close

Rajoni

Rajoni

TJETËR TËRMET I FORTË NË GREQI

30seismos10-thumb-large-933×445

Ishulli i Zakyntho në Greqi është goditur nga një tjetër tërmet, pas atij të disa ditëve më parë. Shtypi grek shkruan se tërmeti ka qenë me magnitudë 5.3 ballë i shkallës Rihter. Epiqendra ka qenë pranë brigjeve të ishullit, ekzaktësisht 48 kilometra larg bregut.

Dëme materiale apo persona të lënduar nuk janë raportuar. Pak ditë më parë, në këtë ishull ra një tërmet i fortë 6.8 ballë duke shkaktuar panik tek banorët. Lëkundjet sizmike u ndjenë në shumë qytete të tjerë të Greqisë, por edhe në Shqipëri. /tvklan.al

read more
Rajoni

STAMBOLL: META TAKOHET ME PRESIDENTIN E PAKISTANIT

ffa50125-d48d-49a1-948a-8223789c3722-933×445

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta është takuar me Presidentin e Pakistanit Arif-Ur-Rehman Alvi gjatë vizitës së tij në Stamboll. Në bashkëbisedimin me homologun e Pakistanit, Meta bisedoi për intensifikimin e marrëdhënieve dy dhe shumë palëshe dhe ato të ekonomike.

Presidenti i Shqipërisë Meta i uroi Presidentit Alvi suksese në detyrën e re si President i Pakistanit dhe e siguroi atë për vazhdimin e forcimit të bashkëpunimit tradicional midis dy vendeve tona, veçanërisht atyre në fushën ekonomike dhe shkëmbimeve tregtare.

Presidenti Meta inkurajoi Presidenti Alvi në angazhimin e tij kundër ekstremizmit dhe terrorizmit, për t’i dhënë Pakistanit një rol të rëndësishëm për paqen në rajon. Të dy Presidentët u dakortësuan për të shkëmbyer vizita në nivelin më të lartë.

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ndodhet në Turqi që prej ditës së djeshme kur mori pjesë në inaugurimin e aeroportit të ri në Stamboll. /tvklan.al

read more
Rajoni

GJIROKASTËR: VRITET NË SHKËMBIM ZJARRI I RIU QË QËLLOI MBI POLICINË

kacifa-933×445

Kaçifa ka sulmuar me armë mëngjesin e sotëm forcat e policisë


Policia shqiptare tha se një 35 vjeçar që qëlloi me armë zjarri ndaj shërbimeve të policisë në Bularat të Gjirokastrës paraditen e së dielës u vra disa orë më vonë pas incidentit gjatë një shkëmbimi zjarri me forcat Speciale të Repartit “Renea”.

Sipas burimeve zyrtare policore “forcat RENEA i kanë bërë thirrje 35 vjecarit Kostandino Kaçifa të hedhë armën dhe të dorëzohet, por shtetasi ai nuk i është përgjigjur thirrjes së herëpashershme të policisë, dhe ka hapur zjarr me armë duke rrezikuar seriozisht jetën e efektivëve, edhe për shkak të terrenit ku mundësia e mbrojtjes sipas policisë ishte e ulët”.

Policia e Gjirokastrës tha se forcat RENEA janë kundërpërgjigjur dhe gjatë shkëmbimit të zjarrit shtetasi është vrarë. Një grupi hetimor ka mbërritur në fshatin Bularat për të hetuar ngjarjen. Policia e Gjirokastrës dha gjithashtu hollësi mbi incidentin me armë zjarri gjatë paradites ku u rrezikua jeta e punonjësve të policise.

Sipas një njoftimi për mediat ngarja ndodhi rreth orës 10:00, ku shërbimi policor kostatoi se një person qëllonte me armë zjarri në ajër në krye të fshatit Bularat. Sipas burimeve policore në drejtim të vendit nga vinin të shtënat kanë shkuar shërbimet e Policisë të cilat ishin të dislokuara në qendër të fshatit pasi do të zhvillohej një aktivitet me rastin e Festës Kombëtare të Greqisë.

read more
Rajoni

BEOGRAD: BRAMERC KËRKON DORËZIMIN E DY RADIKALËVE SERBË

bramerc-1-678×381

Tribunali i Hagës ka kritikuar Serbinë për mosbashkëpunim


Mekanizmi i Kombeve të Bashkuara për Gjykatat Ndërkombëtare që ka marrë përsipër punën e Tribunalit të Hagës ka kërkuar që dy serbët e akuzuar për frikësim të dfëshmitarëve në procesin kundër liderit të radikalëve Vojislav Sheshel, të arrestohen dhe të dërgohen në Hagë. Kryeprokuri i këtij Mekanizmi çështjen në fjalë e ka diskutuar edhe me autoritetet më të larta në Beograd.

