close

Të ndryshme

Të ndryshmeTop LajmeVendi

MSH: 165 RASTE TË REJA, 7 VIKTIMA, 128 TË SHËRUAR

106535900_2429015110738841_6020017998215251819_o

Në 24 orët e fundit janë bërë 1454 testime, kurse janë regjistruar 165 raste të reja me COVID-19. Në Shkup – 71, Tetovë – 20, Kumanovë – 15, Gostivar – 14, Ohër – 10, Shtip -10, Resnjë – 5, Prilep – 5, Probishtip – 4, Strugë – 3, Manastir – 3, Kërçovë – 2 dhe nga 1 rast në Dibër, Veles dhe Makedonski Brod.

Kanë ndërruar jetë 7 persona, dy nga Shkupi, dy nga Kumanova, dhe nga një pacient nga Struga, Koçana dhe Negotina. Viktimat janë të moshës nga 55 deri 79 vjecare.

Instituti I Shëndetit Publik ka regjistruar 128 pacientë të shëruar, prej të cilëve vetëm në Shkup 97 prej tyre.

Ministri I Shëndetësisë Venko Filipche gjatë një vizite në Spitalin e Ohrit ka deklaruar se sistemi që zbatohet në vend për testim të gjerë dhe identifikimin  e të prekurve është I shkëlqyeshëm për shkak se, sic tha, po zvogëlohet presioni ndaj sistemit shëndetësor. Ai u zotua se asnjë pacient nuk do të mbetet pa ndihmë shëndetësore

“Asnjë pacientë nuk është lënë pa trajtim përkatës në spital. Nëse nuk mundet të trajtohet për shkak të mbingarkesës së reparteve në afërsi të rajoneve ku jetojnë këtë mund ta bëjnë në klinikat e Shkupit”,tha Filipçe.

Në nivel vendi janë bërë 64.837 testime, kurse numri I përgjithshëm I të prekurve me COVID-19 shkon në 6787, numri I të shëruarve është 2876, I viktimave 328 kurse për momentin autoritetet shëndetësore shënojnë 3583 raste aktive./KlanMacedonia

read more
RajoniTë ndryshme

KOSOVË: KËSHILL EKSPERTËSH PËR DIALOG ME SERBINË

01A9B7A1-1E2A-4E62-AB58-0DF5DC7FECF5_w1023_r1_s

avarësisht zhvillimeve të fundit pas aktakuzave të publikuara nga zyra e prokurorit të specializuar në Hagë,  Kosova është e vendosur që të vazhdojë dialogun me Serbinë.

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për themelimin e Këshillit të Ekspertëve për dialog.  Pritet të emërohet edhe një koordinator për dialog.

“Këshilli bënë analiza specifike dhe këshillon kryeministrin dhe qeverinë për cështje të dialogut me Serbinë si dhe përgatit raporte dhe dokumente për pozicionin e Kosovës në dialog”,tha Selmanaj.

Për kryeministrin Hoti dialogu me Serbinë nuk ka alternativë.

“Ne duhet të tregojmë përkushtimin de gatishmëri si shtet në këtë process. Është e përgatitur në këtë process dhe është bërë një punë e madhe në secilën temë të mundshme që duhet të fillojë nga njohja reciproke”,tha Hoti.

Dialogu Kosovë- Serbi ishte ndërprerë në vitin 2018, ndërsa m7 qershor ishte paraparë një takim i palës kosovare dhe asaj serbe në Ëashington që do të shënonte edhe rinisjen e dialogut por që u anulua pasi që gjatë rrugës së ekipit të Kosovës për në Uashington u publikua aktakuza nga zyra e prokurorit të specializuar në Hagë ndaj presidentit Hashim Thaci dhe kreu të PDK-së Kadri Veseli.

