close

Rajoni

Rajoni

TAHIRI: KEMI PLAN EMERGJENCE, POR KAPACITETE TË LIMITUARA

no thumb

 

Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri, gjatë raportimit përpara Komisionit të Sigurisë në lidhje me situatën e emigrantëve, ka deklaruar se Shqipëria ka një plan emergjence për të pritur emigrantët, por ka kapacitete të limituara. Ministri Tahiri ka theksuar gjithashtu se nga ana e partnerëve ndërkombëtar është marrë garanci se Shqipëria nuk do të jetë vetëm.

Po përpiqemi të adresojmë dy çështje. Nga njëra anë t’i përgjigjemi sfidës për solidaritet dhe nga ana tjetër të mbajmë sigurinë në mënyre që elemente terroristë mos të futen në vendin tonë dhe të shkojnë në vendet  e Bashkimit Europian.Tani për tani nuk ka sinjale që jemi perpara nje situate emergjente por për sa kohë janë afër me kufirin me Shqipërinë, ne jemi të vendosur që të jemi gati.Nuk mund te bejmë gabime si vendet e tjera për të qenë vonë, në  një krizë që nuk të lejon të jemi me vonesë.Duhet të jemi një hap përpara për tu përgatirur’’ tha ministri Tahiri.

Duke qëndruar në garantimin e sigurisë dhe evidentimin e elementëve të rrezikshëm terrorist të cilët mund të hynë sëbashku me emigrantët, ministri Tahiri ka deklaruar se janë në bashkëpunim të ngushtë me partnerët për evidentimin e këtyre rasteve.

”Kapaciteti ynë për të bërë skedim paraprak, marrjen e gjurmëve biometrike nuk është i limituar pasi kemi shkëmbim informacioni me parnteneret, ndërkohë  kemi rritur vëmendjen e skedimit të tyre.Kemi shtuar kapacitetin e verifikimit për personat që vijnë në kufirin tonë’’ theksoi ministri Tahiri ndër të tjera.

Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri theksoi se nuk ka vend për panik ndërkohë bashkëpunimi i agjensive ligjzbatuese në lidhje me luftën ndaj terrorizmit është shumë i mirë./TvArt/

 

read more
Rajoni

TIRANË: MBI 5 MIJË EMIGRANTË TË PARREGULLT KANË TENTUAR TË HYJNË NË SHQIPËRI

no thumb

 

Minisrti i Punëve të Brendshme të Shqipërisë, Saimir Tahiri duke raportuar para komisionit të sigurisë pranoi se ka kërkuar ndihmë nga Italia për t’a forcuar sigurinë në pikat kufitare.

Me këtë rast ai nënvizoi vendosmërinë që t’u pamundësohet hyrja në Shqipëri e emigrantëve të parregullt as nga deti dhe as nga kufijtë tokësor.

Gjatë viteve 2014-2015 raportohet se kanë tentuar të hyjnë në territorin e Republikës së Shqipërisë mbi 5000 migrantë të parregullt, qoftë nga pikat e kalimit kufirtar, qoftë nga kufiri i gjelbërt./Agjencitë e lajmeve/

read more
Rajoni

KOSOVË: KTHEHEN PRAPA KAMIONËT E SERBISË

no thumb

 

Kosova ka kthyer prapa një maune me produkte të Serbisë, bëjnë të ditur për Radion Evropa e Lirë autoritetet doganore.Zëdhënësi i Doganave të Kosovës, Adriatik Stavileci, ka thënë se kthimi prapa i kamionëve është bërë pas vendimit të institucioneve të Kosovës për masa reciproke kundër Serbisë, në fushën e transportit të naftës dhe gazit.

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka nënshkruar vendimin për masa reciproke kundër Serbisë në fushën e transportit të naftës dhe gazit.Ky vendim i autoriteteve të Kosovës ka ardhur pasi Serbia ka refuzuar të njohë çertifikatat e shoferëve dhe të automjeteve kosovare që bartin materie të rrezikshme.Ndryshe, Serbia është importuesi kryesor në Kosovë./Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Rajoni

KOSOVË: AKSION POLICOR KUNDËR KONTRABANDISTËVE

no thumb

Në Kosovë, doganat dhe policia kanë ndërmarrë sot një prej aksioneve më të mëdha të pas luftës.

Aksioni ka nisur në ndjekje të kontabanduesve të cigareve, por bëhet e ditur se janë zbuluar edhe elemente tjera të krimit të organizuar.

