close

Rajoni

Rajoni

ITALI: KAPEN EDHE 80 KG DROGË NGA SHQIPËRIA

no thumb

Një tjetër avion me drogë mbërrin nga Shqipëria drejt Italisë. Në bordin e tij qenë fshehur 80 kg lëndë narkotike. Lajmi u publikua sot në mediat italiane. Me këtë rast policia ka bërë të ditur se janë arrestuar edhe katër persona.

Policia italiane e qytetit të Torinos ka arrestuar 4 persona anëtarë të një bande kriminale në organizmin e trafikut të lëndës narkotike nga Shqipëria drejt Italisë. Policia e repartit të flurimit të qytetit të Milanos në bashkëpunim me sektorin anti drogë të qytetit të Torinos kanë mundur të zbulojnë importimin e një ngarkese droge nga Shqipëria drejt Italisë, me anë të një avioni të vogël.

Ky mjet fluturimi i sekuestruar nga policia italiane lejonte t’i shmangej kontrollit doganor. Në brendësi të këtij avioni, fshehur pas sediljes së pasagjerit u gjetën 80 kg lëndë narkotike. Sipas mediave italiane banda kishte arritur të ideonte një mënyrë për të shmangur radarët duke e transportuar drogën me anë të avionëve të vegjël dhe super të lehtë. Anëtarët e bandës, sipas burimeve policore kanë përdorur skenarë të posaçëm për të evituar kontrollin në dogana e për të mundësuar kështu kalimin e lëndës narkotike krejt lehtësisht. Ata kalonin nëpër aeroporte të vogla dhe fluturonin nga Shqipëria deri në Itali ku transportonin sasi të mëdha droge të fshehura në vende të ndryshme në avion. Muajin e kaluar, një grup trafikantësh që transportonte 120 kg marijuanë nga Shqipëria në Itali me avion u shkatërrua nga policia shqiptare në bashkëpunim me atë italiane. Në pranga përfunduan 14 persona. Media në Tiranë, rikujton se pas rastit të pilotit që u kap pasi u rrëzua në Divjakë me rreth gjysmë toni drogë në bordin e avionit, dhe aeroplanit të kapur ne fund të muajit të kaluar, ky i sotmi është rasti i dytë i zbulimit të trafikut të narkotikëve pas hetimeve të kryera nga policia dhe prokuroria shqiptare. /Agjencitë e lajmeve/

read more
Rajoni

SHQIPËRI: DEPUTET I PS-së PËRFSHIHET NË NJË KONFLIKT. PËRJASHTOHET NGA PS-ja

no thumb

 

Gjashtë persona janë plagosur si pasoj e konfliktëve të dy familjeve në qytetin e Laçit, ku në mesin e tyre është edhe vëllau i deputetit të Partisë Socialiste Armando Prenga. Përleshja masive, ku dyshohet se veç mjeteve të forta është përdorur edhe arma e zjarrit, ndodhi pas mesnate para komisariatit të policisë në Laç. Kanë reaguar edhe partitë politike në Shqipëri, ndërkohë që Partia Socialiste ka përjashtuar deputetin Armando Prenga.

Personat që kanë mbetur të plagosur në përleshjen në Kurbin janë anëtarë të familjeve në konflikt. Për ngjarjen në fjalë është shoqëruar edhe vetë deputeti Prenga, i cili ndodhet në policinë e Tiranës, ku pritet të verifikohet nëse ka qenë edhe ai i përfshirë në sherr ose jo. Gjithashtu, janë shoqëruar në polici edhe 34 persona të tjerë. Sipas informacioneve, dy prej të plagosurve ndodhen në gjendje të rëndë në Spitalin e Traumës, mes të cilëve edhe vëllai i deputetit. Ministria e Brendshme dhe Policia e shtetit kanë dhënë versionin zyrtar të ngjarjes së ndodhur në Kurbin, ku dyshohet se është përfshirë në një plagosje deputeti i Laçit i PS-së, Armando Prenga.Ndërkohë Partia Socialiste ka përjashtuar nga grupi parlamentar deputetin tashmë të arrestuar Armando Prenga.

