close

Rajoni

Rajoni

PRISHTINË:SHËNOHET 25 VJETORI I OKUPIMIT TË RTP-së

rtp foto

Ish punëtorët e RTP-së, të organizuar, dolën sot përpara ndërtesës së ish-RTP-së, tash Radio Televizioni i Kosovës, në shenjë proteste shënuan 25 vjetorin e okupimit të institucionit ku punuan. Protesta e tyre mbante emrin “Përvjetori i dhimbjes krenare”.

Hazbije Pajaziti Mustafa për 17 vite ka punuar në Radio Televizionin e Prishtinës. Më 5 korrik të vitit 1990 u dëbua nga vendi i punës prej forcave sërbe. Por, edhe pas çlirimit ajo nuk gjeti vend në RTP. Ajo tha se sot e kaploi dëshira për të përjetuar përsëri atë ndjenjën e punëtores së RTP-së. Bashkë me shumë kolegë, dikur punëtorë të RTP-së, sot të papunë, në shenjë proteste shënuan 25 vjetorin e okupimit të institucionit në të cilin punuan me vite të tëra.

 “Kjo ka qenë shtëpia ime në Prishtinë. Prandaj jemi mbledhë sot. Unë për vetë kam ardhë ta ndjejë emocionin e asaj kohe, se çka mund të ndodhë pas 25 vitesh pa punë….. Erdhi një ditë u desht ta lëshojmë dhunshëm, na thirren prapë pushtuesit, se bëjshin seleksionime, eja ti , eja ti, eja ti, ose shumicën na thirren nëpër shpija, por ne refuzuam, refuzuam për një grup njerëzish të cilët i larguan nga puna, ishte parulla, ‘Të gjithë për një, një për të gjithë’, e nuk na ka marr mendja që pas lirimit, vijmë këtu dhe bëjmë protesta si në kohën e okupimit”, tha ajo.

Qemajl Sokoli, kryetar i Këshillit Grevist, foli për historikun e RTP-së, derisa RTK-në e sotme e quajti okupuese. Ai tha se kërkojnë prej institucioneve shtetërore që të shpëtojnë pasurinë që e kanë krijuar këta punëtorë.

“Na premtuan, por vitet po kalojnë e ne jemi ende në pritje të mëshirës së qeverisë e cila i shkeli premtimet e afatet e caktuara, dhe na mashtroi e tradhtoi shumë keq…. Pos kësaj, nuk kemi çasje as në 10 milionë euro të fondit RTP-AKP, parat këto të grumbulluara nga qeraja e objekteve tona që kap shumën milionëshe. Ndërkaq, në truallin 8 ha ende të pa privatizuar bri pallatit të shtypit, klanet mafioze partiake qeveritare e kanë ndërtuar NLB Prishtinën dhe ndërtesa tjera kurse pjesën tjetër po e shfrytëzojnë edhe bizneset tjera”-  tha ai

25 vite më parë, më 5 korrik të vitit 1990, okupatori serb mbylli dhunshëm Radio Televizionin e Prishtinës.Mbyllja e RTP-së paraqiste fillimin e fushatës së egër gjenocidale në të gjitha institucionet e Kosovës që pasoi pastaj me mbylljen e shtëpisë botuese “Rilindja”, Universitetin e Prishtinës, Akademinë e Shkencave dhe Arteve , dhe Teatrin e Prishtinës.Mbyllja e Radiotelevizionit të Prishtinës, erdhi menjëherë pas miratimit të Deklaratës Kushtetuese të 2 korrikut të vitit 1990./KOSOVAPRESS/

 

 

read more
Rajoni

SHQIPËRI: Vriten dy turistë çek në Dukagjin

04b54b38-7a58-4ece-a45f-b9c1ed17caed—0-

Ngjarja e mbrëmshme në fshatin Prekal të Dukagjinit, ku u vranë dy turistë çek, 27-vjeçari Michael Svatos dhe e dashura e tij Anna Kosinova, ka shkaktuar shqetësim, por edhe indinjatë të madhe, edhe atë jo vetëm në Shqipëri, por edhe më gjerë.

