close

Lifestyle

LifestyleShowbiz

SELENA GOMEZ, NJË KËNGË PËR JUSTIN BIEBER?

selena-gomez

“Lose you to love me” është titulli i këngës më të re të Selena Gomez, që mendohet se i kushtohet Justin Bieber.

Menjëherë pas postimit të saj në rrjetin social Instagram, Gomez u komentua shumë në lidhje me prodhimin më të ri muzikor që pritet të dalë së shpejti. Shkak u bë shkrimi “Më duhej të të humbja ty për të dashur veten, 23 tetor”.

Ky shkrim bashkëngjitur fotos çoi në reagimin e menjëhershëm të ndjekësve të saj, të cilët nuk ngurojnë të thonë se 27–vjeçarja e ka akoma mendjen tek ish i dashuri.

Gjithsesi, kjo gjë do të konfirmohet vetëm pas publikimit të këngës më të re, përmes së cilës do t’i jepen fund pikëpyetjeve të shumta.

read more
Lifestyle

Horoskopi e shtunë, 19 tetor 2019!

auto_Horoskopi11565116176-696×430

Dashi

Dashuria: Nga pikëpamja sentimentale sot do të keni siguri nga i dashuri juaj dhe nuk do të keni nevojë ta kërkoni diku tjetër. Beqaret do ju duhet ti kushtojnë vëmendje disa thashethemeve qe sjellin mosmarrëveshje. Puna: Në këtë ditë do të ketë synime të rëndësishme si në punë ashtu edhe në studime, thjesht duhet të jeni të durueshëm.

Demi

Dashuria: Një ditë e mbushur me aventura sentimentale dhe flirte, beqarët nuk do kalojnë pa u vënë re, por ata që janë tashmë në çifte gjithashtu do të bien në sy. Tregohuni të vëmendshëm ndaj njerëzve që i frekuentoni, jo të gjithë janë të sinqertë. Puna: Në punë do të jeni krijues dhe do të merrni shpërblime për angazhimin tuaj.

Binjakët

Dashuria: Kokëfortësia juaj shpesh ju bën të pakëndshëm. Edhe ata pranë jush do ta kenë të vështirë të lidhen me një karakter kaq rebel dhe të zjarrtë. Nëse jeni beqarë do të bëni takime interesante dhe do të keni mundësi të bëni miqësi të reja dhe flirte të reja. Puna: Nëse keni ndonjë projekt të jashtëzakonshëm, do të keni çdo shans t’i përfundoni ato me sukses.

Gaforrja

Dashuria: Do të ketë këndvështrime të reja për të ardhmen dhe projekte të reja për jetën private që po përpiqeni të ndiqni me zell. Tregime të reja dashurie që vijnë edhe për zemrat e vetmuara, mund të bëni takime vërtet të jashtëzakonshme. Puna: Do të korrni frytet e asaj që keni mbjellë dhe do të përfitoni nga përparimi i madh në sferën financiare.

Luani

Dashuria: Faza pozitive për dashurinë, Jupiteri dhe Venusi ju japin entuziazëm dhe energji të madhe. Ndjenjat janë baza e jetës tuaj dhe ju po bëni gjithçka për t’i mbajtur ato gjallë. Kohë e mirë për beqarët, takime të reja në horizont dhe këndvështrime të reja për dashurinë. Puna: Shumë nga shenjat po përparojnë mirë dhe konfirmimet e para janë tashmë të dukshme. Jetë e sigurt për të ardhmen.

Virgjëresha

Dashuria: Venusi vazhdon të mbrojë marrëdhënien tuaj dhe gjithçka do të vazhdojë pa probleme, të paktën për sot. Varet nga ju që të bëni pjesën tuaj që gjërat të funksionojnë. Beqarët në kërkim të dashurisë do të jenë në gjendje të gjejnë personin e ëndrrave të tyre. Puna: Në punë do të ketë lajme të mira dhe perspektiva të mira edhe për të bërë investime me fat.

Peshorja

Dashuria: Sot dita do të fillojë nën kujdesin më të mirë për sa i përket sferës sentimentale, por ende disa dyshime të vogla mbeten në zemrën tuaj. Beqarët do jenë të shqetësuar dhe ankthi i tyre do të ndikojë në marrëdhëniet me miqtë dhe familjen. Puna: Sidoqoftë, disonanca e Saturnit nuk tregon asnjë shenjë të zvogëlimit, paparashikimet e vogla në punë nuk mund t’ju shqetësojnë.

Akrepi

Dashuria: Ndryshimet e reja janë në sy në jetën e dashurisë. Është koha e duhur për të parë të ardhmen pas disa zhgënjimeve. Për beqarët është një ditë pak konfuze, ata do të duhet të kuptojnë se çfarë duan nga jeta. Puna: Perspektiva të shkëlqyera për ata që kanë një profesion dhe duan të bëjnë karrierë, promovime të shkëlqyera janë në rrugë të mbarë.

