close

Rajoni

Rajoni

SARAJEVË: TË FUNDIT NË RAJON PËR PAGËN MESATARE

thumbs_b_c_9a1eb3555f33eb5f1ba52a13675c6b4a

Sipas agjencive të statistikave të vendeve të rajonit, paga më e lartë mesatare në Ballkan është në Slloveni 1.022 euro, pasuar nga Kroacia 752, pastaj Mali i Zi 488, BeH 424, Serbia 374, Kosova 364, Shqipëria 357 dhe paga më e ulët mesatare është në Maqedoni 354 euro. 

Paga më e lartë është në Lihtenshtajn, ku sipas raporteve për vitin 2012, paga mesatare neto arriti në 5.314 euro. Pastaj vjen Zvicra (3.994 euro), Monako (3.436 euro), Norvegjia (3.212 euro) dhe Luksemburgu (3.149 euro),- raporton Al Jazeera Balkans.

read more
Rajoni

OKB: KËSHILLI I SIGURIMIT DISKUTON PËR KOSOVËN

keshilli-i-sigurimit_3675

Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së  sot mbahet mbledhje për Kosovën. Në seancë do të shqyrtohet raporti i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-Mun, për punën e UNMIK-ut dhe gjendjen në Kosovë në periudhën e fundit tremujore. 

Vet kreu i organizatës botërore ka shprehur shqetësimin e tij rreth ritmit të ngadalshëm të zbatimit të marrëveshjeve të dala nga dialogu i Kosovës me Serbinë. Raporti që përfshin periudhën 16 janar deri më 15 prill 2016, thekson se në Kosovë ka mbetur akoma shumë punë për promovimin e tolerancës dhe pajtimit mes komuniteteve.

Në të gjithashtu theksohen angazhimet nga ana e Kosovës në normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës, por sipas Raportit marrëveshjet duhet të gjejnë zbatim të plotë./Agjencitë/

 

read more
Rajoni

TIRANË: AFERË PËRGJIMESH EDHE NË SHQIPËRI?

Gazetari-i-News24-nxjerr-dokumentat-e-organit-t—akuz–s-dhe-bisedat-e-p–rgjuara-gjat—hetimit-t—biznesmenit-Kastriot-Ismailaj-mes-tyre-dhe-mesazhe-e-komunikime-me-kreun-e-LSI-s—Ilir-Meta-480×270

Në Shqipëri, Prokuroria ka nisur hetimet lidhur me pajisjen e përgjimit të policisë së shtetit. Këtë e ka konfirmuar edhe ministri i Drejtësisë Ylli Manjani në një prononcim për median ku kërkoi durim për të nxjerrë deri në fund të vërtetën.

Ministri i Drejtësisë në qeverinë shqiptare, Ylli Manjani, menjëherë pas daljes nga Prokuroria e Përgjithshme tha se lidhur me pajisjen përgjuese është hapur tashmë një hetim dhe se gjithçka tjetër është thjesht një spekulim.

Ndërkaq, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një deklaratë për mediat tha se ekzistenca e një pajisje përgjuese është një skandal i vërtetë madje e quan atë krim shtetëror. Pajisja, tha Basha, është futur në Shqipëri në ilegalitet të plotë pa marrë leje njëlloj si bandat kriminale.

Zërat dhe akuzat lidhur me ekzistencën e një pajisje përgjimi në policinë e shtetit, i ka mohuar ministri i Brendshëm shqiptar Sajmir Tahiri.

Ndërkaq, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, ka vlerësuar se me ekzistencën e kësaj pajisjeje përgjimi është kërcënuar siguria kombëtare dhe integriteti i institucioneve shtetërore dhe qytetarët shqiptarë.

Ndryshe Prokuroria dhe Policia shqiptare janë përplasur në lidhje me ekzistencën e një pajisje të paligjshme përgjimi dhe procedurat për sekuestrimin e saj. Prokuroria nga ana e saj ka nisur një hetim dhe pretendon se kjo pajisje është aktive prej 5 muaj dhe kryen përgjime të jashtëligjshme jo vetëm të komunikimeve telefonike, por dhe të atyre kompjuterike dhe nëpërmjet rrjeteve sociale dhe aplikacioneve të ndryshme./Agjencitë/

 

read more
Rajoni

KOSOVË: ARRESTOHET  BRITANIKU I DYSHUAR PËR PEDOFILI

largea_prifti2_1463156838-29435041463157286

Policia e Kosovës thotë se e ka arrestuar një person të dyshuar nga Britania “i dyshuar për veprën keqpërdorim seksual të personave nën moshën 16 vjeçare”. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, në një përgjigje me shkrim për Radion Evropa e Lirë, ka theksuar se ky arrestim është bërë “me urdhërarrest evropian dhe i kërkuar nga Britania e Madhe”.