Disa ditë pas publikimit të aktakuzës në Kosovë qëndroi kryeministri I Shqipërisë Edi Rama I cili kërkoi që të vazhdohet dialogu ndërsa theksoi se është emergjente  bashkimi kombëtar i të gjithë shqiptarëve është nevojë emergjente. /Blerta D.Berisha

read more
Të ndryshmeVendi

40 VJET – NËNË TEREZA QYTETARE NDERI E SHKUPIT

Nene-Tereza

Në mungesë të Kryebashkiakut Petre Shilegov, Instituti për Trashëgimi Shpirtërore Kulturore të Shqiptarëve, së bashku me përfaqësues të institucioneve shënean 40 vjetorin e shpalljes së Gonxhe Bojaxhiut – Nënës Tereza, qytetare nderi e Shkupit.

Përfaqësuesit e institucioneve që sot respektuan Gonxhe Bojaxhiun – Nënën Terezë, u shprehën të kënaqur që pllaka e vendosur përkujtimore në vendin e shtëpisë së saj është në dy gjuhë, duke e shprehur, sic u tha,  mozaikun e realitetit tonë multietnik dhe shumëgjuhësor.

Duke përmendur vitin e largët 1980, kur Gonxhe Bojaxhiu për herë të tretë kishte vizituar vendlindjen e saj Shkupin he me vendim të Kuvendit të Qytetit ishte shpallur qytetare Nderi e Shkupit, nga Shoqata qytetare “Shkupjania Nëna Terezë” përkujtuan rëndësinë e kësaj mirënjohjeje.

“Kam marrë shumë shpërblime në emër të të varfërve në botë. Fitova edhe Çmimin Nobel për Paqë, por mirënjohja nga Shkupi ka një rëndësi të madhe për shkak se është nga bashkëqytetarët e mi, shkupjanët, që ta ruaj afër zemrës”,thonë nga Shoqata.

Në kuadër të ITSHKSHM-së është formuar edhe Departamenti që do të meret me studimin shumështresor dhe kultivimin e figurës he veprës së Gonxhe Bojaxhiut – Nënë Terezës./KlanMacedonia

read more
Të ndryshme

15 KORRIKU – DATA E ZGJEDHJEVE ?

download
15 korriku është data e zgjedhjeve, zgjidhja me kompromis e të gjitha partive politike, pas ankandit disajavor me kërkesa dhe kushte në mes të pushtetit dhe opozitës, zbulon Tv Klan Maqedoni. VMRO-DPMNE deri atëherë kërkon vendosjen e misionit mbikëqyrës të OSBE/ODIHR, listë të pastruar zgjedhore dhe protokolle të detajuara shëndetësore për votim në kushte të infeksionit. Nga LSDM-ja për momentin nuk ka pohim zyrtar për pajtueshmëri për votime në mes të muajit korrik.
Jozyrtarisht – partitë kryesore politike kanë arritur pajtueshmëri që 15 korriku të jetë data për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, për të cilat u arrit marrëveshje në dhjetor të vitit të kaluar, të caktuara për në prill të këtij viti, por për shkak të krizës korona u zhvendosën për më vonë. Kjo konsiderohet si kompromis në mes insistimit të partisë në pushtet LSDM-së që të votohet më 5 korrik dhe kushtit të opozitares VMRO-DPMNE  që zgjedhjet të organizohen pas qetësimit të krizës korona, e cila kohëve të fundit ka pasur valë të re në vend. Për momentin vërtetim zyrtar nga tabori i LSDM-së nuk ka, as për datën, as për kushtet e vendosura nga ana e opozitës. Derisa zgjasin konsultimet partiake, zyra për shtyp u përgjigj.
“Përpjekjet tona që Maqedonia e Veriut urgjentisht të dalë nga kjo krizë institucionale, kjo do të thotë zgjedhje sa më shpejt që të kemi Kuvend dhe Qeveri plotësisht funksionale. Vazhdojmë me kërkimin e zgjidhjeve që kjo të realizohet në mënyrën më të shpejtë dhe më demokratike”, thonë nga LSDM.
Kjo vijoi pasiqë opozita i përsëriti kushtet e saj që të votohet më 15 korrik, të mërkurën.
“Në qoftë se plotësohen kushtet për sigurimin e mbikëqyrësve nga OSBE dhe ODIHR dhe vendosje të protokolleve serioze shëndetësore për fushatën zgjedhore dhe ditën e votimeve, VMRO-DPMNE do të marrë pjesë në zgjedhje më 15 korrik dhe do të jetë partia fituese”, tha Milloshoski.
Derisa konsultimet partiake zhvillohen pas dyerve të mbyllura të partisë në pushtet LSDM, kryeministri teknik Oliver Spasovski për kundërshtsëimin e opozitës që të votohet më herët, më 5 ose 8 korrik dhe kërcënimet me bojkot, në profilin e tij në Facebook sot ka shkruar.
“Në qoftë se opozita i bojkoton zgjedhjet, është e moralshme që para opinionit t’i lëshojnë institucionet. Nga njëra anë, të mos dëshironi të shkoni në zgjedhje, nga ana tjetër të vazhdoni të mbeteni në sistem duke bartur funksione, t’a dëmtoni shtetin është shumë e papërgjegjshme”, tha Spasovski.
BDI nga koalicioni qeveritar konsideron se zgjedhjet janë të nevojshme sa më shpejt të jetë e mundur, në dobi të krizës korona por edhe për shkak të vazhdimit të komunikimit me Bashkimin Evropian, por do ta pranojnë datën e kompromisit në mes LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së./KlanMacedonia

