close

Rajoni

Rajoni

DIALOGU DËMTOI SUBJEKTIVITETIN NDËRKOMBËTAR TË KOSOVËS

KOS-920×445

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, ka lehtësuar një varg çështjesh teknike në të mirët e qytetarëve të të dyja vendeve, por kalimi në fazën e bisedimeve për një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, e ka dëmtuar subjektivitetin e Kosovës në planin ndërkombëtar, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike.

Dëmet për Kosovën, sipas tyre, për më shumë vazhdojnë të rriten për shkak të mosarritjes edhe më tej të marrëveshjes gjithëpërfshirëse ndërmjet dy vendeve.

Politologu Ramush Tahiri, thotë për Radion Evropa e Lirë se Kosova është duke humbur nga dialogu që po zhvillon me Serbinë, sepse kjo e fundit, në të gjitha shkresat zyrtare që po ua dërgon vendeve të ndryshme, kërkon mosnjohjen e subjektivitetit ndërkombëtar të Kosovës deri në arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare.

“Në subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës, kjo po sjellë dëme, sepse të gjitha vendet po rezervohen që të marrin qëndrime të fuqishme për përkrahjen e Kosovës në integrimet euro-atlantike dhe në anëtarësimin në organizata ndërkombëtare, duke e pritur rezultatin, me arsyetimin që ‘ne nuk do të paragjykojmë asnjë zgjidhje’. Simptomatike ishte tërheqja e njohjeve – ndonëse në diplomaci nuk njihet si e tillë, por si ngrirje e marrëdhënieve – që disa vende po e bëjnë ndaj Kosovës, sepse po u thonë që derisa të përfundojë marrëveshja, ne nuk do të kemi marrëdhënie ose do t’i ngrijmë marrëdhëniet”, theksoi Tahiri.

Imer Mushkolaj, analist i çështjeve politike, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thotë që mungesa e një marrëveshjeje përfundimtare dhe juridikisht obliguese ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka krijuar hapësirë për të kuptuar se të dy vendet kanë ende çështje të hapura.

“Kjo mund të ndikojë te vendet skeptike që ato të mos e njohin Kosovën, me të drejtë, për shkak se konsiderojnë që çështja e statusit të vendit nuk qenka mbyllur në vitin 2008, me shpalljen e pavarësisë, mirëpo paska ende probleme për t’u zgjidhur me Serbinë. Kjo, natyrisht që do të ndikojë në këtë aspekt dhe ka ndikuar edhe deri më tash, duke pasur parasysh tërheqjen e njohjeve nga disa shtete, që ka ndodhur edhe me ofensivën e madhe të Serbisë kundër shtetësisë së Kosovës dhe kundër subjektivitetit të saj”, tha Mushkolaj.

Njohësit e zhvillimeve politike, vlerësojnë se Kosova dhe diplomacia e saj deri më tash kanë dështuar që dialogun e Brukselit ta kthejnë në favor të vendit, në planin e subjektivitetit ndërkombëtar.

Politologu Tahiri, thotë që institucionet e Kosovës, e veçanërisht ato që merren me politikën e jashtme, kanë dështuar që të bëjnë një dokument përmbledhës përmes të cilit do të shpjegohej historia e çështjes së Kosovës.

“Askush në botë, e as në Serbi, nuk mund të mendojë që Kosova mund të kthehet në çfarëdo kushte nën Serbinë – ndonëse si e tillë nuk ka qenë kurrë, përveç periudhës së dhunshme të Milosheviqit – ose në asnjë formë nuk mund të mendoj që Kosova mund të jetë në një bashkësi me Serbinë. Kjo kundërshtohet edhe në kuadër të Serbisë, në kuadër të Kosovës, por edhe në kuadër të bashkësisë ndërkombëtare. E vetmja mundësi është pranimi i shtetit të Kosovës, si realitet i krijuar tash e 20 vjet, si shprehje e vullnetit të popullit dhe si faktor paqeje dhe stabiliteti. Këto argumente nuk ka arritur që t’i bëjë diplomacia e Kosovës”, u shpreh Tahiri.

Edhe analisti Mushkolaj vlerëson që diplomacia e Kosovës ka dështuar që t’ua shpjegojë esencën e dialogut të Brukselit vendeve që janë skeptike ose të luhatshme për ta njohur shtetin e Kosovës.