Zoti Hoxha thotë se “pas pranimit të informacioneve nga shteti i Britanisë dhe një hetimi që është bërë nga Policia e Kosovës, personi është arrestuar në qytetin e Pejës”. Në njoftimin e zdhënësit Hoxha thuhet se për këtë zhvillim është njoftuar prokurori kompetent, ndërsa “personi i dyshuar dërgohet në mbajtje me qëllim të inicimit të procedurave për ekstradim”./Agjencitë/

read more
Rajoni

KOSOVË: “RASTI KLEÇKA” – LIMAJ I PAFAJSHËM

Limaj-710×441

Gjykata e Apelit në Kosovë ka shpallur të pafajshëm deputetin, Fatmir Limaj, dhe nëntë ish-ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që të gjithë të akuzuar për krime kundër popullatës civile gjatë luftës më 1999.

Vendimin e Gjykatës së Apelit, e ka konfirmuar sot Tahir Rrecaj, avokat i Fatmir Limajit, gjatë një konference për media.

“Kam kënaqësinë dhe nderin që të ju komunikojë lajmin, se dje kemi marrë konfirmimin me shkrim nga Gjykata e Apelit të Kosovës se është refuzuar ankesa e prokurorit special të paraqitur kundër gjykimit të shkallës së gjykatës së parë të gjyqtarëve të EULEX-it, më të cilin aktgjykim Fatmir Limaj dhe bashkëluftëtarët e tij, të gjithë ishin liruar nga aktakuzat për krime lufte”, ka thënë Rrecaj.

Procesi në atë që njihet si “Rasti Kleçka”, ka theksuar avokati Rrecaj, ka marrë fund me vendimin e Gjykatës së Apelit në Kosovë.

Nga ana tjetër, Fatmir Limaj ka theksuar se ‘Gjykata e apelit edhe një herë ka konfirmuar pafajësinë tonë dhe luftën e drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës’.

“Sot unë për herë të pestë marr konfirmim të drejtësisë, marr konfirmim të luftës time të pastër. Sot për herë të pestë edhe një herë vërtetohet se lufta ime ka qenë e drejt dhe me përkushtim, është shprehur Limaj.

Ndryshe, në shtator të vitit 2013, Gjykata Themelore në Prishtinë kishte shpallur të pafajshëm, Fatmir Limajn dhe nëntë ish-ushtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.Por, në atë kohë me ankesën e ish-prokurorit, Maorizio Salustro, rasti Kleçka kishte shkuar edhe në Gjykatën e Apelit të Kosovës./Agjencitë/

read more
Rajoni

GJIROKASTËR: KADARE RIKTHEHET NË SHTËPI

kadare-2-1

Ismail Kadare u rikthye në Gjirokastër në shtëpinë ku lindi 80 vite më parë. Tashmë e kthyer në shtëpi-muze Kadareja dhe bashkëshortja e tij Helena i pritën miqtë, akademikë, studiues dhe përkthyes së veprës së tij në gjuhët kryesore të botës. Ata shprehën mirënjohje për autorin duke vënë theksin nën ndikimin që Gjirokastra pati në formimin e tij letrarë.

Vet shkrimtari i madh nuk e fshehu emocionin teksa kthehej në kohë gjashtë dekada më parë dhe vizitonte çdo cep të shtëpisë. Nga kjo banesë dhe ky qytet i gurtë ku autori kaloi 17 vitet e para të jetës, në lagjen “Paloto” erdhi edhe frymëzimi për të krijuar ato që më vonë do të bëheshin kryevepra botërore si “Kronika në Gur” “Emblem e dikurshme”, “Ura me tri harqe” apo “Nëpunësi i Pallatit të Ëndrrave”

Shtëpia Kadare u hapë më 28 janarë në 80 vjetorin e lindjes së autorit dhe do të jetë një nga objektet më të vizitueshme gjatë sezonit turistik./TvArt/

 

read more
Rajoni

LUNACEK: SERBIA DUHET TË PRANOJË KOSOVËN QË TË PRANOHET NË BE

ECB854D6-F4BD-4DC1-B289-17D845005BB6_cx0_cy13_cw0_w987_r1_s_r1

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunacek, ka deklaruar se është e sigurt se Serbia nuk do të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian pa njohur Kosovën: “Unë jam njëri nga pak politikanët e lartë të BE-së që insiston se nohja e Kosovës është kusht për Serbinë,”– tha  Lunacek, në një forum të shoqërisë civile në Beograd.

