close

Bota

Bota

BRITANIA: MUND TË ANULOHET BREXIT-i?

B415ABAF-E9B3-419E-AC5E-2CB8524C2433_w1023_r1_s

Një këshilltar i lartë i Gjykatës Evropiane të Drejtësisë tha se Britania ka ende të drejtë të tërheqë vendimin për dalje nga Bashkimi Evropian, apo Brexit, në mënyrë të njëanshme.

Zyrtari i lartë ligjor, Manuel Campos Sanchez-Bordona, i shpalli pikëpamjet e tij të martën, përpara se Parlamenti britanik të votojë më 11 dhjetor marrëveshjen për Brexit, që kryeministrja britanike, Theresa May, e ka arritur me BE-në. /Agjencitë/

read more
Bota

FRANCA: PEZULLOHET RRITJA E ÇMIMIT TË KARBURANTEVE

Screenshot_1

Kryeministri i Francës, Edouard Philippe ka njoftuar për pezullim gjashtëmujor të rritjes së taksës për karburante, që ka nxitur protesta të dhunshme në këtë vend për disa javë.

Ai ka thënë se masat nuk do të zbatohen para se të organizohet një debat me personat që janë prekur nga këto masa. Protestat kanë ndodhur në qytete të mëdha franceze, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme në tri vikendet e kaluara. /Agjencitë/

read more
Bota

BUENOS AIRES: SAMITI I G-20-ZOTIME PËR BASHKËPUNIM

Argentina G20 Leaders’ Summit 2018 – Day 1 Of Sessions

Kërkohet reformimi i OBT-së


Në samitin e vendeve të G20-s, që përfundoi të shtunën në Buenos Aires krerët e shteteve dhe qeverinë ranë dakord për një deklaratë që njihet si deklarata përfundimtare e samitit. Deklarata u kontestua për pika të rëndësishme, si tregtia, ndryshimi i klimës dhe migrimi. Por në të gjitha çështjet më të rëndësishme janë arritur kompromise.

Bashkimi Evropian konsideron se suksesi më i madh i bisedimeve që zgjatën dy ditë është angazhimi i detyruar i krerëve të shteteve dhe qeverive të vendeve më të industrializuara të botës dhe atyre në ekspansion për të çuar përpara reformimin e Organizatës Botërore të Tregtisë, me qëllim të mundësimit të respektimit të rregullave të përbashkëta në tregtinë botërore.

Lëshime të mëdha duhej të bëheshin tek tema e migrimit dhe tregtisë. Kështu, vendet e G20-s duket se nuk gjetën gjuhë të përbashkët për të deklaruar luftimin e proteksionizmit. Arsye për këtë ishte refuzimi i SHBA-së që një formulim i tillë të mos qëndronte i vetëm, por me shtojcën, se mundësohet përdorimi i instrumenteve të mbrojtjes së tregtisë, për të luftuar praktika tregtare të pandershme. Pikërisht këtë shtojcë nuk donte ta pranonte Kina, e cila e sheh veten të trajtuar padrejtësisht për shkak të doganave ndëshkuese për importet kineze të vendosura nga presidenti amerikan Trump.

Lidhur me temën e migrimit, SHBA këmbëngulën për heqjen dorë nga deklarata konkrete dhe kërkuan që vetëm të vendosej referimi për një raport të OECD-së dhe punën e planifikuar në këtë drejtim nën presidencën japoneze. Evropianët dhe partnerë të tjerë arritën të rikonfirmojnë angazhimin për bashkëpunimin ndërkombëtar për të përmirësuar rendin botëror të bazuar në rregulla me qëllim që të jetë në gjendje të reagojë me efektivitet ndaj ndryshimeve të shpejta. Raportohet se deklarata e përbashkët shihet si një sukses, por të merren parasysh qëndrimet deri vonë negative të presidentit amerikan Donald Trump. /Klan Maqedoni/

 

read more
Bota

MATTIS: PUTIN SHKEL TRAKTATIN E KONTROLLIT TË ARMËVE

31A0C122-4D15-4F46-AF9D-88D736955059_w1023_r1_s

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, ka kritikuar fuqishëm presidentin rus Vladimir Putin, duke e akuzuar për mashtrim dhe përfshirje në traktatin kryesor të kontrollit të armëve nga periudha e Luftës së Ftohtë dhe për pakujdesinë e treguar javën e kaluar në konfrontim me Ukrainën duke shtuar se Moska ka tentuar të ndërhyjë në zgjedhjet e Kongresit të muajit të kaluar.