“Është dashur që t’iu bëhet e qartë që ne kemi çështje të pazgjidhur me Serbinë, çfarë mund të kemi edhe me shtetet tjera fqinje. Mirëpo kjo nuk nënkupton që ne nuk jemi shtet i pavarur dhe që nuk e kemi integritetin territorial tonin. Në këtë aspekt, unë besoj që ka dështuar diplomacia e Kosovës dhe institucionet tjera. Po të bëhej kjo e qartë, atëherë edhe hezitimet, respektivisht, hamendjet e shteteve, qoftë atyre që na kanë njohur, qoftë të atyre që nuk na kanë njohur, do të ishin më të vogla ose nuk do të ekzistonin fare”, theksoi Mushkolaj.

Dialogu i Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka nisur fillimisht si dialog për çështje teknike, në vitin 2011 dhe pastaj ky dialog ka kaluar edhe në nivelin politik. Bashkimi Evropian u ka kërkuar që në fund të bisedimeve, të dyja vendet të arrijnë një marrëveshje ligjërisht obliguese, e cila përveç tjerash, do t’u hapte të dy vendeve rrugën e integrimit në BE./REL

read more
Rajoni

PROTESTA NË SERBI: NGRIHET OPOZITA SERBE

Screenshot_1

Akuza drejtuar Vuçiq për tradhti kombëtare


Mijëra veta morën pjesë në një parakalim në qendër të Beogradit për të protestuar ndaj një sulmi mbi një politikan të opozitës dhe duke kërkuar ndryshimin e politikave të presidentit Aleksandër Vuçiç dhe partisë së tij në pushtet. Me sloganin “Stop këmishave të përgjakura”, protestuesit brohoritën duke dënuar sulmin mbi Borislav Strefanoviçin, udhëheqës i partisë së vogël e Majta serbe.

Opozita serbe është takuar aty ku takohej ajo kundër Sllobodan Millosheviçit. Në sheshin e Fakultetit Filozofik, opozita thotë se nuk ka liri. Ata u mblodhën pas sulmeve që ndodhën kundër ish-shefit negociator për Kosovën, Borko Stefanoviç. Presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, e quajtën tradhtar, hajdut, bandë e përgjakur.

“Më vjen mirë që jeni këtu dhe jo në shtëpi, në Facebook apo Twitter. Dua ta pyes këtu Aleksandar Vuçiq, edhe sa koka njerëzish dëshiron t’i thyesh për të qëndruar në pushtet edhe sa këmisha dëshiron t’i përgjakësh? Kjo do të kalojë, jam shumë i bindur”.

Mbi 10 mijë persona marshuan drejt televizionit publik pasi opozita kurrë nuk ftohet në shumicën e mediave. Një pjesë e tyre nuk raportuan për ngjarjen, por për protestat në Francë. Opozita serbe, e majta dhe nacionalistët, janë bërë bashkë në një koalicion të quajtur “Lidhja për Serbinë”. /Agjencitë/

 

read more
Rajoni

BULLGARIA KËRCËNON MAQEDONINË ME BLLOKIM PËR NË NATO E BE

F85CB74D-A167-4772-B7AF-2208623A5F8B_cx0_cy6_cw0_w1023_r1_s

Maqedonia mund të bllokohet nga Bullgaria në procesin e integrimit euroatlantik, nëse tenton të keqpërdorë temën me gjuhën maqedonase, ka deklaruar Krasimir Karakaçanov, zëvendëskryeministër për siguri dhe njëherësh ministër i Mbrojtjes i Bullgarisë.

“Zoti Zaev, mos e keqpërdorni temën me gjuhën maqedonase. Kjo mund t’ju kushtojë me anëtarësimin në NATO dhe BE”, ka theksuar zyrtari bullgar, duke komentuar një deklaratë të një jave më parë të kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev se “Marrëveshja e Prespës vërteton ekzistimin e gjuhës maqedonase dhe se askush më nuk do të ketë të drejtë që këtë ta kontestojë”.

Ministri bullgar i Mbrojtjes ka thënë se gjuha maqedonase nuk ekziston dhe se nuk do të lejojë që të dikush fshehtas të aplikojë një gjuhë të tillë.

Në një postim në Facebook, Karakaçanov ka shkruar se “tokat maqedonase janë bullgare, që është një fakt historik prandaj edhe nuk do të lejoj kompromise me historinë e Bullgarisë”.

“Maqedonia e Veriut është emërtim gjeografik që përfshin edhe vende territore të Republikës së Bullgarisë. Zaevi nesër mund të dëshirojë një dialekt të ngjashëm bullgar që të mësohet si gjuhë zyrtare e huaj te ne. Kjo është e papranueshme. Ky është provokim”, ka theksuar ministri bullgar.