Shigjetari

Dashuria: Nëse keni nevojë të reflektoni në historinë tuaj të dashurisë, është më e përshtatshme që të merrni kohën për të parë brenda. Ndoshta ju duhet të bëni vend për veten tuaj, ndjeheni të mbytur! Beqarët mund të takojnë njerëz të rinj dhe të përjetojnë emocione të bukura. Puna: Forca dhe energjia juaj nuk ka asgjë të barabartë dhe me Jupiterin ju tregon se si gjithçka do të duket më e thjeshtë.

Bricjapi

Dashuria: Dashuria është e pranishme në jetën tuaj, kështu që përpiquni të merrni gjithçka që mund t’ju japë të mira. Çdo histori ka kontraste dhe jo gjithçka është gjithmonë trëndafila dhe lule! Beqarët, nga ana tjetër, do të duhet të mendojnë për të kultivuar dhe ruajtur atë që ata nuk e kanë pushtuar. Puna: Në këtë kohë mund të lindin mundësi të reja pune, të cilat nuk mund t’i refuzoni.

Ujori

Dashuria: Në këtë ditë ju jeni të vendosur të pastroni disa dyshime me të dashurin tuaj. Çiftet e konsoliduara përkundrazi do të jenë në gjendje të kryejnë disa projekte të reja. Edhe për beqarët, ndjenjat janë një kohë e mirë, por duhet të keni qëllimin e duhur për t’i mirëpritur ata. Puna: Puna është përparësia juaj dhe kjo është ajo ku ju do të përqendroni të gjithë forcën dhe energjinë tuaj, duke shpresuar ta bëni atë.

Peshqit

Dashuria: Çiftet e sigurta të ndjenjave të tyre nuk do të kenë dyshime, ndërsa do të tundohen ata që do të ndikohen nga njerëzit e jashtëm. Beqarët mund të përballen me një zgjedhje që nuk mund ta shmangin. Puna: Puna vazhdon në mënyrë të mrekullueshme dhe do të ketë lajme të tjera që vijnë shumë shpejt, ndoshta me përparimin në karrierë.

read more
Kuriozitet

VJENA QYTETI MË I MIRË PËR TË JETUAR

Screenshot_6

DAMASKU – MË I KEQI


Dhe, në vazhdim për qytetet ku njerëzit do të dëshironin më së shumti të jetojnë e ku – më së paku. Prestigjiozja britanike The Economist ka publikuar listën e dhjetë qyteteve në të cilat jetohet më së miri. Kryeqyteti i Austrisë, Vjena ka dalur i pari duke lënë pas Melburnin dhe Sidnejin  e Australisë.

Sipas raportit vjetor të shërbimit hulumtues të The Economist, Vjena sivjet ësht qyteti më i mirë për të jetuar . Në fakt kryeqyteti austriak dhe Melburni prej vitesh  kanë qenë në garë të ngusht për epitetin e më të mirit. Në vendin e katërt, pas Sidnjeit është Osako nga japonica e pasuar nga tre qytete kanadeze Calgary, Vancouveri dhe Torontoja. Në top dhjetëshen më të mire është vetëm një qytet evropian – Kopenhaga. Parisi përjetoi rënien më të thellë duke u renditur në vendin e 25 dhe, ndër arsyet për këtë, përmendet edhe protestat e jelekëportokallinjve.

Sipas The Economist, qyteti në të cilin njerëzit nuk do të dëshironin të jetojnë është Damasku i Sirisë, i pasuar nga Daka në Bangladesh dhe Lagosi në Nigeri.

Në kërkimet për vendbanimin ku jetohet më mire u përfshinë 14o qytete të botës. Kritere për vlerësim  kanë qenë mirëmbajtja, shëndetësia, kultura, mjdisi, infrastruktura dhe shkalla e kriminalitetit. Këtë vit u përfshinë për here të pare edhe efektet e ndryshimeve klimatike. /Klan Macedoni/

 

read more
Shëndetsi

SHQIPTARI SHPIK VAKSINËN KUNDËR KANCERIT

vaksina

Shuajp Kraja merr patentën evropiane për vaksinën


Profesor Shuajp Kraja është shpikësi i parë shqiptar që gëzon të drejtën mbi patentën evropiane për vaksinën kundër kancerit. E konsideruar si një shpikje inovative në fushën e mjekësisë, lëshimi i kësaj patente nga Organizata Europiane e Patentave , i hap rrugën procedurave për marrjen e autorizimit të prodhimit nga Bashkimi Europian.