Sipas të dhënave të policisë shqiptare, turistët janë qëlluar për vdekje me kallashnikov nga një person i tretë i cili ndodhej në makinë me ta ndërsa ktheheshin nga Thethi ku kishin eksploruar natyrën drejt Shkodrës. Policia poashtu dyshon për një person që ka shërbyer për çekët në rolin e udhërrëfyesit ose që mund t’i jetë bashkuar çiftit në makinë duke bërë “autostop”. Dy turistët çekë janë qëlluar nga brenda makinës nga një distancë e afërt e cila nuk i kalon të 25 centimetrat. 27-vjeçari Michael Svatos ka marrë dy plumba tejshpues në kokë, ndërsa e dashura e tij Anna Kosinova 36 vjeç ka marrë një plumb në kokë. Ky është rezultati i autopsisë të cilin A1 Report e mëson përmes burimeve të sigurta nga morgu i Tiranës ku ndodhen trupat e pajetë të çiftit çek pasi sulmit me armë mbrëmjen e së premtes në fshatin Prekal në zonën e Dukagjinit.

Plumbat e parë janë drejtuar ndaj Michael Svatos ndërsa më tej autori ka qëlluar ndaj Anna Kosinova. E gjithë skena ka ndodhur ndërsa makina ishte në lëvizje dhe po drejtohej nga turisti çek ndërsa e dashura e tij ndodhej pasagjere në sediljen e parë. Nga ky moment makina ka humbur kontrollin dhe është përmbysur pas përplasjes me bordurën anë rrugës. Burimet sqaruan se autori shqiptar dyshohet se ka mbetur i plagosur edhe vetë nga aksidentimi i makinës, por ka mundur të dalë përmes xhamit të fuoristradës dhe të largohet me shpejtësi nga vendi i ngjarjes. Policia nuk përjashton mundësinë që autorin e kanë ndihmuar bashkëpunëtorë të tjerë për tu larguar nga vendi i ngjarjes.

Një zëdhënës i Ministrisë çeke të punëve të jashtme, Mihael Lagronova, ka deklaruar  për mediat e vendit të tij se vrasja e ndodhur në Shkodër , hetohet si vrasje dhe jo si grabitje. Edhe konsullja çeke në Tiranë, Radka Çalabkova ka deklaruar se kjo ëhstë një ngjarje e izoluar dhe se turistët çek, që janë të shpeshtë në zonën e Dukagjinit, nuk janjë se bien shpesh pre e dhunës në Shqipëri.

Policia e Kosovës ka reaguar lidhur me disa shkrime në mediat serbe të cilat raportojnë se“turistët çekë u vranë në Kosovë”, duke thënë se një gjë e tillë është e pavërtetë. Mediat serbe kanë dezinformuar edhe kur kanë thënë se rasti është konfirmuar nga Policia e Kosovës, madje duke përdorur edhe fotografi të pjesëtarëve të policisë sonë.

Sipas Policisë, lajmi duke përfshirë edhe foton ilustruese ku shihen pjesëtarët e Policisë së Kosovës duke aluduar kinse në vendin e ngjarjes, është i fabrikuar në atë mënyrë, saqë mediumi serb “Kurir”, për vrasjen e dy turistëve çek, shkruan se ka raportuar Policia e Kosovës.

Policia shqiptare, ka bërë të ditur se do të shpërblejë me 30 mijë euro, për të gjithë ata qytetarë të cilën do të japin informacione të vlefshme për arestimin e vrasësve të turistëve çek. Policia shqiptare, poashtu ka bërë të ditur se garantohet anonimiteti i të gjithë atyre që do të japin informata të kësaj natyre.

read more
Rajoni

ATHINË:Referendumi në Greqi ngjarje e jashtëzakonshme

prot-gr

Referendumi i të dielës në Greqi, i pari që prej 40 vjetësh, do të jetë një ngjarje e jashtëzakonshme në historinë e vendit. E fundit, në vitin 1974, iu dha fund monarkisë dhe u vendos Republika.

