close

Sport

Sport

VOLEJBOLL: FITORE E PARË E UNIVERSITETIT TË TETOVËS

kv ut1

KV Uskana humbi edhe në ndeshjen e katërt


Kampionati republikan i volejbollit  në kategorinë e femrave  ka  vazhduar mbrëmë me ndeshjet e javës së katërtë . Strudentet e Universitetit të Tetovës mbrëmë me një lojë të mirë shënuan  fitoren e parë  në këtë  pjesë të kampionatit, duke e mundur  ekipin  eUGD  Studenti  nga  Shtipi me  rezultatin 3-1 në sete 25:21, 13:25, 25:14 dhe 25:19.  Në bazë rezultateve në sete vajzat që drejtohen nga  trajnerja Laureta Abazi dominuan në tre sete, ndërsa mysafiret luajtën mirë vetëm në setin e dytë të cilën e fituan bindshëm.

Ekipi debutues në këtë kampionat Uskana e Kërçovës edhe në ndeshjen e katërt pësoi disfatë, kësaj radhe para tifozëve të vetë kundër ekipit Janta Volej me rezultatin 0-3  në sete 8-25, 12:25  dhe 14:25.. Fitore  në  cilësinë e vendasit  ka shënuar Pelisteri Volej  në përballjen me  Bamikorin  3-1 në sete, ndërsa  Nakovski  volej   dhe  Rabotniçki Shkup  kanë shënuar  fitore  në transfertë  kunërs  Makedonija Maksit gjegjësisht Viktori Volej  me rezultat  maksimal 0-3  në sete. Rabotniçki Vajzat ishte e lirë.

Në xhiron e pestë të shtunën takohen:

 

Rabotniçki Shkup –  Universiteti i Tetovës

Rabotniçki Vajzat –  Pelisteri Volej

Nakovski Volej     –  Uskana

UGT Studenti       –  Makedonia Maks

Janta Volej           –  Viktori Volej

Bamikori është i lirë.

/Shaban Sinani/

read more
Sport

KUPA E MAQEDONISË: POBEDA SËRISH FITON NË TETOVË

IMG_6781

Në Tetovë Shkëndija – Pobeda 0-1


Në ndeshjet e para të çerekfinales së Kupës së Maqedonisë epersi kanë  krijuar Akademnija Pandev, Pobeda, Makedonija Gj.P dhe Bellasica. Pobeda e Prilepit në ndeshjen e parë të çerekfinales bëri befasinë me të madhe duke e mundur në Tetovë edkipin e Shkëndijës me rezultain 1-0 me një gol të vetë që e shënoi Janik Makota në minutën e 24-të të pjesës së parë.

Ekipi i Shkëndijës edhe pse gjatë 90-të minutave tentoi që të rrezikonte portën Tofilovskit megjithate nuk ia arriti. Në minutën e 47 referi ndëshkoi me kartonë të kuq Egzon Bejtuallahin për shkak të lojës së ashpër. Këtë ndeshje e përcollën numër shumë të vogël të tifozëve.

Fitore të sigurt në cilësinë e mysafirit ka shënuar Bellasica kundër Sileksit në Kratovë. Ndërsa Akademija Pandev dhe Makdeonija Gj.P  në cilësinë e vendasit shënuan fitore kundër Korabit 3-1, gjegjësisht Rabotniçkit 1-0. Ndeshjet kthyese të çerekfinales së Kupës së Maqedonisë do të luhen më 5 dhjetor me fillim në orën 13:00. /Shaban Sinani/

Shkëndija                –  Pobeda      0-1

Akademija Pandev  –  Korabi        3-1

Makedonija Gj.P      –  Rabotniçki 1-0

Sileksi                      –  Bellasica     0-2

 

read more
Sport

FUTBOLL: A DO TË KTHEHET AGIMI NË SHKËNDIJË?

Agim Ibraimi

Ai me Domzhalen ka kontratë deri në fund të këtij viti


Futbollisti tetovar Agim Ibraimi, aktualisht anëtar i klubit të futbollit Domzhale, në kampionatin slloven, në pjesën e dytë të kampionatit do t’i bashkëngjitet Shkëndijës. Burimet e Klan Maqedoni thonë se Agim Ibraimi me skuadrën sllovene ka kontratë deri më 31dhjetor të këtij viti, ndaj edhe çdo spekulim rreth bisedimeve për të ardhmen tij janë të tepërta. Nga ekipi Shkëndijës lidhur me angazhimin evetual të Ibraimit nuk ka asnjë sinjal që do të  thotë se deri në afatin kalimtar të dimërit nuk do të ketë asnjë lëvizje edhe pse kthimi i Agimit në folen e vetë dotë ishte një mrrekulli.

