close

Rajoni

Rajoni

MALI I ZI: MAROVIQI NJË MUAJ NË PARABURGIM

no thumb

Svetozar Maroviq, ish presidenti i Bashkësisë shtetërore të Serbisë e Malit të Zi, aktualisht zyrtar i lartë i Partisë Demokratike të Socialistëve të kryeministrit Milo Gjukanoviq është arrestuar dhe i është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh  për shkak të dyshimeve se ka shpërdorur pozitën zyrtare.

Njëri prej bashkëpunëtorëve të deri para disa vitesh i kryeministrit Milo Gjukanoviq, Svetozar Maroviq, do të kalojë të paktën një muaj në paraburgim, me arsyetimin se mund të ndikojë mbi dëshmitarët për mënyrën e kryerjes së veprës së sanksionuar me ligj –  shpërdorim i detyrës zyrtare  – nxitje të keqpërdorimit  gjatë blerjes së një trolli në qytetin turistik bregdetar të Budvës, duke e dëmtuar buxhetin e komunës me 1.4 milionë euro.

Në fakt, para kësaj Prokuroria Speciale malazeze kishte lëshuar urdhër arresti për djalin e Maroviqit, si i implikuari kryesor në transaksion. Avokatët e zotit Maroviq kanë paralajmëruar se do ta ankimojnë këtë masë dhe se klienti i tyre ka mohuar të jetë fajtor. Agjencitë e lajmeve njoftojnë se opozita ka përshëndetur këtë akt, ndërsa presidenti i vendit Filip Vujanoviq citohet të jetë deklaruar më i matur duke thënë se është e domosdoshme që me këtë rast të respektohet parimi i pafajësisë, respektivisht se askush nuk është fajtor përderisa këtë të mos e konstatojë gjykata.

Gjatë muajit gusht, policia malazeze pati arrestuar të bijën dhe vëllanë e Maroviqit, së bashku me disa zyrtarë të tjerë, përfshirë edhe kryebashkiakun e Budvës, të cilët po ashtu ngarkohen për veprime të jashtëligjshme në dëmtim të buxhetit të shtetit. Media në Podgoricë e cilësojnë arrestimin e Maroviqit, si një dëshmi të prishjes së aleancës me liderin malazez Gjukanoviq, por edhe si përpjekje e këtij të fundit për të përmbushur standardet e Bashkimit Evropian për vendosje të shtetit të së drejtës dhe luftim të korrupsionit./TvArt/

 

read more
Rajoni

TIRANË: PROTESTË E PARTISË DEMOKRATIKE  

no thumb

 

Në Tiranë qindra mbështetës të Partisë Demokratike kanë protestuar sot përpara selisë së Parlamentit, ndëkrohë që në sallën e Kuvendit deputetët kanë qenë duke diskutuar rreth buxhetit të vitit 2016.

Protesta e sotme është përfshirë jo vetëm nga thirrje kundër qeverisë dhe Kryeministrit, por edhe nga goditje të forcave të policisë dhe kamerave të gazetarëve me vezë, presh, patate e domate nga disa protestues.

Protesta e opozitës ka kulmuar në momentin e marrjes së fjalës nga kreu demokrat, Lulzim basha i cili theksoi se Shqipëria ka nevojë për një qeveri tkenike e cila do i japë zgjidhje situatës në të cilën ëhstë sot vendi, nga keqqeverisja, sipas tij, e Kryeministrit Edi Rama dhe Kryeparlamentarit, Ilir Meta.

Ai theksoi se me zgjedhjet e parakohshme do të vijë në pushtet një qeveri, që falë vullnetit të popullit, do rikthejë shpresën tek qytetarët dhe do nxjerrë vendi nga gremina ekonomike në të cilën është futur./Agjencitë e lajmeve/

read more
Rajoni

VESELI: LE TË NDËSHKOHEN POLITIKANËT, JO QYTETARËT!

no thumb

Zërit të pakënaqësisë me vendimin e Bashkimit Evropian për të mos liberalizuar regjimin e vizave për shtetasit e Kosovës i është bashkuar sot edhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli. Në një takim lidhur me bashkëpunimin e Parlamentit me shoqërinë civile, Veseli ka thënë në Prishtinë se nëse duhet sanksionuar dikush për krim të organizuar ose korrupsion – atëherë le të jenë politikanët e jo qytetarët.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka kritikuar vendimin e Bashkimit Evropian që të mos heq regjimin e vizave për qytetarët e Kosovës, duke e cilësuar si lajm të pamerituar

Numri një i Kuvendit të Kosovës vendimin e djeshëm e ka emërtuar si diskriminues, për shkak se sikurse u shpreh, megjithëse Kosova i di dobësitë e saj, mosliberalizimi i vizave nuk është pasojë e dështimit të Kosovës, por – ka thënë ai-  e dështimit të unitetit të Bashkimit Evropian në raport me Kosovën.