Kryeprokurori i Tribunalit të Hagës, Serzh Bramerc ka deklaruar pas qëndrimit në Beograd se Vjerica Redeta, Petar Jojiq dhe Jovo Ostojiq, që ndërkohë ka ndërruar jetë, të akuzuar për frikësim të dëshmitarëve, do të duhet të paraqiten në procesin që po zhvillohet kundër ultranacionalistit Vojislav Sheshel. Mirëpo ai, nuk ka saktësuar nëse gjyqi do të zhvillohet në Hagë ose në Beograd:

“Nuk kemi biseduar për këtë, sepse pritet aktvendimi pas ankimimit. Ajo që vazhdimisht e themi është se kjo çështje nuk do të zhduket – ata do të duhet të paraqiten përpara gjykatës lidhur me dyshimet për krimet që kanë bërë. Unë mendoj se ka shumë arsye që kjo procedurë të mbetet në Hagë,’- ka deklaruar Bramerc për TV N1 duke lënë të hapur mundësinë që rasti të transferohet në gjykatat serbe në Beograd, por pa hequr dorë nga mbikëqyrja e procedimit.”- tha Kryeprokurori i Tribunalit të Hagës, Serzh Bramerc.

Kryeprokurori i Tribunalit të Hagës, Serzh Bramerc, gjatë qëndrimit të tij në Beograd  bisedoi me autoritett më të larta serbe për bashkëpunimin me këtë institucion ndërkombëtar në prag të raportit të radhës për Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Më herët, Tribunali i Hagës ka kritikuar disa herë Serbinë për mosbashkëpunim lidhur me rastin e anëtarëve të akuzuar të Partisë Radikale Serbe. /Klan Macedoni&Agjencitë/

read more
Rajoni

GJIROKASTËR: EKSTREMISTI GREK QËLLON MBI POLICINË SHQIPTARE

Një 35 vjeçar në Gjirokatër sulmon policinë me armë zjarri dhe ia del të arratiset. Ngjarja ka ndodhur sot në fshatin Bularat, ndërsa policia vendore e mbështetur edhe nga efektivet e RENEA-s, janë vënë në ndjekje të tij. Kostandinos Kaçifa ishte kthyer prej një javë nga Greqia në fshatin e tij, ndërsa në rrjetet sociale bënte thirrje për rezistencë të minoritarëve në jug të vendit ndaj shtetit.

Në Gjirokastër policia është vënë në ndjekje të 35 vjeçarit Kostandin Kaçifa, që ka qëlluar me armë në ajër në fshatin Bularat, e më pas ka qëlluar edhe ndaj policisë, që tentoi ta ndalonte.

Në njoftimin zyrtar bëhet e ditur se ishin dëgjuar të shtëna në qendër të fshatit Bularat, ku do zhvillohej një aktivitet me rastin e festës së Greqisë. Por me të parë uniformat blu që po i afroheshin, Kostandinos Kaçifa ka zbrazur një karrikator të tërë ndaj tyre nga një distancë vetëm 10 metra. Fatmirësisht nga të shtënat nuk pati efektivë të plagosur, por 4 prej plumbave kanë goditur, duke thyer xhamin e mjetit të policisë. Policia ka rrethuar menjëherë zonën, por 35 vjeçari ia ka dalë të largohej, duke u futur në thellësi të fshatit, efektivët “Shqiponja” po kryejnë krehjen e zonës për të bërë të mundur kapjen e tij. Për të realizuar kapjen e Kaçifës, kanë shkuar me helikopter edhe forcat speciale Renea.

Kostandinos Kaçifa jeton në Greqi dhe ishte kthyer prej rreth një jave në fshatin Bularat. Në profilin e tij në Facebook, Kaçifas ka shumë mesazhe ku bën thirrje për rezistencë të grekëve në jug të Shqipërisë, të cilët i quan “vorio-epiriotë”. Në njërin prej këtyre, të cilin e ka shkruar ditët e fundit Kaçifas shkruan: “Rama dhe Tsipras bëjnë plane pa të zotët e shtëpisë. Për një gjë të jeni të sigurt. Rinia e Vorio Epirit nuk do të qëndrojë spektatore. Thirren të gjithë grekët e Vorio Epirit që në 28 Tetor të dërgojnë një mesazh në çdo anë. Grek ose vdekje!”/abcnews.al

 

read more
Rajoni

GREQI: TËRMETI PREJ 6.8 BALLËSH GODET ISHULLIN ZAKINTHOS

termet-1-540×330-3874-6799-340x200_1540532287-8619955

Ishulli turistik grek i Zikanthos është goditur nga një tërmet i fortë prej 6.8 ballësh, mesnatën e së enjtes. Por autoritetet greke konfirmuan se nuk ka raportime për viktima, apo dëme të konsiderueshme materiale.