Media në Prishtinë saktëson se në këtë operacion janë përfshirë rreth 400 doganierë dhe Policë të Kosovës./TvArt&Agjencitë/

 

read more
Rajoni

 ATHINË: KLIMË E RE NË MARRËDHËNIET GREKO-SHQIPTARE?

no thumb

Ministrat e Jashtëm të Greqisë dhe të Shqipërisë, Kocias e Bushati, kanë theksuar vullnetin e përbashkët për të vënë në rrugën e zgjidhjes gjithë problemet që preokupojnë marrëdhëniet dypalëshe. 

Si mjet për këtë zgjidhje duket se është përzgjedhur traktati i miqësisë dhe fqinjësisë së mirë midis të dy vendeve, që është nënshkruar 20 vjet më parë, më 21 mars 1996.Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, pas takimit me homologun e tij shqiptar, Ditmir Bushati, ka deklaruar se ky traktat do të riaktualizohet dhe përmirësohet.

Ndërkaq, sipas shefit të diplomacisë shqiptare, ekziston një mirëkuptim i dyanshëm për zgjidhjen e çështjeve të trashëguara nga e kaluara, por edhe për më të fundit.Të dy ministrat, sikurse njofton bashkëpunëtori i Televizionit Art në Athinë, Robert Goro, kanë deklaruar gjetjen e kodit të përbashkët edhe për çështje më të nxehta, si ajo e paktit detar.

Ditmir Bushati ka deklaruar se zgjidhja e kësaj çështjeje është me interes të përbashkët, por që pala shqiptare e sheh më tepër si një çështje që duhet fokusuar tek e ardhmja e përbashkët europiane./TvArt/

 

read more
Rajoni

ATHINË: TIRANËS I KËRKOHET TË PRANOJË REFUGJATË

no thumb

 

Greqia i ka kërkuar Shqipërisë që të presë emigrantët ashtu siç i ka pritur ajo shqiptarët në vitet 1990, ndërsa Tirana zyrtare ka kërkuar heqjen e ligjit të luftës. Kërkesat janë bërë gjatë takimeve të shefit të diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati me zyrtarët më të lartë grekë.

Kërkesa për refugjatët nga Lindja e Mesme është bërë nga Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kocias dhe Presidenti Prokopis Pavlopulos gjatë një takimi me Ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati. Sikurse njofton media në Athinë, Pavlopulos është angazhuar që pala shqiptare të respektojë të drejtat ndërkombëtare të emigrantëve.

Së pari, kërkojmë nga Shqipëria që të kontribuojë në trajtimin e problemit të refugjatëve, në të njëjtën mënyrë si Greqia u soll me emigrantët shqiptarë. Së dyti, të respektohen të drejtat e plota të njeriut sa i përket minoritarëve tanë në Shqipëri,’- citohet të ketë deklaruar presidenti grek në takimin me Ministrin e Jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati.

Një ndër kërkesat kryesorë të këtij të fundit ka qenë heqja e ligjit të luftës. Mediat greke shkruajnë se ai e ka cilësuar si një relikë të së shkuarës, heqja e së cilës do t’i japë fund kapitullit mbi luftën e dytë botërore.

Gjatë bisedimeve greko-shqiptare të nivelit të lartë pohohet  se zyrtarët e Athinës kanë shprehur interesimin e tyre për avancimin e marrëdhënieve  me Tiranën dhe si argument për këtë është përmendur mbështetja e aderimit të Shqipërisë në NATO, por edhe e integrimit të saj në Bashkimin Evropian.

Së pari, kërkojmë nga Shqipëria që të kontribuojë në trajtimin e problemit të refugjatëve, në të njëjtën mënyrë si Greqia u soll me emigrantët shqiptarë. Së dyti, të respektohen të drejtat e plota të njeriut sa u përket minoritarëve tanë në Shqipëri’- tha Pavlopulos, President i Greqisë./TvArt&Agjencitë/

 

read more
Rajoni

SHBA: BASHA KËRKON ZGJEDHJE TË PARAKOHSHME

no thumb

Kryetari i partisë demokratike Lulzim Basha nga SHBA ku ka qëndruar për një vizitë zyrtare, ka deklaruar se zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë domosdoshmëria numër një që Shqipëria të ecë përpara.Me këtë rast ai ka zbardhur disa nga propozimet e opozitës për reformën zgjedhore në Shqipëri.

Duke folur për situatën politike me drejtues të ‘Vatrës’ në SHBA, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka deklaruar se në takime me zyrtarë amerikanë ka marrë mbështetjen e tyre për zhvillimin e zgjedhjeve të lira.