Lidhur me ngjarjen e Laçit ka reaguar sot kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeparlamentari Ilir Meta. Rama ka reaguar nëpërmjet një postimi online, ndërsa thotë se: “Askush s’është mbi ligjin aq më pak deputeti! Ngjarja e Laçit kërkon ndëshkim të plotë ligjor. Koha e të paprekshmve ka ikur bashkë me Saliun!”Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e cilësoi si rënie të shtetit ngjarjen e rëndë në Laç, ku mbetën të plagosur 7 persona dhe ku i përfshirë rezulton edhe deputeti socialist Armando Prenga.

Nëpërmjet një dalje publike për mediat, kreu i partisë më të madhe opozitare fajësoi për këtë ngjarje kryeministrin Edi Rama . Sipas kreut të opozitës, Rama ka ndërtuar një “mekanizëm kriminal që e përdor sipas interesave të tij”. /Agjencitë e lajmeve/

read more
Rajoni

PRISHTINË:”FESTA E NËNË TEREZËS”

no thumb

11230646_10153731175207494_3314145639249818856_n

Në Katedralen e Prishtinës u kremtua sot me një meshë solemne e quajtur “Festa e Nënës Terezë”, datë kjo e cila përkon me ditën kur ajo ndërroi jetë. Kjo festë në të cilën kishte shumë të pranishëm, duke përfshirë këtu edhe pjesëtarë të KFOR-it dhe të misioneve tjera diplomatike, u shënua me shumë lutje dhe këngë, me anë të së cilave u bë thirrje që të ketë sa më shumë paqe dhe bamirësi.

Meshës i priu, kryeipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, i cili foli për veprën dhe përkushtimin e Nënës Terezë për t’i shërbyer atyre që kanë nevojë për ndihmë. Sipas tij, po të dëgjonte bota zërin e saj, tani nuk do të kishte kaq shumë luftë dhe urrejtje, madje as kaq shumë emigrantë.

Gjergji: Bota nuk do të kishte kaq urrejtje po ta dëgjonte Nënën Terezë

“Ishte përkushtuar që me të njëjtin zell shpirtërorë tu shërbente, hindusëve, myslimanëve dhe të krishterëve, sepse ishte e bindur se varfëria, vuajtja, padrejtësia, urrejtja, lufta, brakt isja, aborti, institucioni nuk janë të hindusëve, as të myslimanëve dhe as të krishterëve, ato janë mizori njerëzore dhe padrejtësi shoqërore si burim i egoizmit dhe mungesës së dashurisë. .. Po të dëgjonte bota këtë zë dashurie dhe këtë vërejtje ndërgjegjeje në mesin tonë, nuk do të kishte më të varfër, në botë nuk do të kishte kaq shumë luftëra dhe në Evropë nuk do të kishte kaq shumë emigrantë”, – tha Gjergji.

Ai shtoi se Zoti ka dëshmuar që e donë popullin tonë, duke derdhur gjithë dashurinë që e ka për njerëzimin në zemrën e një vajze shqiptare, e cila e ka mahnitur gjithë botën.

Gjergji: Zoti e donte popullin tonë, këtë e dëshmoi me Gonxhen

“Ka edhe shumë gjëra tjera të cilat na pengojnë që të këndojmë me jetën tonë himnin e dashurisë dhe të gjejmë lumturinë e vërtet të jetà «s, por një gjë është e sigurt se Zoti na do. Ai e ka dashur këtë kishë, ai e donë këtë popull, ai e donë këtë vend dhe njeriun. Dhe çka bëri zoti për ne? Cila është mrekullia më e madhe që Zoti e ka bërë për popullin tonë? Është se gjithë dashurinë të cilën e kemi refuzuar në të kaluarën tonë dhe në histori e ka vu në zemrën e Gonxhes, dhe kjo është dashuri e derdhur në një zemër bujare të një vajze shqiptare, e ka mahnitur gjithë njerëzimin. Fryti i kësaj dashuri i ka shëruar plagët e trupit dhe të shpirtit të shumë njerëzve në botë”, – shtoi ai.

