close

Rajoni

Rajoni

ARRESTOHET ZV/MINISTRI NË KOSOVË

10455390_640496196088187_7900513673483734810_n-1-1-933×445

Zëvendës-ministri  i Zhvillimit Rajonal në Kosovë, Musa Cena, është arrestuar ditën e djeshme. Zëvendësministri Cena që është arrestuar së bashku edhe me dy persona të tjerë, dyshohet për veprat penale “Marrje e Ryshfetit” dhe “Keqpërdorim i Pozitës apo Autoritetit Zyrtar”.

Policia duke mos dhënë detaje për identitetin e të arrestuarve, ka konfirmuar vetëm se tre persona janë arrestuar për veprat penale të lartë përmendura.

“Me datë 20.10.2018 Policia e Kosovës pas ndërmarrjes së veprimeve hetimore ka kryer arrestimin e tre personave të dyshuar të involvuar në veprat penale Marrje e Ryshfetit dhe Keqpërdorim i Pozitës apo autoritetit Zyrtar sipas kodit penal te Republikës së Kosovës. Të dyshuarit duke vepruar në bashkryerje dyshohet se kanë marrë ryshfet nga pala e dëmtuar”, ka thënë zëdhënësi i Policisë për rajonin e Prishtinës, Daut Hoxha.

Hoxha ka thënë po ashtu se të gjitha veprimet tjera policore do të ndërmerren konform autorizimeve dhe rekomandimeve të organeve kompetente te drejtësisë./klankosova

read more
Rajoni

KAMENOS: “MOS PRISNI QË TË RRËZOHET QEVERIA”

kamenos.10.21.10.708-933×445

“Mos prisni që qeveria të bjerë”. Kështu u shpreh Panos Kamenos në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të partisë “Grekët e pavarur” në Selanik.

Ministri grek i Mbrojtjes foli pas debatit që pati me ish-ministrin e Jashtëm Nikos Kotzias për marrëveshjen me Maqedoninë.

Ai e përshkroi si të ndershëm të hapur bashkëpunimin e partisë së tij “Grekët e Pavarur” me SYRIZA-n e Alexis Tsipras. Madje ai shtoi që askush nuk duhet të presë rrëzimin e qeverisë.

“Atë që duhet të themi, e themi hapur dhe publikisht. Për çfarë jemi dakord dhe për çfarë nuk jemi. Sikurse tha dhe z.Tsipras, çështja e Shkupit nuk ekzistonte në bashkëpunimin e SYRIZA me “Grekët e pavarur”. Ne kemi një pozicion të qartë dhe publik, nuk mund të pranojmë asnjë emërtim që përmban termin Maqedoni.

Ne nuk do të tërhiqemi dhe SYRIZA nuk na ka kërkuar që të tërhiqemi. Ne e kemi thënë që në fillim se nuk do ta mbështesim marrëveshjen e Prespës. Qëndrimi ynë në qeveri do të jetë deri kur ligji të vijë në Parlament. Do të flasim përsëri në Mars”, tha ministri Kamenos.

Nikos Kotzias dha dorëheqjen si ministër i Jashtëm i Greqisë pas përplasjeve të forta që pati me Kamenos. Sipas tij, ministri i Mbrojtjes ndërhyri në punën e tij në lidhje me marrëveshjen e Maqedonisë. Kotzias u shpreh se diplomacia është ekskluzivitet që i përket Kryeministrit dhe Ministrisë së Jashtme, jo asaj të Mbrojtjes. /tvklan.al

read more
Rajoni

“BOMBA KOTZIAS” NË THEMELET E QEVERISË GREKE

tsipras_arthro-933×445

Në Greqi vazhdojnë tensionet pas largimit nga qeveria të ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias. Qeveria greke dje u përpoq të qetësonte ujërat duke argumentuar se nuk ka arsye të vërtetë të dorëheqjes së Kotzias, duke e cilësuar të pakuptueshëm vendimin e tij për të lënë postin. Me këtë deklaratë, zyra e Kryeministrit grek tentoi indirekt të qetësonte tensionet edhe me Nikos Kotzias. Mirëpo, ky i fundit reagoi ashpër pas këtyre deklaratave. Ai kërkoi që Kryeministria të bëjë publike për mediat dhe për qytetarët letrën e plotë të dorëheqjes së tij, ku jep edhe arsyet e largimit nga posti i ministrit të Jashtëm të Greqisë, pozicion që tashmë e mban vetë Kryeministri Alexis Tsipras.

