close

Sport

Sport

FFM: SEJDINI-“KA GJASA TË KANDIDOHEM“

DSC00145

Kuvendi zgjedhor pritet të mbahet në mars 2019


Ndryshime në Statutin e Federatës së Futbollit të Maqedonisë që u mairatuan në Kuvendin e jashtëzakonshëm të mbajtur në Ohër, kanë për qëllim të lehtësoj procesin e emërimit të zgjedhjes së presidentit të ri. Ushtruesi i detyrës president i FFM-s, Muhamet Sejdini pas miratimit të këtyre ndryshimeve deklaroi:

Me sa mua më kujtohet, 25 vjet ndoshta edhe më tepër të ekzistimit të FFM-s, asnjëhere nuk ka qenë që kandidati për kryetar, të mos jetë delegat në Kuvendin e FFM-së”- thaMuhamet Sejdini – UD kryetar i FFM-së

Duke i komentuar thashethënat se me ndryshimet statutore i merret e drejta dikujt që të mos kandidohet, Muahmet Sejdini tha:

E drejta nuk i merret askujt, ndërsa i mundësohet edhe atij që s’ka pasur të drejt të kandidohet. E tashë nëse e keni fjalën për moshën e limituar deri në 67 vjet, nëse e përputhim me ligjin e shtetit që e kemi derisa del në pension, një njeri i moshuar deri më 67 vjet ka të drejt të kandidohet për kryetar. Kjo qëndron edhe në statutin e UEFA-së që është deri në moshën 70 vjeçare” – shprehet “Muhamet Sejdini – UD kryetar i FFM-së.

Muhamet Sejdini tha se edhe ai ka gjasa të kandidohet, por kjo do të varet nga disponimi i delegatëve dhe të interesuarve tjerë. /Shaban Sinani/

 

 

 

read more
Sport

NBA: FITOJNË CHARLOTTE, MILWAUKEE E NJU-ORLEANS  

NBAAAAAA

Toronto kryeson me 21 ftore dhe 7 humbje


Katër takimet e zhvilluara në kampionatin amerikan të basketbollit NBA, nuk ka sjellë ndryshim në kreun e Konferencës së Lindjes. Milwaukee ka shënuar fitore kundër skuadrës kryesuese Torontos me rezultatin 104-99.  Ibaka me 22 pikë e Leonardo me 20 ishin më efikas te kandadezët, ndërsa Antetokounmpo, me 19 pikë e 19 rebaund shkëlqeu për Bucks.

San Antonio i rikthehet fitores, që mundi Utah Jazz 110-97, duke i mbajtur një leksion ekipit kundërshtar. Më efikas ishin DeRozan me 26 pikë, Gay me 23 pikë e 15 rebaund. Në ndeshjet e tjera të luajtura sot, Charlotte triumfoi në transfertë kundër Nju-Jorkut 119-107, ndërsa Nju-Orleans mposhti Detroitin 116-108. Holiday ishte më efikas me 37 pikë. Në Konferencën e Lindjes pas 28 ndeshjeve kryeson Toronto me 21 fitore e 7 humbje. /Agjencitë/

 

NBA – Rezultatet e sotme:

Detroit          – New Orleans, 108-116

Toronto        – Milwaukee, 99-104

San Antonio – Utah Jazz, 110-97

New York     – Charlotte, 107-119

 

 

 

read more
Sport

COPA LIBERTADORES: TROFEU NË DUART E RIVER PLATE

rive plate

River Plate në “Santiago Bernabeu” mundi Boca Juniorsin 3-1


River Plejt me fitoren e mbrëmshme kundër Boka Juniors 3-1, në ndeshjen e cila u zhvillua në “Sanitago Bernabeu në Madrid në një atmosferë fantastike për të katërtën herë në histori u shpallë kampione e Amerikës Jugore, pasi në finalen e madhe të “Copa Libertadores” triumfoi në ‘Superklasikon’ më të madhe në histori.

Ndeshja më e rëndësishme e Superklasicos, e cila për shkaqet e njohura nuk u zhvillua në stadiumin “El Monumental” në Buenos Aires por u luajt në “Santiago Bernabeu” të Madridit. Pasi koha e rregullt u mbyll me barazimin 1:1, pati 30 minuta shtesë. Boca e para kishte kaluar në avantazh me golin e Benedetto, ndërsa River barazoi Pratto. River Plate çdo gjë përmbysi në minutat shtesë me golat e Quinteros dhe Martinezit. Pas 3 vjetësh, River është rikthye sërish në majën më të lartë të futbollit argjentinas duke fituar për herë të katërt Copa Libertadores.