Në kuadër të studimit pilot me pacientë vullnetarë, me Bi vaksinën antikancer janë trajtuar e shëruar për një kohë të gjatë disa dhjetëra raste ndër vite. Ajo shfaq siguri të plotë në trajtimin dhe shërimin e formave të ndryshme të kancerëve, pa rishfaqje të tyre.

Bi vaksina aplikohet për mjekimin e formave të ndryshme të kancerit dhe po ashtu vlen në imunizimin kundër shfaqjes së kancerit në persona të shëndoshë, por të predispozuar për të zhvilluar kancer.

Patenta për këtë shpikje njihet në shumë shtete dhe institucione të rëndësishme ndërkombëtare si Zyra Europiane, Gjermania, Zvicër, Francë, Britania e Madhe, Irlandë, Shqipëri, Kosovë e Kroaci. /Klan Macedoni/

 

 

read more
KultureKuriozitet

KËNGËTARJA BULLGARE NË LIBRIN E GINESIT

smiljana-zaharieva

Smiljana Zaharieva me zërin më të fuqishëm në botë


Këngëtarja bullgare, Smiljana Zaharieva, është radhitur edhe zyrtarisht në Librin e Ginisit të rekordeve për shkak të zërit të saj. Në fakt ajo ka marrë këtë epitet për shkak se ka kënduar tonin më të lartë të mezosopranes.

Këto tone të larta të Smiljana Zaharievës e kanë futur në majen e rekordeve të Ginesit, libër ky në të cilin deri tani, në fushën e këndimit, nuk ishte vënë ndonjë rekord. Këngëtarja 48 vjeçare i tha agjencisë franceze të lajmeve AFP se edhe vet ishte habitur kur në monitor kishte parë shkallën e lartësisë së tonit prej 113.8 decibelësh.

Kjo forcë i përgjigjet përafërsisht zhurmës që mund ta dëgjoni në ndonjë koncert të rrokut ose të orkestrës simfonike, apo e njëjta mund të krahasohet me sirenën e alarmit të automjeteve të ndihmës së parë. Zaharieva që është nga Plovdivi i kishte plotësuar të gjitha rregullat e parashikuara me Librin e Ginesit: ka kënduar në studio – pa muzikë në sfond, ndërsa instrumenti për matjen e intensitetit të zërit ka qenë i vendosur dy metra e gjysmë larg saj. Është dashur të mbajë të njëjtin tionalitet të paktën pesë sekonda.

Këngëtarja bullgare ka vijuar shkollën kombëtare të artit popullor, ndërsa ka diplomuar në Konservatoriumin e Muzikës në Polvdiv. Pas këtij rekordi  të këngëtares me zërin më të fuqishëm në botë, thotë se ka marrë shumë oferta për të bashkëpunuar, ndërsa personalisht është e interesuar për të bashkëpunuar me Madonën e njohur. /Klan Macedonia/

read more
Showbiz

UNIKKATILI MBLEDH SHQIPTARËT NË MITROVICË

66853649_2319055804851045_4334785864786771968_n

Reperi i njohur, Viktor Paloka, i cili njihet me nofkën Unikaltil me anë të një videos të publikuar në rrjtet sociale ka konfirmuar se më 27 korrik do të perfomroj në qytetin e Mitrovicës.

Koncerti i parë i Unikkatil në Kosovë është mbajtur më 15 korrik të vitit 2012 në Stadiumin e Prishtinë, ku reperi i famshëm kishte mbushur stadiumin plot. Kujtojmë se Vitkor Palokaj aktualisht jeton në Amerikë dhe është një ndër reperët më të pëlqyer.

Pas tre ditëve, Unikkatili do të performojë në Mitrovicë, së bashku me shumë yje të estradës shqiptare.

Ja ku mund ti blini biletat në Maqedoni…

Shkup : Ali Tabako(071474119), Liridon Krosi (070588006)

Tetove : Zippo Tobacco , Altrin Zaimi ,Sabri Sherifi (070732412)

Kumanove : Erduan Spahiu (070 466 686)

read more
Showbiz

DUA LIPA, SHQIPTARJA QË FITOI DY ÇMIME GRAMMY

dua-lipa-on-wins-21-savage-728×430

Artistja e re më e mirë, dhe kënga më e mirë e zhanrit Dance, Dua Lipa bëhet artistja e parë shqiptare që fiton dy çmime Grammy. Ajo ka qenë femra e dytë më e dëgjuar e vitit 2018 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e para në Mbretërinë e Bashkuar.

Dua Lipa, shkruan historinë duke u bërë artistja e parë shqiptare e cila fiton dy çmime Grammy. Ajo u shpall fituese në mbrëmjen më të madhe muzikore të vitit Grammy Auards 2019 në kategorinë “Kënga më e mirë e zhanrit Dance”, për këngën e saj “Electricity”, në bashkëpunim me Mark Ronson dhe Diplo. Ajo po ashtu ka rrëmbyer edhe çmimin si artistja e re më e mirë.