Në total, shtatë referendume janë organizuar në shekullin e 20-të në Greqi, nga vitit 1920 deri në vitin 1974, të përqendruar në dilemën monarki apo republikë në periudha të tensionuara, theksoi politologu, Ilias Nikolakopoulos.

“Është hera e parë që zhvillohet një referendum që përfshin një çështje të karakterit politik ndërkombëtar dhe kombëtar dhe kjo është e një rëndësie të veçantë”, theksoi ai.

Një tjetër referendum për një propozim të kreditorëve të vendit (BE, BQE, FMN), përsa i përket borxhit grek dështoi në vitin 2011 duke çuar në rrëzimin e kryeministrit socialist, Jorgos Papandreu.

Këtë herë zgjedhësit do t’i përgjigjen pyetjes ”Propozimi i paraqitur nga Komisioni Evropian, Banka Qendrore Evropiane dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar gjatë Eurogrupit të 25 qershorit duhet të pranohet?”.

Referendumi që do të zhvillohet nesër rrezikon të ketë pasoja politike afatshkurtra. Ministri i Financave, Janis Varufaqis ka theksuar tashme se do të jepte dorëheqjen në rast të fitores së ”po”-së. Cipras mbetet më evaziv duke u shprehur se do të reagonte në rast dështimi sipas parimeve të Kushtetutës.

/ATA/

read more
Rajoni

Tahiri: Një kompani serbe do të ketë licencë të përkohshme të telefonisë

edita-tahiri-565×329

Kosova është e gatshme që të vazhdojë dialogun me Serbinë në Bruksel me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, takimi në nivel kryeministrash pritet të mbahet shpejt. Ndërsa, në takimin e fundi, bisedimet për asosacionin e komunave serbe kanë bërë që të mos arrihen marrëveshjet për telekomin dhe heqjen e barrikadës mbi lumin Ibër.

 

Kështu ka thënë për KosovaPress ministrja për dialog, Edita Tahiri, e cila ka shtuar se marrëveshja për telekomin është arrit që pala serbe të ketë një licencë të përkohshme të telefonisë mobile.

 “Për çështjen e kodit telefonik është arritur pajtimi dhe tani pritet aprovimipolitik në takimin e radhës nga ana e kryeministrave se pajtimi është arritur në nivelin teknik të bisedimeve. Ndërsa për çështjet e asoscionit të komunave me shumicë serbe ka pasur përparime por dallimet mbeten ende të madhe për shkak të disa kërkesave jo reale që i paraqiti Serbia e që lidhen me qëndrimet tona kategorike që asosacioni nuk mund të ketë kompetenca ekzekutive, të shohim në takimin e radhës se çarë do të ndodh”, tha Tahiri.

Aj o po ashtu ka thënë se takimi i radhës në nivel kryeministrash varet nga Bashkimi Evropian dhe ftesa e Federica Mogherini. Po ashtu sipas Tahirit, përfaqësuesit e Bashkimit Evropian janë pajtuar që të themelohet asosacioni dhe të funksionoj në bazë të ligjeve të Kosovës.

 “Kjo varet nga Bashkimi Evropian varësisht kur zonja Mogherini e vlerëson se janë krijuar kushtet unë besoj që shpejtë do të ndodhë.Partnerët ndërkombëtarë zakonisht mbështesin një zgjidhje e cila del nga pajtimi i palëve në Bruksel me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Mirëpo, pajtimi edhe i tyre është rreth asaj se ky asosacion duhet të themelohet dhe të funksionoj në pajtim të plotë me ligjet e Kosovës. Ndërsa, qëndrimi ynë është që asosacioni nuk mund të ketë kompetenca ekzekutive seps e Kushtetuta e Republikës së Kosovës e bënë të qartë se sistemi politik i yni është me dy nivele, është qeveria qendrore dhe komunale si nivele ekzekutive”, tha Tahiri.