read more
Të ndryshmeTop LajmeVendi

KRIVOLLAKU PO SHNDËRROHET NË KAMP MODERN

nato

Pa tenderë publik dhe pa asnjë denarë të shpenzuar, Armata e Republikës së Maqedonisë së Veriut po ndërton infrastrukturën brenda kufijve të Qendrës për Trajnim “Krivollak”.

Madje edhe puna po shkon shumë më shpejtë se sa në vendbanimet.

Nëse keni pyetur se çfarë Maqedonia e Veriut mund ti jap NATO-s, “Krivollaku” është përgjigja më e mirë, tha ministrja, Shekerinska.

E për këtë, ministren e falënderoi edhe nënkoloneli forcave amerikane, Mayeda.

Kampi po bëhet gati për ushtrimin më të madh të NATO-s në tokë Evropiane, e pjesë e “Defender” do të jetë edhe “Krivollaku”.

Më 24 maj të vitit të ardhshëm, ushtarët shqiptarë, bullgarë, grek dhe amerikan do të zhvillojnë ushtrimin ushtarak “Sulmi Vendimtar”. E deri atëherë, shteti amerikan do të ndajë edhe 1,5 milionë dollarë, për 5 projekte, që kanë të bëjnë me përmirësimin e infrastrukturës në “Krivollak”.

Do të ndërtohen parkingje, auto larje dhe hapësirë për gjuajte me armë. /KlanMacedonia

read more
Të ndryshmeVendi

KH: KRIZA SHËNDETËSORE TË MOS SHNDËRROHET NË KRIZË NDËRETNIKE

Komiteti-i-Helsinkit-780×439

Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut me shqetësim të madh konstaton se gjendja e krizës e shkaktuar nga shfaqja e virusit të ri, këto ditë në mënyrë intensive po kalon në sferën e marrëdhënieve ndëretnike.

Tensionet e shkaktuara nga masat kufizuese gradualisht u zhvendosën në sferën e nacionalizmit në masë të madhe për shkak të faktit se gjendemi në një periudhë parazgjedhore – thuhet në reagimin e Komitetit të Helsinkit. Fatkeqësisht, thuhet më tej në komunikatë,  të gjitha thirrjet për solidaritet dhe mirëkuptim në kushtet e fatkeqësisë bëhen të pakuptimta kur krizës shëndetësore dhe krizës ekonomike u ngjitet edhe kriza në marrëdhëniet ndëretnike.

