close

Top Lajme

Top LajmeVendi

COVID-19: APLIKACION PËR NDJEKJEN E KONTAKTEVE TË INFEKTUAR

Venko-Filipçe-1-MSH-696×392

Aplikacioni i ri për telefonat celularë do të aktivizohet gjatë javës së ardhshme. Nëpërmjet tij do të mund të ndiqen qytetarët që kanë qenë në kontakt me persona të infektuar, njoftoi ministri i administratës dhe shoqërisë informatike Damjan Mançevski  në brifingun me gazetarë. Mançevski theksoi se bëhet fjalë për aplikacion joinvaziv, që ka për qëllim t’u ndihmojë epidemiologëve për vërtetimin e numrit të saktë të të infektuarve.

Aplikacioni për ndejkjen e njerëzve që kanë pasur kontakte me persona të infektuar do të aktivizohet gjatë javës së ardhshme. Ai në të njëjtën kohë do të garantojë siguri të  të dhënave personale të qytetarëve, të cilët vullnetarisht duhet ta shkarkojnë në telefonat celularë, njoftoi ministri i administratës dhe shoqërisë informatike Damjan Mançevski.

“Pasiqë qytetari ta shkarkojë aplikacionin, do t’i jepet numër që nuk ka lidhje me numrin e telefonit të tij celular ose me numrin amë. Përmes këtij numri, do të ndiqen kontaktet që i ka pasur me persona të tjerë që e kanë shkarkuar aplikacionin në telefonat e tyre celularë, të cilëve u është afruar në distancë më pak se dy metra. Që të funksionojë aplikacioni gjatë gjithë kohës duhet të jetë i aktivizuar Bluetoothi. Pas 14 ditësh, të dhënat do të fshihen automatikisht.”

Edhe ministri i shëndetësisë Venko Filipçe në profilin e tij në Fejsbuk u bëri thirrje qytetarëve të përgjigjen saktë në pyetjet e epidemiologëve.

“Përgjigjuni saktë në pyetjet e mjekëve dhe epidemiologëve me atë që mbroni shëndetin tuaj, por edhe të atyre. Kjo luftë varet nga secili prej nesh, tani si asnjëherë më parë duhet të tregojmë përgjegjësi.”

Aplikacioni i paralajmëruar për telefonat celularë është versioni më i përafërt me aplikacionin që tashmë përdoret në Singapor dhe siç informoi Mançevski ka treguar rezultate të shkëlqyeshme. Maqedonia e Veriut në qoftë se e zbaton do të jetë në mesin e vendeve të para në Evropë që do të përdorë këtë lloj të teknologjisë./KlanMacedonia

read more
Top LajmeVendi

GJENDJA ME VIRUSIN KORONA HYN NË FAZË TË RE 

Venko-Filipçe-1-MSH-696×392
Rritet numri i të infektuarve të rinj me Kovid 19 në vend. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 72 pacientë të rinj me çka numri i përgjithshëm arriti 555 të sëmurë. Edhe ministri Venko Filipçe edhe kryetari i Komisionit për sëmundje infektive Zharko Karaxhoski janë të bindur se në 2 deri 3 javët e fundit pritet që të jetë kulmi i epidemisë. Në brifingun onlajn me gazetarë kompetentët kërkuan që qytetarët t’i respektojnë masat dhe me këtë të jenë pjesë e punës ekipore për parandalim të epidemisë.
Dy persona të vdekur dhe 72 të infektuar të rinj janë rezultati i 24 orëve të fundit. Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe informoi se njëri pacient ka ndërruar jetë në Klinikën e sëmundjeve infektive në Shkup, me pasqyrë të rëndë klinike, i moshës 63 vjeçe  nga rrethina e Strugës, ndërsa tjetri ka ndërruar jetë në Klinikën 8 Shtatori me test pozitiv postmortum. Për momentin në klinikën në Shkup shërohen 74 pacientë.
“Për momentin janë të hospitalizuar 74 pacientë, 15 janë me formë të rëndë të manifestimit të sëmundjes, pacientët tjerë janë me formë mesatarisht të rëndë dhe në gjendje të përgjithshme të mirë. Duke pasur parasysh që rritet trendi i të sëmurëve, krahas faktit që 80% e të sëmurëve kalojnë me pasqyrë të lehtë klinike një pjesë e mirë në përputhje me informatat dhe publikimet edhe pse josimptomatikisht është patjetër të hospitalizohen.”
Për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve të rinj pritet që gjatë ditës së nesërme, nga ana e Komisionit për sëmundje infektive t’i jepen propozime qeverisë për përforcimin e masave kundër virusit korona.
“Është e mundur të propozojmë përforcim të masave për parandalim të përhapjes së mëtejshme të virusit. Numri i të sëmurëve në ditët dhe javët që janë para nesh do të rritet, ende vazhdojnë të vlejnë parashikimet se piku i sëmundjes do të jetë në fund të muajit prill dhe presim rreth 2 mijë pacientë.”
Për momentin Kumanova ka numrin më të madh të të sëmurëve, por ende bëhen vlerësime për lidhjen e infeksionit me një grumbull të caktuar atje, sipas ministrit Filipçe është motivues fakti që personat e infektuar kanë qenë në vetëizolim, kjo do të thotë nuk kanë qenë në kontakt me persona të tjerë. Në brifingun e sotëm me gazetarë , përveç ministrit edhe kryetari i  Komisionit për mbrojtje nga sëmundjet infektive Zharko Karaxhoski u bënë thirrje qytetarëve t’i respektojnë masat dhe të jenë lojtari i 12-të./KlanMacedonia

