close

Bota

Bota

NIGERI: MË SHUMË SE 40 TË VRARË NË SULM

nigeri

Së paku 44 persona kanë humbur jetën ndërsa, 67 të tjerë janë plagosur në dy shpërthime të ndryshme – një në xhami dhe një në restorant të qytetit Jos në Nigerin qendrore, kanë deklaruar sot dëshmitarët dhe zyrtarë të ndërhyrjeve të shpejta.  Edhe pse nuk ka pas deklaratë zyrtare  për shpërthimin e mbrëmshëm në xhaminë Jantaja në Jos, dëshmitarët thanë se shpërthimi ka ndodhur kur njëri prej imamëve kryesor, u është drejtuar besimtarëve gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit. Në sulmin e mëparshëm të vetvrasësit në kishën e qytetit Potiskum u vranë së paku pesë persona.

read more
Bota

KERI: JEMI TË GATSHËM TË BRAKTISIM BISEDIMET

keri1

Irani dhe SHBA kanë bërë përparim të vërtet sa i përket marrëveshjes bërthamore, por ekzistojnë edhe disa çështje të vështira, të cilat duhet të zgjidhen dhe Uashingtoni është i gatshëm që, nëse nuk ndodhë kjo, të braktis bisedimet, deklaroi sekretari amerikan i shtetit, Xhon Keri:

Nëse nuk kemi marrëveshje dhe nuk ekziston një kompromis absolut si dhe gatishmëria për inicimin e çështjeve të cilat për ne janë rëndësishme, presidenti i SHBA-ve Barak Obama gjithmonë ka folur se ne jemi të gatshëm të braktisim bisedimet’– tha sekretari amerikan i Shtetit.

read more
Bota

BAGDAD: SHTATË TË VDEKUR PAS BOMBARDIMIT AKSIDENTAL NGA NJË AVION IRAKIAN

bagdat1

Shtatë persona u vranë sot nga shpërthimi i një bombe të lëshuar aksidentalisht nga një avion luftarak irakian për shkak të një problemi teknik, theksuan zyrtarët e sigurisë dhe shëndetësisë.

“Një prej bombave në bordin e këtij avioni, Sukhoi është lëshuar për shkak të një problemi teknik dhe ka rënë mbi tre shtëpi në Bagdad al-Jadida, gjatë rikthimit të avionit në bazë ”- theksoi zëdhënësi i shërbimeve të sigurisë.” Shpërthimi, që ndodhi jo shumë larg bazës ajrore Rashid, ka plagosur, gjithashtu 11 persona”.

read more
Bota

AFGANISTAN: SULM VDEKJEPRURËS MBI POLICINË

afganistan1

Së paku katër persona janë vrarë, duke përfshirë edhe policë, ndërsa 13 të tjerë janë të plagosur në një shpërthim të motoçikletës me bombë kur në afërsi kishte kaluar një automjet policie në Kandahar, ne jug të Afganistanit, që llogaritet si bazë e talibanëve, kanë deklaruar zyrtarët afganë.

Agjencitë e lajmeve transmetojnë deklaratën e zëdhënësit të guvernatorit të Provincës se motoçikleta ka qenë e mbushur me bomba të cilat janë aktivizuar me telekomandë.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin, ndërkohë që në Afganistan ka filluar të rritet dhuna, përfshirë këtu edhe kryeqytetin e vendit, Kabulin.

read more
Bota

MERKEL: BOSNJA, SERBIA DHE SHQIPËRIA KANË MUNDËSI T’I BASHKANGJITEN BE-së

merkel

Kancelarja Gjermane Angella Merkel, sot ka deklaruar që mendon se ekzistojnë mundësi të mira që Bosna dhe Hercegovina, Serbia dhe Shqipëria ti bashkangjiten Bashkimit Evropian, transmeton agjencia e lajmeve.

Nëpërmjet të gjitha vështirësive të cilat ekzistojnë në ato shtete, vërehet edhe përparim” – ka thënë Merkel në mesazhin e shpallur javën e kaluar, para vizitës zyrtare të shteteve ballkanike.

Sipas fjalëve të saj, rruga e vetme për t’i kaluar mosmarrëveshjet është antarsimi në BE.

Merkel do të duhej në mes të javës të udhëtojë për vizitë dy ditore në shtetet ballkanike.

read more
Bota

PALESTINË: LUFTË KUNDËR ISIS-it

Isisi111

Grupi palestinez Hamas, i cili kontrollon Rripin e Gazës thotë se po lufton kundër militantëve të cilët pohojnë se janë të lidhur me ISIS-in.

