close

Top Lajme

RajoniTop Lajme

KOSOVË: COVID-19, KUFIZOHET LËVIZJA E QYTETARËVE

MASA PËR MOSVEPRIM NDAJ DISPOZITAVE SHËNDETËSORE


Kishte gënjyer nëpërmjet rrjetit social Facebook se ka dalë pozitiv me COVID 19.

Ky qytetar nga Prishtina,  menjehëherë është identifikuar dhe është arrestuar nga policia e Kosovës dhe me urdhër të prokurorit është dërguar në mbajtje.

Derisa 26 persona janë ndaluar nga policia 24 orët e fundit për mosveprim të dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë. Disa prej tyre janë dërguar në mbajtje.

33 pacientë të infektuar me koronavirus aktualisht janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive në QKUK, ndërsa të tjerët në shtëpi. Sipas mjekëve 7 prej pacientëve të shtrirë në spital kanë nevojë për oksigjenoterapi ndërsa dy prej tyre janë në gjendje më të rëndë.

Ndërkohë qeveria në detyrë ka ndryshuar orarin e ndalimit të qarkullimit të qytetarëve dhe automjeteve private, gjatë kohës së përballjes me pandeminë e koronavirusit.

Sipas vendimit të ri të qeverisë, ndalimi vlen nga ora 17:00 deri në orën 06:00 të mënegjesit.

Këtë vendim të ri e kanë mirëpritur qytetarët e Prishtinës.

Fillimisht, ishte vendosur që lëvizja të kufizohet nga ora 10:00 deri në 16:00 dhe nga 20:00 deri në 6:00, por më pas kjo shfaqi pakënaqësi pasi u panë grumbullime të shumta të qytetarëve, kryesisht në dyqane.

Ndërsa barnatoret e licensuara do të ushtrojnë veprimtaritë e tyre nga ora 6 e mëngjesit deri në orën 17.00. Pas kësaj kohe veprimtaria e tyre do të orhanizohet përmes kujdestarisë./Blerta Dalloshi Berisha/

read more
Top LajmeVendi

PAS MESNATËS FILLON LLOGARITJA VERORE E KOHËS

37906157001_5747813800001_5747809856001-vs

AKREPAT ZHVENDOSEN NJË ORË PËRPARA

Prej sonte në orën dy pas mesnate fillon llogaritja verore e kohës. Shigjetat do të zhvendosen për një orë përpara që do të thotë në vend se dy ora do të jetë tre. Llogaritja verore e kohës përfundon më 25 tetor në orën 3 pas mesnate. Nga viti i ardhshëm duhet të hyjë në fuqi propozimi për heqje të zhvendosjes së obligueshme të orës në vendet e Bashkimit Evropian. Propozimi ishte miratuar nga ana e Parlamentit Evropian, por është lënë mundësi çdo anëtare e Unionit të zgjedhë nëse do të mbetet në llogaritjen verore ose dimërore të kohës./KlanMacedonia

read more
BotaTop Lajme

ANGLI: “YOU`LL NEVER WALK ALONE” NË SPITAL

5e7ccf7e85f54071b77c6e8f

KLOP: “KAM QARË, RESPEKT TË MADH PËR MJEKËT”


Menaxheri i Liverpulit Jirgen Klop, ka theksuar se është ndier mjaft i emocionuar dhe se ka qarë kur ka parë xhirimin ku punonjës shëndetësor në Angli këndojnë refrenin e këngës së mirënjohur të tifozëve „You’ll Never Walk Alone”.

“Nuk e di perfekt anglishten që të gjej një fjalë të bukur për ta përshkruar se sa jam I entuziazmuar. Dje ma dërguan videon duke kënduar mjekët e kujdesit intensiv dhe menjëherë fillova të qaj. Kjo tregon se këta njerëz jo vetëm që punojnë por kanë edhe shpirt. Mjekët janë të mësuar tu ndihmojnë njerëzve dhe rrezikojnë jetët e tyre. Kam respket të madh ndaj tyre.”-tha Menaxheri i Liverpulit Jirgen Klop

Premierliga angleze është ndaluar të paktën deri më 30 Prill, kurse trajneri karizmatik gjerman  ka qenë I emocionuar nga gjesti I personelit mjekësor. Edhe futbollistët e Liverpulit e kanë përshëndetur këtë veprim me mesazhin se asnjëherë nuk do të jenë të vetëm. /Klan Macedonia/

read more
BotaTop Lajme

KORONAVIRUSI: ALARM NË 199 SHTETE

MBI 614 MIJË TË INFEKTUAR


Sipas të dhënave më të fundit koronavirusi është regjistruar në 199 vende të botës, kurse numri i të infektuarëve ka mbërritur në më shumë se 614.000veta. Janë shëruar 137 mijë, ndërkohë që kanë ndërruar jetë mbi 28 mijë veta.