Sikurse u bë publike në mediat greke ditën e dorëheqjes së tij, Kotzias foli përsëri për fondet sekrete të Ministrive. Ai tha se do të ndërmarrë iniciativa me bashkëpunëtorë e kolegë të tij për fondet sekrete të këtyre institucioneve. Në debatin që pati me ministrin e Mbrojtjes Panos Kamenos, fondi sekret ishte një pikë ku ai ngulmonte. Ish-ministri i kërkoi Kryeministrit Tsipras që të zbatojë të njëjtin ligj për të gjitha Ministritë që aktualisht zbatohet vetëm për Ministrinë e Jashtme, në lidhje me fondet sekrete, që mbulojnë shpenzime ekstra dhe përdoren për të financuar instrumentë dhe persona të huaj për të promovuar interesat kombëtare të Greqisë.

Ky është njëri problem brenda qeverisë greke, argumentoi Kotzias, kurse problemi i dytë është ministri i Mbrojtjes Panos Kamenos, që është edhe kreu i partisë aleate në koalicion. Sipas ish-ministrit Kotzias, “Kryeministri Tsipras i është dorëzuar plotësisht ministrit Kamenos“. Konflikti me ministrin e Mbrojtjes nisi pikërisht për marrëveshjen e emrit të Maqedonisë. Kotzias thotë se ministri i Mbrojtjes nuk ka asnjë rol në politikën e Jashtme të vendit dhe nuk duhet të ndërhyjë, pasi kjo temë është ekskluzivitet vetëm i Kryeministrit dhe Ministrisë së Jashtme. Ai theksoi gjithashtu se qëndrimet e Kamenos për çështjet e politikës së jashtme të Greqisë, kanë gjasa që të dalin nga linja kombëtare. /tvklan.al

read more
Rajoni

COOPER – SERBISË: S’DO TË KENI SUKSES NËSE S’E NJIHNI KOSOVËN

cooper-933×445

Ish-ndërmjetësi evropian në dialogun Kosovë -Serbi, Robert Cooper ka thënë se Serbia nuk do të ketë sukses nëse nuk ka një politikë të qartë për Kosovën dhe se nuk do të arrijë asgjë nëse nuk e njeh Kosovën.

“Mendoj se do të ishte mirë që Beogradi të ketë një politikë për Kosovën, në fund të fundit, është fqinji juaj. Në fund, nuk do të keni sukses nëse nuk e njihni atë, si dhe kur do ta bëni atë është problemi juaj, por një gjë e tillë duhet të bëhet në një  moment dhe kjo kërkon një udhëheqje të fortë”, tha ai për televizionin serb N1.

Sipas ish-ndërmjetësit të BE-së në dialogun e Brukselit, shkëmbimi i territorit midis Serbisë dhe Kosovës nuk është domosdoshmërisht një ide e keqe, por duhet të zhvillohet me shumë kujdes.

Cooper tha se gjëra të tilla janë shumë të vështira për udhëheqësit politikë dhe se në situata të tillë duhet të jepet kohë atyre.

Ai tha se fakti që udhëheqësi i Serbisë dhe ai Kosovës po flasin seriozisht për këtë çështje është inkurajuese.

