close

Bota

Bota

MOSKË: PRANOHET DËRGIMI I PAJISJES USHTARAKE NË SIRI

no thumb

 

Aeroplanët të cilët fluturojnë për në Siri përvec ndihmës humanitare transportojnë edhe pajisje ushtarake, ka pranuar më në fund ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Lavrov.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet e tjera evropiane kanë shprehur brengosje për shkak të barrës me të cilën fluturojnë aeroplanët.

Moska më herët pohoi se aeroplanët e saj të cilët fluturojnë për në Siri transportojnë vetëm gjëra të nevojshme humanitare.

Ndërkaq Uashingtoni i ka bërë presion Greqisë dhe Bullgarisë që të refuzojnë kërkesën e Rusisë për përdorim të hapsirës së tyre ajrore për fluturime për në Siri. /Agjencitë e lajmeve/

read more
Bota

MOLDAVI: KRYEMINISTRI REFUZON TË DORËHIQET

no thumb

 

Kryeministri i Moldavisë, Valeri Strelet, i përballur me protesta antiqeveritare, ka refuzuar sot kërkesën për dorëheqje. Kjo, sipas tij do të çonte në destabilizimin e vendit.

“Ka shumë palë që duan të destabilizojnë situatën për ta nxjerrë vendin nga rruga e integrimit në Bashkimin Evropian”, tha Strelet në një mbledhje në kryeqytetin e Moldavisë, Kishinjev, duke lënë të kuptohet se ky ishte një mesazh për  Andrei Nastasen, lider i lëvizjes që organizoi protestë.

Ka ditë që protestuesit kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit dhe fillimin e hetimeve rreth zhdukjes së një miliard eurove nga disa banka të mëdha të vendit, vitin e kaluar.

Agjencitë e lajmeve njoftojnë se paratë, sa rreth një e teta e prodhimit të brendshëm bruto të Moldavisë, u zhdukën para zgjedhjeve parlamentare të nëntorit duke e futur kështu vendin në një krizë financiare. /Agjencitë e lajmeve/

read more
Bota

ARABIA SAUDITE: KEMI PRANUAR DY MILIONË REFUGJATË

no thumb

 

Ambasadori i mbretërisë së Arabisë Saudite në Itali ka hedhur poshtë akuzat se vendi i tij nuk është i angazhuar  sa duhet rreth refugjatëve nga Siria duke theksuar se “mbretëria ka pranuar miliona refugjat nga Siria dhe vende të tjera”.

Rajed Khalid në deklaratën të cilën e transmetojnë mediat, ka theksuar se “ndërmjet 35 dhe 40 përqind të banorëve të mbretërisë nuk janë sauditë, duke përfshirë edhe një million e gjysmë  jemenas  dhe më mëse 500 mijë sirianë.

Ai ka shtuar se ata nuk trajtohen si të huaj pasi iu është dhënë lejeqëndrimi, e cila u jep të drejtë për arsim, shërbime mjeksore, vendbanim dhe punë,-transmetojnë  mediat.

Ambasadori saudit në Romë tha se nga fillimi i krizës në Siri dhe në Jemen “banorëve nga vendet e përmendura  mbretëria u ka dhënë leje qëndrimi të ligjshëm, duke anashkaluar  kërkesat e domosdoshme  për të tilla raste.

Diplomati  saudit ka rikujtuar se vendi i tij është  ndër  donatorët më të më të mëdhenj në Jemen dhe në krizën siriane të refugjatëve. /Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Bota

JAPONI: PËRMBYTJA E MADHE

no thumb

 

Shirat e fuqishëm në Japoni  kanë shaktuar dëme të mëdha materiale, të paktën 15 veta janë lënduar, një llogaritet i zhdukur, kurse autoritetet kanë urdhëruar evakuimin e rreth 120 mijë banorëve të prekur. BBC-ja transmeton xhirime  ku shihet se si  uji merr me vete edhe një shtëpi.