Tërmeti i fuqishëm prej 6.8 ballë sipas Rihterit që goditi Detin Jon është ndier edhe në Maqedoni. Më së shumti është goditur ishulli Zakintos ku ka tre të lënduar lehtë. Sipas ekspertëve epiqendra e tërmetit ishte 33 kilometra në jug perëndim të Muzakit në pjesën jugore të ishullit. Tërmeti kishte një thellësi prej 14 kilometrash.

Në këtë ishull disa orë nuk ka pasur rrymë elektrike, kurse qytetarët në panik kanë braktisur shtëpitë dhe natën e kanë kaluar nën qiell të hapur. Dëmet materiale janë regjistruar në kishat e vjetra, ku kanë rënë fasadat, kurse më së shumti është dëmtuar kisha Strofades e shekullit 15. Në bregun e këtij ishulli të njohur turistik ka shumë çarje të tokës, kurse janë larguar të gjitha automjetet. Në brigjet e Detit Mesdhe pas tërmetit është dhënë alarmi për cunami.

Turistëve dhe banorëve lokal ju është bërë thirrje që të mos u afrohen plazheve ngase ekziston mundësia nga rritja e përshpejtuar e valëve. Tërmeti është regjistruar në orën 1 e 54 min dhe ka pasur edhe dhjetëra lëkundje tjera me intensitet deri në katër ballë. Toka ende po dridhet-njoftojnë mediat, kurse për shkak të vibracioneve seizmike janë mbyllur shkollat. Të gjitha institucionet publike dhe vendet publike gjatë fundjavës do të kontrollohen nga dëmtimet e mundshme. Përveç se në Maqedoni, tërmeti është ndjerë edhe në Bullgari, Shqipëri, Bosnjë, Turqi, por edhe në Maltë, Itali e Libi.

Greqia shtrihet në një nga rajonet më të prekshme nga tërmetet duke shënuar me mijëra lëkundje çdo vit. Por në pak raste këto tërmete kanë qenë vdekjeprurëse, përjashto rastin e tërmetit të vitit 1999 ku në periferi të Athinës mbetën të vrarë 143 persona. Zakinthos është goditur nga disa tërmete të forta në të kaluarën dhe për këtë arsye ka një kod shumë të rreptë sigurie për sa i përket ndërtimeve. /Agjencitë & Klan Maqedoni/

 

read more
RajoniTop Lajme

STRASBURG: HIQET REGJIMI I VIZAVE PËR KOSOVARËT?

Screenshot_2

Sikundër raportojnë agjencitë e lajmeve, raportuesi i Parlamentit Evropian për Kosovën, Igor Sholtes, ka tërhequr vërejtjen për ‘destabilizim të mundshëm’ nëse BE-ja nuk jep dritën jeshile për liberalizimin e regjimit të vizave me Kosovën. Sikurse ka thënë ai, një vendim pozitiv do të ishte ‘ shenjë e mirëbesimit ndërmjet BE-së dhe Kosovës: ‘Askush nuk dëshiron të shohë destabilizimin për shkak të mungesës së besimit mes dy palëve,’- citohet të ketë thënë raportuesi Sholtes.

RTK-ja rikujton se edhe Kryesuesi i Komitetit për Punë të Jashtme dhe raportues i Parlamentit Evropian për Serbinë, David McAllister, ka vlerësuar se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave dhe pret që vendet anëtare të Bashkimit Evropian të japin dritën jeshile për lëvizjen e lirë të qytetarëve. Sipas tij, procesi i integrimit të vendeve të Evropës Juglindore është një sfidë të cilën këto vende duhet ta kapërcejnë me mbështetjen e BE-së.

Sholtes e McAllister këto komente i kanë bërë gjatë një debati në Parlamentin Evropian kushtuar procesit të integrimit të Evropës Juglindore.

Ministrja e Integrimit Evropian në Qeverinë e Kosovës, Dhurata Hoxha pret që vendimi për këtë të merret gjatë mandatit të Austrisë, si kryesuese e radhës e Bashkimit Evropian. /Klan Macedonia&Agjencitë/

 

read more
Rajoni

KRIZA E MIGRANTËVE: TENSIONE NË KUFIRIN MES BOSNJËS E KROACISË

qsqsq-3910_1540294690-7671705

Migrantët përpiqen me forcë të futen në Kroaci


Në kufirin mes Bosnjë Hercegovinës dhe Kroacisë, me qindra emigrantë janë përfshirë në një përplasje fizike me agjentët e policisë boshnjake. Disa prej tyre arritën të kalonin pengesat e vendosura, duke u futur në territorin kroat.

