close

Rajoni

Rajoni

KRYEMINISTRI RAMA: NË BE OSE…!

largea_edi-rama-980-prill1429302963

Bashkimi Europian duhet të përmbushë pritshmëritë që kanë shqiptarët dhe gjithë Ballkani ndaj Integrimit Europian, përndryshe hapësira për zhvillimin e islamit radikal do të jetë e madhe.

Kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama për të përditshmen britanike, Fajnenshël Tajms. Dhjetë vjet më pare, tha Rama, 98 përqind e shqiptarëve besonin tek amerika, pastaj tek zoti dhe europa. Sot, sipas tij, kjo nuk ndodh më.

Një i ri në Tunisi ose Tobruk ndjen se nuk ka të ardhme, thotë Rama, por në Shqipëri ylli në qiell është Europa. Më tej Rama shpjegon se në Ballkan gjenden muslimanët më proamerikanë dhe proeuropianë në botë, por kjo është duke ndryshuar sipas tij. Dhjetë vjet më parë 98 përqind e shqiptarëve në fillim besonte tek amerika, pastaj tek zoti dhe europa, ka deklaruar rama për Fajnenshël Tajms.

Sot, sipas tij, situata nuk është më njëlloj. Para dhjetë vjetësh sipas Ramës do të kishte qenë e pamundur që shqiptarë të luftonin në vende të tjera, siç ndodh sot në Siri dhe Irak. Kryeministri shqiptar për financial times thotë se Ballkani ka nevojë për Europën dhe Europa ka nevojë për Ballkanin sepse integrimi i Ballkanit është mbi të gjitha një çështje sigurie për Europën. Fajnenshël Tajms shkruan se Edi Rama ka kujtime të mira të çmendinës së izoluar që ishte Shqipëria komuniste e Enver Hoxha, prandaj dhe kërkon kaq me pasion të ardhmen e Shqipërisë në BE dhe për këtë shkak parasheh rreziqe përpara nëse Shqipërisë dhe vendeve të tjera të Ballkanit iu mohohet kjo perspektive- ka deklaruar kryeministri shqiptar, Edi Rama për Fajnenshël Tajms.

read more
RajoniVendi

VLORË: NËNSHKRUHEN MARRËVESHJE PËR ARSIMIN

vlore nenshkrimi i marr

Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova kanë firmosur marrëveshje bashkëpunimi në lëmin e arsimit. Ceremonia e nënshkrimit u bë në prani të kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe në kuadër të takimit ministror në Vlorë. Në këtë takim morën pjesë ministrat e Arsimit të vendeve të rajonit.

 

Sipas ministrit Ademi, marrëveshja e sapo nënshkruar  pritet të thellojë bashkëpunimin mes Shkupit, Prishtinës e Tiranës në fusha të ndryshme të arsimit, përfshirë këtu dhe pjesëmarrjen në projekte të përbashkëta, si dhe shkëmbim të përvojave me qëllim të vendosjes së standardeve  dhe cilësive sa më të larta në procedin e edukimit dhe të shkollimit.

 

“Është shumë e rëndësishme nënshkrimi i Marrëveshjes më Republikën e Kosovës në sferën e arsimit për faktin se është e para e këtij lloji edhe hap mundësin e bashkëpunimit në të ardhmen. Gjithashtu është e rëndësishme se kjo marrëveshje nënshkruhet në kuadër të takimit ministror të vendeve të rajonit ku ne si dy shtete dëshmojmë interesimin dhe vullnetin për bashkëpunim. Marrëveshja përmban konkretisht bashkëpunimin në sferën e arsimit dhe shkencës, duke filluar nga këmbimi i përvojave të të dy vendeve, thellimin e bashkëpunimit në këmbimin e literaturës, por edhe mundësin e aplikimit të përbashkët të institucioneve të vendeve tona  në shfrytëzimin e projekteve evropiane që janë të rëndësishme për zhvillimin e arsimit dhe hulumtimeve shkencore”, tha me tjerash ministri Ademi pas nënshkrimit më ministrin kosovar të arsimit.