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, që më vonë e ndryshoi emrin në Nënë Tereza, lindi me 1910 nga prindër shqiptarë. Mësimet e para ajo i mori në një shkollë në qytetin e Shkupit dhe në moshën 18 vjeçare u dorëzua murgeshë. Pasi u specializua në Irlandë u vendos në Indi, ku në vitin 1950 themeloi urdhrin e saj të murgeshave të quajtur Misionarët e Bamirësisë. Ajo ndërroi jetë në vitin 1997, dhe tani në çdo përvjetor të lindjes apo të ikjes së saj, qindra vetë grumbullohen në varrin e saj, duke u lutur dhe duke kënduar. Murgeshat e urdhrit “Misionaret e Bamirësisë”, që ajo themeloi 55 vjet më parë në Kalkuta, çdo vit vendosin lule para memorialit prej çimentoje të bardhë. /Agjencitë e lajmeve/

 

 

read more
Rajoni

PRISHTINË: TAKOHEN MINISTRAT E ARSIMIT

no thumb
 
Arsimi cilësor, shkëmbimi i përvojave mes Kosovës dhe Maqedonisë si dhe krijimi i një universiteti shqiptar në Shkup ishte temë e takimit në mes ministrave të Arsimit të dy shteteve, Arsim Bajrami, dhe Abdilaqim Ademi. Ky i fundit, sikurse njofton agjencia Kosova Press ka paralajmëruar se do të hiqet gjuha e urrejtjes nga tekstet shkollore por dhe nveojën që ato të shkruhen nga ekspertë e jo nga politikanë.

Ministri i Arsimit i Kosovës Arsim Bajrami konsideroi se marrëveshja e nënshkruar në Vlorë është një marrëveshje historike dhe se ka mundësuar bashkëpunimin në sferën e arsimit ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë , e që, sipas tij, është  bazë e shkëlqyeshme për politikat në sferën e arsimit.

“Kemi hedhur idenë që të krijojmë ndoshta një diçka të përbashkët shqiptare, mundësinë e bashkëpunimit të gjitha universiteteve shqiptare që vërtetë sigurojnë një mundësi që të krijojmë standardet unike të arsimit të lartë, që janë pjesë e standardeve të Bolonjës dhe të krijojmë një hapësirë ku studentët shqiptarë në hapësirat shqiptare do të lëvizin pa kufizime. Ne kemi diskutuar mjaft gjatë për përvojat e modernizimit në s ektorin e arsimit dhe të dy ministrat dhe të dy shtetet jemi të fokusuar tek ngritja e cilësisë në arsim”, tha Bajrami.

Homologu i tij nga Shkupi, Abdilaqim Ademi tha se Maqedonia si shtet në sferën e arsimit është pak më përpara, sidomos kur është fjala për  futjen nëpër shkolla të teknologjisë informative. Në të njëjtën kohë Ademi ka ritheksuar mbështetjen e Qeverisë për aderimin e Kosovës në organizmat ndërkombëtarë.

“Arsimi nuk njeh kufij ashtu siç nuk njeh kufij edhe kultura. Rinia ka nevojë për t’u arsimuar jo vetëm në vendin e tij dhe ne si shtete si ministri duhet t’ iu krijojmë mundësi këtyre të studiojnë dhe të arsimohen edhe në universitetet jashtë vendeve të tyre dhe në rast të parë të mund të studiojnë në universitete në gjuhën shqipe. Ne gjithashtu do të ndihmojmë Republikën e Kosovës për t’ u pranuar në asociacionet apo organizatat ndërkombëtare veçanërisht jemi në procesin e konsultimit që Kosova të pranohet edhe në Bolonjë dhe do ta ketë përkrahjen tonë të plotë në takimin e radhës”, tha Ademi

Sa u përket teksteve shkollore në Maqedoni të cilat kanë përmbajtje  me urrejtje ndaj shqiptarëve, ministri Ademi tha se janë duke punuar në ndryshimin e ligjit me qëllim që të zhdukin gjuhën e urrejtjes nga tekstet shkollore dhe para se të përpilohen do të mundohen që historianët të merren me këto tekste dhe jo politikanët.