Cooper po merr pjesë në Forumin e Sigurisë në Beograd i teti me radhë ku pjesëmarrës është edhe presidenti austriak, Alexander Van der Bellen./ KlanKosova.

read more
Rajoni

KOSOVË: MIRATOHET PROJEKT-LIGJI PËR MINISTRINË E MBROJTJES

fskkosove-750×445

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar pro projektligjit të parë që transformon Ministrinë e FSK-së në Ministrinë e Mbrojtjen.

Në sallë ishin 102 deputetë, 101 prej tyre kanë votuar unanimisht pro Ligjit për Ministrinë e Mbrojtjes.

Por, deputetët e Listës Serbe janë larguar nga seanca e Kuvendit pa nisur leximi i tre projektligjeve në lidhje me FSK-në.

Igor Simiç nga Lista Serbe gjatë seancës deklaroi se këto ligje janë në kundërshtim me Rezolutën 1244 dhe NATO-n, njëkohësisht edhe me Kushtetutën e Kosovës.

Simiç vlerësoi se më mirë është të kontribuohet në zhvillimin ekonomik se sa për FSK-në. Pas fjalës së tij deputetët e Listës Serbe u larguan nga salla./tvklan.al

read more
Rajoni

MEDIAT GJERMANE: KOTZIAS, “VIKTIMA” E PARË E MARRËVESHJES SË PRESPËS

kotzias-tsipras708_0-933×445

Mediat gjermane kanë komentuat gjerësisht dorëheqjen e ministrit të Jashtëm të Greqisë Nikos Kotzias. “Spiegel” shkruan se dorëheqja e Kotzias ka ardhur si pasojë e rolit që kanë luajtur politikanët grekë në negociatat për emrin e Maqedonisë.

Detyrat e ministrit të Jashtëm të Greqisë do t’i marrë përsipër Kryeministri Alexi Tsipras, njoftoi zyra e tij. Arsyeja e grindjes brenda kabinetit qeveritar është pikërisht për emrin e Maqedonisë, thotë “Spiegel”. Kotzias akuzoi ministrin e Mbrojtjes Panos Kamenos për minimin e marrëveshjes së arritur mes dy vendeve.

Kurse mediat tjetër gjermane “Neue Zürcher Zeitung” e cilëson Nikos Kotzias si “viktimën e parë” të Marrëveshjes së Prespës, mes Greqisë dhe Maqedonisë për ndryshimin e emrit të kësaj të fundit.

“Ka pasur një polemikë të madhe në koalicionin qeverisës të Greqisë mbi propozimin për zgjidhjen e konfliktit të mbartur prej dekadash. Çarjet bëhen gjithnjë e më të thella. Konflikti brenda qeverisë greke lidhet me kompromisin mbi emrin, duke shkaktuar “viktimën” e parë. Të mërkurën ministri i Jashtëm Nikos Kotzias njoftoi dorëheqjen e tij”, shkruan gazeta gjermane.

Edhe e përditshmja “Süddeutsche Zeitung” thekson se ka pasur një konfrontim të fortë mes Kotzias dhe ministrit të Mbrojtjes Kamenos, që përfaqëson partinë e krahut të djathtë në koalicionin qeverisës me partinë e majtë të Tsipras. /tvklan.al

read more
Rajoni

VUÇIQ: LARGIMI I UNMIK NGA KOSOVA NA DETYRON TË MBROJMË NJERËZIT TANË

tan2017-3-16_172019175_2-1-933×445

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha të mërkurën se thirrja e SHBA për tërheqjen e misionit paqeruajtës të OKB-së nga Kosova do ta linte Serbinë pa zgjidhje tjetër përveçse të mbronte njerëzit e saj në Kosovë. Vuçiq nuk tha konkretisht se çfarë lloj veprimi mund të ndërmarrë Serbia në Kosovë.

Kërcënimi i tij vjen pas thirrjes së bërë nga ambasadorja amerikane në OKB Nikki Haley për të përpunuar “strategjinë e daljes” së misionit të OKB-së në Kosovë të njohur si UNMIK.