read more
Top LajmeVendi

MSH: 72 RASTE TË REJA, NUMRI TOTAL I TË PREKURVE 555

kk44

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se brenda 24 orëve janë shënuar 72 raste të reja me koronavirus. Sipas një njoftimi të postuar në profilin zyrtar në Facebook të Ministrit Venko Filipçe, në Shkup janë regjistruar 14 raste të reja, në Kumanovë – 21, Tetovë – 12, Shtip – 1, Prilep – 9, Strugë – 1, Veles 1, Manastir – 2, Gostivar – 1, Radovish – 1, Krushevë – 2 dhe Koçanë – 7 raste të reja.

Me këtë numri I përgjithshëm I pacientëve të diagnostifikuar me COVID-19 sot kap shifrën e 555 personave.

Nga Klinika Infektive njoftojnë se pas dy testimeve kontrolluese që kanë rezultuar negativ, sot lëshohen 3 pacientë. Në këtë klinikë, sipas njoftimit, disa orë pas pranimit në spital, ka ndërruar jetë një 63 vjecar nga Llabunishta e Strugës. Me këtë numri I përgjithshëm I vdekjeve nga COVID-19 në vendin tonë shkon në 18.

Për momentin në Klinikën Infektive janë të shtruar 74 pacientë, 15 prej tyre me pasqyrë të rëndë klinike, 11 në ventilim mekanik, kurse pacientët tjerë janë në gjendje stabile.

Sipas vendbanimeve, raste me koronavirus janë regjistruar në Shkup – 235, Kumanovë, 114, Dibër – 49, Prilep – 33, Tetovë – 29, Strugë, 24, Shtip – 19, Koçanë – 14, Veles -10, Manastir – 6, Gostivar -4, Gjevgjeli – 4, Ohër – 3, Radovish – 3, Kavadar – 2, Strumicë – 2, Kriva Pallankë – 2, Krushevë – 2.

Nga Ministria e Shëndetësisë kanë rikujtuar se vendi hynë në fazën e re të menaxhimit të krizës me koronavirusin duke bërë thirrje që të respektohen masat e autoriteteve për qëndrim shtëpiak.

Në këtë fazë, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetëisë, kompetentët janë të fokusuar në identifikimin e të infektuarëve dhe ndjekjen e procesit të vet-izolimit. Strategjia, sipas kësaj ministrie, paraqet kombinim të mjekimit spitalor dhe shtëpiak.

Njoftohet se 9.5% e pacientëve të infektuar janë punonjës shëndetësor, ose gjithsejt 52, prej të cilëve 34 janë infektuar në kushte spitalore dhe të ambulancës.

Nga Ministria e Shëndetësisë janë të kënaqur me testimet e kryera duke potencuar se në rajon, vetëm Sllovenia qëndron më mirë se vendi ynë. Po punohet që edhe laboratori I Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë të kycet në sistemin e testimit./KlanMacedonia

 

read more
Top LajmeVendi

MPB: 164 PERSONA NUK RESPEKTUAN ORËN POLICORE

policija

Edhe gjatë ditës së sotme ndalimi i lëvizjes fillon nga ora 16:00 dhe do të zgjasë deri 05:00 të mëngjesit. Nga MPB njoftojnë se gjatë ditës së djeshme policët kanë kontrolluar personat që ndodhen në vetizolim dhe izolim dhe se vetëm një person nuk ka respektuar masat e vetizolimit. E një numër i konsiderueshëm nuk e kan respektuar ndalesën për lëvizje.