Ndërkaq, në një zhvillim tjetër, Zëvendësministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Milan Radojeviq, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se që nga ora shtatë e mëngjesit të së sotëm është pezulluar për një afat të pacaktuar udhëzimi i këtyre ditëve i autoriteteve të Kosovës që të “mos lejojnë hyrjen në Kosovë të atyre personave që kanë letër njoftimi të lëshuar në Serbi, e të cilët janë me vendbanim në Kosovë”.

Autoritetet në Prishtinë thonë se vendimi i tillë është në përputhje me marrëveshjen për lirinë e lëvizjes, të arritur në vitin 2011, përmes së cilës njihen vetëm dokumentet e lëshuara nga autoritetet përkatëse në Kosovë dhe Serbi, por jo dokumentet të cilat lëshohen nga organet paralele të Serbisë për Kosovën./Agjencitë e lajmeve/

read more
Rajoni

TIRANË: STUDENTËT KUNDËR REFORMËS ARSIMORE  

no thumb

 

Pakënaqësi edhe në Tiranë. Studentët dhe akademikët që kundërshtojnë Ligjin e Arsimit të Lartë kanë protestuar për afro një orë përballë qeverisë shqiptare kundër Reformës së Arsimit të Lartë. Duke kërkuar anulimin e ligjit, studentët paralajmëruan se në janar të vitit të ardhshmëm do të bojkotojnë edhe pagesat e tarifave vjetore të shkollimit.

Studentët kanë zgjedhur dy rrugë për vitin e ardhshëm me qëllim për të penguar zbatimin e reformës së arsimit të lartë, duke bojkotuar tarifat vjetore në janar dhe duke kërkuar referendum për të anuluar ligjin e arsimit të lartë. Gjatë protestës së sotme, përfaqësues të grupit organizator, thanë se reforma në arsim ishte klienteliste, se varfëron Universitetet publike për të privilegjuar atoprivate. Ata u deklaruan kundër atyre që i quajtën efekte të privatizimit të jetës universitare publike, kundër rritjes së tarifave, gjobitjes së studentëve për provime. Dhe së fundi sikurse u tha, edhe kundër dhunës së policisë së një shteti privat.

Në mënyrë simbolike, studentët vendosën një pemë festive përpara Kryeministrisë, me kartolina që kishin si mbishkrime jo urime, për qëllimin e protestës. Autoritetet arsimore në Tiranë, ndërkaq reformën e Arsimit të Lartë e kanë cilësuar si nevojë të kohës që përfill interesat edhe të tregut dhe është konform standardeve evropiane./Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Rajoni

MOSKË: PAKËNAQËSI ME PRANIMIN E MALIT TË ZI NË NATO

no thumb

Rusia ka bërë publike pakënaqësinë me ftesën që i është bërë Malit të Zi për t’u bërë anëtare e Aleancës ushtarake të NATO-s. Ministria e Jashtme në Moskë ka kërkuar që për këtë të vendoset me referendum, ndërkohë që Podgorica zyrtare ka lënë të kuptohet se është Parlamenti ai që do të marrë vendim.

Mali i Zi do të duhej të mbajë referendum për të hyrë në NATO!

Kështu ka deklaruar një zëdhënëse e ministrisë ruse të Punëve të Jashtme duke pohuar se më pak se gjysma e qytetarëve malazezë e mbështesin aderimin e vendit në këtë aleancë ushtarake.

Në shoqërinë malazeze ekziston një ndasi e thellë, para së gjithash kur është fjala për anëtarësimin e vendit në NATO. Konsiderojmë se populli i Malit të Zi duhet ta thotë mendimin e vet për këtë në referendum’– citojnë agjencitë e lajmeve deklaratën e zëdhënëses Marija Zaharova.