Presidenti Vuçiç tha se largimi i UNMIK-ut dhe formimi i mundshëm i ushtrisë së Kosovës, nuk do t’i linte Serbinë asnjë zgjedhje tjetër, por të mbronte vendin dhe njerëzit e saj, siç u shpreh ai.

UNMIK u vendos në Kosovë në vitin 1999, pas ndërhyrjes së NATO-s për të frenuar masat e ashpra të Serbisë kundër shqiptarëve të Kosovës./VOA

read more
RajoniTop Lajme

DORËHIQET MINISTRI I JASHTËM I GREQISË

k2-thumb-large-933×445

Kryeministri Cipras pranon dorëheqjen


Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij. Lajmi është bërë i ditur nga mediat greke. Sipas raportimeve paraprake, motivi mendohet të ketë lidhje me pakënaqësit brenda koalicionit qeverisës.

Burimet e së përditshmes greke “Kathimerini” flasin për një përplasje mes Kotzias dhe ministrit të Mbrojtjes Panos Kamenos që ka ndodhur ditën e djeshme në mbledhjen e qeverisë.

Sipas kolegëve të ministrit të Jashtëm që kanë folur në kushte anonimati për “Kathimerini”, “Kotzias ka qenë tmerrësisht i prekur nga sulmet e Panos Kamenos që e cilëson njeri të Soros, për akuzat e keqmenaxhimit të fondeve të Ministrisë së Jashtme dhe për sulme të tjera me karakter të ngjashëm”.

Në mbledhjen e djeshme të kabinetit qeveritar të Greqisë, ministri Kotzias i kërkoi Kryeministrit Tsipras që të mbikëqyrë fondet sekrete të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të Ministrive të tjera. Sipas “Kathimerini”, Kotzias kërkoi nga Tsipras gjithashtu që të zbatojë të njëjtin ligj për të gjitha Ministritë që kanë në buxhetin e tyre një “fond sekret”, ligj që aktualisht aplikohet vetëm për Ministrinë e Jashtme.

Një nga Ministritë që kanë “fonde sekrete” është Departamenti i Mbrojtjes. Në propozimin që Kotzias bëri dje në mbledhjen e qeverisë, pati fyerje joetike mes ministrave Kamenos-Kotzias, raporton shtypi grek.

Për shkak të përplasjeve që ndodhën në mbledhjen e kabinetit qeveritar, ministri Kotzias dha sot përfundimisht dorëheqjen, dhe sipas mediave të Athinës, ai është i zhgënjyer nga Kryeministri Alexis Tsipras që nuk e mbrojti nga sulmet e ministrit Kamenos. Ky i fundit është kreu i partisë aleate në koalicionin qeverisës.

Këtë pretendim të tij e konfirmon qartë edhe zëdhënësi i qeverisë greke, që reagoi duke thënë se “kush është i mërzitur le të zbresë nga treni i qeverisë. Ne kemi destinacion dhe drejtim të qartë. Kush nuk dëshiron destinacionin, të zbresë nga treni i qeverisë”.

Ndërkaq në deklaratën e kabinetit të kryeministrit grek theksohet se këto përplasje me ministrin e Mbrojtjes Panos Kamenos bëhen për marrëveshjen e Prespës. Kryeministri Grek Aleksis Cipras e ka pranur dorëheqjen e ministrit të punëve të jashme Nikos Koxias dhe i është falënderuar për kontributin e dhënë  gjatë ushtrimit të detyrës. Me Ministrinë e Punëve të Jashme, siç thuhet, do të udhëheqë kryeministri i Greqisë Aleksis Cipras për të ndihmuar me të gjitha forcat rreth  përfundimit të sukseshëm të marrëveshjes së Prespës. /tv klan

read more
Rajoni

INTERPOL-I DHE FSK-JA, DY BETEJAT DIPLOMATIKE TË KOSOVËS ME SERBINË

kosove-2-933×445

Dy beteja diplomatike dhe politike po zhvillohen aktualisht ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

E para, ndërlidhet me përpjekjet e Kosovës për anëtarësim në INTERPOL dhe kundërshtimet e vazhdueshme të Serbisë.