“Jam artiste me dy çmime Grammy!!! Jam shumë e përulur dhe mirënjohëse në këtë moment. I dërgoj shumë dashuri fansave të mi, familjes sime, ekipit tim, të gjithë artistëve të mahnitshëm me të cilët kam punuar dhe bashkëpunuar. Një ëndërr e vërtetë është realizuar! Faleminderit!!”, ka shkruar Lipa në Instagram pak pasi mori çmimin.

Lipa la pas këngët “Northern Soul” nga Above & Beyond dhe Richard Bedford, “Ultimatum” nga Disclosure dhe Fatoumata Diaëara, “Losing It” nga Fisher dhe “Ghost Voices” nga Virtual Self.

Dua Lipa ka qenë femra e dytë më e dëgjuar e vitit 2018 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e para në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi që mban emrin e saj e që kryesohet nga hitet “Nju Rules” dhe “IDGAF” ka qenë albumi i katërt më i dëgjuar në Spotify në SHBA në vitin e kaluar. /Klan Maqedoni/

 

read more
Kuriozitet

KURIOZITET: “TITANIK 2” FILLON LUNDRIMIN MË 2022

Titanic_Colourised_photographed_in_Southampton

Është ruajtur origjinaliteti i anijes së famshme


Dëshira për të udhëtuar me anijen e famshme ‘Titanik” është e pranishme tek shumica, kurse tani vjen edhe shansi që kjo përfundimisht të ndodh me ‘Titanik 2”. Pas një përplasjeje me një akullnajë më 15 Prill të vitit 1912 ishte fundosur anija që ka mahnitur me dizajnin, teknologjinë dhe madhësinë. Në anijen ku gjetën vdekjen mbi 1500 njerëz, detaje të pabesueshme mund të shihen edhe sot.

Rikonstruimi i ‘Titanikut” të ri është bërë sipas anijes origjinale dhe paraqet një lidhje mes kombinimeve të pabesueshme të teknologjisë së sodit dhe dizajnit të vjetër. Ndërtimi i tij ka filluar në vitin 2012, por fillimisht ishte ndërprerë për shkak të problemeve financiare. Por, janë gjetur sponsorëdhe pritet që në vitin 2022 kjo anije të lundrojë.

Në “Titanik 2” janë bërë adoptime të caktuara me qëlllim të mbindërtimit të sigurisë dhe strukturës, por thuhet se do t`i ngjajë në mënyrë origjinale Titanikut të vjetër. Nëse do të keni frikë nga përsëritja e mundshme e tragjedisë origjinale, kur nuk kishte pasur numër të mjaftueshëm anijesh shpëtimi, tani nuk duhet të ketë shqetësime, ngase në anije gjenden 18 barka motorike për shpëtim dhe në secilin prej tyre ka hapësirë për 250 persona, shumë më tepër se sa kapaciteti i anijes. Oxhaqet janë mbindërtuar dhe në to gjenden platforma vëzhgimi dhe pajisje për navigim. /Agjencitë&Klan Maqedoni/

read more
ShëndetsiVendi

SHËNDETËSI: MJEKËT PJESË E TRAJNIMEVE AVANCUESE

Screenshot_2

Certifikata për gjinekologët, neonatologët dhe akusherët


Ditën e sotme në Spitalin Klinik të Tetovës janë shpërndarë certifikata për mjekët gjinekologë, neonatologë dhe akusherë të Tetovës të cilët i janë nënshtruar trajnimit për avancimin e mbrojtjes dhe mënjanimin e komplikimeve tek gratë shtatzëna, lehonat dhe të sapolindurit.

Trajnimi për avancimin e mbrojtjes dhe mënjanimit të komplikimeve tek gratë shtatzëna, është realizuar në kuadër të ministrisë së Shëndetësisë dhe Agjencisë UNFPA.

Në ndarjen e certifikatave i pranishëm ishte edhe zëvendës-ministri i Shëndetësisë Asim Musa, i cili deklaroi se këto trajnime janë bërë me qëllim që të rritet kujdesi ndaj nënave dhe të sapolindurve në vend.

Përfaqësuesja e UNFPA-së, mjekja Afrodita Shala theksoi se ky trajnim ka zgjatur rreth dy javë dhe deri më tani janë kyçur rreth 70 punonjës shëndetësorë.

Mjekja gjinekologe Meral Rexhepi e cila ishte pjesë e trajnimit u shpreh se i njëjti do të jetë i dobishëm për stafin dhe veçanërisht për pacientët.

Trajnimi në fjalë vjen si formë parandalimi për shkak të rritjes së vdekshmërisë së nënave dhe foshnjave gjatë procesit të lindjes. /Blerona Jakupi/

 

 

read more
1 2 3 4
Page 1 of 4