Pas përfundimit të ndeshjes tifozët e River Plate kanë festuar në Buenos Aires Festa, ku sipas raporetve të polocisë ka pasur incidente me personat kompetent për sigurinë e organizimit. Fansat e River Platen kanë hedhur gurë dhe objekte të tjera kundër agjentëve që ishin pjesë e operacionit të sigurisë në atë zonë. Sipas burimeve zyrtare të konfirmuara për EFE, ka pasur 20 të arrestuar – për shkak të sjelljeve që lanë tre policë të plagosur me trauma të ndryshme. /Agjencitë/

 

 

 

 

read more
Sport

KUVEND: FFM HAP ZGJEDHJET PËR PRESIDENTIN E RI 

ffm_logo-1140×760

Në qytetin e Ohrit sot është mbajtur Kuvendi i jashtëzakonshëm i Federatës së Futbollit të Maqedonisë. Si pikë kryesore në këtë seancë të Kuvendit ishin zgjedhjet për presidentin e ri të FFM-së, me çka numri një i ardhshëm i këtij institucioni do të mund të jetë kandidat i cili nuk është delegat në Kuvend.

Me këtë, FFM hapi mundësinë që presidenti i ardhshëm të jetë një person që aktualisht nuk është aktiv në federatë, por që ka lënë shenjë në futbollin vendor në të kaluarën dhe ka ende një bazë nga një Asociacion i Futbollit Komunal.

Këto ndryshime në Statutin e Federatës u miratuan me vendim unanim të të gjithë delegatëve të pranishëm, 88 nga 96 që janë pjesë e Kuvendit të FFM-së. Qëllimi kryesor i këtij ndryshimi është që të lehtësoj procesin e emërimit të zgjedhjes së presidentit të ri, i cili gjithashtu nuk duhet të jetë më i vjetër se 65 vjet. Me këtë automatikisht bie nga gara e konkurrimit Hari Haxhi Risteski. Kuvendi i ardhshëm i FFM-së do të mbahet në mars të vitit të ardhshëm. /Shaban Sinani/

read more
Sport

VOLEJBOLL: UNIVERSITETI I TETOVËS RRUGËTON FUQISHËM

Screenshot_1

Në Veles: Boreci – Universiteti i Tetovës 0-3


Dy ekipet kryesuese në Ligën e Parë të volejbollit, në kategorinë e meshkujve të javës së shtatë të kampionatit, Strumica dhe Universiteti i Tetovës, pa asnjë problem kanë shënuar fitore. Ekipi i studentëve të Universitetit të Tetovës me një fitore maksimale në transfertë, kundër Borecit në Veles 3-0 në sete 12:25, 18:25 dhe 24:26 me 18 pikë vazhdon të mbaj hapin me Strumicën.

Ndërsa Strumica pothajse me gjysmë force ka fituar Dibra Volejn 3-0, duke u bë ekipi i vetëm që ka shtatë fitore maksimle në këtë pjesë të kampionatit. Liria e Zherovjanit në përballjen me ekipin e UGD të Shtipit ka shënuar fitore 3-0 me një lojë të mirë. Liria me 3 pikët e fituara tani ka 13 dhe pozicionohet e katërta në tabelë. Ndeshja Vardari–Janta Volej për shkak të problemeve teknike në sallë është anuluar për ditën e hënë.

Në kategorinë e femrave studentet e Universitetit të Tetovës pas një loje dramatike ka pësuar disfatë në takimin me Viktori Volejn nga Strumica 2-3 në sete 25:27, 28:30, 25:23, 25:13 dhe 10:15. Përkundër disfatës 2-3 trajnerja Laureta Abazi tha se është e kënaqur me lojën dhe angazhimin e lojtareve të ekipit tetovar. Fitoren e parë në këtë pjesë të kampionatit e shënoi skuadra kërçovare Uskana duke fituar 3-0 ekipin Makedonija Maks në Strumicë. Në ndeshjet tjera që u zhvilluan mbrëmë u shënuan këto rezultate: Nakovski Volej – Rabotniçki Shkup 0-3, UGD Shtip – Bamikori 3-0 dhe Rabotniçki Vajzat – Pelisteri Volej 3-0. Janta Volej ishte e lirë. /Shaban Sinani/

