close

Vendi

Top LajmeVendi

BRUKSEL: HAHN-TË VAZHDOJNË REFORMAT

johannes-hahn

Dyshoj se Hungaria do ta ekstradojë Gruevskin


Në hyrje të takimit të ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian, komisioneri për politikën e fqinjësisë dhe të zgjerimit, Johannes Hahn është shprehur për Klan Maqedonia, se për të pasur një progres raport pozitiv për Maqedoninë vitin e ardhshëm, duhet të vijohet me të gjitha reformat kyçe të integrimit përveç çështjes së emrit.

Pyetje: Cfarë i keni kërkuar dy ministrave maqedonas që keni takuar javën e shkuar?

“Ne kemi biseduar mbi punën parlamentare që duhet bërë javët e ardhshme për çështjen e emrit, por duke qenë të qartë, se krahas kësaj duhen të adresohen gjithashtu të gjithë masat për reformat e tjera, në mënyrë që të kemi një raport shumë pozitiv në mes të vitit të ardhshëm.”-tha Johannes Hahn, komisioner për zgjerimin.

Lidhur me amendamentet e aprovuara nga Parlamenti Evropian për ekstradimin e ish-kryeministrit të Maqedonisë nga Hungaria në Maqedoni, Hahn nuk është optimist.

Pyetje; A i mbështesni ju amendamenttet e aprovuara të Parlamentit Europian për ekstradimin e Nikola Gruevskit nga autoritete hungareze në Shkup?

“Shpresoj të jetë e suksesshme; Mesa kuptoj, nuk ka marrëveshje midis dy vendeve, ndaj mendoj, se nuk do të jetë e mundur. Por, e kuptoj qëndrimin e Parlamentin Evropian” –deklaroi Johannes Hahn, komisioner për zgjerimin.

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian gjatë takimit të tyre do të përqëndrohen te çështjet më të mprehta të politikës së fqinjësisë, dhe atë të jashtme, te Ballkani, si edhe te politika e emigracionit. /Klan Maqedoni/

 

read more
Top LajmeVendi

DRAFT AMENDAMENTET: ANALISTËT-SUGJERIMET VETËM FORMALISHT

Screenshot_6

Nuk ka vullnet për miratimin e ligjeve


Debati që bëhet rreth sugjerimeve për draft amendamentet, sipas analistëve politik është thjesht formal. Të njëjtit vlerësojnë se Marrëveshja e Prespës është e qartë dhe nuk ka hapësirë për manovra të tjera, por poashtu theksohet se nuk ka vullnet për të miratuar ligjet.

Analisti Xhelal Neziri, vlerëson se debatet dhe sugjerimet që bëhen rreth draft amendamenteve janë thjeshtë formale, sepse siç thekson ai, në Marrëveshjen e Prespës është përmbledhur gjithçka qartë dhe nuk ka shumë hapësirë për manovra, apo të dilet jashtë saj.

“Mendoj se debatet publike që organizohen në lidhje me këto amendamente nuk mund të jenë aq frytdhënëse, nuk mund të pritet nga këto rezultate aq të mëdha, pasi dihet që çdo presje dhe çdo fjali që mund të shtohet do të ishte njëlloj problemi shtesë, nëse ajo nuk përputhet me frymën dhe atë që është shkruar në Marrëveshjen e Prespës. Ose, gjithçka që vendoset, ose gjithçka që shtohet patjetër duhet të jetë në kordinim me palën greke dhe me ndërmjetësit ndërkombëtarë, gjë që e komplikon edhe më shumë situatën.”-tha Xhelal Neziri – Analist.

Analisti Selim Ibraimi, poashtu thekson se sugjerimet janë thjeshtë sa për sy e faqe dhe se nuk ka vullnet në praktikë për të miratuar ligjet.

‘Për sa i takon amendamenteve shqiptare, mendoj se do të jetë e vështirë që të pranohet diçka tani, pasi që as qeveria, përveç, atyre që janë deklarata formale nuk ka vullnet në praktikë, që bashkë me BDI-në t’i miratojnë këto ligje.’-deklaroi Selim Ibraimi – Analist.

Ndryshe, ditën e mërkurë në Gjykatën Kushtetuese njëra nga pikat do të jetë edhe diskutimi i vendimit për aderim drejtë ndryshimeve kushtetuese. Gjykatësit kushtetues do të duhet të vendosin për iniciativën e Kongresit Botëror Maqedonas dhe një personi fizik nga Sveti Nikolla dhe nëse iniciativat pranohen, kjo do të thotë se iniciohet procedurë për të vlerësuar kushtetutshmërinë e vendimit të marrë në seancën parlamentare të mbajtur më 19 tetor 2018. /Blerona Jakupi/

 

 

 

 

 

 

 

 

read more
Vendi

MPPS: LIGJI I RI PËR MBROJTJE SOCIALE NË MAQEDONI

Mila_Carovska_Minister1

Kompensim mujor edhe për personat me ngecje intelektuale


Me ligjin e ri për mbrojtje sociale që është duke u përgatitur në Ministrinë për Punë dhe Politikë Sociale parashihen të vihen në funksion edhe dy shërbime të reja si “asistenca personale” dhe “kujdesi shtëpiak”. Ndërkaq, Personat me nevoja të veçanta do të vazhdojnë të ushtrojnë të drejtën e tyre për të ardhura në ndihmë dhe përkujdesje nga persona tjetër, së bashku me të drejtën e dytë, përkatësisht të drejtën për persona me nevoja të veçanta, deklarojnë nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

Përveç pensioneve dhe rritjes së kompensimit mujor, këtë të fundit, përveç personave me pengesa fizike, do të kenë të drejtë ta marrin edhe ato me ngecje intelektuale.