“Marrëveshja që u nënshkrua sot me Republikën e Shqipërisë është e një rëndësi tepër e veçante për qytetarët e Maqedonisë sepse thellon bashkëpunim me shtetin shqiptarë në të gjitha segmente e arsimit”, tha Ademi pas nënshkrimit të Marrëveshjes me ministren shqiptare Lindita Nikolla.

Ministrja Nikolla gjatë fjalës së saj në hapjen e kësaj konference nënvizoi rëndësinë e ndërthurjes, shkëmbimit të eksperiencave dhe bashkëpunimin e politikave arsimore midis 3 vendeve si një mënyrë mjaf e mirë që rrit cilësinë e arsimit.
Eksperiencat e vendeve tona duhet të ndërthuren në shkëmbimin e eksperiencave dhe bashkërendimin e politikave. Dua të vendos theksin në rëndësinë e kësaj konference në integrimin e vendit tonë në Bashkimin Europian. Reformimi vjen me integrimin e plotë të vendit tonë në BE. Dija nuk është biznes, por dija më e mirë sociale, ekonomike dhe kulturore. Për këtë arsye sot na kërkohet të jemi më të përgjegjshëm dhe më të përkushtuar” theksoi Nikolla.

 

Ndërkohë, ministri i Arsimit të Kosovës, Arsim Bajrami theksoi se me këtë marrëveshje do të intensifikohet bashkëpunimi në sferën e arsimit dhe Republikën e Maqedonisë. Për Kosovën tha ai, është në interes sepse së pari herë nënshkruan një marrëveshje të tillë me Republikën e Maqedonisë.

Ministri Bajrami, me këtë rast, theksoi se pas marrëveshjes që është nënshkruar me Republikën e Shqipërisë, është ky një tjetër moment shumë i rëndësishëm, pasi që për herë të parë po nënshkruhet një marrëveshje për bashkëpunim me Republikën e Maqedonisë për të intensifikuar bashkëpunimin në fokus të ndërtimit të standardeve të larta të cilësisë.

“Vendet tona janë në proces të reformimit të sistemit arsimor dhe padyshim që Kosova dhe Maqedonia janë dy shtete fqinje dhe që mund të bashkëpunojnë shumë në sferën e arsimit”, tha ministri Bajrami.

Marrëveshja është nënshkruar në kuadër të takimit të katërt  ministror:  “Platforma e Ballkanit Perëndimor për Arsim dhe Trajnim” që mbahet në qytetin e Vlorës së Republikës së Shqipërisë ndërsa organizohet nga Komisioni Evropian ku marrin pjesë ministrat e arsimit të vendeve të rajonit. Me këtë rast ministri Ademi është takuar edhe me drejtorin e përgjithshëm të Komisionit Evropian  për Arsim dhe Kulturë, Xaviet Prats Monne.

read more
Rajoni

PRISHTINË: KONGRESISTI ENGEL PRO GJYKATËS SË POSAÇME

Eliot Engel

Kongresisti amerikan, Eliot Engel, u ka kërkuar deputetëve të Kosovës që të vendosin nëse Gjykata Speciale do të formohet nga Kuvendi i Kosovës apo nga OKB-ja. Sipas tij,  mirë për Kosovën  do të ishte që kjo të bëhet në Prishtinë se sa në Nju-Jork. .

Sipas tij, Gjykata Speciale ndonëse është vendim i vështirë për t’u marrë më mirë është të bëhet nën menaxhimin e BE-së se sa të Kombeve të Bashkuara.

“Ka shumë zgjidhje të vështira që duhet të bëhen dhe njerëzit e Kosovës po i bëjnë ato… Siç e shoh unë zgjidhjen e kësaj situate dhe nuk është situatë e lehtë, a do të ketë Gjykatë Speciale ose  asgjë? Për mua çështja është se a do të ketë Gjykatë Speciale apo Gjykatë nga Kombet e Bashkuara? Pasi unë besoj se nëse nuk do të ketë Gjykatë Speciale, Kombet e Bashkuara do ta bëjnë një të tillë dhe nuk besoj që Kosova do ta ketë mirë nëse kjo bëhet nga Kombet e Bashkuara. Kosova nuk është pjesë, anëtare e kësaj organizate për shkak të bllokimit nga Serbia dhe Rusia, dhe mendoj që kjo nuk është e drejtë”.