Autoritetet iraniane kanë konfirmuar vdekjen e 139 personave të tjerë, duke e rritur bilancin tragjik në 2.517. Në këtë vend, zyrtarisht janë regjistruar 35.408  të infektuar. Në Spanjë ndërkaq gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe 832 raste me epilog tragjik duke e çuar numrin në 5.690 të vdekur.  Qeveria e kancelares gjermane, Angela Merkel ka bërë të ditur se masat kufizuese nuk do të hiqen para 20 prillit.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, raportojnë agjencitë e lajmeve, të premten janë regjistruar 100 mijë e 40 të infektuar që e benë vendin më të prekur në botë. Nju-Jorku tash për tash është epiqendra e përhapjes së virusit.

Deri tani mëse 80 vende kanë kërkuar ndihmën e Fondit Monetar Ndërkombëtar, ka bërë të diturb  kreu ekzekutiv I këtij institucioni Kristalina Georgieva./KlanMacedonia/

read more
Top LajmeVendi

GRUMBUJ TË NJERËZVE PARA BANKAVE NË SHKUP

Shumë afër njëri tjetrit, përkundër të gjitha rekomanidmeve për distancim fizik, një griup prej 30 personash rreth orës 10 sot paradite i gjetëm të rradhitur para derës së filialës së njërës nga bankat në Shkup. Prisnin që të hyjnë për të marrë pensionin  e muajit mars, katër – pesë ditë para përfundimit të muajit, si ndihmë për ata që për shkak të ngecjes së pothuajse të gjitha veprimtarive ekonomike në vend, janë në situatë të pavolitshme financiare.
-Çfarë prisni?
“Presim pensionin, por ka shumë tollovi, nuk ka as rradhë as fund, të rrimë në një vend, më larg njëri-tjetrit, të gjithë jemi të uritur tash, por duhet të ketë  rradhë.
Vetëm një bankë në Shkup, pikërisht kur jepen pensionet.
Ku e morët vesh se është një bankë?
Çair, ka shumë tollovi edhe atje… Ka njoftim në ueb-faqen.
Pati edhe sharje dhe debate nga njerëzit të cilët si duket janë të shqetësuar përveç për pensionet dhe shëndetin, kështu që mbanin maska dhe doreza për shkak të koronavirusit.
Video të ngjajshme dhe fotografi sot arritën edhe nga filiale të bankave tjera në Shkup. Shumë pak ndihmoi rekomandimi i bankave – qytetarët në kohë epidemie të paguajnë përmes internetit.
“Mbrojeni veten dhe të tjerët, kryeni të gjitha transaksionet bankare nga shtëpia! Shfrytëzoni shërbimet bankare elektronike dhe mobile.”
 Gjithë kjo ndodhi për më pak se një orë para përfundimit të kohës kur pensionistët mbi 67 vjet u është e lejuar të lëvizin jashtë. Edhe në fundjavë kur fillon regjim edhe më rigoroz i lëvizjes – ora policore nga ora 16 pasdite deri në orën 5 të mëngjesit të ardhshëm. Disa banka iu përgjigjën rekomandimit të qeverisë për të bërë pagesën e pensioneve më herët për shkak të krizës me virusin korona./Biljana Georgievska/KlanMacedonia
read more
Top LajmeVendi

SHKUP: PENSIONISTËT – RRËMUJË PARA BANKAVE  

PËR SHKAK TË ORËS POLICORE, DHJETËRA NJERËZ PRISNIN PENSIONIN


Dhjetëra qytetarë mëngjesin e sotëm, përkundër udhëzimeve për distancim fizik, prisnin të rradhitur njëri pas tjetrit para bankave, që ta marrin pensionin për muajin mars. Disa banka në vend e pranuan thirrjen e qeverisë që t’i japin pensionet pesë ditë më herët. Siç duket korona kriza për këta njerëz është shqetësim më i vogël se sa kriza financiare, që prek shumë familje për shkak të ngecjes së punës në shumë veprimtari.