Ajo po ashtu ka thënë se marrëveshja për telekomin është arrit që pala serbe të ketë një licencë të përkohshme të telefonisë mobile.

 “Marrëveshja për telekomin është e qartë, Kosova do të merr kodin telefonik 383 nga ITU-ja për Kosovën do të aplikoj Austria. Kosova do të jetë vet administruese e këtij kodi dhe nuk ka lidhje me operatorët. Është e vërtet që me marrëveshjen për telekomin parashihet që të ketë një licencë e përkohshme për një kompani por kjo nuk ka të bëjë me operatorin e tretë mobil sepse operatori i tretë mobil në Kosovë mund të vjen vetëm me një tenderim ndërkombëtar”, tha Tahiri.

Tahiri ka thënë se për urën e janë përafruar qëndrime, por sipas saj nuk janë arrit të nënshkruhen pasi pengesë ka qenë mospajtimet për asosacionin.

 “Për telekom është mbërri marrëveshja. Për këto dy tema të tjera është diskutuar por ne si palë në këto bisedime kemi insistuar që të kemi marrëveshje në pako, pra që gjitha marrëveshjet të arrihet por dallimet edhe mos pajtimet kanë qenë tek asosacioni …Për urën janë përafruar qëndrimet parimi do të jetë se ura do të hapet edhe për qytetar edhe për automjete. Por me një proces gradual me një 1 tetor pritet heqja e barrikadës , parkut që është aty dhe pastaj Bashkimi Evropian fillon revitalizimin e urës që pritet të j etë 6 muaj. Pastaj bëhet hapja për këmbësor dhe në një fazë të më vonshme për automjete”, tha Tahiri.

Takimi i fundit në nivel kryeministrash zgjati rreth 14 orë por rezultoi i pa suksesshme.

/KOSOVAPRESS/

read more
EkonomiRajoni

SHQIPËRI-KOSOVË: OBJEKTIV- UNIFIKIMI I TREGJEVE

largea_unnamed-11435933622

Me gjithë deklarimet e zyrtarëve më të lartë të të dyja vendeve për thellimin e bashkëpunimit ekonomiko-tregtar, Shqipërinë dhe Kosovën i pret shumëçka për të bërë: Dje në Prizren, ministrat e Financave shqyrtuan përmbushjen e marrëveshjeve për lehtësimin e shkëmbimeve tregtare dhe eliminimin e barrierave kufitare mes dy vendeve. Unifikimi i tregjeve dhe kapërcimi i barrierave doganore – ishin në qendër të vëmendjes.

Ministri kosovar, Avdullah Hoti  tha se qëllimi i këtij takimi ishte të diskutohen të arriturat e deritanishme, sidomos në fushën e doganave dhe të administratave tatimore, por edhe kapërcimi i problemeve në këtë plan, duke synuar unifikimin e tregjeve dhe lehtësimet doganore në kufi:

“Sot jemi ulur dhe kemi shqyrtuar progresin e arritur të dy ministritë në lehtësimin e shkëmbimeve tregtare, në eliminimin e barrierave, në luftimin e ekonomisë joformale… Jemi të kënaqur me punën që është bërë në të dy anët e kufirit; në fakt po punojmë që ta eliminojmë komplet këtë kufi. Ne po lëvizim shpejtë, me hapa të mëdhenj, konkretë, praktikë, drejt unifikimit të dy ekonomive, si hap i parë drejt integrimit të përbashkët të dy vendeve në tregun e përbashkët të Bashkimit Evropian” – ministër i Financave në Prishtinë, Avdullah Hoti

 Ndërkaq, homologu i tij nga Shqipëria, Shkëlqim Cani, dje në Prizren ishte më optimist. Sipas tij, është bërë një punë e madhe, është arritur objektivi dhe janë përmbushur të gjitha pikat e programit që të dyja palët kishin hartuar në mars të këtij viti, në mbledhjen e përbashkët të të dyja qeverive.