Situatë dramatike në qytetin japonez të Gjosos. Uji rrëmben gjithçka, kurse banorët e pafuqishëm presin ndihmë. Autoritet vendore kanë urdhëruar shpërnguljen e dhjetëra mijëra njerëzve. Rreshjet e mëdha të shiut pasuan një shtrëngatë tropikale duke goditur rëndë dy provinca në veri të Tokjos, Ibaraki dhe Toçigi. Agjencitë e lajmeve citojnë meteorologët të thonë se  reshjet e pandërprera, tash dy ditë, mund të përkeqësojnë edhe më gjendjen. /Agjencitë e lajmeve/

read more
Bota

ANALIZË: EMIGRANTËT E SHPËTOJNË EVROPËN – NGA PLAKJA!

no thumb

Evropa po plaket gjithnjë e më shumë dhe ekonomia sa e vjen e tkurret. Për t’i shpëtuar rënies, kontinentit të vjetër i duhen së paku 250 milionë emigrantë. Ndaj, ekonomistët sugjerojnë që emigrantët nuk duhet të shihen si barrë, por si zgjidhje e një problemi që mund të gjunjëzojë Evropën. Ky është përfundimi i studimit që është publikuar së fundi nga agjencia e lajmeve ekonomike “Bloomberg”.

Në këtë studim thuhet se për të shpëtuar fondin e pensioneve, Europës nuk i mbetet alternativë tjetër përveç hapjes së kufijve: “Në të kundërtën, do të përballemi me vështirësi të mëdha ekonomike. Duke filluar që nga pensionet dhe një moshë mesatare gjithnjë e në rritje, ne po shkojmë drejt një rruge të tillë”, thuhet në raportin e publikuar në “Bloomberg”.

Sipas ekspertëve të studimit, Europa po plaket dhe nëse nuk do punohet shpejt në këtë drejtim, atëherë do të përballet me një seri problemesh të ekuilibrit ekonomiko-financiar.

Mungesa e krahut të punës është një ndër faktorët që mund të sjellin një krizë edhe më të madhe, pasi kjo bën që shumica e vendeve t’u kushtojnë rëndësi politikave sociale dhe ajo atyre të punësimit.

Eksperti Leonid Bershidski citohet të ketë thënë se Europës deri në vitin 2020 i duhen 42 milionë krahë pune dhe më shumë se 250 milionë deri në vitin 2060.

Sipas një raporti të Bashkimit Europian, sot në Europë punojnë katër vetë për të mundësuar pensionin e një të moshuari. Sipas llogaritjeve, me këtë ritëm lindjesh, në vitin 2050 do jenë vetëm dy të tillë, çka do të shtonte barrën e taksave dhe do vështirësonte jetesën e çdonjërit që kontribuon.

Ndaj, ekonomistët sugjerojnë që emigrantët nuk duhet të shihen si problem, por si zgjidhje e një problemi që mund të gjunjëzojë Europën. Këtu bëhet fjalë për forca aktive të punës. /Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Bota

TEL-AVIV : STUHI VDEKJEPRURSE RËNORE PËRFSHIU LINDJEN E AFËRT

no thumb

Një stuhi e fuqishme rënore, e pazakontë për këtë periudhë të viti  përfshiu Lindjen e Afërt, duke mbuluar me pluhur Bejrutin dhe Damaskun dhe duke vrarë të paktën dy persona në Liban.

Për shkak të motit të keq u ndërprenë edhe sulmet ajrore në Sirinë fqinje, ku pesë vetë kanë humbur jetën për shkak të motit të lig.

Stuhia vdekjeprurëse ka përmasa të tilla që mund të shihet nga gjithësia, citon “Rasha tudej”.

Nga stuhia që shkaktoi probleme me frymëmarrjen dhe ulje të dukshmërisë në pjesë të Libanit, Sirisë, Qipros, Izraelit dhe Irakut  u mbyllën edhe shkollat.

Ministria libaneze e Shëndetësisë deklaroi se 750 persona janë hospitalizuar për shkak të problemeve me frymëmarrjen dhe kërkoi që popullata lokale të dalë jashtë vetëm me maska mbrojtëse.

Agjencia siriane shtetërore SANA ka publikuar se tre persona në provincën qendrore Hama kanë humbur jetën në stuhinë e rërës si dhe se mbi 3.580 persona kërkuan ndihmë shëndetësore në disa spitale. /Agjencitë e lajmeve/

read more
Bota

SIRI: KRYENGRITËSIT KANË MARRË BAZËN KRYESORE NË IDLIBA.

no thumb

Rebelët sirianë të lidhur me Al Kaidën kanë marrë në kontroll një bazë të rëndësishme kundërajrore në provincën Idlib.