Kryeministri malazez Milo Gjukanoviq ka thënë më herët se vendimi për hyrjen e vendit në NATO do të merret në parlamentin e vendit e jo në referendum. Sipas tij, Kushtetuta e Malit të Zi nuk parashikon organizimin e referendumit për hyrje në Aleancë dhe se Kuvendi ka mandatin absolut që të marrë vendim për këtë çështje.

Më herët, opozita në Podgoricë pati organizuar protesta kundër aderimit në NATO duke kërkuar që për këtë të vendoset me referendum. Në këtë rast demonstruesit  mbanin flamuj të Serbisë dhe Rusisë duke brohoritur edhe emrin e Vladimir Putinit, por edhe ‘Nuk e japim Kosovën’! Vëzhguesit e vëmendshëm ndërkaq vënë re se miratimi i kërkesës malazeze për tu bërë anëtare me të drejta të plota, ishte në fakt një sinjale për Moskën zyrtare se Perendimi e konsideron Ballkanin Perendimor zonë të vet të interestit. Ndërkohë, e përditshmja opozitare ruse ‘Moskovski komsomolac’ komenton reagimin negativ të Moskës për pranimin e Malit të Zi në NATO si dëshmi se Rusia i mbetet besnike stereotipit të vjetër, të tejkaluar sovjetik për NATO-n, si bllok armiqësor që i kanoset këtij vendit./Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Rajoni

MAQEDONI-GREQI: NË KËRKIM TË FORMULËS SË PAGËZIMIT

no thumb

Presidenti grek Prokopis Pavlopulos ka theksuar se Greqia dhe Maqedonia nuk mund të jetojnë dhe bashkëjetojnë në kuadër të BE-së në kushte të falsifikimit të historisë. Këtë, sipas tij, Maqedonia duhet ta kuptojë dhe t’a respektojë.

Ai këtë deklaratë e ka dhënë para vizitës së ministrit të Jashtëm maqedonas Nikola Popovski në Athinë, e para vizitë pas 15 viteve ku pritet që pala greke të jep propozime për zgjidhjen e kontestit të emrit.

Propozimet, sipas informatave të mediave të atjeshme, nuk do të jenë në formë “merre ose lëre”, ngase Athina zyrtare, sipas shtypit grek, është e vetëdijshme se nuk mund që të imponojë zgjidhje.

Nga LSDM-ja theksojnë se çdoherë kur Gruevski zihet ngusht, hidhet një bombë tymi, me të cilën duhet që të paraqitet konstruktiviteti i palës maqedonase në kontestin maqedono-grek. Nga ana tjetër, BDI shpreson se do të gjenden propozime të pranueshme.

Siç njofton bashkëpunëtori ynë në Athinë, Robert Goro, e përditshmja greke, komenton se nga thëniet e zotit Poposki nuk do të rezultojë diçka spektakolare nga takimet në Athinë. Por as vetë pala greke nuk është e prirur për të bërë ndonjë lëshim në çështjen e emrit, edhe sikur kryeministri Tsipras të dëshironte një tërheqje nga qëndrimet konstante të Athinës-njofton Robert Goro.Qeveria aktuale greke ka vetëm 153 deputetë, falë një koalicioni me partinë e djathtë me vokacion patriotik e gati nacionalist, Grekët e Pavarur. Çdo tërheqje e qeverisë do të shënonte edhe fundin e saj, gjë që do ta fuste Greqinë në peripeci të paparashikueshme./ TvArt/

read more
Rajoni

TIRANË: AMBASADORI BRITANIK KRITIKON GJYKATAT

no thumb

Mbipopullimi në burgjet shqiptare dhe zgjidhjet për këtë problem kanë qenë në qendër të vëmendjes së një takimi mes drejtorisë së burgjeve, OSBE-së, ambasadës britanike dhe ministrisë së Drejtësisë. Me këtë rast ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë ka vërejtur se edhe pse burgjet janë përplotë – e keqja më e madhe është se jashtë tyre ndodhen persona me rrezikshmëri të lartë.