“Unë disa herë e kam theksuar se plotësisht pajtohem që në disa nga tekstet shkollore ka përmbajtje kontestuese, ka përmbajtje kontroverse dhe ka përmbajtje që ndoshta nxitin urrejtjen ndëretnike, dhe kjo nuk është mirë sepse nxënësit do të duhej të mësonin nga tekstet shkollore dhe të përgatiten në të ardhmen që të mos mbjellin urrejtje”, tha Ademi

Ministri Ademi ka folur edhe për mundësinë e ndërtimit të Universitetit shqip në Shkup, me qëllim që të krijohen hapësira të mjaftueshme për të gjithë studentët shqiptarë. /Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Rajoni

THAÇI: PAJTIMI SERBO-SHQIPTAR – PËRMES PRISHTINËS

no thumb

Serbia fillimisht duhet të kërkojë falje për represionin dhe  krimet e bëra në Kosovë e pastaj mund të flitet për pajtimin mes shqiptarëve!

Kështu ka deklaruar për Klan Kosovën, Zëvendëskryeministri dhe ministër i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi. Sipas tij procesi i normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve nuk nënkupton edhe pajtimin mes dy kombeve.

Këto komente kryediplomati i Kosovës i bëri pas pyetjes për intensifikimin e kontakteve mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe atij serb, Akleksandar Vuçiq.

Për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, si dhe raportin e Serbisë, jo vetëm me Kosovën, por edhe me Shqipërinë, ish-kryeministri deklaroi se fakti që Kosova dhe Serbia po nënshkruajnë marrëveshje së bashku dhe kanë filluar një proces normalizimi, nuk do të thotë edhe pajtim i plotë mes dy popujve.

“Ne po takohemi, po bisedojmë. Por kjo nuk vetëkupton se normalizimi do të thotë edhe pajtim automatik, sepse kjo nuk është diçka teknike, e thatë, por shumë e ndjeshme”, ka deklaruar Thaçi në emisionin  e Baton Haxhiut, Zona B, në Klan Kosova.

“Normalizimi mes Serbisë dhe shqiptarëve kalon përmes Prishtinës. Pa normalizim midis Kosovës dhe Serbisë nuk ka normalizim mes serbëve dhe shqiptarëve”.

Thaçi ka përmendur krimet e luftës të bëra nga shteti serb dhe ka deklaruar se pa kërkimfaljen e Serbisë është e pamundur të arrihet pajtimi.

“Fillimisht duhet të ndodhë pendesa për represion, për largimin e shqiptarëve, për vrasjen e 20 mijë njerëzve, mbi 20 mijë dhunime, për gjitha masakrat”.

“Duhet të ndodh pendesa nga shteti i Serbisë, pastaj mund të flasim për një pajtim mes Kosovës, Serbisë dhe shqiptarëve,”- ka theksuar Thaçi për tv Klan Kosova. /Tv Art/

 

read more
Rajoni

RAMA: SHQIPËRIA NË LUFTË KUNDËR INFORMALITETIT

no thumb

 

Qeveria shqiptare nisi sot një operacion të gjerë kundër informalitetit, me synim regjistrimin e të gjitha bizneseve dhe pajisjen e tyre me kasa fiskale. Kryeministri Edi Rama deklaroi se që nga sot Shqipëria është në luftë me fenomenin e informalitetit, një luftë patriotike siç e quajti ai. “Ky është amaneti i të parëve tanë dhe detyrimi që kemi për fëmijët tanë”, tha Rama.