Sipas tij, historia e Maqedonisë së sotme është e përbashkët me atë të Bullgarisë deri në vitin 1944, prandaj edhe ka kërkuar aneks në Marrëveshjen e fqinjësisë së mirë që pala maqedonase të pranojë këtë si fakt.

“Nëse këtë e kundërshtojnë, nuk do ta marrin mbështetjen tonë për në NATO dhe BE. Nuk do të lejoj kompromise me historinë tonë”, ka shkruar Krasimir Karakaçanov, zëvendëskryeministër dhe ministër i Mbrojtjes i Bullgarisë./REL

 

read more
Rajoni

MARRËVESHJA E PRESPËS: KOTZIAS-“DO T’IA TËRHIQJA VESHËT ZAEVIT”

Screenshot_3

Marrëveshja do të miratohet në parlamentin grek


Partia e kryeministrit grek, SIRIZA, do të organizojë tubim politik kundër ndarjes dhe jotolerancës, ku temë kryesore do të jetë Marrëveshja e Prespës. Kryeministri gerk dhe lideri i kësaj partie, Aleksis Cipras gjatë kësaj ngjarjeje do të përcjell porosinë se “Maqedonia greke i thotë po demokracisë, po solidaritetit, jo nacionalizmit dhe ndarjes. Ndërkohë,  Ish-ministri i Jashtëm grek, Nikos Kocias ka folur  për politikat e kryeministrit Zoran Zaev.

Ish ministri i jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, ka deklaruar që po të vazhdonte të ishte në post “do t’ia tërhiqte veshët” kryeministrit maqedonas Zoran Zaev. Gjatë një interviste në televizionin Antena, zoti Kotzias u pyet mbi deklaratën e kryeministrit Zaev se marrëveshja e Prespës ofron mundësinë që fëmijtë në Greqi të mësojnë gjuhën maqedonase. Kotzias u përgjigj se deklarata të tilla shkelin edhe marrëveshjen e Prespës, por edhe marrëveshjen e ndërmjetme të shtatorit 1995. I pyetur se çfarë do të bënte ai nëse vazhdonte të ishte ministër i jashtëm, Kotzias u përgjigj:

Do t’i tërhiqja veshët me të gjitha mënyrat. Edhe nga NATO, edhe nga bashkimi Europian, edhe nga Nimitz. Nimitz reagoi dhe bëri mirë”, tha Kotzias.

Ish ministri i jashtëm grek u shpreh i sigurt se marrëveshja e Prespës do të miratohet nga parlamenti i Athinës. Kotzias kritikoi sërish qëndrimet e opozitës greke, duke thënë që “ata të cilët nuk bënë negocimin e duhur, tashmë duan të dënojnë neve”. /Robert Goro

read more
Rajoni

VUÇIQ DORËZOHET PARA TAKSËS SË KOSOVËS

vucic-933×445

“Do të bëjmë çmos të ruajmë paqen dhe të shmangim luftën”


Presidenti serb Aleksandër Vuçiq shfaqet i dorëzuar përballë betejës me Kosovën për tatimin me 100% të vlerës për mallrat nga Serbia. Në një intervistë televizive, Vuçiq shpjegon arsyet pse Serbia po has në vështirësi përballë Kosovës.

“Jemi në një situatë ku nuk mund të luajmë shah me dikë që ka ndihmën e 10 spektatorëve, siç janë Gjermania, Britania e Madhe e Franca. Kur ke një kundërshtar të paparashikueshëm, përfundimisht ky është një problem.”

Vuçiq shpreh bindjen se paqja në rajon do të ruhet dhe nuk do të ketë luftë me Kosovën.

“Nuk më pëlqen as t’a përdor fjalën luftë. Shpresoj të ruajmë paqen. Jam i bindur më së miri se nga ana jonë do të arrijmë t’a shmangim luftën. Duhet të vendosim komunikimin me NATO-n në mënyrë që të marrë përsipër detyrimet që të mos ketë prani të ushtrisë së Kosovës në veri.”

Autoritetet serbe përllogarisin 42 milionë euro dëm ekonomik mujor nga taksa doganore kosovare.

Tv Klan

read more
Rajoni

SHTYPI NË ATHINË: DELIR ANTIGREK NGA TIRANA

rama-tsipras-933×445

Përplasja në distancë mes dy ministrive të Jashtme, asaj shqiptare dhe greke ka gjetur pasqyrim të gjerë dhe në shtypin grek. Sigurisht nuk ka munguar as gjuha ironike, si në rastin e të përditshmes Protothema, e cila që në titull shkruan: “Delir antigrek nga Tirana, në Greqi shqiptarët po vriten… nga shqiptarët”.