Pas ambasadorit amerikan Donald Lu, është homologu i tij britanik, Nicholas Cannon, ai që ka ngritur shqetësimin për mungesën e shtetit të së drejtës duke i mëshuar gjyqësorit. Diplomati britanik në Tiranë ka deklaruar se edhe pse nëpër burgjet shqiptare është problematik mbipopullimi, e keqja më e madhe është se jashtë tyre ndodhen persona me rrezikshmëri të lartë.

Këto komente ambasadori britanik i ka bërë në një tryezë ku është debatuar për uljen e mbipopullimit nëpër burgjet shqiptare. Sipas ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani, autoritetet po shqyrtojnë mundësinë e zgjidhjes së këtij problemi, qoftë përmes një ligji të amnistisë, qoftë për rrugë të tjera të sanksionimit të veprave, apo edhe të riedukimit të të miturve – delikuentë. Dhe gjithë kjo, sipas ministrit Manjani, nënkupton një sistem të efektshëm të drejtësisë.

Vlerësimet e raporteve ndërkombëtare për Shqipërinë, por dhe për vendet e tjera të Ballkanit Perendimor konsistojnë në nevojën që sistemi i drejtësisë të reformohet dhe që gjithkush të marrë dënimin e merituar. Po ashtu janë kritikuar edhe vonesat në dhënien e vendimeve të formës së prerë gjë që ndikon në rritjen e numrit të të paraburgosurve, kurse  numri i autorëve të veprave penale në liri me kusht ka shënuar rritje të ndjeshme. /AGJENCITË&TV ART/

 

read more
Rajoni

ÇËSHTJA E EMRIT: POPOSKI TË ENJTEN NË ATHINË

no thumb

Ministri i jashtëm, Nikola Poposki, është shprehur i përmbajtur mbi rezultatet e vizitës së tij në Athinë, ku do të mbërrijë të enjten, në kthim të vizitës që kishte bërë në qershor në Shkup, homologu i tij grek, Nikos Kotzias.Do të jetë kjo vizita e parë zyrtare në Athinë, pas 15 vjetësh, e një shefi të diplomacisë maqedonase – njofton bashkëpunëtori ynë Robert Goro.

Në një intervistë për të përditshmen greke, Kathimerini, ministri i Jashtëm Nikola Poposki paralajmëron se nuk duhen pritur surpriza nga kjo vizitë, por thekson prirjen e palës maqedonase për të dëshmuar “vullnet të sinqertë dhe miqësi ndaj Greqisë”, siç nënvizon.

I pyetur mbi mosmarrëveshjen për çështjen e emrit, Poposki vlerëson se kushtet për zgjidhje janë tejpjekur dhe i lëshon pasën Greqisë.

“Ndjesia jonë e thellë është se kemi bërë një sërë kompromisesh, si ndryshimi i Kushtetutës, i flamurit, pranimi i emrit diskreditues në OKB, etj. Nga pala tjetër, lista e kompromiseve të dëshirueshme ngjan e pakufishme, ndërsa ka harruar angazhimet për mos t’u penguar anëtarësimi (i Maqedonisë) në NATO dhe BE”, thekson Poposki, duke “ia kthyer kusurin” Athinës, e cila njëjtë si Shkupi përsërit vazhdimisht se ajo, pra Athina, i ka bërë gjithë kompromiset e mundshme.

Më tej, ministri i Jashtëm maqedonas thotë se Shkupi nuk dëshiron të ketë një mosmarrëveshje kaq absurde me fqinjin e vet, prandaj dhe marrim pjesë në procesin e negociatave”, shpjegon Poposki, duke shtuar menjëherë se “Për një ecuri të suksesshme do të duhet të na jepet përshtypja se nuk kërkoni të na merrni shpirtin”.

Sa u përket masave të krijimit të besimit, Poposki shënon se vazhdojnë kontaktet midis dy ministrive dhe shprehet se e rëndësishme është që të rritet besimi ndaj njeri-tjetrit, gjë që sipas tij, ndodhet në rrugë të mbarë.

E përditshmja greke, Kathimerini, ku publikohet intervista, komenton se nga të thënmet e zotit Poposki nuk do të rezultojë diçka spektakolare nga takimet në Athinë, njofton bashkëpunëtori i TV Art në Greqi, Robert Goro.