Në një raport të televizionit shtetëror të Sirisë thuhet se forcat qeveriste kanë evakuar caqet e veta duke u zhvendosur në një lokacion tjetër.

Besohet se pas sulmit qëndron koalicioni i rebelëve islamikë përfshirë edhe Al Nusra, transmeton BBC. /Agjencitë e lajmeve/

read more
Bota

BRUKSEL: KE-ja ME PLAN TË RI PËR REFUGJATËT!

no thumb

Komisioni Evropian do të ndërmarrë veprime të tjera në ditët në vijim kundrejt vendeve anëtare që nuk po implementojnë regullat e BE-së mbi azilin, tha presidenti Jean Claude Juncker gjatë fjalimit të tij para Parlamentit Evropian.

Me këtë plan parashihet shpërndarja e rreth 120 mijë refugjatëve aq sa për momentin gjinden në Hungar, Greqi , Itali dhe vende tjera të BE-së.

Në pajtim me këtë plan secili vend anëtar i BE-së duhet të pranojë një numër të caktuar të emigrantëve, varësisht kapacitetit ku për secilin emigrant të strehuar nga fondet e BE-së do të ju paguhet nga 6000 euro. Ky plan parasheh që vendet anëtare të cilët do të refuzojnë të pranojnë kuotën e parashikuar të refugjatëve në një fond të veçantë do të duhet të paguajnë nga 6000 euro për çdo refugjatë që nuk do t’a strehojë.

Juncker nxiti Evropën të mos jetë e friksuar nga klithmat e azilantëve që vijnë, duke pranuar gjithashtu se kontinenti ka një përgjegjësi historike që t’i japë strehim atyre që kanë nevojë për mbrojtje ndërkombëtare.

Rreth 60% e të gjithë emigrantëve në dy vitet e ardhshme do të duhet të vendosen në Gjermani, Francë dhe Spanjë përderisa më së paku në Qipro dhe Maltë.

Ndërkohë, Kancelarja gjermane Angela Merkel, tha sot para deputetëve në Parlament se të gjithë ata emigrantë që kanë zgjedhur Gjermaninë për arsye ekonomike do të kthehen mbrapsht.

Merkel bëri thirrje se personave që do t’u njihet e drejta e azilit dhe që kanë vërtetë nevojë për ndihmë, të integrohen me shpejtësi në Gjermani, të mësojnë gjuhën gjermane dhe të gjejnë një punë. /Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Bota

UNHCR: THIRRJE BE-së TË PRANOJË 200 MIJË REFUGJATË!

no thumb

 

Kombet e Bashkuara u kanë bërë thirrje shteteve të Evropës që të shpërndajnë 200 mijë refugjatë nga Siria, në kohën kur një numër rekord i tyre ikin nga luftimet. Zëdhënësja e UNHCR-së Melisa Fleming ka theksuar se Evropa është një kontinent i pasur dhe mund të pranojë numër të madh të refugjatëve. Ajo ka thënë se vendet e BE-së duhet të hartojnë një plan sipas së cilit shtetet do të obligoheshin të pranojnë refugjatë. Nga UNHCR-ja kanë kumtuar se në Maqedoni dje kanë arritur 7000 refugjatë që paraqet numër rekord, kurse 30 mijë të tjerë momentalisht gjenden në ishujt e Greqisë. Nevojiten qendra të mëdha pranimi në Greqi, Itali dhe Hungari ku njerëzit të pranohen me kushte normale dhe që mund të aplikojnë për azil.Më herët Fleming kishte deklaruar se nuk ekziston zgjidhje Gjermane për këtë problem Evropian, duke iu referuar rolit udhëheqës të kancerales Gjermane Angela Merkel për zgjidhjen e krizës. Kancerali  austriak Verner Fajman ka thënë se duhet që financiarisht të dënohen vendet që janë kundër pranimit të refugjatëve sipas sistemit të kuotave të Bashkimit Evropian.

Kryeministri Hungarez më herët kishte deklaruar se vendi i tij nuk dëshiron të pranojë refugjatë musliman, ndërkohë në një shkrim në gazetën gjermane ka tërhequr verejtjen se shumica e refugjateve që arrijnë në Evropë u takojnë feve dhe kulturave të ndryshme. /Agjencitë e lajmeve/

 

read more
1 499 500 501 502 503 523
Page 501 of 523