close

Bota

Bota

TURQI: AEROPLANËT RUSË CENUAN HAPËSIRËN AJRORE TË TURQISË

turqi

 

Ministria e Punëve të Brendshme e Turqisë ka deklaruar se aeroplanët ushtarak rusë kanë cënuar hapësirën ajrore të Turqisë. Kjo Ministri deklaroi se në shenjë proteste ka qenë i thirrur ambasadori rus në Turqi, Andrej Karlov për shkak të incidentit që ndodhi më 3 tetor në afërsi të kufirit mes Turqisë dhe Sirisë. Në deklaratë thuhet se dy aeroplanë turk  kanë detyruar një aeroplan rus që të braktis hapësirën ajrore Turke. Ata kanë paralajmëruar Karlovin se nëse ndodh edhe një veprim i këtillë “Moska do të jetë përgjegjëse për incidente të pa dëshiruara.” Përfaqësuesit turk thonë se të njëjtin mesazh ia kanë dërguar edhe ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov. /Agjencitë e lajmeve/

read more
Bota

ISIS: GODET SËRISH PALMIRËN SHKATËRRON HARKUN 2 MIJË VJEÇAR  

palmira

 

Militantët e ISIS-it në veri të Sirisë kanë shkatërruar një tjetër monument në qytetin antik të Palmirës. Harku i Triumfit është shkatërruar nga militantët që kontrollojnë qytetin. Ky monument mendohet të jetë ndërtuar rreth 2000 vjet më parë.

ISIS-i ka shkatërruar më parë edhe dy monumente të tjera në këtë vend, që nga UNESCO konsiderohet si një nga qendrat më të rëndësishme kulturore të botës antike. /Agjencitë e lajmeve/

read more
Bota

KAROLINA E JUGUT: SHI I PAPARË NË 1000 VJETET E FUNDIT

karolina

 

Një stuhi e fuqishme ka goditur Karolinën e Jugut ndërsa përmbytjet kanë shkaktuar të paktën 6 viktima. Për tre ditë në rajon ka rënë më shumë se 35 cm shi, ndërsa këto përmbytje nuk janë parë në rajon për më shumë se 1000 vjete. Një pjesë e madhe e shkollave janë mbyllur si dhe disa autostrada.
Nga ana tjetër presidenti Barak Obama ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për Karolinën e Jugut. Ky veprim do të thotë që shteti dhe autoritetet lokale mund të marrin ndihmë federale për të dëmshpërblyer banorët e përmbytur. /Agjencitë e lajmeve/

read more
Bota

GJERMANI: KREMTOHET 25 VJETORI I RIBASHKIMIT

1404215755-ss-091102-berlin-wall-22.ss-full-300×200

Gjermania po feston sot 25 vjetorin e ribashkimit. Tre tetori është festë zyrtare që shënon ditën e ribashkimit të Gjermanisë Lindore dhe Perëndimore në vitin 1990.

Gjermania e bashkuar ka dalë si një vend udhëheqës dhe fuqi ekonomike evropiane, e cila kryesohet nga dy politikanë të rritur në Gjermaninë Lindore – Kancelarja Angela Merkel dhe presidenti Joachim Gauck. Zonja Merkel ishte me profesion shkencëtare në Gjermaninë Lindore, ndërsa Presidenti Gauck ishte pastor dhe aktivist pro-demokracisë. Festimet e ditës kombëtare vijnë ndërkohë që vendi përballet me dy nga çështjet më të vështira të kohëve të fundit – ardhjen e një numri rekord emigrantësh dhe skemën globale të mashtrimit me kompaninë Volkswagen. Zonja Merkel ka thënë se Gjermania do të pranojë deri në 800 mijë emigrantë dhe u ka kërkuar vendeve të tjera evropiane që edhe ato të pranojnë njerëzit që largohen nga lufta dhe varfëria. Kancelarja Gjermane Anela Merkel theksoi se Evropa duhet t’i mbrojë kufijtë e jashtëm. Rajoni është përballur me një valë të madhë të refugjatëve që nga lufta e dytë botërore, krizë e cila sipas saj e vë në provim “Karakterin e Evropës”

Merkel në një video incizim deklaroi se Evropa duhet të kontribuoj në ballafaqimin me këtë krizë globale.

Kritikët e saj në Gjermani dhe vende të tjera kanë shprehur mosbesim lidhur me integrimin e emigrantëve në shoqërinë evropiane. /Tv Art/

 

read more
Bota

ÇKA DO TË NDODH ME BARCELONËN – NËSE KATALONIA SHPALL PAVARËSINË?