Ky operacion do të shtrihet në të gjithë territorin e Shqipërisë dhe do të ketë një bilanc të përjavshëm. Plani synon edhe gjithëpërfshirjen në luftën kundër informalitetit të publikut, biznesit, institucioneve, por edhe median. Qeveria gjithashtu kërkon ndërgjegjësimin e biznesit të ndershëm, duke e ftuar atë të bëhet pjesëmarrës në këtë operacion në luftën kundër informalitetit, teksa fokusi kryesor i operacionit do të jetë biznesi i madh me vet – deklarimet apo pasqyrat financiare.

 “Ka filluar të vijë era shtet, për të bërë shtetin që duam ne dhe që meritojnë fëmijët tanë duhet ende një punë kolosale dhe pjesë shumë e rëndësishme e saj është operacioni rrënjësor që nisim sot; një operacion në mbrojtje të konsumatorit dhe në krah të sipërmarrësve që paguajnë taksa dhe kundër zinxhirit të hajdutërisë që shkencërisht quhet informalitet dhe që shqip quhet hajdutëri. Në këta 11 muaj është bërë shumë, për ta luftuar informalitetin, dhe mjaft të shohësh rritjen e lartë të numrit të kuponave tatimor të regjistruar. Vetëm njëri aspekt. Apo rritjen e pamendueshme deri 21 muaj më parë të numrit të shqiptarëve të nxjerrë nga kthetrat e skllavërisë të punës në të ze zë,” – tha Rama, ndërsa shtoi se ky operacion është kryeprioriteti i qeverisë në 300 ditët e treta të këtij mandati qeverisës, ku siç bëmë ndaj grabitësve të energjisë elektrike vëmendja e shtetit do jetë në maksimum.

Operacioni kundër informalitetit do të konsistojë në dy faza. Fillimisht është plani i veprimit afatshkurtër dhe më pas do të jetë hartimi i një plani veprimi përfundimtar 2-vjeçar (2016-2017). Ky plan përfundimtar do të jetë gjithëpërfshirës dhe pritet të jetë gati në muajin dhjetor 2015. Sa i përket planit të veprimit afatshkurtër, i cili starton sot, ai ka si qëllim të promovojë aktivitetin formal, rritjen e punësimit formal si dhe rritjen e zbatimit vullnetar të ligjit dhe pagesës së taksave dhe tatimeve. /Agjencitë e lajmeve/

 

read more
Rajoni

ZAGREB SHUHET ILIROLOGU ALEKSANDËR STIPÇEVIQ

no thumb

images

Ilirologu i njohur me përmasa botërore, arbëreshi nga Arbanasi Aleksandër Stipçeviq, ka ndërruar jetë dje në Zagreb në moshën 85 vjeçare. Arkeologu, bibliografi, bibliotekari, eseisti, albanologu, u lind në Arbnesh të Zarës, më 10 tetor 1930, në një familje arbëreshe.

Shkollën fillore e të mesmen i kreu në Zarë, ndërsa arkeologjinë më 1954 në Zagreb. Ka doktoruar më 1977 në temën “Simbolizmi religjioz te ilirët “, gjatë viteve ’70 ­73 ligjëroi në Universitetin e Prishtinës­ katedrën e historisë, lëndën “Hyrje në arkeologji”, ndërsa në Universitetin e Zagrebit ishte i angazhuar që nga viti 1971 deri në pensionim më:1997, ku njëherit kishte ushtruar edhe funksione me përgjegjësi, tërë veprimtaria e tij shkencore­edukative është përqendruar në Zagreb.

“Veprimtaria shkencore e Aleksandër Stipçeviqit, zhvillohet në disa drejtime, ndërsa dy prej tyre mbesin kryesore: arkeologjia edhe bibliologjia, kurse gjatë studimeve i ka zgjuar interes çështja ilire.