Shumë afër njëri tjetrit, përkundër të gjitha rekomanidmeve për distancim fizik, një griup prej 30 personash rreth orës 10 sot paradite i gjetëm të rradhitur para derës së filialës së njërës nga bankat në Shkup. Prisnin që të hyjnë për të marrë pensionin  e muajit mars, katër – pesë ditë para përfundimit të muajit, si ndihmë për ata që për shkak të ngecjes së pothuajse të gjitha veprimtarive ekonomike në vend, janë në situatë të pavolitshme financiare.

-Çfarë prisni? 

“Presim pensionin, por ka shumë tollovi, nuk ka as rradhë as fund, të rrimë në një vend, më larg njëri-tjetrit, të gjithë jemi të uritur tash, por duhet të ketë  radhë. 

Vetëm një bankë në Shkup, pikërisht kur jepen pensionet. 

-Ku e morët vesh se është një bankë? 

Çair, ka shumë tollovi edhe atje… Ka njoftim në ueb-faqen. 

Pati edhe sharje dhe debate nga njerëzit të cilët si duket janë të shqetësuar përveç për pensionet dhe shëndetin, kështu që mbanin maska dhe doreza për shkak të koronavirusit.

Video të ngjajshme dhe fotografi sot arritën edhe nga filiale të bankave tjera në Shkup. Shumë pak ndihmoi rekomandimi i bankave – qytetarët në kohë epidemie të paguajnë përmes internetit.

“Mbrojeni veten dhe të tjerët, kryeni të gjitha transaksionet bankare nga shtëpia! Shfrytëzoni shërbimet bankare elektronike dhe mobile.”- thonë nga NLB Banka.

Gjithë kjo ndodhi për më pak se një orë para përfundimit të kohës kur pensionistët mbi 67 vjet u është e lejuar të lëvizin jashtë. Edhe në fundjavë kur fillon regjim edhe më rigoroz i lëvizjes – ora policore nga ora 16 pasdite deri në orën 5 të mëngjesit të ardhshëm. Disa banka iu përgjigjën rekomandimit të qeverisë për të bërë pagesën e pensioneve më herët për shkak të krizës me virusin korona. /Biljana Georgievska/

read more
Top LajmeVendi

KORONAVIRUSI: SI TË SILLENI ME FËMIJËT?

image

Ata janë gëzimi ynë, prandaj dhe në këtë kohë krize, të vetizolimit ose karantinës, shtrohet pyetja: Si të sillemi me fëmijët?

Kujdes, fëmijët janë të parët të cilët reagojnë negativisht ndaj tensioneve familjare. Prandaj, kur reagoni me agresivitet, mos kujtoni se dhe fëmija i juaj nuk do ta bëjë këtë! Kujdesuni si do silleni si prindër! Kontrollonie trupin tuaj, rrahjen e zemrës, a ndjeni tkurrje të muskujve, keni kokëdhembje, problem me gjumin apo lukthin, sepse kështu do të zbuloni arsyet  e stresit e të veprimit tuaj të shqetësuar.

Ekspertët thonë se kontrollimi i emocioneve dhe mundi për t’u ballafaquar me to – janë hapat e parë edhe për evitimin e zënkave dhe të grindjeve mes fëmijëve! Punoni me fëmijët tuaj, mos i leni në vetmi, bisedoni për shqetësimet e tyre, çdo ditë dhe në çdo moment! Mos harroni, merakosja e tyre varet shumë edhe nga përgjigja juaj ndaj veprimeve të tyre! Fëmijët nuk  posedojnë resurse sikurse të rriturit për të menaxhuar shkallën e stresit apo të frustrimeve, ndaj manifestojnë edhe grindje e konflikt, për shkak se nuk dinë si ta shprehin atë nëpër të cilën kalojnë!