“Për këtë situatë kanë kontribuar shumë faktorë: heshtja e institucioneve para arbitraritetit të autoriteteve fetare që vepruan në kundërshtim me të gjitha rekomandimet për mbrojtjen e shëndetit publik, funksionimi i shtetit me një qeveri teknike, informimi selektiv i mediave dhe prezenca masive e dezinformatave, por edhe nxitja e gjuhës së urrejtjes në bazë etnike nga ana e personaliteteve publike”, thonë nga KH.

Në këtë drejtim, Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut sot ngriti një denoncim kundër akademik Katica Qulafkova për deklaratën e saj në rrjetet sociale, e cila nxit intolerancën midis bashkësive etnike. Tëeet-i i saj, “Ne po e paguajmë çmimin e bashkëjetesës me jetë”, nënkupton se arsyeja e përhapjes së virusit janë marrëdhëniet ndëretnike dhe jo mosrespektimi në masë të madhe i masave.

“Duke pasur parasysh faktin që në vendin tonë dominon gjuha e urrejtjes në baza etnike, përhapja dhe nxitja e një gjuhe të tillë ka një peshë të veçantë sepse çon në krime nga urrejtja, respektivisht në ndezjen е pasioneve nacionaliste që sipas definicionit  janë shkatërruese për bërthamën e cenueshme sociale. Në veçanti është e rrezikshme kur një gjuhë të tillë e përdorin intelektualët, politikanët, gazetarët dhe persona të tjerë me ndikim më të madh shoqëror”, thonë nga KH.

Sic thuhet në Komunikatë, megjithëse praktika tregon se prokuroria dhe gjykata pothuajse kurrë nuk i procesojnë rastet e gjuhës së urrejtjes, Komiteti I Helsinkit, e konsideron domosdoshme që të dënohen veprimet e të gjithë figurave publike që ndikojnë në thellimin e përçarjeve dhe nxitjen e urrejtjes./KlanMacedonia

read more
BotaTë ndryshme

PANDEMIA: SHEMBULLI I MIRË DHE AI I I SHËMTUAR

F74E0F2C-930F-4989-B032-4497E5BD4CAD_w1023_r1_s

Manifestimi i paradoditshëm kishtar-ortodoks  në Strugë me të cilin u shkelën masat në fuqi vazhdon të jetë në qendër të vëmednjes edhe për shkak se deri tani autoritetet nuk kanë ndërmarrë masa për sanksionimin e organizatorëve të këtij tubimi fetar në kushtet e masave kufizuese ku nuk u respektua as distanca fizike e as mbajtja e maskave. Në kronikën në vazhdim, kolegu Seladin Xhezairi sjell një shembull nga Sarajeva ku pjesëmarrjen në një ditëlidnje disa personalitete e paguan me humbjen e posteve. Është e udhës që edhe ne të nxjerrim mësime nga –përvojat e mira!

Shënimi i një ditëlindjeje në Sarajevë, këto ditë, në kushtet e masave kufizuese për shkak të koronaviorusit, ka vënë përpara drejtësisë 16 persona. E veçanta është se nuk është fjala për njerëz të zakonshëm, por për perspnalitete të njohura. Dhe, falë reagimit të publikut, ndodhi që menjëherë të merren masa edhe në kolektivet ku kanë punuar. Kështu, doktor Jusuf Shabanoviq që ishte mikpritës i miqve të tij,  është shkarkuar nga posti I shefit të një dikasteri në Qendrën Klinike të Universitetit të Sarajevës. I pranishëm  në këtë ngjarje ka qenë edhe një minister i cili fillimisht paralajmëroi gatishmërinë për t’u dorëhequr, por më pas u mjaftua me një kërkimfalje publike. Nga posti, është shkarkuar edhe dekani i Fakultetit të Veterinarisë. Autoritetet thanë se  rregullat për ndalim të tubimeve vlejnë për të gjithë, pa përjashtim dha pa marrë parasysh titujt dhe statusin në shoqëri.  Ajo që ra në sy ishte reagimi i menjëhershëm i organeve kompetente, të drejtësisë, policisë, ndërmarrjeve dhe i politikës. Masave ndëshkuese madje iu bashkua edhe Milorad Dodik duke lënë të kuptohet se ministri i sipërpërmenduar më nuk do të katë statusin e njeriut të tij të afërt.