Stipçeviq është dekoruar me Dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” nga Bujar Nishani, president i Republikës së Shqipërisë.

Varrimi i akademikut, Aleksandër Stipçeviq, do të bëhet në varrezat “Mirogoj” në Zagreb. /Agjencitë e lajmeve/

 

 

read more
Rajoni

PRISHTINË: MBAHET KONFERENCA NDËRKOMBËTARE E BALADËS

no thumb
Në Prishtinë ka filluar sot një konferencë e rrallë ndërkombëtare e Baladës që në fakt synon bashkëpunimin dhe bashkëbisedimin mes shteteve për problemet dhe interesimet e përbashkëta folklorike me profesionistët e shumë vendeve nga bota. Konferenca ndërkombëtare e baladës organizohet nga viti 1966 dhe deri më tani është mbajtur 44 herë, ndërsa për herë të parë nikoqire e saj është Kosova.

Drejtori i Institutit Albanologjik, Hysen Matoshi, duke e hapur konferencën tha se edhe pse janë të rinjë në fushën e kërkimeve shkencore si Institut ata janë për bashkëpunim me vendet tjera, për shkëmbim përvojash dhe për kërkime shkencore moderne.

“Është ngjarje me peshë për institutin tonë, për aktivitetet e pakta të këtij rangu në Republikën e Kosovës. Do të dëshironim shumë që Instituti Albanologjik të jetë pjesë e agjendave tuaja shkencore, ne kemi nevojë për përvojat moderne të kërkimit shkencor , bashkëpunimet e tilla na ndihmojnë edhe për përforcimin e vlerave tona kombëtare, me shpresë që ato të jenë edhe në interesin tuaj “, tha Matoshi.

Thomas A. McKean nga Komisioni Ndërkombëtar për Balada, tha se të jesh në këtë vend është një përjetim i veçantë, sidomos për ata që merren me balada dhe që i hulumtojnë ato kudo që janë, në të gjitha anët e botës. Sipas tij, ata gjenden në Kosovë, “në vendin ku është shtëpia e baladës” :

McKean: Jam i lumtur që do të njihemi me kulturën kosovare

“Pjesë specifike e të gjitha konferencave që ne i organizojmë është edhe njoftimi me vlerat kulturore dhe artistike të kulturës ku shkojmë, prandaj e pashë që edhe pjesë e këtij programi sot është edhe njoftimi me vetë këngën e baladës dhe vetë performancat e saj. Unë jam i lumtur që ne kësaj radhe do të njoftohemi edhe me ato, jo vetëm sot por edhe në ditët e tjera”.

Në konferencë marrin pjesë studiues të folklorit nga Afrika e Jugut, SHBA, Rumani, Sllovenia, Finlanda, Austria, Skocia, Belgjika, Holanda, Portugalia, Shqipëria, Anglia, Maqedonia, Rusia, Franca dhe Kosova.

Konferenca do të zgjasë deri të premten, më 4 shtator, dhe baladistët nga bota gjatë kësaj kohe do të mund të njihen me kulturën kosovare. Organizatorët mendojnë se është në të mirën e vendit që të kemi këso lloj organizimesh më shpesh, sepse kjo do të mund të shpaloste të mirat e Kosovës në botë që të njohin shtetin dhe kulturën tonë./ KOSOVAPRESS/

read more
Rajoni

KUÇI: GJYKATA SPECIALE NË DUART E NDËRKOMBËTARËVE

no thumb

 

Se kur do të filloj së funksionalizuari Gjykata Speciale, të cilës me 3 gusht Kuvendi i Kosovës i dha dritën e gjelbër, sipas Kuçit tashmë mbetet në duart e faktorit ndërkombëtarë, si dhe gjithçka tjetër rreth këtij procesi është tek ata. Kuçi thotë se negociatat e gjithçka tjetër janë stopuar që me ngritjen e lëndës nga ana e opozitës në Gjykatën Kushtetuese, të cilët kërkojnë të marrin qëndrimin e këtij institucioni lidhur me ligjshmërinë dhe përputhshmërinë me Kushtetutën e vendit, nga votimi i 3 gushtit.