Mësohet se kongresisiti amerikan nesër do të qëndrojë edhe në Maqedoni ku pritet të zhvillojë takime me personalitete të ndryshme  të jetës politike të vendit.

/KosovaPress/

read more
Rajoni

Tiranë:Debate në parlament për 21 qershorin

debate-ne-parlament

Në Shqipëri parlamenti është përfshirë sot në debate të gjata mes palëve rreth zgjedhjeve vendore të 21 qershorit.Përfaqësuesë të ndryshëm të opozitës kanë përsëritur qëndrimin tanimë zyrtar të së djathtës se procesi i 21 qershorit ishte sipas tyre i manipuluar, ndërkohë që përfaqësuesit e shumicës së majtë kanë patur një vlerësim të kundërt.

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri i konsideroi zgjedhjet si më të mirat që janë organizuar ndonjëherë e që sipas tij respektuan standartet ndërkombëtare.

Por në një fjalë të gjatë të tijën, ish kryeministri Sali Berisha, u shpreh se sipas tij, si kurrë më parë, procesi kishte qenë “një krim shtetëror. Zgjedhjet u udhëhoqën nga bota e krimit”, deklaroi zoti Berisha, duke u ndalur te kandidatët e inkriminuar që sic tha ai u përzgjodhën nga kryeministri.

Ndër përfaqësuesit e opozitës, ra në sy fjala e deputetit Astrit Patozi. Edhe sipas tij zgjedhjet e 21 qershorit “ishin të këqija dhe të pista, një lloj pushtimi i butë, ku – sic u shpreh – pushteti ndërhyri me egërsi aty ku ndjehej i kërcënuar”. Megjithatë – shtoi ai – kjo nuk e përligj humbjen e opozitës, e cila sa më shumë të fshihet aq më shumë do të rëndojë mbi shpinën e saj të kërrusur. Opozita – tha zoti Patozi – nuk arriti të bënte diferencën me qeverinë, në mënyrë që shqiptarët ta shihnin atë si një shpresë për të dalë nga mocali i politikës”.

read more
Rajoni

KRIZA GREKE:CIPRAS BËN THIRRJE PËR UNITET

Greece

KRIZA GREKE:CIPRAS BËN THIRRJE PËR UNITET

Greqia do të ketë nevojë për një ndihmë prej 36 miliardë eurosh nga evropianët në tre vitet e ardhshme nëse ajo miraton planin e kreditorëve në referendumin e së dielës, theksoi FMN në një raport të publikuar sot.

Nevojat për financimin global të vendit janë rënduar nga ndryshimet e mëdha politike në Athinë dhe janë vlerësuar në total në 50 miliardë euro deri në vitin 2018, në sfondin e rritjes së rishikuar në rënie drastike nga 2,5 për qind në zero për qind, nënvizoi Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Kryeministri grek, Aleksis Cipras u kërkoi sot grekëve bashkim kombëtar për kapërcimin e vështirësive të përkohshme që po kalon vendi dhe premtoi se pas referendumit të të dielës vendi do të jetë i bashkuar.

“Pas referendumit ne do të jemi të gjithë të bashkuar për të bërë përpjekje të kapërcejmë vështirësitë e përkohshme që vendi po kalon”, theksoi Aleksis Cipras në përfundim të një takimi me Panos Kammenos, ministër i Mbrojtjes dhe drejtues i partisë sovrane të Grekëve të Pavarur (Anel).