Kurse e dyta, ndërlidhet me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës [FSK], duke e veshur atë me kompetenca e kapacitete shtesë që u ofrohen përgjegjësive të forcave të armatosura, për të cilën po ashtu nuk pajtohet Beogradi.

Kur është në pyetje FSK-ja, kundërshtimi vjen edhe nga brenda, përmes Listës Serbe, e cila po ashtu mbështetet nga Beogradi zyrtar.

Zëvendëskryeministri i parë, njëherësh Ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli tha për Radion Evropa e Lirë, se Kosova shumë shpejt do të jetë anëtare e INTERPOL-it. Megjithatë ai pranon se pengesat në ketë drejtim nga Serbia janë evidente.

“Sfida për INTERPOL do të jetë edhe më e madhe. Ata veç e kanë filluar luftën e tyre. Janë duke punuar, kanë delegacione nëpër botë, kanë paguar lobistë të cilët lobojnë kundër Kosovës.

“Ne jemi në posedim të letrave të cilat ata i shkruajnë dhe iu rekomandojnë shteteve që mos ta mbështesin Kosovën. Këtu, bile duke shkruar edhe gjëra që nuk qëndrojnë. Neve na mbetet të ecim përpara, gjithmonë krenar, gjithmonë kryelartë, jo të ju tregojmë gjëra pa fakte ose gënjeshtra”, tha Pacolli.

Ai tha se institucionet e Kosovës janë duke punuar intensivisht në drejtim të anëtarësimit në INTERPOL.

“Është një lloj beteje, ndihet ajo, do të jetë edhe më e madhe, por unë besoj se gjithmonë në anën tonë është fakti se Kosova është e pavarur dhe ne jemi duke e mbrojtur këtë kauzë dhe kthim prapa nuk ka. Shumë shtete tashmë e kanë kuptuar se Kosova është një realitet i ri dhe do t’i japin mbështetje dhe nuk do të pengojnë anëtarësimin në mekanizma të rëndësishëm.

“Kjo çështje është e rrumbullakosur dhe do ta ketë konsensusin e më tepër se dy të tretave të bashkësisë ndërkombëtare. I vetmi problem është mosardhja e shteteve që do të votonin pro Kosovës, për arsye se ardhja në Dubai është e kushtueshme. Një zyrtar nga Afrika apo nga Karaibet nëse udhëton deri në Dubai, bileta e aeroplanit kushton mes 12 deri në 15 mijë dollarë”, tha Pacolli.

Nga ana tjetër, Vjosa Osmani, deputete dhe kryetare e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike nga Lidhja Demokratike e Kosovës, konsideron se drejtuesit e institucioneve nuk duhet të nguten dhe të japin deklarata dhe të thonë se çështja e anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL është punë e kryer, pasi që sipas saj, punë e kryer do të jetë vetëm në ditën kur votohet pro Kosovës.

“Unë shpresoj shumë që të jetë i suksesshëm ky proces. Është esencial në këtë moment të shtetndërtimit të Kosovës që të kemi sukses në anëtarësim në një organizatë kaq të rëndësishme ndërkombëtare, jo vetëm për shkak se i ndihmon Kosovës në fuqizimin e subjektivitetit të saj ndërkombëtar, por për shkak se mundëson bashkëpunimin në luftimin e krimit ndërkufitar, pra bashkëpunimin jo vetëm në rajon, por edhe më gjerë. Andaj, nuk ka asnjë arsye që Serbia ta bllokojë Kosovën”, tha Osmani.

“Natyrisht sikur të ishte anëtare e përgjegjshme e komunitetit ndërkombëtar Serbia nuk do ta bllokonte Kosovën në asnjë organizatë mirëpo fatkeqësisht është treguar destabilizuese“, tha deputetja Osmani.

Në anën tjetër, shefi i diplomacisë së Kosovës, Behgjet Pacolli thotë se është e vërtetë se Kosova ka pengesa edhe përbrenda institucioneve, përmes Listës Serbe.