Lini ‘bisedat e të rriturve’ pasi fëmijët të shkojnë në gjum! Në rast zënkash a konfliktesh, bëni një pushim, kjo ka për t’ju qetësuar jo vetëm juve, por edhe fëmijët tuaj! Mos lejoni që fëmijët t’i drejtohen njëri-tjetrit me emra të shëmtuar. Mundoheni që bisedat me ta  të mos përqëndrohen në gjëra që kanë ndodhur dje ose para një jave, por  të flasin për të tashmen. Mundohuni që në rast zënkash ta mirëkuptojnë njëri – tjetrin dhe vet të gjejnë zgjidhje. Fëmijët nuk i dijnë fjalët për të përshkruar përmbushjen e dëshirave – si prindër, mundohuni t’i mirëkuptoni dhe, brenda munësive, t’ua plotësoni ato!/ Klan Macedonia/

read more
Top LajmeVendi

COVID-19: BANORËT E “SHUTKËS”  TË REVOLTUAR NGA SHTETI

“NËSE KA NDALESË DUHET TË VLEJË PËR TË GJITHË”


Nuk kemi para për maska dhe doreza, aq më pak për mjete dezinfektimi, thonë qytetarët e Shuto Orizarës. Tregu i mbyllur, rrugë të zbrazëta, para kamerave të TV Klan pyesin nëse rekomandimet për parandalim të Kovid 19 vlejnë njëjtë për të gjithë dhe a janë tregjet tjera të mbyllura?

“Kush ka blen, kush nuk ka, nuk ka”, kështu banorët e Shuto Orizarës i kalojnë ditët e epidemisë me Kovid 19. Të shqetësuar për gjendjen momentale thonë shteti duhet të na ndihmojë, nuk kemi maska, doreza, as para të mjaftueshme për ushqim dhe mjete për dezinfektim.

QYTETARI 1

“Jemi shumë të revoltuar nga shteti, nëse ekziston ligji duhet të vlejë për të gjithë. Ta shohim nëse në Bit Pazar, në Gostivar, në Tetovë, në Veles a punojnë tregjet? Punojnë! Në këtë gjendje nuk kemi asnjë denar ndihmë nga shteti, çdo e dyta shtëpi kemi familjarë në Evropë dhe organizata humanitare, ata na dërgojnë para, për të varfërit duhet të bëhet shpërndarja pa pagesë e maskave, sepse nëse unë kam të blej maskë prej 500 denarëve, dikush nuk ka të blejë makarona prej 20 denarëve.”

QYTETARI 2

“Respektohen rekomandimet, nëse jo, dihet – dënim me burg. I dëgjojmë lajmet, kush ka blen, kush nuk ka e vazhdon jetën sikur nuk ka koronavirus. Nëse ke para do të blesh mjete, nëse jo me ujë, kush ka do të përdorë maska, shampo.”

QYTETARI 3

“Të gjithe jemi të frikësuar, nuk ka asgjë, askush nuk na jep asgjë, edhe mjete për dezinfektim ka shumë pak, janë të shtrenjta dhe ne jemi pa punë.”

Shitësit në tregun e Shuto Orizarës, të paktën ata që shesin tekstil vullnetarisht e mbyllën tregun dhe të njëjtët presin që kriza të përfundojë sa më shpejt, pas kamerave thonë se me atë pagë ushqejnë edhe familje dhjetanëtarëshe. U takuam edhe me shoferët e taksive të cilët për shkak të lëvizjes së zvogëluar të njerëzve dhe ndalesave nuk mund të fitojnë as një mëditje. /Verica Dimitrijevska/

read more
Top LajmeVendi

KODRA E DIELLIT KARANTINË SHTETËRORE

2900 PERSONA JANË PAJTUAR TË KTHEHEN NË VEND


Si pasojë e pandemisë Covid-19 kanë hyrë edhe 42 persona ne karantinë. Tashme numri i pergjithshem i personave në vetizolim ne vend shkon rreth 10.000. Ndërkaq pritet ne Maqedonine e Veriut te kthehen rreth 3000 shtetas te cilet do ti nenshtrohen karantinimit shteteror. Mësohet se institucionet shtetërore do të zgjerojnë rrjetet  e hoteleve që do organizojnë karantine shtetërore. Jozyrtarisht mesohet se nje pjese e te kthyerve do te karantinohen edhe ne Kodren e Diellit gjegjesisht ne Hotel Kodra e Diellit , hotel Slavia dhe Arena”.