Kjo ndodhi para pesë ditësh në Bosnjë e Hercegovinë. Mirëpo, pamjet që erdhën nga Struga, si duket përkojnë me atë të vjetrën: shumë zhurmë për asgjë! Shumë besimtarë ortodoksë në ballë me klerikët e Kishës Ortodokse Maqedonase  festuan një kremtë fetare pa u bërë syri tërr, aniqë në fuqi ishin masat kufizuese të tubimeve, ruajtja e distancës fizike. Policia tha ndërkohë se e ka kryer punën e vet, autoritetet shëndetësore, po ashtu, por deri në këto momente – faji duket se po mbetet jetim. E, do të duhej që edhe këtu të vlente reagimi nga Sarajeva: ‘Rregullat për ndalim të tubimeve vlejnë për të gjithë, pa përjashtim dha pa marrë parasysh titujt dhe statusin në shoqëri’! Ndërsa mungon përgjigja dhe përgjegjësia, është shqetësues edhe paralajmërimi për tubime të ngashme nga pjesëtarët e fesë islame. Sa për të sfiduar drejtësinë që duhet vënë në peshojë. Pa çka se rrethanat janë serioze, pa çka se e gjithë bota, e krishterë e myslimave, bën thirrje për respektim të masave të autoriteteve shëndetësore!/Seladin Xhezairi

read more
Të ndryshme

1 MAJI ME NGECJE GLOBALE EKONOMIKE 

95496276_2973736956005891_2790977492490387456_o

Bota sot e shënon Ditën ndërkombëtare të punës me deri tani rrethana të papara – ngecje pothuajse të plotë të aktiviteteve ekonomike për shkak të virusit korona. Miliona njerëz i humbën vendet e tyre të punës, ndërsa ekspertët parashikojnë recesion të thellë global. Në Maqedoninë e Veriut në të gjitha urimet për 1 Maj nga ana e politikanëve theksohen angazhimet për shpëtim për vendet e punës. Organizatat e punëtorëve jo vetëm që shënojnë mijëra shkarkime nga puna, por theksojnë edhe shkelje të tjera të të drejtave të punëtorëve.

Më shumë se një shekull pas “Internacionales së dytë” të së majtës së atëhershme dhe sindikatave, me kërkesë për orar të punës tetëorësh dhe të drejta të tjera për “proletariatin”, të punësuarit në botë sot përballen me krizën më të madhe deri tani të ngelin pa të ardhura dhe pa  të drejta të punëtorëve. Në vend të marshit të vërtetë të 1 Majit, në kushte të krizës korona, Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë së Veriut me pamje nga arkiva sot përkujtoi kërkesat tradicionale.

“Investime më të mëdha, politika më të mira ekonomike dhe sigurim i të drejtave për punë të të gjithëve…Krijimi i vendeve të punës reale  dhe të qëndrueshme.”

Që në fillim të krizës, në mars, kur filloi mbyllja e objekteve hotelierike, kompanive transportuese dhe turistike, një numër i madh i njerëzve mbetën pa punë ose pa shumën e plotë të pagës. Shifrat e plota duhet t’i publikojë Agjencia e punësimit, thekson Kristina Ampeva, nga organizata joqeveritare “Glasen tekstilec”.