Ibraimi aktualisht aktivizohet me Domzhalen, ku mbulon disa role në fakt, pasi luan si sulmues në të dy krahët, por edhe si sulmues i dytë. Agim Ibraimi ka filluar në ekipin e Shkëndijës, më pas në Salzburg, Olimpia të Lubjanës, Maribor, Eskishehir, Kaljari të Italisë dhe Astana të Kazakistanit. Ai ka luajtur në të gjitha kategorit e reprezentacionit të Maqedonisë dhe dy herë është shpallë futbollist më mirë i vendit. /Shaban Sinani

 

read more
Sport

NBA: PORTLAND BEFASOI MILWAUKEE

NBA 3

Charlotte me rezultat të sigurt fitoi Atlantan 113-102


Katër ndeshje të luajtura sot në kampionatin amerikan të basketbollit NBA. Befasia më e madhe e ditës së sotme është fitorja e Portland kundër Milwaukee me rezultatin bindës 118-103. McCollum me 40 pikë ishte shënuesi më i mirë për Portland, vendimtar në fushë për skuadrën e tij. Për Milwaukee u dalluan Middleton e Lopez me nga 22 pikë dhe Antetokounmpo me 23 pikë.

Dallas para tifozëve të vetë shënoi fitore ndaj Washington 119-100. Donçiç me 23 pikë e Matthews me 22 ishin më efikas te vendasit, ndërsa Wall me 24 pikë e 10 asiste ishin më efikas për Wizards. Ekipi i Brooklyn, falë 26 pikëve të LaVert, mundi Phoenix me rezultatin 104-82, ndërsa Charlotte mundi Atlantan 113-102, ku diferencën në fushë e bëri Walker me 29 pikë. /Agjecnitë/

NBA – Rezultatet e sotme:

Charlotte –  Atlanta, 113-102

Dallas      –  Washington, 119-100

Phoenix   –  Brooklyn, 82-104

Portland   –  Milwaukee, 118-103

 

read more
Sport

CHAMPIONS LEAGUE: LIVERPOOL HUMB NË BEOGRAD

zvezda 2

Në “San Paolo” Napoli barazon me Paris Saint Germain


Mbrëmë janë zhvilluar ndeshjet e raundit të katërt në grupin A, B, C dhe D në UEFA Campions League. Në ndeshjet e Grupi A, Atletiko Madridi shënoi fitore të sigurt në përballjen me Borusija Dortmund 2-0, ndërsa Club Brugge në transfertë shkatërroi Monacon 4-0. Pas raundit të katërt tabelën e kryesojnë Borusija Dortmund dhe Atletiko Madridi me nga 9 pikë, Club Brugge me 4 dhe Monaco me 1 pikë.

Në grupin B, Inter dhe Barcelona ndanë nga një pikë duke luajtiur me shifrat 1-1, ndërsa Tottenhami arriti të fitojë me përmbysje, 2-1 ndaj holandezëve të PSV-së. Tabelën e kryeson Barcelona me 10 pikë para Interit që ka 7, Tottenham me 4 dhe PSV me 12 pikë.

Grupi C, që me të drejtë u konsiderua si grup i vdekjes. Në Beograd Crvena Zvezda me një lojë të shkëlqyer dhe dy gola të Pavkov mundi Liverpoolin 2-0, ndërsa ndeshja tjetër që u zhvillua në “Sao Paolo” mes Napolit dhe PSG-së përfundoi me shifrat 1-1. Tabelën në këtë grup e kryesojnë Liverpool dhe Napoli me nga 6 pikë, PSG me 5 dhe Crvena Zvezda me 4 pikë.

Në grupin D, Porto shkatërroi Lokomotivën e Moskës 4-1, ndërsa Schalke iste më e suksesshme se Galatasaray duke fituar 2-0. Tabelën e kryeson Porto me 10 pikë, para Schalke me 8, Galatasaray 4 dhe Lokomotiva Moskë 0 pikë.

Rezultatet:

Grupi A: Atletiko M-Bor. Dortmund 2-0 dhe Monaco-Club Brugge 0-4.

Grupi B: Interi-Barcelona 1-1 dhe Tottenham – PSV 2-1.