Ne së bashku identifikuam një grup çështjesh tashmë, jo vetëm të karakterit procedural dhe të rregullimeve që duhet të bëjmë në të gjithë atmosferën harmonizuese dhe unifikuese të dokumentacioneve dhe të praktikave, por të hedhim hapa shumë herë më konkret në përfitime të drejtpërdrejta dhe konkrete të tatimpaguesve kryesishtë  të biznesit, por edhe të individëve të të dy krahëve. Objektivi ynë final është që të mos ketë asnjë barrierë dhe asnjë kufizim në mënyrë që shqiptari i Kosovës apo i Shqipërisë ta ndjejë vetën në Kosovë apo Shqipëri njëllojë për nga aspekti fiskal. Kjo është detyra e jona dhe këtë detyrë me bindje të plotë, me dëshirën më të madhe dhe me vullnetin e plotë do ta përmbushim në një kohë sa më të shkurtër” – ministër i Financave në Tiranë, Shkëlqim Cani

Rrjedhimisht, politikisht, të dyja qeveritë, ajo në Prishtinë dhe qeveria në Tiranë, kanë shprehur disponimin politik për të çuar përpara marrëdhëniet dypalëshe. Mirëpo, ekspertët konsiderojnë se përtej politikës, Shqipëria e Kosova, duhet të  vendosin politika të qëndrueshme pikërisht kur është fjala për liberalizimin e tregut nga i cili varet edhe fuqizimi i bashkëpunimit ekonomik në tërësi.

 

read more
Rajoni

PRISHTINË: TAKOHEN DEPUTETET E KOSOVËS DHE SERBISË

kuven

Deputetet gra nga Kosova dhe Serbia janë mbledhur sot në Kuvendin e Kosovës për të dëshmuar se dialogu pa iniciativë nga Bashkimi Evropian është i mundur dhe se bashkëpunimi dhe toleranca në mes të të dyja palëve ekziston. Mirëpo jo gjithçka reflektoj ashtu, pasi që mjaftoj të përmendej fjala Republikë nga ana e kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli, për të mos i bërë të ndjehen mirë dhe të reagojnë deputetet serbe.

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, i cili pasi iu uroj mirëseardhje në gjuhën serbe deputeteve nga Serbia, tha se Republika e Kosovës beson dhe punon në politikëne fqinjësisë së mirë me të gjitha shtetet e rajonit, përfshirë edhe Serbinë.

 “Republika e Kosovës beson dhe punon në politikat e fqinjësisë së mirë me të gjitha shtete e regjionit tonë, përfshirë edhe fqinjin tonë verior Serbinë. Mbi bazën e kësaj ne kemi përqafuar platformën e dialogut të vazhdueshme me Qeverinë e Serbisë në mënyrë që raportet tona të normalizohen dhe problemet mes nesh të zgjidhen përmes komunikimit dhe marrëveshjeve. Horizonti i këtij dialogu duhet të zgjerohet. Pra, të mos jetë vetëm dialog politik dhe institucional, privilegj i elitave politike, por edhe dial og qytetar dhe kulturor, në fushën e shoqërisë civile”

 

E, fjala Republikë e përmendur nga kryetari Veseli nuk i pëlqeu deputetes serbe Maria Obramoviq. Ajo tha se me këtë  nga pala kosovare është shkelur marrëveshja paraprake:që të mos përmendej fjala Republikë.Sipas saj, marrëveshja ishte arritur para tre vjetësh kur kishin filluar takimet e grave deputete të të dyja shteteve:

 

 “Më është dashur mjaftë punë dhe mund që të iu drejtohem nga kjo foltore. Kam marrë këtë obligim e po ashtu siç bënë edhe kryeministri jonë në Bruksel dhevërtet e çmoj edhe angazhimin nga ana e juaj. Por) ju këtë herë shkelët marrëveshjen që bëmë që të mos përmendet Republika e Serbisë, Republika e Kosovës në adresimin tuaj, ashtu që edhe ne pastaj të thoshim se ndodhemi në pjesën jugore t ë Serbisë. Por po e përfundojmë këtu të bëhemi më tolerant, ta shohim këtë film me kujdes dhe ta shpërndajmë në shumë vende”.