“Sa i përket ndalesës së lëvizjes gjatë 24 orëve është evidentuar se në gjithë shtetin 164 persona nuk e kanë respektuar ndalesën për lëvizje, me çka janë arrestuar 122 persona, ndërsa ndaj të tjerëve do të ndërmerren masa të tjera”, shprehen nga MPB.

Qyteti i kumanovës nga dita prejmte është në karantin. Gjatë orës policore këtë fundjavës në Kumanovë, janë regjistruar 14 shkelje të masës për ndalim lëvizjeje. Përveç kësaj, 12 persona u privuan nga liria, dhe 2 të tjerë janë denoncuar penalisht. Kufizimi i lëvizjes në territorin e Kumanovës vazhdon prej orës 21:00 të ditës së premte deri në orën 05:00 të datës 06.04.2020 (e hënë). Ministria e Brendshme u bën thirrje qytetarëve që të respektojnë ndalimin e lëvizjes, duke paralajmëruar se mosrespektimi do të sanksionohet në përputhje me nenet 205 dhe 206 të Kodit Penal./KlanMacedonia

 

read more
Top LajmeVendi

ADEMI: MËSIMI ONLINE PO KONTROLLOHET DHE JEP REZULTATE

arber ademi

Si pasojë e pandemisë covid 19 arsimi në vend zhvillohet online, ku sistemi arsimor ballafaqohet me shume sfida sa I perket realizimit të mësimit në këtë formë, por ministri I arsimit dhe shkencës Arbër Ademi thotë për REL se vendi ka arriturr rezultate edhe atë të mira gjatë këtij muaji.

Platforma online e sistemit arsimor tanimë është sistëm formal, dhe të gjithë që do ta kundërshtojnë këtë mënyrë për ta rumbullaksuar vitin do të ndiqen nga institucionet përkatëse si  inspektorati shtetëror I raportit, thotë ministri I arsismit Arbër Ademi, ai shton se rezultatet e marra deri më tani me këtë lloj të zhvillimit të mësimit janë inkurajuese.

Që nga fillimi I kësaj situate ne bëmë apel që institucionet arsimore të fillojnë mësimin online, hasëm në kundërshtime shaku se, sic apeluan, ky sistem nuk ka bazë ligjore, prandaj ne vendosëm rregullore, dhe tani mësimi online është sistem zyrtar I procesit arsimor dhe nuk është jozyrtar. Kemi edhe mekanizma të cilat I kontrollojnë shkollat për atë se si e zhvillojnë mësimin online dhe ka institucione përkatëse operative të cilat I ndjekin dhe ndërmarrin hapa konkret, inspektorati shtetëror I raportit ka parashtruar pyetësorë deri te mësimdhënësit dhe nxënësit dhe rezultatet e marra janë inkurajuese në nivel shtetëror.

Por jo të gjithë fëmijët kanë qasje në internet dhe kanë pajisje elektronike për ta ndjekur këtë formë të mësimdhënies, për këtë cështje Ademi thotë se kanë dërguar nëpër shkolla kërkesa për lista për nevojat e nxënësve të cilët nuk kanë qasje në internet dhe nuk kanë pajisje, për ti siguruar ministria me të njejtat, por sic thotë ai nuk ka shumë nxënës që kanë nevoja të këtilla.

Ne me kolegun, ministrin Mancevski do të ndajmë vaucerë për të gjitha familjet e nxënësve të cilët nuk kanë qasje në internet, dhe nuk kanë të ardhura për ta realizuar të njëjtën, sa I përket pajisjes elektronike, shumica e fëmijëve ose prindërve të tyre kanë mesiguri një pajisje që lidhet me internet, për ata të paktit që nuk kanë, me sinqeritet thom se me një sumë simbolike mund të pajisen me një telefon ose të ngjajshme, nuk  shoh se kemi problem në këtë sferë, edhe pse jemi në komunikim e sipër me donatorë potencial nga sektori I biznesit të cilët duan ti ndihmojnë familjet që kanë kësi lloj problemesh.