Media greke e nis shkrimin duke përcjellë lajmin e vrasjes së 18-vjeçarit Marios Isak në Kavala dhe duke cituar Ministrinë e Punëve të Jashtme shqiptare, e cila në një reagim të ditës së mërkurë, fliste për një “seri vrasjesh të shqiptarëve përgjatë këtyre dy javëve në Greqi” dhe dënonte ekstremizmin dhe gjuhën e urrejtjes.

Por pikërisht duke iu referuar rastit të 18-vjeçarit, Protothema thotë se në mënyrë ironike, rezultoi se ai u vra nga një bashkëkombas dhe jo nga një shtetas grek.

“Ministria e Jashtme shqiptare përdor një retorikë antigreke, në një deklaratë për vrasjen e një shqiptari në Kavala, duke u shprehur se përgjatë dy javëve të fundit ka pasur një seri vrasjesh të shqiptarëve dhe një valë persekutimi ndaj tyre dhe duke u përpjekur në të njëjtën kohë që të lerë në hije rastin e Konstantinos Katsifas“, shkruan Protothema.

Megjithatë në mënyrë ironike, shkruan më tej e përditshmja greke, pretendimi i palës shqiptare bie poshtë nga vetë faktet, pasi 18-vjeçari shqiptar në Kavala u vra nga një bashkëkombas, i cili deklaroi në polici se krimi ndodhi… aksidentalisht.

Protothema sjell më tej edhe reagimin e Ministrisë së Jashtme greke, që i bëri thirrje Tiranës zyrtare për vetëpërmbajtje, ashtu sikurse dhe reagimin e policisë helene./tvklan.al

read more
Rajoni

PROTESTA TË STUDENTËVE: MINISTRIA E ARSIMIT LËSHON PE, STUDENTËT NUK DORËZOHEN

Studentet-780×405

Protesta edhe në rrethe tjera të Shqipërisë


Ministria e Arsimit të Shqipërisë ka pranuar të enjten kërkesën kryesore të studentëve që po protestojnë në disa rrethe të vendit për heqjen e tarifave shtesë për provimet e mbartura.

Deklarata e Ministres vjen në një kohë që studentë të universiteteve publike kanë bojkotuar edhe sot auditorët dhe kanë vijuar protestën e nisur 2 ditë më parë. Në Tiranë ata janë mbledhur përpara fakulteteve të tyre dhe më pas janë tubuar përpara Ministrisë së Arsimit.

Studentët kërkojnë heqjen e pagesës për kreditet e provimeve të mbartura, përgjysmim të tarifës së shkollimit dhe shtyrjen e afatit të pagesës për në Janar. Një tjetër kërkesë është përmirësimi i kushteve në konvikte si dhe përfaqësim i tyre në vendimmarrje.

Sot protesta është shtrirë edhe në rrethe. Në rrugë kanë dalë edhe studentët e universitetit të Elbasanit si dhe ata të Durrësit. /Agjencitë/

read more
Rajoni

BEOGRAD: KRIJIMI I USHTRISË SË KOSOVËS, REAGIME NË SERBI

ushtria-ks-933×445

Serbia pritet të kërkojë mbledhje të KS të OKB-së


 

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e paralajmëroi Prishtinën zyrtare se do të “përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës”.

Sipas Stoltenbergut, ky proces po udhëhiqet “në një moment mjaft të papërshtatshëm, pa u respektuar procedurat”.

Këto deklarata, kreu i Aleancës Veriatlantike i bëri në fund të takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, ku është diskutuar për gjendjen në Ballkanin Perëndimor. Krijimi i ushtrisë së Kosovës ka shkaktuar reagime edhe në Serbi. /Tv Klan/

read more
Rajoni

LIBERALIZIMI I VIZAVE: REZOLUTA E PROPOZUAR NGA OPOZITA VOTOHET TË ENJTEN

Kuvendi-i-Kosovës-2-2

Seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës


Kuvendi i Kosovës ka ka mbajtur një seancë të jashtëzakonshme ku është diskutuar, për siç është thënë, dështimin e në procesin e liberalizimit të vizave. Seanca është thirrur nga dy partitë opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje. Pas pesë orë diskutimesh, u vendos që rezoluta e propozuar nga opozita të votohet të enjten. Rezoluta e propozuar nga opozita e bën fajtore Qeverinë e Kosovës për mungesën e liberalizimit të vizave.