Kjo thirrje për bashkim kombëtar ndodhi tre ditë nga referendumi i vendosur nga qeveria dhe që përqendrohet në masat e reja shtrënguese të propozuara nga kreditorët e vendit BE dhe FMN. Kjo perspektivë ka ndarë zgjedhësit grekë.

read more
Rajoni

ASHAK nderon 25 vjetorin e Deklaratës Kushtetuese

ASHAK 25

Në mjediset e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës u përkujtua 25 vjetori i Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut të vitit 1990, deklaratë kjo e cila atë kohë u nënshkrua nga 111 delegatë.Sot gjatë kësaj akademie të pranishëm ishin shumica prej delegatëve, duke mos përfshirë ata të cilët tashmë nuk janë në mesin e tyre dhe ata të cilët jetojnë jashtë shtetit.

Me këtë rast kryetari i Akademisë, Hivzi Islami, tha se janë mbledhur për të kujtuar një nga datat më të rëndësishme të historisë së Kosovës, në të cilën Kosova do të bëhej shtet në vete.

 “Jemi mbledhur sot këtu në mjediset e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës për ta shënuar dhe kujtuar një nga datat më të rëndësishme të historisë sonë më të re të Kosovës. Pikërisht para një çerek shekulli , me 2 korrik 1990 delegatët e tri dhomave të Kuvendit të atëhershëm…e shpallën Deklaratën Kushtetuese që njihet si Deklarata e Pavarësisë…në të cilën Kosova do të bëhej shtet në vete…Deklaratën Kushtetuese e nënshkruan 111 delegatë…28 prej të cilëve nuk janë më në mesin tonë”, tha Islami.

E, për të kujtuar atë kohë foli edhe kryetari i Kuvendit të atëhershëm, Ilaz Ramajli, i cili tha se ato demonstrata të asaj kohe kanë treguar revoltën e popullit për pozitën e pavolitshme të Kosovës në ish-Jugosllavi.

 “Demonstratat e viteve 60-ta, 81, 89 për mëvetësi të Kosovës ishin shprehje publike e revoltës gjithë popullore me pozitën e pavolitshme të Kosovës dhe kundërpërgjigje e planeve shoviniste serbe për aneksimin e Kosovës dhe për uzurpimin e të drejtave kombëtare të popullit shqiptar në ish- Jugosllavi. Deklarata e 2 Korrikut u miratua dhe u shpall nga Kuvendi pikërisht në kohën kur nuk kis hte asnjë dyshim se ish -Jugosllavia kishte hyrë në rrugën e pa kthim të shpërbërjes së saj”, tha Ramajli.

Ndërsa delegati i Kuvendit të atëhershëm Nazmi Kelmendi, tha se kushtet të cilat u ofroheshin shqiptarëve në atë kohë bënë që delegatët të tuboheshin dhe të miratonin aktin e nevojshëm të asaj kohe.

 “Kanë qenë gjitha parakushtet pas shkatërrimit të pozitës kushtetuese të Kosovës me heqjen e autonomisë nga ana e Serbisë dhe amendamenteve të 23 marsit pastaj vrasjeve që filluan nëpër tërë Kosovën, helmimeve të nxënësve dhe studentëve…dhe gjitha kërkesat popullore duke filluar së fundi edhe me deklaratën e Akademisë së Shkencave ne si delegatë të Kuvendit të Kosovës u tubuam…dhe miratuam aktin e nevojshëm të kohës”, tha Kelmendi.

Sipas të pranishmëve data e 2 Korrikut të vitit 1990 do të mbahet mend gjithmonë, për faktin që populli vendosi të mos vazhdonte nën sundimin dhe nënshtrimin e Serbisë dhe të miratonte Kushtetutën e Kosovës, e cila ia lejonte të ishte shtet në vete.

/KosovaPress/

read more
RajoniVendi

PATRULLA POLICORE SERBE,HUNGAREZE E AUSTRIAKE NË KUFI ME MAQEDONINË

makedonija-migranti-reuters-main_1

Vazhdon të rritet numri i emigrantëve në Maqedoni.Nga Ministria për Punë të Brendshme thonë që numri i atyre që kanë kërkuar leje qëndrimi është afro 6000.Ndërkohë në kufi me Maqedoninë do të fillojnë në patrullojnë ekipe të përziera policore nga Serbia,Hungaria dhe Austria.