Grupi D: Porto-Lokomotiva M 4-1 dhe Schalke-Galatasaray2-0

Grupi C: takohen: Napoli – PSZH 1-1dhe Crvena Zvezda – Liverpulli 2-0. /Shaban Sinani/

read more
Sport

KUPA E MAQEDONISË: NDESHJET E PARA TË ÇEREKFINALES SË KUPËS

Kupa1

Të gjitha ndeshjet luhen nesër në orën 13:00


Nesër në katër terrenet e futbollit vendor do të zhvillohen ndeshjet e para të çerekfinales së Kupës së Maqedonisë. Në stadiumin e qytetit në Tetovë, fituesi i Kupës nga edicioni i kaluar Shkëndija, do të përballet me Pobedën.

Kuqezinjtë edhe në këtë ndeshje konsiderohen favorite edhe pse skuadra nga Prilepi në Tetovë gjithmonë është dëshmuar si një skuadër që befason, këtë e dëshmoi në javën e 7-të të kampionatit kur shënoi fitore 0-2 kundër kampionit në fuqi.

Sipas informatave të fundit edhe në këtë ndeshje në formacion nuk do të jenë Besart Ibarimi dhe Stenio Xhunior shkaku i dëmtimeve. Por megjithatë trajneri Qatip Osmani shpreson se ekipi i tij do të shënon fitore pa pranuar gol.

“Janë dy loja të Kupës, kështu që është me rëndësi një fitore pa pranuar gol”deklaroi trajneri Qatip Osmani.

Në ndeshjet tjera të çerekfinales takohen: Makedonija Gj.P-Rabotniçki, Akademija Pandev-Korabi dhe Sileksi-Bellasica. Të gjitha ndeshjet luhen nesër me fillim në orën 13:00, ndërsa ndeshjet kthyese do të luhen më 5 dhjetor në orën 13:00. /Agjencitë/

Kupa ¼ e finales, takohen:

Shkëndija              –  Pobeda

Makedonija Gj.P    –  Rabotniçki

Akademija Pandev –  Korabi

Sileksi                     –  Bellasica

 

 

 

read more
Sport

NBA: GOLDEN STATE NUK KA TË NDALUR

NBA 2

Për Warriors ishte fitorja e tetë radhazi


Në kampionatin amerikan të basketbollit Golden State vijojnë sukseset e veta në Konferencën e Perëndimit, duke mundur Memphis 117-101.  Thompson me 27 pikë e Durant me 22 ishin dy shënuesit më të mirë për Golden State. Fitore në mëngjesin e sotëm ka shënuar edhe Denver kundër Boston 115-107. Më efikas në këtë takim ishte Murray me 48 pikë.

Oklahoma me fitoren e pestë radhazi si duket ka kaluar krizën. Kësaj radhe shënoi fitore ndaj Nju Orleans, 122-116. George realizoi 23 pikë ishte shënuesi më i mirë i ndeshjes.

Clippers, falë 22 pikëve të Gallinari dhe 22 të Harris, mundi Minnesotën me rezultat të sigurt 120-109, ndërsa Miami arriti një fitore surprizë në fushën e Detroit, me shifrat 120-115.

Torontos edhe sot shënoi fitore të sigurt, kësaj radhe në transfertë kundër Utah Jazz 124-111 dhe vazhdon të kryesojë në Konferencën e Lindjes. Fitore të vështirë korri skuadra e Houston, kundër Indianas 98-94. Harden me 28 pikë ishte shënuesi më i mirë për teksanët. Chicago pas kohës shtesë shënoi fitore kundër Nju Jorkut 116-115. LaVine me 41 pikë bëri diferencën në fushë për miqtë, duke i dhënë fitoren ekipit vendas. /Agjencitë/

 NBA – Rezultatet e ndeshjeve të sotme

 

Detroit          –   Miami, 115-120

Indiana         –   Houston, 94-98

Orlando        –   Cleveland, 102-100

New York      –   Chicago, 115-116

Oklahoma     –   New Orleans, 122-116

Denver          –   Boston, 115-107

Utah Jazz      –   Toronto, 111-124

Golden State –   Memphis, 117-101

Clippers         –   Minnesota, 120-109

read more
Sport

FUTBOLL: REALI 1.1 MILIARDË EURO NGA SPONSORI

Spomsori i Realit

“Los Blancos” pritet të arkëton 110 milionë euro në sezon


Rezultatet e klubit mbretërorë në kampionatin e ri të La Liga nuk janë të kënaqëshme megjithatë, duket se “Los Blancos” mund të ngushëllohen me të rejat që vijnë jashtë fushës së blertë më saktë nga sponsori i ri.