Por as vetë pala greke, thotë ai,  nuk është e prirur për të bërë ndonjë lëshim në çështjen e emrit, edhe sikur kryeministri Tsipras të dëshironte një tërheqje nga qëndrimet konstante të Athinës. Qeveria aktuale greke ka vetëm 153 deputetë, falë një koalicioni me partinë e djathtë me vokacion patriotik e gati nacionalist, Grekët e Pavarur. Çdo tërheqje e qeverisë do të shënonte edhe fundin e saj, gjë që do ta fuste Greqinë në peripeci të paparashikueshme.

Prandaj duket se edhe pala greke do të vlerësojë pozitivisht vetëm faktin se vizita e ministrit të jashtëm maqedonas në Athinë është e para që bëhet pas gati 15 vjetësh, – përfundon kronikën e tij nga Athina, Robert Goro, bashkëpunëtor i TV Art.

 

read more
RajoniVideo

KRYETARI I KUVENDIT TË KOSOVËS, KADRI VESELI PËR TV ART: HETIM NDËRKOMBËTAR PËR RASTIN E KUMANOVËS!

no thumb

 

Në një intervistë ekskluzive dhënë TV Art të Tetovës, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka folur për situatën aktuale në Prishtinë, raportet me Serbinë si dhe ka vlerësuar pozitivisht marrëdhëniet me Maqedoninë. Njëherë ai  ka kërkuar zbardhjen deri në fund të incidentit të armatosur në Kumanovë, duke hedhur poshtë pretendimet se Kosova është e implikuar në të:

‘ I vlerësoj si shumë pozitive, por kanë nevojë të intensifikohen edhe më. Ne e njohëm Republikën e Maqedonisë si shtet të pavarur dhe sovran, kemi raporte institucionale të mira, të cilat tentojmë t’i thellojmë jo vetëm në fushën e komunikimit politik, por edhe ekonomik dhe tregtar. Maqedonia për ne është një partner i rëndësishëm. Ne duhet kemi një besim më të madh mes nesh, veçanërisht në fushën e integrimeve tona të përbashkëta të tregut, të produkteve, por me një situatë të barabartë mes të dyja palëve se shpeshherë vetëm po importojmë, kurse produktet tona kanë problem të kalojnë në Maqedoni. Duhet të jemi më të hapur, sepse kjo e rrit mundësinë e konkurrencës dhe ul çmimet,’– vlerëson Veseli.

Ndërkaq duke folur për incidentin e armatosur në Kumanovë dhe procesin e nisur gjyqësor kundër 29 personave të cilët akuzohen për veprimtari terroriste, kreu i Kuvendit të Kosovës, tha: ‘Për ne Republika e Maqedonisë është shtet i pvarur dhe sovran me të cilin dëshirojmë te kemi marrëdhënie intensive, jo vetëmpolitike, por edhe ekonomike, kulturore, në çdo fushë. Çështja që ju e përmendni ka qenë e rëndë edhe për ne këtu. I kemi përcjellur edhe ne disa akuza të paqena gjoja për implikimin e Kosovës në situatën në Republikën e Maqedonisë. Është një situatës për të cilën duhet të shkohet deri në fund në një hetim ndërkombëtar, veçanërisht të shihet a është e implikuar Republika e Kosovës atje apo ka një tendencë të manipulimit e cila është zhvilluar veçanërisht me situatën në Kumanovë. Ne respektojmë organet maqedonase të cilat e bëjnë punët e vetë. Ne dënojmë çdo akt dhe përpjekje të sulmit në Republikën e Maqedonisë, por ajo çfarë kërkojmë është që të rritet veçanërisht besueshmëria e gjithë qytetarëve në atë shtet i cili është një faktor i stabilitetit në rajon. Të rritet besueshmëria dhenë të njejtën kohë të ketë involmim më të madh, veçanërisht të faktorit shqiptar në institucionet e Republikës së Maqedonisë, që edhe aktualisht është shumë pozitive, por mos të lejohet që në situata të cilat mund të ndodhin, çfarëdo qofoshin të ketë kriza të paqena politike,’– ka deklaruar kryetari i Kuvendit të Kosovës në intervistën për TV Art duke vlerësuar lartë edhe rolin e faktorit shqiptar në Maqedoni: ‘Është një faktor i konsoliduar që çdo ditë e më tepër po tregon para bashkësisë ndërkombëtare se ka një pjekuri politike. Shpeshherë ndodhen edhe në situata të atilla nuk janë të lehta për ta. Unë edhe i kuptoj. Shumicën e liderishipit e njoh. I kam edhe miq personal, qoftë zotëri Ali Ahmetin i cili ka qenë një bashkëluftëtar i imi, qoftë zotëri Menduh Thaçin, dhe të mos i përmend të gjithë ata liderë, që nga Struga e deri në Shkup e Kumanovë. Janë duke bërë një punë të mirë, por sido që të jetë, ne duhet gjithë bashkërisht, edhe segmenti politik maqedonas, të inkurajojë një integrim të përbashkët që shteti sovran, Republika e Maqedonisë, të jetë një sukses i përbashkët,’– është shprehur Veseli për TV Art.