Lunacek, e cila është raportuese e Parlamentit Evropian për Kosovën, ka theksuar se nuk është armike e Serbisë, por përkundrazi dashamire e saj dhe beson se Beogradi ka bërë progres të konsiderueshëm në rrugën e saj drejt integrimit në BE./Agjencitë/

 

read more
Rajoni

PRISHTINË: PROTESTË E QETË ANTIQEVERITARE

13230742_10154092690690120_2002459656_o-650×358
Me moton “Për shtet me dinjitet” dy partitë opozitare, AAK dhe NISMA e organizuan protestën në Prishtinë  për të  kundërshtuar Qeverinë anti- kushtetuese dhe Marrëveshjen për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, si dhe atë për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.
Lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj i ka bërë thirrje koalicionit qeverisës që të jap dorëheqje, pasi  sipas tij, kjo qeveri, është anti-kushtetuese. Limaj ka thënë se qytetarët e Kosovës meritojnë vizat por nuk do ta japin asnjë pëllëmbë toke.
Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, gjatë protestës së sotme ka sulmuar ashpër qeverinë e Kosovës duke e cilësuar atë si rrezikun më të madh për vendin, për shkak se , ka thënë Haradinaj, qeveria pengon vendosjen e rendit, të ligjit dhe kushtetutshmërisë në Kosovë.
Lëvizja Vetëvendosje, e cila bashkë me AAK-në dhe Nismën për disa muaj përbënin opozitën e bashkuar, nuk u është përgjigjur këtyre dy partive për të dale në  protestë. Ndryshe nga herët tjera, partitë opozitare për organizimin e protestës së sotme, kanë njoftuar Policinë e Kosovës, e cila angazhoi një  numër të konsiderueshëm të  pjesëtarëve  të saj për mbarëvajtjen e protestës. Tubimi, thanë burime policore, përfundoi  pa incidente./Agjencitë/
read more
Rajoni

TIRANË: SË SHPEJTI ASAMBLEJA PARLAMENTARE E NATO-s

nato-bayrak-690×380

Për tre ditë me radhë në fund të muajit maj në Tiranë do të zhvillojë punimet Asambleja Parlamentare e NATO-s. Lajmin e ka bërë të ditur deputeti i Partisë Socialiste Pandeli Majko i cili u shprehë se rreth 700 pjesëmarrës nga vendet anëtare të NATO-s, ato vëzhguese, vendet partnere, Parlamenti Evropian, OSBE dhe Këshilli i Evropës do të jenë të pranishëm në këtë Asamble Shqipëria, si vend anëtar i NATO-s, do të presë për herë të parë punimet e një asambleje në të tilla nivele. /Agjencitë/

read more
Rajoni

BANJA-LUKË:KUNDËRPROTESTA MASIVE TË OPOZITËS DHE POZITËS

banja_luka_protesti

 

Në Banja Lukë pikërisht në mes ditë filluan mitingjet e përkrahësve të qeverisë dhe të opozitës në etnitetin e Republikës Serpska ndërsa sipas vlerësimeve të policisë në një distancë u gjendën më së paku 30.000 mijë njerëz,- informojnë agjencitë, ndërsa Beogradi me vëmendje përcjellë zhvillimin e kësaj ngjarje.

Pjesëtarët e opozitës të udhëhequr nga partia demokrate serbe u tubuan në parkun e qytetit në Banja Lukë ndërsa ata që përkrahin pushtetin, të udhëhequr nga Milorad Dodik në sheshin qendror të qytetit.

Ministri i Punëve të Brendshme të Republikës Serpska Dragan Lukac tha se që nga ora 11 e para ditës së sotme në Banja Lukë arritën më shumë se 300 autobus që transportonin pjesëmarrësit e të dyja tubimeve. Ai po ashtu pohoi në kufi u është ndaluar hyrja e 150 personave nga Serbia që dëshironin të shkonin në Banja Lukë dhe atje të përkrahnin njërin nga tubimet./Agjencitë/

 

 

 

read more
1 232 233 234 235 236 301
Page 234 of 301