“Sa dorëheqje me marrëveshje ka pasur, sa kontrata në kohë të caktuar kanë skaduar, sa ka pasur shkelje të rendit dhe diciplinës, këto shifra duhet të na i jep Agjencia e punësimit. Sipas njohurive tona, nga shifrat që i kemi në mars, për rreth 2000 të punësuar ka heqje kolektive nga puna. Shënojmë pagesa prej 4000, 6000 dhe 9000 denarëve për ata që nuk kanë qenë në punë për shkak të ruajtjes së fëmijëve dhe masave të tjera qeveritare”, tha Ampeva.

Përkundër këtij realiteti, në urimet e sotme për 1 Maj nga ana e politikanëve kryesisht flitet për përpjekje për ruajtjen e vendeve të punës, në kushte të ngecjes ekonomike. Qeveria, e cila ka publikuar pakon për ndihmë të biznesit, në bisedë me sindikatat kanë definuar bazën për mbështetje.

“Patëm takim konstruktiv me sindikatat dhe me organizatat qytetare për mbrojtjen e të drejtave të punëtorëve. Biseduam për mbështetjen financiare qeveritare për dhënien e pagave dhe shpëtim të vendeve të punës. Në të ardhmen do të intensifikohet dialogu ekonomik dhe social”,tha Spasovski.

Në disa nga urimet ndahet hapësirë për falenderim të veçantë për punëtorët shëndetësorë, të cilët janë në luftë të drejtpërdrejtë me virusin korona, duke vënë në rrezik veten dhe familjet e tyre. Pas kritikave se rreth 200 punëtorë shëndetësorë, të sëmurë me Covid-19 në vendin e punës, paguajnë participim për shërim dhe kanë paga më të ulëta për shkak të pushimit mjekësor, Fondi i Shëndetësisë ka premtuar se ato mjete do t’ua kompenzojë./KlanMacedonia

 

read more
Të ndryshme

OBSH: COVID-19 NUK GUXON TA NDËRPRESË VAKSINIMIN E RREGULLT

A logo is pictured outside a building of the WHO in Geneva

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se ende është herët që të vlerësohet si pasqyrohen masat e lëhtësuara për lëvizje të kufizuar në numrin e të infektuarve të rinj me virusin korona në Evropë. Ekspertët shëndetësorë për momentin nuk kanë nuk kanë përgjgije as për informacionet për komplikacione dhe hiper-inflamacione te fëmijët, pozitivë në Covid-19 , që vinë nga Italia, Spanja, Britania e Madhe dhe vende të tjera. Mesazhi nga OBSH-ja për prindërit është që të mos e ndërpresin procesin e vaksinimit të rregullt për sëmundje të tjera, që të mos ndodhë Covid-19 t’i hapë rrugë fruthit, tifos dhe sëmundjeve tjera.