Ndërkaq,  kryetarja e grupit të Grave deputete të Kosovës, Blerta Deliu-Kodra tha se projekti i realizuar në mes grave deputete të të dyja vendeve tregon për guximin dhe vendosmërinë e tyre  për të ecur përpara e për të nisur projekte të cilat ndonëse jo populliste ndihmojnë në avancimin e çështjes së grave, dhe jo vetëm të tyre.

 “’Follow us’ është guxim i grave për të nisur projekte jo populiste. Prandaj sot është një ditë reflektimi e angazhimi për sfidat që kemi përpara, meqë sot nis një qasje ndryshe për të zgjedhur problemet tona të përbashkëta. ..Të prekim tema të vështira dhe të ndjeshmetë të dy shteteve në mënyrë që të gjejmë pika të përbashkëta të të dyja shteteve në mënyrë që të vendosim urat e bashkëpunimit në mes nesh ”

 

Sshefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, Jean-Claude Schlumberger, mision ky që edhe ka ndihmuarfinanciarisht këtë projekt tha se gratë deputete të të dyja vendeve kanë dëshmuar se me  vullnet  mund të tejkalohen të gjitha problemet. Gratë e Kosovës dhe ato të Serbisë, do thënë,për dallim nga kryeministrat e dy vendeve Mustafa e Vuçiq, u takuan e dialoguan, pa ndërmjetës.

/KOSOVAPRESS/

read more
Rajoni

KRYEMINISTRI RAMA: NË BE OSE…!

largea_edi-rama-980-prill1429302963

Bashkimi Europian duhet të përmbushë pritshmëritë që kanë shqiptarët dhe gjithë Ballkani ndaj Integrimit Europian, përndryshe hapësira për zhvillimin e islamit radikal do të jetë e madhe.

Kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama për të përditshmen britanike, Fajnenshël Tajms. Dhjetë vjet më pare, tha Rama, 98 përqind e shqiptarëve besonin tek amerika, pastaj tek zoti dhe europa. Sot, sipas tij, kjo nuk ndodh më.

Një i ri në Tunisi ose Tobruk ndjen se nuk ka të ardhme, thotë Rama, por në Shqipëri ylli në qiell është Europa. Më tej Rama shpjegon se në Ballkan gjenden muslimanët më proamerikanë dhe proeuropianë në botë, por kjo është duke ndryshuar sipas tij. Dhjetë vjet më parë 98 përqind e shqiptarëve në fillim besonte tek amerika, pastaj tek zoti dhe europa, ka deklaruar rama për Fajnenshël Tajms.

Sot, sipas tij, situata nuk është më njëlloj. Para dhjetë vjetësh sipas Ramës do të kishte qenë e pamundur që shqiptarë të luftonin në vende të tjera, siç ndodh sot në Siri dhe Irak. Kryeministri shqiptar për financial times thotë se Ballkani ka nevojë për Europën dhe Europa ka nevojë për Ballkanin sepse integrimi i Ballkanit është mbi të gjitha një çështje sigurie për Europën. Fajnenshël Tajms shkruan se Edi Rama ka kujtime të mira të çmendinës së izoluar që ishte Shqipëria komuniste e Enver Hoxha, prandaj dhe kërkon kaq me pasion të ardhmen e Shqipërisë në BE dhe për këtë shkak parasheh rreziqe përpara nëse Shqipërisë dhe vendeve të tjera të Ballkanit iu mohohet kjo perspektive- ka deklaruar kryeministri shqiptar, Edi Rama për Fajnenshël Tajms.

read more
RajoniVendi

VLORË: NËNSHKRUHEN MARRËVESHJE PËR ARSIMIN

vlore nenshkrimi i marr

Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova kanë firmosur marrëveshje bashkëpunimi në lëmin e arsimit. Ceremonia e nënshkrimit u bë në prani të kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe në kuadër të takimit ministror në Vlorë. Në këtë takim morën pjesë ministrat e Arsimit të vendeve të rajonit.