Arsyeja kryesore për vonesën e liberalizimit të vizave për Kosovën është dështimi total për luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë. Kështu  është shprehur kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, gjatë seancës së së jashtëzakonshme të thirrur nga opozita. Kurti, ka thënë se Johannes Hahn u bë zyrtari i parë më i lartë i BE-së që ka përmend datë për liberalizim të vizave për Kosovën.

Por, nga Partia Demokratike e Kosovës tha se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave. Mendoj se është proces i ndarë procesi i përafrimit të Kosovës me Bashkimin Evropian, për të cilin proces ne do të vazhdojmë rrugëtimin tonë dhe do të vazhdojmë edhe reformat si institucione”, ka thënë deputetja e PDK-së Blerta Deliu- Kodra.

Sipas iniciuesve të seancës, në fund të saj kërkohet që të miratohet në rezolutë me tri pika. Pika e parë ka të bëjë me zhvillimin e bisedimeve në mes të forcave politike për ta çuar vendin në zgjedhje të reja. E dyta, që Qeveria të dorëhiqet dhe Kuvendi të shpërbëhet. Dhe pika e tretë, sipas opozitës, është që forcat politike të darkodohen që në këtë periudhë të mos dëmtohen proceset me rëndësi nacione, duke siguruar që të miratohen çështjet më urgjente përpara se të shpërbëhet Kuvendi, para se gjithash, të votohet pakoja e ligjeve për ushtrinë. Rikujtojmë se Komisioneri Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn në një konferencë të mbajtur në Prishtinë për liberalizimin e vizave tha se një gjë e tillë merr kohë që të miratohen, të gjitha dispozitat ligjore. Sipas tij, data më reale për liberalizim është viti 2020. /Agjencitë/

read more
RajoniTop Lajme

ATHINË: TSIPRAS-“I LUMTUR” PËR AMENDAMENTIN 33

Greek Prime Minister Alexis Tsipras reacts during a voting session at the Parliament in Athens

Mitsotakis: Sërish “Jo” ‘Marrëveshjes së Prespës’


Pas votimit të amendamentit 33 nga parlamenti në Shkup, kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, ka deklaruar se ndihet “i lumtur që fqinjët tanë po avancojnë me shpejtësi në procesin e rishikimit të Kushtetutës ashtu siç parasheh ‘Marrëveshja e Prespës’ dhe po ndryshojnë emrin kushtetues”.

“Kjo do të thotë se edhe Sllovenia, që është një nga vendet që i njeh fqinjët tanë me emrin “Maqedoni”, tash e tutje do t’i emërtojë si “Maqedonia Veriore”, tha Tsipras gjatë takimit me presidentin slloven Borut Pahor, i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Athinë.

“Kjo, vazhdoi Tsipras, është veçanërisht e rëndësishme për popullin grek, sepse maqedonia, përveçse një zonë e madhe gjeografike e Greqisë, është dhe një pjesë e rëndësishme e historisë antike greke dhe kjo pranohet plotësisht më marrëveshjen e Prespës, çka na krijon ndjesinë se kemi një marrëveshje të ekuilibruar për të dy palët”.

Në krahun e kundërt, lideri i opozitës greke Kyriakos Mitsotakis, ka përsëritur qëndrimin e partisë së tij, Demokracia e Re për mos ta votuar Marrëveshjen e Prespës. Mitsotakis ka shkuar një hap më tej, duke u bërë thirrje gjithë partive që mos të votojnë.

“Demokracia e Re do të votojë kundër marrëveshjes dhe u bëjmë thirrje të gjitha partive që të veprojnë njëlloj. Përndryshe, kjo është dhe kërkesa e shumicës dërrmuese të qytetarëve grekë”, deklaroi të martën Mitsotakis.

Shefi i opozitës greke që mëton të marrë pushtetin në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, ka komentuar edhe deklaratat e kryeministrit fqinj, Zoran Zaev, për mësimin e maqedonishtes në Greqi.

“Deklarata të tilla vërtetojnë në mënyrën më të qartë atë që Demokracia e Re kishte thënë që në momentin e parë, pra se njohja e gjoja gjuhës dhe etnisë maqedonase do të hapë kutinë e Pandorës për ringjalljen e gjithë pretendimeve irredentiste të Shkupit”. /Robert Goro, korrespondent në Athinë/

 

read more
1 2 3 210
Page 1 of 210