Ndërkaq, duke komentuar tensionet politike në Kuvendin e Kosovës dhe jashtë tij, si rezultat qëndrimit negativ të opozitës kosovare ndaj Marrëveshjes me Serbinë, me ndërmjetësimin e BE-së, për bashkësinë e komunave me shumicë serbe të popullsisë, dhe asaj me Malin e Zi për përcaktimin e vijës kufitare, kryeparlamentari Veseli  ka kritikuar përdorimin e gazit lotsjellës dhe të dhunës  nga ana e deputetëve opozitarë, ndërsa për arrestimin e deputetëve tha se ky akt është goditje e demokracisë, njësoj si dhe mosrespektimi i ligjeve në miratimin e të cilave ka marrë pjesë edhe opozita:

‘Kolegët e mi të nderuar opozitarë do të ishte shumë më dinjitoze që t’i jepnin mundësi këtij Kuvendit që të debatonte për ato çështje të marrëveshjeve, duke pasur parasysh se përafërsisht tash tre muaj ka një intencë të vazhdueshme të kolegëve të mi opozitarë që ngritën si shqetësim publik, qytetar dhe nacional, marrëveshjet të cilat janë nënshkruar në Bruksel, por në të njëjtën kohë nuk lejojnë assesi të debatohet për të njëjtat marrëveshje në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

Marrëveshjet politike të cilat janë nënshkruara në Bruksel me ndërmjetësimin e bashkësisë ndërkombëtare janë marrëveshje të cilat nuk janë përfundimtare, janë marrëveshje të cilat janë në proces, të cilat e kanë fazën fillestare, por jo edhe përfundimin e saj, qoftë në pjesën e Marrëveshjes së Asociacionit, qoftë në atë të demarkacionit e cila është një marrëveshje inekzistente deri në momentin që nuk ratifikohet në Kuvendin e Republikës së Kosovës’.

Duke komentuar vërejtjen e opozitës se Qeveria nuk ka qenë transparente për marrëveshjet e debatueshme, kreu i parlamentit të Kosovës  u shpreh: ‘Ka vend për kritika, por Kuvendi do të ishte vendi më adekuat ku mund të shtjellohen qoftë shqetësimet të cilat kanë të bëjnë drejtpërdrejtë me marrëveshjet, qoftë çështja e transperencës. Po ritheksoj, ne jemi shtet i pavarur dhe sovran. Nuk do të lëshojmë pe në asnjë moment në interesat e sovranitetit dhe në interesat e popullit tonë, por ne kemi edhe obligime ndërkombëtare, veçanërisht në proceset e integrimeve drejt Bashkimit Evropian dhe NATO-s të cilat shteti ynë i pavarur dhe sovran e ka për obligim t’i ndërmerr, por assesi ta dëmtojë interesin e vet, sovranitetin, assesi ta dëmtojë interesin e qytetarëve tanë. Duhet të dialogojmë, të debatojmë. Kuvendi është vendi ku duhet të bëhet kjo. Opozita e ka vendin në Kuvend. Çdo arrestim i deputetëve të opozitës, më lejoni ta theksoj, është një goditje e demokracisë sonë, por edhe çdo shkelje e ligjit nga opozita, abuzim me ligjin, me shtetin ligjor, është tentativë për të dërguar një mesazh negativ se Republika e Kosovës është shtet jofunksional, sikurse mundohen ta paraqesin veçanërisht qarqet kundër Republikës së Kosovës ta bëjnë këtë, se është një shtet i cili nuk respekton ligjet, se është një shtet i cili është inekzistent. Ne këtë nuk mund ta lejojmë. Thjesht, kjo është arsyeja edhe e reagimit institucional. Shteti ligjor duhet të respektohet’.