Java e 7-të, meshkujt:

Boreci      – Universiteti i Tetovës  0-3

Liria         – UGD Shtipi  3-0

Shutova   – Probishtipi  e  anuluar për javëntjetër

Strumica  – Dibra Volej   3-0

Vardari     -Janta Volej e anuluar për ditën e hënë

 

 Java e 9-të, vajzat:

Universiteti i Tetovës – Viktori Volej  2-3

Nakovski Volej           – Rabotniçki Shkup 0-3

UGD Shtip                  – Bamikori 3-0

Rabotniçki Vajzat       – Pelisteri Volej  3-0

Makedonija Maks      – Uskana   0-3

Janta Volej e lirë

 

read more
Sport

KIK BOKS: FERIT KETA KAMPION BOTE

WhatsApp-Image-2018-12-09-at-09.11.54

Ai  në “Sportcheck” në Mynih mundi Mehmet Karakusin e Turqisë


Ferit Keta është ngjitur në ring mbrëmjen e së shtunës në qendrën sportive “Sportcheck” në Mynih të Gjermanisë, ku ka fituar titullin kampion bote pas mposhtjes me pikë të kampionit aktual, Fatih Mehmet Karakus.

Mehmet Fatih Karakus dy herë kampion bote në dy Federatat e Kikboksit, ftoi kampionin e Europës, Ferit Ketën në revansh pas humbjes së tij në Dibër duke vënë në lojë edhe titullin e tij botëror.
Raundi i pestë dhe final duket vendimtar për të dy luftëtarët. Luftë e fortë, por ndjehet lodhja e të dyve, gjithçka varej nga sekondat e fundit.

Ai “knock-down” shpalli Ferit Ketën fitues të kësaj sfide dhe tashmë do të marrë brezin e botës të mbajtur nga turku deri më datë 8 dhjetor. Nga dita e sotme, boksieri shqiptar Ferit Keta është kampion bote.

Edhe njëherë pavarësisht se revanshi  u kërkua nga mbajtësi i titullit botëror, Keta ia doli të triumfonte në ring duke valëvitur për të disatën herë flamurin shqiptar dhe atë gjerman. /Shaban Sinani/

read more
Sport

BASKETBOLL: EUROLEGUE-BUDUQNOSTI BEFASOI BARCELONËN

Euroliga

Në Milano: Armani-Gran Canaria 94-86


Në Euroligën e basketbollit në kategorinë e meshkujve  janë zhvilluar ndeshjet e javës së 11-të.  Befasinë më të madhe në këtë xhiro e ka bërë skuadra debutuese Buduqnost i Podgoricës që ka mundur Barcelonën me rezultatin 67-64. Për skuadrën malaziase ishte kjo fitorja e tretë në Euroligë.

Maccabi Tel Aviv në trasfertë ka shënuar fitore kundër Darussafaka në Stamboll 73-71. Ekipi izraelit përmbysi një disavantazh prej 12 pikësh, për të fituar në fund falë 13 pikëve të Dibartolomeo. Bayern i Mynihut ka mundur ekipin rus, Khimki Moskë 72-65 Dedoviç me 14 pikë e Luciç me 13 që bënë diferencën në fushë në këtë triumf për bavarezët.

Skuadra spanjolle Gran Canaria ka surprizuar me fitoren në trasfertë kundër ekipit italian Armani Milano me rezultatin e sigurt 94-86. Pa problem, fitore ka shënuar ekipi Zalgiris Kaunas, kundër Olympaikosit 83-75.  Pas kësaj jave tabelën në Euroligë e kryeson Fenerbahçe para CSKA të Moskë dhe Real Madridit. /Agjencitë/

 

read more
Sport

TOPI I ARTË: MODRIÇ FITON BONUS PREJ 800 MIJË EUROVE

Modriç me bonus

Përfitimi vjen në bazë të klauzolës që ka me Nike


Fituesi i “Topit të Artë” Luka Modriç, pasi që ka fituar këtë trofe i cili konsiderohet si më i rëndësishëmi individual në botën e futbollit, krahas prestigjit, ai ka përfituar edhe materialisht.

Fitimi i “Topit të Artë” i ka sjellë edhe 800 mijë euro fitime. Ky shpërblim vjen në sajë të një marrëveshje personale që ka Modriç me kompaninë e vesh mbathjeve Nike.