Pengesat, vijnë në shprehje sidomos në aspektet e fuqizimit të shtetësisë së Kosovës, ngase kjo listë, pavarësisht që merr pjesë në institucionet e Kosovës, i bindet Beogradit.

“Po është e njëjta. Një luftë që zhvillohet jashtë [Kosovës], ajo zhvillohet tash edhe në Kuvendin e Kosovës. Mua kjo më shqetëson pak, sepse kjo e bën Kosovën një shtet jofunksional dhe këtë të keqe duhet ta luftojmë. Për këtë arsye unë gjithmonë flas dhe bëjë thirrje për unitet të qarqeve politike kosovare”, tha Pacolli.

Kurse, deputetja Vjosa Osmani ka hedhur kritika edhe në drejtim të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili sipas saj, me deklaratat e tij po shpreh skepticizëm, sidomos për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL.

“Në vend të deklaratave këtu duhet punë, presidenti do të duhej që tani të udhëtonte nga një vend të tjetri e jo ta bëjë të kundërtën duke shprehur skepticizëm për një gjë të tillë“, tha ajo.

Sa i takon bllokimit të deritanishëm të formimit të ushtrisë së Kosovës nga ana e deputetëve të Listës Serbe, deputetja Osmani thotë se pretendimet e tyre tashmë nuk do të kenë vend askund, dhe se Kosova do ta ketë ushtrinë e saj.

Rruga e gjatë për ta bërë ushtrinë

“Nuk mund ta pengojë Lista Serbe sepse janë 110 deputetë të tjerë që janë pro. Dhe gjatë procesit të miratimit të këtyre ligjeve që fillon të enjten ata nuk e kanë të drejtën e vetos dhe rrjedhimisht nuk kanë mundësi që të ndërmarrin asnjë veprim më“, tha Osmani.

Sidoqoftë, transformimi i FSK-së pa ia ndërruar emrin në armatë apo ushtri me disa kompetenca shtesë dhe kapacitete më të plota, ishte pikërisht rezultat i kundërshtimeve të Listës Serbe, pa votat e të cilës nuk mund të bëhen ndryshimet kushtetuese të domosdoshme për formimin e ushtrisë.

Ndërkaq, për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL do të dihet në fund të nëntorit, me gjasë më datën 20 nëntor, kur do të mbahet Asambleja e Përgjithshme e kësaj organizate ndërkombëtare policore në Emiratet e Bashkuara Arabe. /tv klan

read more
Rajoni

BEOGRAD: VUÇIQ PËRPLASET ME AMBASADORIN E SHBA

8051640335975e87ee8c4c116087444_v4big
Kyle Scott quajti Kosovën shtet të pavarur e sovran

Ne e njohim Kosovën si një vend të pavarur dhe sovran. Liderët politikë kosovarë të zgjedhur, janë liderët e Kosovës dhe ne bëjmë marrëveshje me ta ashtu siç bëjmë me liderët e vendeve të tjera”.

Kjo deklaratë e ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, se Shtetet e Bashkuara e njohin Kosovën si shtet të pavarur, ngjalli reagimin e Presidentit serb Aleksandër Vuçiç. Kreu i shtetit serb nënvizoi se diplomati amerikan duhet të ishte më i kujdesshëm.

“Do të ishte mirë që ambasadori Kyle Scott të tregonte pak më shumë respekt për vendin mikpritës. Sido që të quhet e ashtuquajtura qeveri e Kosovës për ju, për ne është e ashtuquajtura qeveri dhe i ashtuquajturi shtet”.

Presidenti kritikoi edhe përfaqësuesin e qeverisë serbe të pranishëm gjatë fjalës së ambasadorit amerikan Scott. Sipas Vuçiç, ai duhet të reagonte për të mbrojtur interesat e Serbisë.

Tv Klan

read more
1 2 3 201
Page 1 of 201