Tre muaj pas shpalljes së alarmit në shëndetësinë publike në nivel global, për shkak të virusit korona, në Evropë janë të infektuar rreth 1 milion e gjysëm banorë, prej të cilëve mbi 120  mijë e humbën jetën, ndërsa shifrat rriten edhe më tej. Masat për distancim social e zbutën kurbën në vendet e Evropës perëndimore, por në lindje të kontinentit përhapja e infeksionit edhe më tej është e shpejtë. Prej gjithsejt 44 shteteve me masa  restriktive, në 22  vende ka filluar lehtësimi i tyre, por për momentin është  herët të thuhet cilat do të jenë pasojat.
“Ky virus nuk fal. Duhet të jemi  vigjilentë, të vendosur dhe të durueshëm. Të gatshëm për t’i ashpërsuar masat në qoftë se ka nevojë. Mësimi më i madh që e kemi mësuar deri tash është se shëndeti vërtetë meriton të jetë në majë të agjendës politike. E kemi parë se pa shëndet nuk ka ekonomi, pa shëndet nuk ka siguri kombëtare. Këto nuk guxojmë t’i harrojmë.”
Çfarë rekomandimi OBSH-ja u jep vendeve në botë në lidhje me trajtimin e pacientëve, posaçërisht kur bëhet fjalë për përdorimin e aparateve respiratore, të cilat në shumë raste nuk japin rezultate të mira.
“Ne rekomandojmë që çdo pacient të vlerësohet individualisht dhe të merret vendim për udhëheqjen klinike. Është e saktë se SIPA, EKMO dhe metodat tjera të shërimit që parashikojnë përdorimin e aparatëve respiratore ndonjëherë japin rezultate të mira, për këtë arsye i kemi shtuar në rekomandime.”
Krahas pandemisë Covid-19 nuk guxon të anashkalohet edhe vaksinimi i rregullt i femijëve, paralajmërojnë nga OBSH.
“Jo, nuk guxojmë të presim me vaksinimin e fëmijëve tonë. Imunizimi asnjëherë nuk ka qenë më i rëndësishëm. Vetëm gjatë vitit të kaluar pati 1000 raste të fruthit dhe 69 të tjera në rajonin tonë. Kjo dhe sëmundje të tjera edhe më tej janë të pranishme. Nuk duhet të lejojmë që Covid-19 ta hapë rrugën për sëmundje të tjera të tmerrshme.”
Ekspertët e OBSH-së ende nuk mund të thonë se ndonjë nga përpjekjet shkencore për krijimin e vaksinës kundër virusit të ri korona është më përpara se të tjerat, duke shtuar se procesi është i gjatë dhe mund të tregohet më i vështirë se pritshmëritë./Agjencitë
read more
Të ndryshmeVendi

ZIBERI: HERËT PËR LEHTËSIMIN E MASAVE KUFIZUESE

FB_IMG_1583876400237

Drejtori I Qendrës për Shëndet Publik Arben Ziberi në një prononcim për Klan Maqedoni shprehet se numri i madh i personave të diagnostifikuar me COVID-19, është si rezultat I testimeve që bëhen në nivel vendi. Ai mbështet tezën e tij se ky virus mund të ketë qenë në vendin tonë qysh në Janar, kjo për shkak të rritjes së numrit të prekurve nga virusi sezonal në krahasim me vitet e mëparshme. Ziberi shprehet se është herët për lehtësimin e masave kufizuese.

Drejtori i Qendrës për Shëndet Publik Arben Ziberi, duke u bazuar në informacionet nga terreni, para gati një muaji parashikoi se numri I të prekurve mund të arrijë shifrën 100 brenda një dite. Autoritetet shëndetësore më 16 Prill në raportin ditor njoftuan për 107 raste. Ai thotë se nuk është mirë të parashikohet se kur mund të ketë rënie të numrit të infektuarëve, pasi sipas tij, tani vendi gjendet në pikun më të lartë.

Ziberi thotë se jo rastësisht është arritur në numrin mbi 100 të prekur  brenda një dite. Kjo, për shkak të numrit të madh të testimeve,  që sipas tij, e bën vendin tonë lider në Ballkan dhe se para nesh është vetëm Sllovenia.

Ziberi duke u bazuar në të dhënat e Qendrës së Shëndetit Publik, mbështet tezën e tij, që e kishte dhënë ndoshta ndër të parët, se ky virus mund të ketë qenë I pranishëm në vendin tonë qysh në muajin Janar. Kjo, duke marrë parasysh, numrin prej 17 mijë të prekur nga gripi sezonal në krahasim me vitin e kaluar.

Drejtori I Qendrës për Shëndet Publik thotë se është shumë herët të mendohet për lehtësimin e restriksioneve dhe masave të kufizimit të lëvizjes, për shkak të shifrave që paraqiten nga autoritetet shëndetësore. Ai thotë se masat e Qeverisë po japin rezultate duke bërë thirrje që të respektohet izolimi dhe distanca sociale me qëllim që të mos ngarkohet sistemi shëndetësor./KlanMacedonia

read more
1 2 3 15
Page 1 of 15