Siç zbulon e përditshmja Marca, klubi “merengues” është shumë pranë nënshkrimit të akordit të ri me sponsorin e tij historik, firmën sportive Adidas, marrëveshje që parashikon një bashkëpunim të ri 10-vjeçar.

Kosto e operacionit është një rekord historik pasi tashmë në arkat e “los Blancos” pritet të arkëtohen plot një miliard e 100 milionë euro, që përkojnë me 110 milionë euro në sezon.

Nivele të tilla nuk janë prekur kurrë më parë dhe tashmë madrilenët dyfishojnë akordin e një viti më parë, që shihte një përfitim prej 52 milionë eurosh në vit.

Aktualisht klubi me përfitimin më të madh financiar nga sponsorët është Manchester United me 85 milionë euro në vit, por tashmë pritet që këtë primat ta ketë klubi mbretëror. /Agjencitë/

 

 

read more
Sport

FUTBOLL: IBRAHIMOVIQ SHUAN SHPRESAT E MILANIT

Ibrahimoviq

Ai respekton kontratën që i skadon në fund të vitit 2019


Suedezi i ekipit Los Angeles Galaxy, Zlatan Ibrahimoviq shuan shpresat e tifozëve të Milanit për ta parë me fanellën kuqezi në janar. Ai në një prononcim të fundit theksoi se është optimist sa i përket riikthimit te Los Angeles Galaxy sezonin e ardhshëm.

Ekipi nga kalifornia dështoi të kualifikohej në fazën play off të MLS në javën e fundit të sezonit të rregullt pasi u mposht 2-3 nga Dynamo Houston, duke nxitur raportimet se gjiganti suedez mund të kthehet në futbollin europian, pikërisht në Milano me kuqezinjtë, ku ka kaluar një pjesë të karrierës së tij.

Zlatan Ibrahimoviq i cili ka realizuar 22 gola në 27 ndeshje me ekipin e tij, u shpreh se dëshiron ta respektojë deri në fund kontratën, që i skadon në fund të vitit 2019.

“Unë dua të rikthehem, të jem i aftë për të rivalizuar për trofe. Nuk kam ardhur këtu për pushime, por për një sfidë. Dua ta ndiej që kam mundësi të jem më i miri në MLS. Sigurisht e kam fjalën për skuadrën, sepse unë jam më i miri. Dua që skuadra ime të rivalizojë ashtu siç duhet me të tjerët.”

Drejtuesit e Los Angeles Galaxy dëshirojnë të bëjnë ndryshime të mëdha për sezonin e ardhshëm, ku në qendër të projektit mbetet Zlatan. Presidenti Chris Klein deklaroi:

“Ajo që bëri Ibrahimoviq gjatë këtij viti është e dokumentuar, pati impakt të rëndësishëm në skuadrën tonë. Ai dëshiron të fitojë dhe ne duam të fitojmë me të.” /Agjencitë/

 

 

 

 

 

read more
Sport

FUTBOLL: JETON BEQIRI TRAJNER I KF STRUGA T.L.

Jeton 3

Debutimi zyrtar do të jetë të dielën


Klubi i futbollit Struga zyrtarisht do të drejtohet nga trajneri Jeton Beqiri. Këtë për televizionin tonë e konfirmoi vet trajneri Beqiri. “Nga dita e sotme, fillojë me punë në ekipin ambicioz Struga Trim Lum. Kemi arritur marrëveshje që këtë skuadër ta drejtoj deri në fund të këtij kampionati, shpresojë se bashkërisht të arrijmë objektivat e klubit”.

Beqiri i cili e zëvendëson trajnerin e deritanishëm Aleksandar Tançevskin, do të debutojë në ndeshjen e javës së 13-të kundër ekipit të Pelisterit, që do të luhet të dielën më 11 nëntor në Strugë. Aktualisht pas 12 xhirove të zhvilluara në Ligën e Dytë, në grupin Perëndim kryeson Labunishta me 23 pikë, para Struga Trim Lum që ka 22 pikë.

Trajneri Jeton Beqiri gjatë karrierës së tij ka punuar në Drita të Bogovinës, “Drita Abi”, Gostivar, Shkëndijë, Flamurtari i Vlorës dhe në Renova. /Shaban Sinani/

 

 

 

read more
1 2 3 4 5 413
Page 3 of 413