-DEE9-448F-B520-8EEE6975EF93_cx0_cy14_cw0_w1023_r1_s-800×445

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”. Përgjatë punës së tyre, shkencëtarët është thënë se ata kanë krijuar kushte për krijim të baterive që hasen në përditshmëri. /Agjencitë/

read more
1 2 3 4 5 602
Page 3 of 602