Edhe pse dera e Hotel Slavisë ishte e mbyllur brenda kishte persona, të cilët pas kamerave konfirmuan se po presin gjatë ditëve në vijim të sillen udhëtarët që do t’i nënshtrohen karantinimit shtetëror.

Ata theksuan që të njëjtëve do ju sigurohen të gjitha kushtet në këto hotele kurse ushqimi do të sillet nga jashtë.

Ndryshe, siç njoftohet nga Ministria e Jashtme e Maqedonisë së Veriut, në thirrjen për kthimin e shtetasve të vendit që janë në vende të treta janë paraqitur 5250 qytetarë, por vetëm 2900 janë pajtuar të kthehen në vend, ku në mënyrë të obligueshme duhet të shkojnë në karantinë shtetërore dhe ta paguajnë çmimin e avio-biletës. /Klan Macedonia/

read more
BotaTop Lajme

GJERMANI: SHUMË TË INFEKTUAR, VDEKSHMËRI E ULËT 

TRAJKOVSKI: DETEKTIMI I HERSHËM ËSHTË SUKSESI I GJERMANISË


Politikanët gjermanë krizën me koronavirusin e quajtën “sfida më e madhe pas Luftës së Dytë Botërore”. Kancelarja Angela Merkel, e cila është në karantinë, deklaron se është shumë herët të thuhet kur do të përfundojnë masat për izolimin e popullatës. Edhe pse numri i të sëmurëve rritet vazhdimisht, shkalla e vdekshëmrisë në Gjermani është shumë më e ulët në krahasim me atë në Itali dhe në Spanjë. Cila është arsyeja për këtë dhe si duket puna në spital, në repartin për kujdes intensiv, e pyetëm mjekun e ri nga Maqedonia e Veriut, Goran Trajkovski, i cili qe pesë vite është i punësuar në shëndetësinë gjermane.

Me më shumë se 47 mijë të infektuar, Gjermania u ngjit në vendin e pestë, të paktën sipas matjeve të sotme për përhapjen e koronavirusit në botë. Megjithatë sipas numrit të të vdekurve, shëndetësia gjermane përballet shumë më mirë në krahasim me Italinë, Spanjën dhe Shtetet e Bashkuara. Në një milion banorë në Gjermani numërohen tre raste të vdekjes nga Kovid 19, ndërsa në Itali 136 dhe në Spanjë 104. Mjeku Goran Trajkovski, specilaist i mjekësisë interne, në repartin e kujdesit intensiv në një spital në Bavari, thotë se arsyeja për këtë është detektimi i hershëm me anë të testeve.

Gjermania ka kapacitete laboratorike shumë të mëdha dhe për shkak të përparimit të diagnostikës në mjekësinë moderne shumë shpejt pas paraqitjes së koronavirusit ishin të gatshëm të testojnë numër të madh të pacientëve. Suksesi në Gjermani lidhet edhe me shtëpitë e shëndetit, të cilat kanë detektuar dhe i kanë zbuluar të gjithë të sëmurët dhe familjet e tyre i kanë vënë në karantinë. Kjo bëhet shumë mirë.” –tha mjeku Goran Trajkovski, Gjermani.

Atmosferën në spitalin ku punon, Trajkovski e përshkruan si “qetësi para stuhisë”.

“Është interesante se numri i të sëmurëve që vinë me patologji të tjera, në repartet tjera, është ulur ndjeshëm dhe ka hapësirë për t’u liruar ose për t’u zgjeruar repartet korona. Nënkuptohet se në vende si Italia, ku numri i të sëmurëve u rrit menjëherë, sistemi shëndetësor nuk mund ta mbante barrën përnjëherë dhe kjo shpie në cilësi më të ulët të trajtimit të të sëmurëve dhe për këtë shkak rritje të përqindjes së vdekshmërisë.”- deklaroi mjeku Goran Trajkovski, Gjermani.

Sipas Trajkovskit, masat e ndërmara nga autoritetet gjermane janë të ngjajshme si në pjesën më të madhe të Evropës – ngritja e vetëdijes te popullata, rekomandimi për izolim social dhe higjienë personale. /Biljana Georgievska/

read more
1 2 3 4 359
Page 2 of 359