Kuçi: Gjykata Speciale në duar të ndërkombëtarëve

“Mendoj që ngritja e çështjes në Gjykatën Kushtetuese e ka stopuar tanimë kët ë proces të negocimit. Ne natyrisht, pra Ministria e Punëve të Jashtme, do ta udhëheq këtë proces, sikur në raste të tjera me një shtet mik, në këtë rast është menduar të jetë Holanda. Gjykata Speciale është një detyrim që është dhënë nga partnerët tanë ndërkombëtar, ka qenë insistim i faktorit ndërkombëtar që ta lëmë në duart e tyre, dhe mund të them me përgjegjësi që tash e tutje ata e kanë në dorën e tyre, edhe seleksionimin e gjyqtarëve, edhe të prokurorëve, edhe veprimet kur do t’i marrin në organizim tjetër, pra nuk është në dorën e vendorëve për veprimet tjera”, tha Kuçi.

Ndërsa për emrat që kanë qarkulluar në ditët e para pas votimit nga ana e kuvendit për Specialen, Kuçi tha se nuk është në dijeni për asnjë emër për të akuzuarit e mundshëm, dhe me këtë proces sipas tij nuk do të duhej të spekulohej.

Kuçi: Nuk duhet të spekulohet me emrat e akuzuarve të mundshëm

“E kam pa që është përfol shumë dhe ka filluar tani të bëhet edhe pak si modë nëpër media të ndryshme. Por ajo që dua të them, është se asnjëherë në jetë mua askush nuk m’i ka përmend ata emra. Qoftë zyrtarë vendor apo ndërkombëtar. Unë jam i bindur se prokurori i përgjegjshëm, dhe këta janë prokuror të përgjegjshëm, nuk janë në gjendje që të japin emrat e aq më pak një ministri të Drejtësisë apo dikujt tjetër, emrat do të jenë vetëm kur të ngritën aktakuzat, më herët mund të jenë supozime por aty edhe prokurori kur do të ngritë aktakuzën duhet ta merr konfirmimin nga Gjykata. Ka një proces, unë do të kisha dashtë të mos spekulojmë me të”, tha Kuçi.

Ndërsa ajo që ministri Kuçi ka për qëllim të bëj është rregullimi i pronave private dhe shtetërore, bërja e Kodit Civil. Kuçi në intervistë për KosovaPress disa herë ka ftuar qytetarët që të bashkëpunojnë me drejtësinë, të kenë besim në të, dhe ka inkurajuar gjyqtarët dhe prokurorët që të bëjnë me efikasitet e përgjegjësi punën e tyre. /Kosovapress/

 

 

read more
Rajoni

NDAHET NGA JETA AKADEMIKU MARK KRASNIQI

no thumb

 

Akademiku Mark Krasniqi, profesori e shkrimtari, lindi më 19 tetor 1920 në fshatin Gllaviçicë (Shëngjon-Kokaj) afër Pejës.Ishte njëri nga personalitetet e njohura jo vetëm të shkencës, por edhe të politikës në Kosovë, i cili gjithë jetën ia kushtoi çështjes e idealeve kombëtare.

Ka botuar mbi 20 libra shkencorë, letrarë, publicistikë e tekste shkollore dhe ka përkthyer disa romane e përmbledhje poezish nga serbishtja e sllovenishtja në gjuhën shqipe.

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës njofton se varrimi i Mark Krasniqit do të bëhet të dielen në orën 17:00.

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës njofton opinionin e gjerë se ditën e diel, në orën 13:00, do të mbahet mbledhja komemorative me rastin e vdekjes së akademikut Mark Krasniqi, ndërsa homazhet nga ora 13:30-15:00, në mjediset e Akademisë.

 

read more
1 249 250 251 252 253 259
Page 251 of 259