close

Emisione

Emisione

ZIG ZAG: SI TË TEJKALOHET NGËRÇI POLITIK NË KOSOVË

no thumb

Në Kosovë është cilësuar si historike firmosja e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit me Bashkimin Evropian – njësoj si dhe paralajmërimi se vendi më i ri në Kontinent – do të mund të bëhet anëtar me të drejta të plota në UNESCO. Ndërkohë, në mjediset e Kuvendit – ende ndjehet era e gazit-lotësjellës; truprojat e qeveritarëve- vazhdojnë të mbajnë ombrellat – si mburojë nga vezët e deputetëve opozitarë. Kosova është gjetur në një ngërç politik të llojit të vet – pas marrëveshjes, me ndërmjetësim të Brukselit me Serbinë për bashkësinë e komunave serbe, dhe me Malin e Zi – për përcaktimin e vijës kufitare ndërshtetërore. Opozita kërkon me ngulm anulimin e tyre. Përse ndodhë kjo dhe si të dilet nga kjo rrugë e pakrye? –Përse kjo vjeshtë e gjenë Ballkanin paksa të trazuar – krizë e thellë politike në Maqedoni- fërkime serioze mes shumicës dhe opozitës në Shqipëri … Këto çështje do të mundohemi t’i zbërthejmë me mysafirët e  Zigzagut të sotëm – deputetin Muhamet Mustafa, Naim Rashitin nga Grupi Ndërkombëtar i Krizave dhe analistin politik Rizvan Sulejmani.

read more
Emisione

ZIG ZAG: MAQEDONIA NË UDHËKRYQ

no thumb

Maqedonia, tash gjashtë muaj është futur në një tunel fundi i të cilit nuk dihet në është dritë apo humnerë! Me fjalë të tjera Maqedonia ndodhet në një udhëkryq; udhëkryq ky, pa semaforë që, si i tillë, kërcënon stabilitetin edhe ashtu të brishtë të  vendit! Negociatat për rrumbullakimin e Marrëveshjes për t’i dhënë fund krizës politike, janë gjetur në qorrsokak: Përse është kështu dhe a ka gjasë që të shkohet përpara apo do të ri-futemi në një krizë të re, me shumë pyetje e pikëpyetje?

Mysafirë Milaim Fetain, Sefer Tahirin dhe Xhelal Zejnelin.

read more
1 81 82 83 84
Page 83 of 84