Duke renditur një sërë aferash korruptive, lideri i demokratëve ka thënë se zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë domosdoshmëria numër një që Shqipëria të ecë përpara.Sipas Bashës nëse do të zhvilloheshin sot zgjedhje gjykimi popullor do ta nxirrte në opozitë qeverinë e sotme të kryeministrit Edi Rama.Por për kreun e opozitës, për zhvillimin e zgjedheve të lira parakusht mbetet zbatimi i ligjit të dekriminalizimit, nxjerrja e kriminelëve jashtë Parlamentit, jashtë bashkive dhe zyrave të tjera të pushtetit./Agjencitë e lajmeve/

read more
Rajoni

GREQI: NË VEND NDODHEN MBI 50 MIJË EMIGRANTË

no thumb

Mbi 50 mijë emigrant janë bllokuar në shtetin Helen. Këto janë shifra të publikuara nga qeveria e Greqisë.“Ekathimerini” shkruan se sipas të dhënave të qeverisë në total janë 50.411 emigrantë dhe azilkërkues.

NJë ditë më parë hyri në fuqi marrëveshja mes Turqisë dhe BE në lidhje me menaxhimin e fluksit të emigrantëve. Turqia dhe Bashkimi Europian nënshkruan marrëveshjen që synon të ndalojë emigrantët të kalojnë në Greqi.

Sipas marrëveshjes, të gjithë klandestinët që hyjnë në Greqi do të kthehen pas në Turqi nëse nuk aplikojnë për azil apo nëse kërkesa e tyre refuzohet./Agjencitë e lajmeve/

read more
Rajoni

PRISHTINË: VESELI NUK I PËRJASHTON ZGJEDHJET

no thumb

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është duke përgatitur terrenin për të instaluar dialog me partitë opozitare në funksion të tejkalimit të krizës politike.

Por, sipas burimeve këtë ofertë Veseli do ta bëjë pasi të përmbushen dy procese. I pari është inaugurimi i Hashim Thaçit në krye të presidencës, dhe i dyti zgjedhja e Veselit në krye të Partisë Demokratike të Kosovës.

Ndërkaq për opozitën asnjë ofertë nuk është serioze deri sa qeveria e drejtuar nga kryeministri Isa Mustafa nuk jep dorëheqje./Agjencitë e lajmeve/

read more
RajoniVideo

SHQIPËRI: VJET MBI 720 MILIONË EURO INVESTIME TË HUAJA

no thumb

Gjatë vitit 2015 bilanci i investime të huaja në Shqipëri kap vlerën 721 milionë euro. Megjithatë, tarifat doganore dhe problemet me infrastrukturën rrugore janë dy shkaqet kryesore që i mbajnë larg investitorët e huaj. Ky shqetësim u ngrit ditë më parë edhe nga përfaqësues të disa kompanive nga Maqedonia të cilët kërkuan nga qeveria shqiptare një terren më të favorshëm dhe heqjen e barrierave për të thelluar  edhe më bashkëpunimin mes dy vendeve.

Intesifikimi  i bashkëpunimit dhe vendosja e lidhjeve të reja biznesore ndërmjet kompanive të të dyja vendeve ishin në qendër të vëmendejes së bisedimeve mes ministres shqiptare të ekonomisë Milva  Ekonomi dhe  delegacionit të Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore. Ministrja Ekonomi thotë për televizionin tone se ky bashkëpunim është me interes për ekonomitë e të dy vendeve.

Gjatë takimeve me përfaqësues të lartë të shtetit shqiptar afaristët nga Maqedona shprehën shqetësimet e tyre nga sfera të ndryshme të biznesit, duke veçuar edhe atë të unifikimit të tarifave doganore.

Ndërkaq, ministrja Ekonomi thotë se të gjitha shqetësimet që u ngritën nga  afaristët nga Maqedonia janë në agjendën e politikave të qeverisë me qëllim të nxitjes së investimeve të huaja.

Sa i takon shkëmbimeve tregtare, vitin që shkoi Shqipëria ka importuar më shumë mallra nga Maqedonia në krahasim me  esksportin. Qendra e re tregtare SKOPJE SITI MOL e një investuesi nga Shqipëria, dhe një hotel me pesë yje, që së shpejti pritet të përurohet në Shëngjin, nga një biznesmen yni nga Maqedeonia – janë  shembuj se prapëseprapë kur punohet – rezultatet nuk mungojnë./Xh.I./

read more
1 249 250 251 252 253 301
Page 251 of 301