I pyetur për mundësinë e afrim-pajtimit shqiptaro-serb, Kadri Vesli  u shpreh: ‘ Ne natyra na ka pajtuar, për vetë faktin se jetojmë në fqinjësi dhe njerëzit e këqinj kanë bërë gjera të cilat nuk është dashur t’i bëjnë kundër njëri-tjetrit. Po flas, populli ynë ka vuajtur shumë, ne i jemi nënshtruar edhe një situate të gjenocidit. Kemi arritur ta tejkalojmë këtë. Me arsyeshmëri dhe pjekuri shumë të matur po ecim nëpër këto procese të cilat nuk janë shumë të lehta, por jemi të vendosur që të ndërtojmë fqinjësi të mirë, që të ndërtojmë raporte të mira me gjithë fqinjët tanë, që ta zhvillojmë shtetin tonë. Në të njëjtën kohë të krijojmë dhe të marrim çdo obligim ndërkombëtar për përmirësimin e raporteve, por presim veçanërisht që fqinji ynë verior, Republika e Serbisë, të jetë më korrekte, veçanërisht në implementimin e marrëveshjeve të cilat ne i nënshkruajmë. Në të njëjtën kohë të jetë edhe më korrekte, sidomos ndaj shqiptarëve në përgjithësi. Për ne është situatë e dhimbshme kur në pjesën e vëllezërve tanë të cilët jetojnë në Republikën e Serbisë mbushen bazat ushtarake të cilat janë një mesazh negativ, një mesazh i presionit. Për ne është i papranueshëm financimi i strukturave paralele këtu në Kosovë. Për ne do të jetë e papranueshme veçanërisht tendenca e vazhdueshme e ndërrimit të strukturës etnike në pjesë të caktuar të territorit të Republikës së Kosovës. Veçanërisht kemi një tendencë si vazhdimësi e politikës së Milosheviqit në pjesën veriore të Mitrovicës që të ndërtohen objekte të cilat asnjëherë nuk kanë ekzistuar vetëm që të popullohen nga elementi etnik serb. Pastaj ndërtimi i kishave ortodokse  si pretendim i tyre se kjo është tokë serbe, shkatërrimi i xhamive autoktone të shqiptarëve…’- ka deklaruar ndër të tjera,kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në intervistën dhënë TV Art.

read more
Rajoni

KALUAN 20 VJET NGA NËNSHKRIMI I MARRËVESHJES SË DEJTONIT

no thumb

Kaluan 20 vjet ç’prej se në Paris vunë nënshkrimet e tyre në marrëveshjen e përgjithshme kornizë për paqe në Bosje Hercegovinë, e njohur si marrëveshja e Dejtonit, liderët e Bosnjës, Kroacisë dhe Serbisë, -Alija Izetbegoviç, Franjo Tuxhman dhe Sllobodan Millosheviq.

Në këtë marrëveshje mori fund lufta në Bosnje Hercegovinë. Marrëveshja paqësore është precizuar si rregullim kushtetues e juridik i Bosnje Hercegovinës si shtet të cilin e përbëjnë dy etnitete dhe tre popuj konstituiv.

Kjo marrëveshje kompetenca më të mëdha ju dha etniteteve dhe përcaktoi kompetencat themelore për veprim të organeve të përbashkëta shtetërore. Nënshkruesit në praninë e sekretarit shtetëror amerikan, Voren Kristofer, ranë dakord që marrëdhëniet reciproke t’i regullojnë sipas kartës së Kombeve të Bashkuara.

Për ndryshe, harmonizimi i marrëveshjes së Dejtonit u arritë në bazën ajrore Paterson në qytetin Dejton prej ku edhe e ka marrë emrin. Konferenca zgjati prej 1 deri 21 dhjetor të vitit 1995  dhe akterët kryesor Millosheviqi, Izetbegoviqi dhe Tuxhmani si dhe ndërmjetësuesi amerikan Riçard Hollbruk dhe gjenerali Vesli Kllark./Agjencitë e lajmeve/

 

read more
1 232 233 234 235 236 259
Page 234 of 259