Mattis, diskutoi edhe për frenimin e konfontimit me Rusinë në të ardhmen, duke mos harruar të përmend edhe Traktatin e vitit 1987 të njohur si INF, për të cilën Uashingtoni akuzon Moskën për shkelje. Moska kishte mohuar akuzat për shkelje të Traktatit. Mattis nuk përmendi nëse presidenti Donald Trump do të tërhiqet nga traktati. /Agjencitë/

read more
Bota

MEKSIKË: MAJTISTI LOPEZ OBRADOR U EMËRUA PRESIDENT 

C4A8FDEB-13F6-4D02-9DA0-CBEECB8FDCA8_w1023_r1_s

Veterani majtist Andres Manuel Lopez Obrador, është emëruar president i Meksikës të shtunën në kohën kur vendi po përballet me korrupsion, varfëri dhe grupe të dhunshme. Gjashtëdhjetëepesë vjeçari bëri betimin në zyrën e Kongresit, duke premtuar se do të bëjë ndryshime radikale në Meksikë për të përmbysur, siç i ka quajtur ai, dekadat e qeverive neo-liberale katastrofike.

Një sfidë e madhe me të cilën do të përballet presidenti i ri është menaxhimi i marrëdhënieve mes Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara, pas deklaratave të shumta të presidentit Donald Trump kundër migrantëve meksikanë në kufirin me SHBA-në. Lopez Obrador ka përsëritur qëndrimin se do të bashkëpunojë me presidentin Trump dhe presidentin kanadez Justin Trudeau për këtë çështje. /Agjencitë/

 

read more
Bota

G-20: TRUMP DHE XI JINPING TËRHIQEN NGA LUFTA TREGTARE PËR 90 DITË

25ACAA7E-5AB3-4892-970D-FDD85168028B_w650_r1_s

Zyrtarët në Shtëpinë e Bardhë kanë deklaruar se presidenti amerikan Donald Trump dhe homologu kinez Xi Jinping janë pajtuar për të ndërprerë luftën tregtare për 90 ditë, pasi dy ekonomitë më të mëdha botërore mund të eskalonin situatën.

Shtëpia e Bardhë në një njoftim zyrtar tha se Uashingtoni është pajtuar për të mos ngritur tarifat ndaj produkteve kineze në janar. Po ashtu, tarifa e vendosur prej 10 përqind për 200 miliardë dollarë vlerë produkte të Kinës, nuk do të ndryshojë. /Agjencitë/

read more
Bota

FRANCË: GJENDJE E JASHTËZAKONSHME PAS PROTESTAVE

DE9B0B87-964E-4F57-A521-D1C8D0567503_w1023_r1_s

Presidenti francez Emmanuel Macron ka konsideruar të shpallë gjendje të jashtëzakonshme për të parandaluar përsëritjen e protestave të dhunshme si dhe ka bërë thirrje për bashkëbisedim me protestuesit, tha zëdhënësi Benjamin Griveaux.

Presidenti Emmanuel Macron do të mbajë një takim me kryeministrin dhe ministrin e brendshëm francez për të diskutuar rreth protestave dhe dialogut të mundshëm me protestuesit të njohur si “xhaketat e verdha” që nuk kanë lider apo udhëheqës, por u mobilizuan përmes rrjeteve sociale.

Protestat filluan më 17 nëntor dhe shumë shpejt u rritën në numër, duke bllokuar rrugët në gjithë Francën si dhe qarkullimin nëpër shumë vende publike. /Agjencitë/

read more
BotaTop Lajme

UASHINGTON: SHUHET PRESIDENTI GEORGE H.W. BUSH

121102125309-42-george-h-w-bush-president-horizontal-large-gallery

George H.W. Bush, presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara vdiq të premten në moshën 94 vjeçare. Ai ishte babai i Presidentit të 43-të amerikan, George W. Bush. Në vitin 2012, Bush njoftoi se vuante nga parkinsoni vaskular, një sëmundje që i kufizoi lëvizjet fizike. Shqiptarët do të mbajnë mend ish-presidentin Bush për paralajmërimin e tij më 1992 se në rast të një konflikti në Kosovë të shkaktuar nga veprimi serb, SHBA do të jenë gati të përdorin forcën ushtarake. Në shenjë zie kombëtare, flamuri në Shtëpinë e Bardhë është ngritur në gjysmështizë.


Për dekada të tëra, George Herbert Walker Bush shërbeu si një figurë e njohur në skenën ndërkombëtare, duke filluar nga roli si i dërguari i SHBA në Pekin, pastaj për tetë vite si nënpresident dhe më pas si President nga viti 1989 deri në 1993.