Ministri I arsimit dhe shkencës Arbër Ademi shpjegoi edhe format të cilat janë ofruar për ta zhvilluar mësimdhënien në kohë të pandemisë, ajo e rregullta ku nxënësit dhe mësimdhënësit kanë interaktivitet dhe kontakt të ndërsjellë në kohë reale, është forma zyrtare, ligjore e zhvillimit të mësimit për momentitn, nëpërmjet aplokacioneve ose platformave të ndryshme online, por edhe hapësira 2 orë e gjysmë në televizionet shtetërore ku jepen ligjerata nga mësues e quajtur TV klasa, si dhe platformën nacionale të arsimit E-klasa ose klasa online si opsion alternative./REL&KlanMaceonia

read more
Top LajmeVendi

14.500 DENARË PËR MUAJT PRILL DHE MAJ PËR SPORTISTËT DHE PUNËTORËT E SPORTIT

kaevski
Sportistët dhe punëtorët e sportit deri më 15 prill kanë mundësi të dorëzojnë kërkesë te Federata Kombëtare e sportit për pagesën e ndihmës financiare prej 14.500 denarëve për muajt prill dhe maj, mjete të siguaruara nga buxheti.
Pagë minimale prej 14.500 denarëve do t’u paguhet të gjithë sportistëve dhe punëtorëve të sportit, për muajt prill dhe maj. Pas vendimit të këtillë të qeverisë drejtori i Agjencisë për të rinj dhe sport Darko Kaevski i informoi sportistët që kërkesat për pagesën e kësaj shumë t’i dorëzojnë deri më datën 15 të këtij muaji.
“Të gjithë personat që hyjnë në këtë kategori është e nevojshme që deri më 15 prill të dorëzojnë kërkesat për pagesën e mbështetjes financiare me rrugë elektronike te Federata kombëtare e sportit, pastaj federatat kombëtare të sportit në afat prej 7 ditësh t’i dorëzojnë kërkesat me dokumentacionin e nevojshëm në Agjencinë për të rinj dhe sport.”
Krahas kësaj mase, nga Agjencia për të rinj dhe sport informojnë se është miratuar një pako plotësuese masash si ndihmë financiare për klubet e sportit. Pas përfundimit të krizës me virusin korona, agjencia do t’i financojë programet e sportistëve individualë të dalluar si dhe propozim masë për qeverinë dhe vetëqeverisjet lokale për uljen e çmimit të shërbimeve deri në 50% të objekteve të sportit që janë nën kompetenca të institucioneve.
Nga opozitarja VMRO-DPMNE masat e këtilla për sportistët dhe punëtorët e sportit janë populizëm në kurriz të qytetarëve.
“Sot vallëzimit të Zoran Zaev iu bashkangjit edhe Darko Kaevski. Është turp të dilet në konferencë për shtyp dhe të bëhet populizëm në kurriz të qytetarëve. Masat e qeverisë janë të paqëndrueshme dhe joreale.”/KlanMacedonia
read more
Top LajmeVendi

KENI PYETJE PËR KORONAVIRUSIN?

CORONAVIRUS

PËRGJIGJET DR.ILIR DEMIRI – KLINIKA INFEKTIVE NË SHKUP

Në përpjekje për të qenë sa më të mirinformuar për pandeminë e koronavirusit, të hënën, në pjesë e dytë të emisionit Klan Debat, keni mundësinësi që të bashkëbisedoni me dr Ilir Demirin, specialist i sëmundjeve ngjitëse në Klinikën Infektive në Shkup.

Pyetjet që lidhen me virusin COVID-19, por dhe me sëmundje të tjera infektive mund t’i dërgoni në adresën e mëposhtme:

klandebatmc@gmail.com

Mos harroni, përgjigjet i merrni drejtpërdrejt nga dr Ilir Demiri, të hënën, pas orës 21, në emisionin Klan Debat të Seladin Xhezairit.   

read more
Top LajmeVendi

FUNDJAVA E DYTË ME ORË POLICORE NË SHKUP 

policija
Në orën 16 filloi ora policore për të dytën fundjavë me rradhë. 30  minuta para orës 16 kolona të automjeteve, turma në supermarkete. Pas orës 16 rrugë të zbrazëta dhe ndonjë qytetar që kërkon alternativë si të arrijë në shtëpinë e vet.
30 minuta para orës 16 lëvizshmëri e dukshme, por edhe qytetarë që kishin ngecur në komunikacion në Shkup, duke shpejtuar të arrijnë në shtëpi para fillimit të orës policore, turma të njerëzve kishte edhe para supermarketeve, madje edhe te ata që deri në gjysëm ishin të mbyllur.
Pasi filloi ora policore vërejtëm qytetarë që prisnin në stacionet e autobusit dhe kërkonin zgjidhje si të arrijnë në shtëpi.
QYTETARI 1: Një orë presin autobus, por nuk ka. Pres, por nuk ka asnjë autobus, as taksi, asgjë. A jetoni larg? Po, në Ilinden.
QYTETARI 2ë: Në Idrizovë…A e dini se ka filluar ora policore? Po, e dimë, por presim që nga ora 3, ende nuk ka autobus…A keni ndonjë alternativë tash? Nuk e di, do presim të shohim si do shkojmë…
Ora policore që filloi sot në orën 16 do të zgjasë deri nesër në orën 5. Përveç personave që kanë leje për kryerjen e obligimeve të punës, që e jep  MPB-ja dhe persona me nevoja urgjente,  për të gjithë të tjerët vlen ndalesa për lëvizje./Klanmacedoni