 

Sipas ministrit Ademi, marrëveshja e sapo nënshkruar  pritet të thellojë bashkëpunimin mes Shkupit, Prishtinës e Tiranës në fusha të ndryshme të arsimit, përfshirë këtu dhe pjesëmarrjen në projekte të përbashkëta, si dhe shkëmbim të përvojave me qëllim të vendosjes së standardeve  dhe cilësive sa më të larta në procedin e edukimit dhe të shkollimit.

 

“Është shumë e rëndësishme nënshkrimi i Marrëveshjes më Republikën e Kosovës në sferën e arsimit për faktin se është e para e këtij lloji edhe hap mundësin e bashkëpunimit në të ardhmen. Gjithashtu është e rëndësishme se kjo marrëveshje nënshkruhet në kuadër të takimit ministror të vendeve të rajonit ku ne si dy shtete dëshmojmë interesimin dhe vullnetin për bashkëpunim. Marrëveshja përmban konkretisht bashkëpunimin në sferën e arsimit dhe shkencës, duke filluar nga këmbimi i përvojave të të dy vendeve, thellimin e bashkëpunimit në këmbimin e literaturës, por edhe mundësin e aplikimit të përbashkët të institucioneve të vendeve tona  në shfrytëzimin e projekteve evropiane që janë të rëndësishme për zhvillimin e arsimit dhe hulumtimeve shkencore”, tha me tjerash ministri Ademi pas nënshkrimit më ministrin kosovar të arsimit.

“Marrëveshja që u nënshkrua sot me Republikën e Shqipërisë është e një rëndësi tepër e veçante për qytetarët e Maqedonisë sepse thellon bashkëpunim me shtetin shqiptarë në të gjitha segmente e arsimit”, tha Ademi pas nënshkrimit të Marrëveshjes me ministren shqiptare Lindita Nikolla.

Ministrja Nikolla gjatë fjalës së saj në hapjen e kësaj konference nënvizoi rëndësinë e ndërthurjes, shkëmbimit të eksperiencave dhe bashkëpunimin e politikave arsimore midis 3 vendeve si një mënyrë mjaf e mirë që rrit cilësinë e arsimit.
Eksperiencat e vendeve tona duhet të ndërthuren në shkëmbimin e eksperiencave dhe bashkërendimin e politikave. Dua të vendos theksin në rëndësinë e kësaj konference në integrimin e vendit tonë në Bashkimin Europian. Reformimi vjen me integrimin e plotë të vendit tonë në BE. Dija nuk është biznes, por dija më e mirë sociale, ekonomike dhe kulturore. Për këtë arsye sot na kërkohet të jemi më të përgjegjshëm dhe më të përkushtuar” theksoi Nikolla.

 

Ndërkohë, ministri i Arsimit të Kosovës, Arsim Bajrami theksoi se me këtë marrëveshje do të intensifikohet bashkëpunimi në sferën e arsimit dhe Republikën e Maqedonisë. Për Kosovën tha ai, është në interes sepse së pari herë nënshkruan një marrëveshje të tillë me Republikën e Maqedonisë.

Ministri Bajrami, me këtë rast, theksoi se pas marrëveshjes që është nënshkruar me Republikën e Shqipërisë, është ky një tjetër moment shumë i rëndësishëm, pasi që për herë të parë po nënshkruhet një marrëveshje për bashkëpunim me Republikën e Maqedonisë për të intensifikuar bashkëpunimin në fokus të ndërtimit të standardeve të larta të cilësisë.

“Vendet tona janë në proces të reformimit të sistemit arsimor dhe padyshim që Kosova dhe Maqedonia janë dy shtete fqinje dhe që mund të bashkëpunojnë shumë në sferën e arsimit”, tha ministri Bajrami.