Ministrat e PB të Serbisë,Austrisë dhe Hungarisë në Budapest kanë nënshkruar Memorandum mirëkuptimi,me të cilin tri palët kanë arrritur marrëveshje për zbatimin e masave konkrete me qëllim të parandalimit të emigrantëve illegal.Me këtë memorandum të nënshkruar në bazë të Konventës rreth bashkëpunimit policor në Evropën Juglindore është paraparë që të formohen ekipe hetuese me qëllim të zbulimit të trafikimit me njerëz si dhe forcimin e patrullimeve të përbashkëta në kufijtë e Serbisë.Ministri serb I PB,ka theksuar se në këtë takim është arritur marrëevshje që njëra prej masave konkrete të jetë edhe patrullimi i përbashkët i policisë serbe,hungareze dhe austriake në kuririn mes Serbisë dhe Maqedonisë.Ndryshe mbrëmë 11 emigrantë kanë përfunduar në spitalin e Gjevgjelisë pas rrëshqitjes së dheut.Të lënduarve u kanë ndihmuar edhe ekipe të Kryqit të Kuq dhe UNHCR.Ndërkohë asnjë organizatë nuk ka shkuar për të marrë nga kufiri të birin 25 vjecar të sirianit i cili para dy ditëve ndërroi jetë në Gjevgjeli.I riu i cili ka poseduar pasaportë gjermane natën e ka kaluar në kufi duke pritur që ta dërgojë dikush tek vëllai i tij I mitur.Ai në Maqedoni ka ardhur për të marrë të vëllain dhe të marrë pjesë në varrimin e babit të tij.OJQ po përpiqen që të gjejnë vend ku do të varroset siriani nëse i biri vendos që ai të varroset në Maqedoni. Gjatë ditës së djeshme, MPB dha 657 leje qëndrime për nënshtetasit të huaj që kanë shprehur dëshirë për të kërkuar azil në Republikën e Maqedonisë.
Duke i përfshirë edhe ato, në periudhën nga 19 qershori e deri me 1 korrik të këtij viti, janë dhënë 5915 leje qëndrimi për nënshtetasit e huaj.
Sipas nënshtetësive të personave që kanë marr lejet e qëndrimit, më të shumtë janë ata nga Siria, 3765, pastaj Afganistani, 548, Iraku, 350, Pakistani, 275, Somalia, 246, Kongo, 237, Palestina, 162, ndërsa të tjerët janë në numër më të vogël.

read more
Rajoni

Basha: Rama-Meta i fituan zgjedhjet me banda

basha

Për herë të parë pas përfundimit të zgjedhjeve vendore të 21 qershorit është mbledhur grupi parlamentar i Partisë Demokratike. Kreu i opozitës Lulzim Basha ndërsa foli për zgjedhjet i konsideroi ato pa standarde dhe jo të lira e të ndershme.

Basha akuzoi dyshen Rama –Meta se kandiduan në zgjedhje persona të inkriminuar dhe renditi një sërë shkeljesh sipas tij të konstatuara në këto zgjedhje.Kreu i PD tha se kjo forcë politike po përpilon një raport për zgjedhjet, ndërsa theksoi se do të analizohet i gjithë procesi nga fushata e deri tek zgjedhjet, për të evidentuar problematikat.

“Janë raportuar më shumë se 500 raste familjesh të kërcënuara me jetë në mënyrë që të dorëzonin kartat e identitetit dhe nëse ky fakt do të bëhej publik në media ata u kërcënuan se do t’u rrëmbeheshin fëmijët. Por pavarësisht skemës kriminale për t’i marrë frymën opozitës, pavarësisht manipulimeve, blerjes së votave dhe marifeteve që do të jenë objekt i betejës sonë të re juridike dhe politike, Partia Demokratike dhe opozita u rrit në këto zgjedhje. Njëqind e njëzet mijë votat për Halim Kosovën në Tiranë, për të marrë vetëm një shembull, janë vërtetë të arta në këtë aspekt. Vota e atyre që na besuan do të përbëje bazën e ringritjes tonë”, tha Basha.