read more
Top LajmeVendi

53 RASTE TË REJA, PESË TË VDEKUR

k

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 53 raste të reja me koronavirus. Numri I përgjithshëm I të diagnostifikuarve shkon në 483 – ka njoftuar Ministri I Shëndetësisë Venko Filipche në profilin e tij në Facebook.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në Klinikën për Sëmundje Infektive në Shkup kanë ndërruar jetë dy pacientë të prekur nga koronavirusi, një grua 71 vjecare nga Labunishti I Strugës dhe një burrë I moshës 77-vjecare nga Kumanova që ishin shtruar në spital në gjendje të rëndë shëndetësore.

Instituti për Shëndet Publik ka njoftuar edhe për dy raste tjera të vdekjeve. Një banor I Velesit ka ndërruar jetë para disa ditëve, kurse rezultati I tij pozitiv është dësmuar postmortem si dhe një shtetas I huaj që kishte jetuar në Shkup katër muaj.

Ministria e Shëndetësisë rikujton se pacienti nga Kumanova që ndërroi jetë më 2 Prill në Klinikën Infektive, rezultati pozitiv I të cilit ishte konfirmuar dje pasdite, në statistikën e ISHP-së do të evidentohet në raportin e sotëm.

Me këtë, në statistikën e sotme janë evidentuar 5 raste të vdekjeve.

Për momentin në Klinikën Infektive janë shtruar 61 pacientë, prej tyre 11 janë në ventilim mekanik.

Brenda 24 orëve janë regjistruar 53 raste të reja me koronavirus. Në Shkup – 13, Kumanovë – 8, Shtip – 5, Prilep – 2, Strugë – 14, Tetovë -2, Veles – 1, Gostivar – 2 dhe Koçanë – 6 raste.

Gjatë 24 orëve janë bërë 414 testime. Gjithsejt janë kryer 4920 testime për COVID-19, njoftojnë nga Ministria e Shëndetësisë./Klanmacedonia

 

read more
Top LajmeVendi

MPJ: KTHEHEN 2207 SHTETAS TË RMV-SË

MPJ

Gjithsej 2,207 shtetas janë kthyer në Maqedoninë e Veriut nga vendet ku ishin bllokuar për shkak të krizës që e solli virusi korona.

Ministri I Jashtëm Nikola Dimitrov ka njoftuar se me të ashtuquajtura fluturime humanitare dhe karvane në vend janë kthyer 2207 shtetas të Maqedonisë së Veriut. “Për këtë operacion nuk kemi përvoja paraprake, e as që kemi njerëz të mjaftueshëm nëpër ambasada dhe konsulatet. Kemi suksese të mëdha, por bëjmë edhe gabime. Marrim mesazhe të ndryshme, nga falënderimet e deri tek nervozizmi” – ka shkruar në Tuitter Ministri I Jashtëm Nikola Dimitrov.

Nga Ministria e Punëve të Jashtme, e cila organizon kthimin e qytetarëve, njoftojnë se me fluturimet e realizuara deri më tani nga La Valeta, Zagrebi, Lublana, Vjena, Baseli, Mynihu, si dhe dy fluturime nga Berlini dhe Këln/Bon, në vend janë kthyer 1.445 qytetarë.

Përmes tre karvanëve humanitare me autobusë dhe automobila nga Mali i Zi, Turqia dhe Sllovenia është siguruar kthimi i 150 qytetarëve. Me ndërmjetësinë e Austrisë dhe Portugalisë, 11 shtetas të vendit janë kthyer nga Peruja.

Pas shpërthimit të pandemisë të gjitha vendkalimet kufitare në vend u mbyllën më 16 mars, ndërsa më 18 mars u mbyll edhe aeroporti ndërkombëtar në Shkup. Pas kthimit në vend të gjithë udhëtarët dërgohen në karantinë shtetërore./Klanmacedonia

read more
1 2 3 4 5 366
Page 3 of 366