Marrëveshja është nënshkruar në kuadër të takimit të katërt  ministror:  “Platforma e Ballkanit Perëndimor për Arsim dhe Trajnim” që mbahet në qytetin e Vlorës së Republikës së Shqipërisë ndërsa organizohet nga Komisioni Evropian ku marrin pjesë ministrat e arsimit të vendeve të rajonit. Me këtë rast ministri Ademi është takuar edhe me drejtorin e përgjithshëm të Komisionit Evropian  për Arsim dhe Kulturë, Xaviet Prats Monne.

read more
Rajoni

PRISHTINË: KONGRESISTI ENGEL PRO GJYKATËS SË POSAÇME

Eliot Engel

Kongresisti amerikan, Eliot Engel, u ka kërkuar deputetëve të Kosovës që të vendosin nëse Gjykata Speciale do të formohet nga Kuvendi i Kosovës apo nga OKB-ja. Sipas tij,  mirë për Kosovën  do të ishte që kjo të bëhet në Prishtinë se sa në Nju-Jork. .

Sipas tij, Gjykata Speciale ndonëse është vendim i vështirë për t’u marrë më mirë është të bëhet nën menaxhimin e BE-së se sa të Kombeve të Bashkuara.

“Ka shumë zgjidhje të vështira që duhet të bëhen dhe njerëzit e Kosovës po i bëjnë ato… Siç e shoh unë zgjidhjen e kësaj situate dhe nuk është situatë e lehtë, a do të ketë Gjykatë Speciale ose  asgjë? Për mua çështja është se a do të ketë Gjykatë Speciale apo Gjykatë nga Kombet e Bashkuara? Pasi unë besoj se nëse nuk do të ketë Gjykatë Speciale, Kombet e Bashkuara do ta bëjnë një të tillë dhe nuk besoj që Kosova do ta ketë mirë nëse kjo bëhet nga Kombet e Bashkuara. Kosova nuk është pjesë, anëtare e kësaj organizate për shkak të bllokimit nga Serbia dhe Rusia, dhe mendoj që kjo nuk është e drejtë”.

Mësohet se kongresisiti amerikan nesër do të qëndrojë edhe në Maqedoni ku pritet të zhvillojë takime me personalitete të ndryshme  të jetës politike të vendit.

/KosovaPress/

read more
Rajoni

Tiranë:Debate në parlament për 21 qershorin

debate-ne-parlament

Në Shqipëri parlamenti është përfshirë sot në debate të gjata mes palëve rreth zgjedhjeve vendore të 21 qershorit.Përfaqësuesë të ndryshëm të opozitës kanë përsëritur qëndrimin tanimë zyrtar të së djathtës se procesi i 21 qershorit ishte sipas tyre i manipuluar, ndërkohë që përfaqësuesit e shumicës së majtë kanë patur një vlerësim të kundërt.

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri i konsideroi zgjedhjet si më të mirat që janë organizuar ndonjëherë e që sipas tij respektuan standartet ndërkombëtare.

Por në një fjalë të gjatë të tijën, ish kryeministri Sali Berisha, u shpreh se sipas tij, si kurrë më parë, procesi kishte qenë “një krim shtetëror. Zgjedhjet u udhëhoqën nga bota e krimit”, deklaroi zoti Berisha, duke u ndalur te kandidatët e inkriminuar që sic tha ai u përzgjodhën nga kryeministri.

Ndër përfaqësuesit e opozitës, ra në sy fjala e deputetit Astrit Patozi. Edhe sipas tij zgjedhjet e 21 qershorit “ishin të këqija dhe të pista, një lloj pushtimi i butë, ku – sic u shpreh – pushteti ndërhyri me egërsi aty ku ndjehej i kërcënuar”. Megjithatë – shtoi ai – kjo nuk e përligj humbjen e opozitës, e cila sa më shumë të fshihet aq më shumë do të rëndojë mbi shpinën e saj të kërrusur. Opozita – tha zoti Patozi – nuk arriti të bënte diferencën me qeverinë, në mënyrë që shqiptarët ta shihnin atë si një shpresë për të dalë nga mocali i politikës”.

read more
1 233 234 235 236
Page 235 of 236