200mfollowers_620x348_eng.v1442844578

 

Kohë më parë janë mbajtur zgjedhjet rajonale në Kataloni, që janë cilësuar si zgjedhje për pavarësi të kësaj krahine të pasur në Spanjë. Me këtë ripërtrihet edhe tregimi për klubin më të madh në botë – Barcelonën. Çka do të ndodh me kampionin aktual spanjoll – Barcelonën, nëse Katalonia shpall pavarësinë? Sa do të ketë ndikim tek Barcelona largimi nga Liga Spanjolle dhe vallë pas kësaj ky klub gjigand a do të jetë i fuqishëm në sferën garuese dhe financiare.

Klubi më i madh katalanas Barcelona, tashmë një kohë të gjatë identifikohet me këtë rajon. Stadiumi qëmoti është shëndruar në “kazan gatimi” të ideve separatiste mes tifozëve.Të përkushtuar lëvizjes për pavarësi ata shfrytëzojnë këtë stadium si platform për promovimin e parimeve të tyre dhe të këtyre milionë teleshikuesve anë e kënd botës. Por çështja kryesore,për të cilin askush në këtë rajon nuk ka përgjigje, është se çka do të ndodh me këtë klub nëse Katalonia shpall pavarësinë. Qeveria dhe përfaqëuesit e BE-së kanë paralajmëruar se ky rajon nuk do të jetë pjesë e BE-së, nëse ndahet nga Spanja. Për këtë shkak ka shumë mundësi që Barcelona të suspendohet nga Liga e parë elitare Primera.

“Njerëzit duan që të dijnë se kush është kampion. Kush është kampioni i Anglisë, kush janë kampionët e Evropës dhe botës. Por në këto gara nuk janë të ndërlidhur ekipe nga jashtë dhe përgjigje e vetme lidhur me këtë çështje është se çka në fakt po ndodh me sportin.vNë botën e sportit organizohen gara që të dihet se kush janë kampionët e rajonëve të caktuara gjeografike.” – deklaron Miguel Cardenal – Kryetar i Këshillit Sportiv Spanjoll.

Një përkrahje të madhe të përpjekjeve nacionaliste jep edhe katalanasi më i famshëm, një i ri ndër trajnerët më të sukseshëm aktualisht, Pep Guardiola.

“Jeta më ka mësuar, se gjithçka është e mundshme kur njerëzit bashkohen. Asgjë nuk është e pamundshme nëse të gjithë së bashku ballafaqohemi me të. Kjo është ajo kohë. Bashkë!” – thotë Pep Gardiola.

Ky rajon ka vetëm edhe një klub në Primera, rivalin e qytetit Espanjolin dhe tre ekipe në Ligën e Dytë të Spanjës. Me këto resurse Liga katalanase do të ishte kryesisht e dobët.

“Do të doja të fitonim pavarësinë, por që Barcelona të mbetet në ligën spanjolle. Unë jam katalanase, katalanase e vërtetë dhe i dëshiroj çdo të mirë Katalonisë. Barcelona është më e mira dhe do të mbetet në këtë ligë” – shprehet Antonia Marzo.

“Mendoj që Barcelona ka arritur nivelet që të mund të luajë edhe në ligat tjera. Nuk duhet ta ketë të vështirë nëse ftohet të garojë në ligat e tjera të forta. Gjermania, Italia, Anglia janë liga ku Barcelona lehtë do të garonte.” – deklaron, Javier Pineda.

Ekzistojnë tifozë që mendojnë se Barcelona është aq e popullarizuar, por njëkohësisht edhe fabrikë për para dhe për këtë shkak mund të ketë përkrahje për të mbetur në Primera. Por nëse kjo nuk ndodh, ligat tjera evropiane do të gjenin mënyra për ta pranuar. Barcelona është klubi i dytë më i pasur në botë, pas Real Madridit. Barcelona ka shpallur se në këtë sezon pret të ardhura rekorde prej 633 milionë euro. Profesori i ekonomisë dhe kontabilitetit në Universitetin Barcelona dhe ekspert për çështje financiare të klubeve spanjolle, ka llogaritur se Barcelona do të humbiste diku rreth 500 milionë euro nëse nuk do të luante në Ligën spanjolle. /Tv Art/

 

read more
Bota

GUATEMALA: DHJETËRA TË VDEKUR, QINDRA TË ZHDUKUR NË VËRSHIMET  

Guatemal

 

Kërkimi për të mbijetuarit ka  vazhduar edhe sot në mëngjes në qytezën Santa Katarina Pinuli në Guatemalë pas rrëshqitjeve katastrofale të tokës në të cilën humbën jetën së paku 30 persona, ndërsa 600  konsiderohen të  zhdukur.