Ai luajti një rol të rëndësishëm në udhëheqjen e vendit dhe botës për të dalë nga Lufta e Ftohtë që zgjati katër dekada gjatë së cilës globi jetoi nën kërcënimin e një konflikti bërthamor, ndërkohë që do të mbahet mend edhe roli i tij në luftën për çlirimin e Kuvajtit, por edhe për atë që bëri pas rënies së Murit të Berlinit. Ishte ndër liderët e paktë të Perendimit që doli botërisht pro bashkimit të Gjermanisë, gjë që është vlerësuar vazhdimisht nga ish kancelari gjerman Helmut Kohël.

George Herbert Walker Bush pasoi në Zyrën Ovale një figurë madhore të politikës amerikane siç ishte Presidenti Ronald Reagan, një rival i tij i dikurshëm.

Diplomacia e tij e fuqishme, por e përmbajtur ndihmoi që këto ngjarje të kalonin në paqe dhe harmoni në skenën botërore.

Në dhjetor 1992, George Herbert Walker Bush nxori të ashtuquajturin “paralajmërim të Krishtlindjeve”, një letër drejtur udhëheqësit të Serbisë Sllobodan Millosheviç, në të cilën thuhej se në rast të një konflikti në Kosovë të shkaktuar nga veprimi serb, SHBA do të jenë gati të përdorin forcën ushtarake.

Pavarësia e Kosovës u realizua nën presidencën e djalit të tij George W. Bush në shkurt 2008.

George Herbert Walker Bush ishte veterani i fundit i Luftës së Dytë Botërore që shërbente si president.

Në shenjë zie kombëtare, flamuri në Shtëpinë e Bardhë është ngritur në gjysmështizë./Klan Macedoni&Agjencitë/

read more
Bota

PROBLEM I RËNDË NË FLUTURIM, AVIONI I ANGELA MERKEL PËSON AVARI

AVIONI-I-MERKEL.mpg_snapshot_00.57-640×360

Një problem i rëndë në avionin qeveritar, me të cilin udhëtonte kancelarja Angela Merkel, alarmoi autoritetet gjermane. Mjeti fluturues bëri ulje emergjente në aeroportin e Këlnin ndërsa ishte nisur për në Argjentinë, ku Merkel merr pjesë në samitin e G20.

Mungesa e Angela Merkel në hapjen e samitit G20 në Buenos Aires nuk kaloi pa u vënë re. Kancelarja gjermane ka përjetuar momente të tmerrshme, për shkak të problemeve teknike që dolën gjatë fluturimit në Argjentinë, gjë që e detyroi avionin qeveritar të kthehej në Gjermani pas vetëm një orë pas ngritjes. Sipas asaj që raportojnë mediat ndërkombëtare, bëhej fjalë për probleme serioze: I gjithë sistemi i komunikimit është prishur ndërsa avioni po fluturonte sipër Holandës.

Pilotët ishin të detyruar të përdornin një telefon satelitar për të kontaktuar qëndrën e kontrollin të trafikut ajror në mënyrë që të bëhej ulja emergjente në Këln. Sipas “Der Spiegel”, situate ishte “kaq e rrezikshme” saqë është informuar menjëherë ministrja e mbrojtjes, Ursula von der Leyen. Nga ana e saj, Merkel ka folur për një problem shumë të rëndë. Kancelarja gjermane e kaloi natën në Bonn.

Ndërkohë, hetohet në të gjithë drejtimet, edhe për një pistë të mundshme kriminale, për të kuptuar se çfarë i ka ndodhur mjetit fluturues. Avioni qeveritar ka shfaqur probleme edhe më përpara. Mediat fillimisht spekuluan për sulm të mundshëm kibernetik. Megjithatë hetuesit e përjashtuan menjëherë këtë pistë./abcnews.al

read more
Bota

AUSTRALI: PROTESTA KUNDËR NDOTJES SË AJRIT

Screenshot_4

Ne Australi u zhvilluan protesta nga studentët te cilet kërkojnë nga politikanët të jenë më aktivë në lidhje me efektet e ndryshimeve klimatike.

Në Australi, shumë të rinj si në qytetet e mëdha dhe në 20 qendra rajonale kanë organizuar marshime para parlamenteve të shtetit dhe zyrave zgjedhore për të kërkuar reforma për të kapërcyer ndotjen nga lëndët djegëse fosile. /Agjencitë/

read more
1 2 3 4 5 502
Page 3 of 502