Në vendkalimin kufitar Maljevac mes Bosnjë Hercegovinës dhe Kroacisë në afërsi të Velika Klladushës mbrëmë ka ndodhur një incident ku së paku tre persona kanë marrë lëndime, prej të cilëve një pjesëtar i policisë kufitare boshnjake.

Deri te incidenti ka ardhur kur policia kufitare ka filluar t’i largojë tendat që migrantët i kishin vendosur në kufirin mes Bosnjës dhe Kroacisë. Edhe paraprakisht ka pasur incidente dhe përleshje fizike mes migrantëve dhe policisë.

Tensioni u përshkallëzua pasi ata kaluan dy netë, në temperatura minimale, në pritje për të kaluar në Kroaci. Temperaturat gjatë natës, kanë zbritur deri në minus pesë gradë Celsius. Policia kroate nga ana tjetër e kufirit po e mbikëqyrë situatën përmes rrugës ajrore, kurse afër urës janë vendosur topa uji në rast se migrantët vendosin që t’ia mësyejnë kufirit kroat. Migrantët dëshirojnë që përmes Bosnjës të futen në Kroaci./ Agjencitë & Klan Maqedoni/

read more
Rajoni

ZJARR MASIV NË GREQI

zjarr-sithoni-933×445

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë këtë të enjte një zonë të mbuluar me pisha në gadishullin e Sithonia, në veri të Greqisë.

Erërat e forta e kanë bërë të vështirë punën e zjarrfikësve, të cilët ndodhen në këtë zonë për të vënë nën kontroll flakët. Të paktën 60 zjarrfikës me 30 automjete, sëbashku me vullnetarë shkuan në vendngjarje që në orët e para të mëngjesit, të asistuar nga 4 avionë Canadair.

E përditshmja Kathimerini shkruan se qielli mbi Sithonia është mbuluar nga tymi, i dukshëm nga një distancë e largët. Sipas informacioneve të deritanishme, probleme mësohet se ka pasur në fshatin Sarti, ku banorët kanë mbetur pa energji dhe linjë telefonike.

“Situata është e vështirë, erërat e forta po e ndihmojnë zjarrin, që është mbi Sarti”, tha nënkryetari i Bashkisë së Sithonia Paris Deblas për mediat vendase. Zjarri besohet se nisi pranë Platanitsi, në lindje të gadishullit.

Një tjetër zjarr shpërtheu po mëngjesin e kësaj të enjteje pranë fshatit Filyro, i cili ndodhet rreth 10 kilometra në verilindje të Selanikut. Flakët u vunë nën kontroll nga shërbimet zjarrfikëse, të cilët thanë gjithashtu se nuk kishte vatër tjetër aktive në zonë. Banorët e Filyro u evakuuan nga shtëpitë, pasi flakët po i afroheshin fshatit.

Në Selanik, erërat e forta rrëzuan pemë mbi makinat e parkuara, shkatërruar tendat e shtëpive e tabelat në rrugë, ndërsa semaforët dolën jashtë funksionit. /tvklan.al/

read more
Rajoni

BOSNJA PËRFSHIHET NGA KRIZA E EMIGRANTEVE

bosnja-emgrantet-933×445

Banorët në protesta kundër kampeve të tyre


Në Bihaç, syri të zë në çdo cep emigrantë e refugjatë nga vendet e lindjes.

Afërsia me kufirin kroat ka grumbulluar në qytetin e vogël verior të Bosnjës mijëra emigrantë që presin të vazhdojnë rrugëtimin në vendet europiane. Autoritetet po i strehojnë ku të munden, në çadra e ndërtesa të braktisura, pasi kapacitetet u kanë shteruar.

“Ky nuk është kamp. Këtu as kafshët nuk do të mund të flinin. Unë jam njeri jo kafshë. Nga qendra e qytetit na largojnë.”

Banorët e Bihaçit ankohen për shtimin e rasteve të vjedhjeve dhe sulmeve në banesa nga të huajt. Prej ditësh ata protestojnë për largimin e tyre.

”Njerëzve që kanë të drejtë ligjore le t’u jepet azil. Ilegalët dhe kriminelët të dëbohen. Kemi mjaft probleme, na shtohet edhe ky.”

Autoritetet kroate kanë mbyllur kufirin. Ndërsa Bosnjës nuk i jepet asnjë zgjidhje për dyndjen që vijon pa u ndalur. Mediat austriake shkruajnë se ata gjejnë hapësira në rrugën tashmë të bllokuar ballkanike që kalon përmes Shqipërisë dhe Malit të Zi. Që prej fillimit të vitit në Bosnje kanë mbërritur rreth 20 mijë emigrantë nga Azia, Lindja e Mesme e Afrika.

Tv Klan

read more
1 2 3 4 5 206
Page 3 of 206