Kjo pasoi një videomesazh nga Siria, përmes të cilit ata paralajmëruan se këtë lëvizje palestineze do ta përmbysnin nga pushteti  – njofton rrjeti televiziv Al Xhazira.

Ansar Bayt al-Maqdis- grup i armatosur me seli në Rripin e Gazës, është i lidhur me ISIS-in, ndaj të cilit në videomesazh betohet  lideri i tyre. Ai  bën thirrje për sulme kundër  secilit që i kundërvihet grupit.

Gjatë disa mujave të kaluar grupi Ansar Bayt al-Maqdis ka kryer disa sulme kundër caqeve në brendi të territorit izraelit. Izraeli është kundërpërgjigjur me sulme ajrore ndaj pozicioneve të Hamasit. Pas mohimit të ekzistimit të këtij grupimi të lidhur me ISIS-in, Hamas urdhëroi qërrim të hesapeve me anëtarët e tij duke arrestuar dhjetëra njerëz.

read more
Bota

OKB: KËRKON SHQYRTIMIN E KRIMEVE TË LUFTËS NË GAZA

OKB

Rezoluta me të cilën kërkohet gjykimi i përgjegjësve, në kombet e bashkuara mori mbështetjen e 45 vendeve, përfshirë këtu Francën, Britaninë e Madhe dhe Gjermaninë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës votuan kundër, ndërsa pesë vende të tjera ishin të përmbajtura.

Këshilli i kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut, ka miratuar me shumicë votash, Rezolutën e cila bën thirrje për gjykimin e personave përgjegjës për krime lufte, të kryera në kohën e përleshjeve në Gaza në gusht të vitit të kaluar.

Sipas të dhënave të Kombeve të Bashkuara, në luftimet e ndërsjella janë vrarë rreth 2.200 palestinezë, nga të cilët 1.500 civilë. Ky është epilogu  i pales palestineze, ndërsa  në anën izraelite ky bilanc arrinë  gjithsej 73 viktima, mes të cilave 67 ishin ushtarë.

 

read more
Bota

FILIPINË: NUMRI I VIKTIMAVE RRITET NË 59

PHILIPINE

Numri i viktimave të anijes së fundosur  ” Kim Nirvana” , që ndodhi të enjten në portin Ormok në Filipine, është  ngritur në 59. Njoftimet e para thonë se arsye e mundëshme për fatkeqësinë e ndodhur mendohet të ketë qenë mbipesha me udhëtarë dhe mallra.

Kapiteni i rojes bregdetare tha se ishin shpëtuar 140 udhëtarë. Ndërkohë, policia Filipinase e bëri të ditur se kishte ngritur padi penale kundër pronarit dhe ekuipazhit.

 

read more
Bota

SIRI:VRITET NJË NGA KRERËT E ISIS-it

HT_tariq_al_harzi_jef_150702_16x9_992

Një sulm ajror në Siri ka vrarë një nga udhëheqësit e lartë të Shtetit Islamik, i cili ka qenë përgjegjës në transportimin e luftëtarëve dhe armëve nga Libia në Siri, lajmëroi Pentagoni .

Ngjarja ka ndodhur sot kur udhëheqësi Tariq bin Tahar nga Tunizia, së bashku me një tjetër luftëtar u qëlluan nga ajri.

Gjatë operacionit nuk pati raportime për viktima të tjera civile.

Zyrtarët nuk ishin të autorizuar për ta diskutuar operacionin publikusht kështu që folën në kushte anonimiteti- njoftojnë agjencitë e lajmeve.

read more
BotaEkonomi

UASHINGTON: PAPUNËSIA NË NIVELIN MË TË ULËT

OBAMA

Presidenti Barack Obama tha se raporti më i fundit për gjendjen e punësimit në Shtetet e Bashkuara është “i mirë”, por mbetet ende shumë punë për t’u bërë për rritjen e pagave dhe të të ardhurave për njerëzit e thjeshtë.

Presidenti i bëri këto komente para studentëve të Universitetit të Uiskonsinit në La Crosse.

Raporti që publikoi dje Departamenti i Punës tregoi se Shtetet e Bashkuara shënuan një rritje neto prej 223 mijë vendesh pune gjatë qershorit dhe se ritmi i papunësisë ra me 0,2 për qind, në nivelin 5,3 për qind.

Zëri i Amerikës thotë se ky është ritmi më i ulët i papunësisë që nga viti 2008.

read more
1 499 500 501 502
Page 501 of 502