Operacioni i shpëtimit në të cilën morën pjesë më shumë se 500 zjarrfikës, ushtarë dhe policë janë ndërprerë mbrëmjen e së premtes nga paralajmërimi që mos rrezikohen për shkak të errësirës dhe rreshjeve të mundshme ka njoftuar zëdhënësi i qendrës kombëtare për betejën kundër katastrofave natyrore David de Leon – transmeton AFP-ja. /Agjencitë e lajmeve/

 

 

read more
Bota

ERDOGAN: RUSIA MBYLL SYTË PARA VRASJES SË CIVILËVE

turky

 

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka kërkuar nga presidenti i Rusisë Vladimir Putin të mendojë për bombardimet e caqeve në Siri, duke fajësuar ushtrinë ruse se po i mbyll sytë para vrasjes  së dhjetëra civilëve.

Në intervistën për Al Xhazirën, Erdogani ka shprehur mllefin për shkak se Moska ka informuar Ankarën se do të sulmojë caqet e grupit Islamik në Siri, por në të vërtetë ka sulmuar pozicionet e rebelëve Sirian.

“unë sigurisht se do të bisedoj me Putinin…do të shprehë trishtimin tim” – ka thënë Erdogan. /Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Bota

SIRI: OKB KA NDALUAR OPERACIONET HUMANITARE  

2013-09-08_1952

 

Kombet e Bashkuara kanë ndaluar operacionet humanitare në Siri, ka deklaruar një zëdhënëse e Kombeve të bashkuara. Ajo si arsye ka theksuar situatën e komplikuar politike në vend.

Në pyetjen e gazetarëve se a është vendimi për suspendimin e operacionit i sjellur pas sulmeve të reja ajrore ndaj pozicioneve të shtetit Islamik ajo ka thënë se arsyeja për vendimin është situata e përgjithshme politike në terren për shkak të cilës është e pamundur që Kombet e Bashkuara të veprojnë. /Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Bota

AFGANISTAN: SULM AJROR, MBI NËNTË TË VDEKUR

url

 

Pjesëtarët e grupit mjekësorMjekët pa kufij” kanë raportuar vdekjen e mbi nëntë punonjësve mjekësor të stafit si rezultat i një sulmi ajror në një klinikë në veri të Afganistanit.

Sipas të dhënave të fundit, qindra persona u hospitalizuan,37 persona ngelën të plagosur rëndë dhe 9 personat e vdekur janë pjesëtarë të organizatës ndihmëse mjekësore “Mjekë pa kufi”.Klinika ndodhet në Kunduz, në kryeqytetin e provincës ku zhvillohen sulmet ditëve të fundit mes talibanëve dhe forcave afgane me NATO-n .

Sipas njoftimeve forcat e NATO-s  në kohën kur klinika është goditur nga sulmi nuk kanë mundur të ndërmarrin asgjë.

Nga “Mjekë pa kufi” raportuan se sulmet kanë vazhduar për më shumë se një orë pasi autoritetet afgane dhe trupat e SHBA-së ishin alarmuar. /Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Bota

SIRI: RUSIA KRYEN SULME TË REJA

rusi

Rusia ka thënë se ka kryer sulme të reja në Siri, duke goditur 12 caqe të të ashtuquajturit Shtet Islamik (IS).Ministria ruse e Mbrojtjes ka thënë se aeroplanët e saj kanë goditur një qendër të komandës dhe një qendër të komunikimit në provincën Alepo, ashtu si edhe një kamp të militantëve në Idlib. Megjithatë, nuk ka konfirmime të pavarura se caqet e sulmeve lidhen vërtet me Shtetin Islamik. Moska ka nisur sulmet ajrore në Siri më 30 shtator.Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kanë thënë se Rusia është duke sulmuar opozitën siriane pa dallim dhe jo vetëm Shtetin Islamik, ashtu siç pretendon. Perëndimi dyshon se Moska ka për qëllim të forcojë presidentin sirian, Bashar al-Assad. /Agjencitë e lajmeve/

 

read more
1 569 570 571 572 573 604
Page 571 of 604