Kroati ka një klauzolë në marrëveshjen mes Nike, që ky i fundit fiton 800 mijë euro për ç’do “Top të Artë” që mund të fitojë. /Agjencitë/

read more
Sport

KOMUNA E BOGOVINËS: NË KALLNIK PËRUROHET FUSHA SPORTIVE

Albon Xhemaili kryetar i Komunës së Bogovinës

Projekti është financuar nga buxheti i Komunës së Bogovinës


Në vazhdën e realizimit të disa projekteve në kuadër të komunës së Bogovinës, sot me një solemnitet rasti u përuruar fusha e sportit për 165 nxënësit e shkollës fillore “Dervish Cara” në fshatin Kallnik. Në aktin e përurimit të këtij projekti morën pjesë, zyrtarë komunal, nxënës e arsimtarë, ndërsa përurrimin e bëri kryetari i Komunës Albon Xhemaili.

Mua më vjenë mirë që sot jemi këtu prezent në hapjen solemne të këtij terreni shkollor sportiv. Faktikisht ka qenë edhe një premtim i imi gjatë fushatës kur kam thënë se shkolla fillore në fshatin Kallnik, do të ketë edhe një fushë sportive. Siç thashë ka ikur koha e premtimeve boshe, por tani jemi në një epokë të re kur fillojmë edhe realizimin se çka kemi thënë na. Ky ësahtë një projekt kryekëput i financuar nga buxheti i Komunës së Bogovinës, projekt i cili ka kushtuar  1.4 milion denar” deklaroi Albon Xhemaili kryetar i komunës.

Fusha e sportit që ka një hapësirë 1000 metra katror e ndërtuar sipas standardeve ekzistuese, do t’u shërbej nxënësve për t’i zhvilluar aktivitet sportive, sidomos në futbollin e vogël. /Shaban Sinani/

 

 

read more
Sport

VOLEJBOLL: DY EKIPET E UT-SË DREJTË FITOREVE TË RADHËS

DSC_6041

Shutova sfidon me Probishtipin, Liria me UGD Shtip


Të shtunën vazhdon kampionati republikan i volejbollit me ndeshjet e javës së shtatë në kategorinë e meshkujve dhe javës së nëntë në kategorinë e femrave. Në xhiron e shtatë në kategorinë e meshkujve, kësaj radhe në pesë ndeshjet që janë në program, skuadra vendase është favorite absolute, pos ndeshjes që do të zhvillohet në Veles, mes Borecit vendas dhe Universitetit të Tetovës, ku favorite është skuadra mysafire. Në këtë ndeshje pritet që studentët tetovarë të shënojnë fitoren e gjashtë radhazi në këtë pjesë të kampionatit.

Liria e Zherovjanit, nesër në sallën e shkollës fillore “Goce Dellçev” në Tetovë është nikoqire e ekipit Universiteti Goce Dellçev nga Shtipi. Trajneri Hakik Ferati ka paralajmëruar se volejbollistët e tij do të shënojnë fitoren e pestë kampionale. Në ndeshjet tjera të javës së shtatë takohen Shutova – Probishtipi, Strumica-Dibra Volej dhe Vardari-Janta Volej.

Në kategorinë e femrave ndeshje derbi do të zhvillohet në Tetovë, ku studentet e Universitetit të Tetovës, do të përballen me ekipin Viktori Volej nga Strumica. Studentet tetovare me përkrahjen e tifozëve të vetë pritet të shënojnë fitoren e katërt kampionale. Në ndeshjet tjera të javës së nëntë do të takohen: Nakovski Volej-Rabotniçki Shkup, UGD Shtip-Bamikori, Rabotniçki Vajzat-Pelisteri Volej dhe Makedonija Maks-Uskana. Janta Volej është e lirë. /Shaban Sinani/

 

Java e 7-të, meshkujt:

Boreci      – Universiteti i Tetovës

Liria         – UGD Shtipi

Shutova   – Probishtipi

Strumica  – Dibra Volej

Vardari     -Janta Volej

 

Java e 9-të, vajzat:

 

Universiteti i Tetovës – Viktori Volej

Nakovski Volej           – Rabotniçki Shkup

UGD Shtip                  – Bamikori

Rabotniçki Vajzat       – Pelisteri Volej

Makedonija Maks      – Uskana

Janta Volej e lirë

read more
1 2 3 421
Page 1 of 421