Ndërkohë Kryebashkiaku i ri i Tiranës,është shoqëruar nga Pronari A1Report  në reportazhin e parë në lëvizje mes problemeve të kryeqyteti, pas fitores së zgjedhjeve të 21 Qershorit. Erion Veliaj tha se do të marrë drejtimin e bashkisë së Tiranës rreth mesit të muajit korrik.

/KOSOVAPRESS/

read more
Rajoni

Nis patrullimi i përbashkët i Policisë së Kosovës dhe Shqipërisë

ksshqpol

Policia e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë sot kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi që dy muajt e verës të patrullojnë së bashku.Kjo marrëveshje do të ndikojë në aspekte të ndryshme, si në aspektin e shkëmbimit të përvojave, po ashtu do të krijojë një atmosferë më të madhe të sigurisë për udhëtarët, që do të ndihen më të sigurt kur shohin policinë e vendit të tyre në një shtet tjetër.

Drejtori i policisë së Komunikacionit në Policinë e Kosovës, Sheremet Ahmeti tha se roli i Policisë së Kosovës do të jetë më shumë në funksione asistuese e jo ekzekutive.

“Cilësia e zyrtarëve tonë është asistuese nuk kanë funksione ekzekutive, funksionet ekzekutive i ka shteti shqiptar dhe policia e shtetit shqiptar por normal çdo shkelje që e identifikojnë policët tanë ata e regjistrojnë dhe e procedojnë tek koleget tanë.” tha Ahmeti.

Sipas tij eksperiencat 6 vjeçare në këtë drejtim kanë qenë shumë pozitive, ata e mbështesin një patrullim të përbashkët dhe që në këto vite janë dëshmuar se po i kontribuojnë sigurisë së vendit.
Kurse drejtori i Policisë Rrugore të Shqipërise, Mithat Kola tha se pala shqiptare e përkrahë një shkrirje të eksperiencave në mes të dy policive.

“Pala shqiptare ofron patrullimin e përbashkët, shpenzimet, akomodimin, ofron kolegjin dhe është një shkrirje e eksperiencave të Policisë rrugore të Kosovës me atë të Shqipërisë. Udhëtarët nga Kosova ndihen më të sigurt kur shohin një kosovar, një makinë të shtetit tuaj në territorin shqiptar, kjo u jep më shumë siguri rrugore.” tha Kola.
Ky bashkëpunim i këtyre dy Policive do të bëhet me anën e 6 patrullave të cilat janë të ndara në kuptimin që tri do të jenë të Policisë së Kosovës kurse tri të Policisë së Shqipërisë.Sipas Policisë ky patrullim i përbashkët ka për qëllim vendosjen e bashkëpunimit konkret në fushën e parandalimit të kundërvajtjeve administrative, për rritjen e efikasitetit të luftës ndaj humbjes së jetëve njerëzore në aksidentet rrugore dhe zbatimin me rigorozitet të legjislacionit rrugor, për krijimin e një ambienti më të sigurt për të gjithë qytetarët dhe përdoruesit e rrugës, që qarkullojnë në akset rrugore që lidhin dy vendet. /KOSOVAPRESS/

read more
Rajoni

GREQIA NË ANKTH:ASNJË HABER NGA BRUKSELI!

Greece

Jam I dëshpëruar nga Evropa.Ajo nuk na jep kohën e mjaftueshme që ti realizojmë reformat tona-kështu ka deklaruar Kryeministri grek Aleksis Cipras pas vendosmërisë së vendeve të Eurozonës që të kushtëzojnë qeverinë greke me zbatimin e përpiktë të kërkesave të kreditorëve financiar ndërkombëtarë.Në një fjalim drejtuar kombit ai latë kuptohet se nuk kishte marrë ndonjë përgjigje positive për letrën drejtuar shefave të Komisionit Europian, Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe bankës Qendrore Europiane.Më herët e përditshmja authoritative Fajnenshëll Tajms shkruante se Kreministri grek Aleksis Tsipras do të pranojë gjithë kushtet e kreditorëve, në shkëmbim të një pakete të re për shpëtimin e Greqisë nga falimentimi.

read more
1 215 216 217 218
Page 217 of 218