“Këto dy shërbime do të mund të përdoren pavarësisht asaj se personi a përdor ndonjë kompensim material. Të drejtën për pengesat të cilën deri tash e kanë përdor vetëm personat me pengesa trupore, të verbërit dhe të shurdhurit, me ligjin e ri do të mund ta përdorin edhe personat me ngecje intelektuale”, thanë nga MPPS-ja.

Krahas këtyre, me ligjin e ri për mbrojtje sociale parashihet edhe rritja e kompensimit për kujdesin ndaj personave me pengesa, si dhe pension për prindërit që janë kujdesur për fëmijë me pengesa deri në moshën 26-vjeçare.

“Të drejtën për nevojat e veçanta që është përdorur vetëm nga personat me nevoja të veçanta fizike, plotësisht të verbër dhe të shurdhër plotësisht, me ligjin e ri mund të përdoret edhe nga njerëzit me aftësi të kufizuara intelektuale”,

Siç thuhet, shuma e kompensimit të pagës për punën me kohë të pjesshme për shkak të kujdesit për një fëmijë me nevoja të veçanta është rritur. Ajo është rritur për 50% të pagës mesatare neto në vend.

Shuma e ndihmës minimale të garantuar rritet me 0.5% për anëtarin e parë, nëse është person me aftësi të kufizuar, gjegjësisht për 0.2% për çdo person tjetër me nevoja të veçanta në familje, por për më së shumë se tre anëtarë. /Klan Maqedoni/

 

 

read more
Top LajmeVendi

NDOTJA E AJRIT: MAQEDONIA ME TRE QYTETE MË TË NDOTURA NË BALLKAN

ndotja-e-ajrit-587×288

VMRO akuzon pushtetin, thirrje për protesta kundër ndotjes


E gjithë Maqedonia është duke u mbytur nga ajri i ndotur. Stacionet matëse gjatë fundjavës përsëri tregojnë një përqendrim tejet të lartë të grimcave PM10. Edhe pse zgjidhja e problemit të ajrit të ndotur ishte një ndër premtimet e LSMD-së, nga partia opozitare VMRO DPMNE fajin për këtë situatë ia drejtojnë partisë në pushtet.

Partia opozitare VMRO-DPMNE, sot në konferencën për media, ka akuzuar pushtetin se nuk ka ndërmarrë asgjë në lidhje me këtë problemarikë. Zëdhënësi i kësaj partie Dimce Arsovski theksoi se partia në pushtet LSDM luan me jetët e qytetarëve, me të vetmin qëllim, si që thekson ai, për të fituar pikë politike.

“Qytetarët çdo ditë mbyten shkaku i ndotjes alarmante të ajrit, mbyten nga paaftësia e LSDM-së në pushtet e cila premtonte se do ta zgjidhë problemin me ajrin e ndotur sa të vijë në pushtet. Qytetarët e dinë se e gjithë errësira në vendin tonë është krijuar nga qeveria e drejtuar nga i vetmi kryeministër i abolizuar, Zoran Zaev dhe fuqia e LSDM-së, e cila përfaqëson kancer për shoqërinë tonë.”- Dimce Arsovski-Zëdhënës i VMRO DPMNE-së.

Nga ana tjetër, ditë më parë, nëpërmjet një kumtese të lëshuar nga partia maqedonase në pushtet LSDM, thuhet se “problemi i ajrit të ndotur për 11 vite ishte injoruar nga qeverisja e VMRO DPMNE-së që nuk ndërmori asgjë.

Qytetarët nga dita në ditë po revoltohen gjithnjë e më shumë për shkak të pamundësisë së autoriteteve për t’u marrë me një nga problemet më të mëdha të shtetit. Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në listën e 10 qyteteve më të ndotura në Evropë, pesë janë nga Ballkani, nga të cilët tre janë nga Maqedonia – Shkupi, Tetova dhe Manastiri. /Klan Maqedoni/

 

 

read more
Top LajmeVendi

SHKUP: MPJ REAGON NDAJ KARAKAÇANOV

MPJ-Maqedoni-780×439

Qëndrimet e tilla krijojnë rreth negativ


Ministria e Jashtme e Maqedonisë i është përgjigjur ministrit bullgar të Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov, i cili dje deklaroi se gjuha maqedonase nuk ekziston. Ata shtojnë se vendi ka nënshkruar një marrëveshje miqësie dhe do të ndërtojmë miqësi, por kjo nënkupton mirëkuptim reciprok, respekt dhe kujdes për interesat e fqinjit.

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë ka reaguar ndaj deklaratës së ministrit bullgar Krasimir Karakaçanov. Deklarata është një mundësi e jashtëzakonshme për një kundër-përgjigje të ngjashme dhe krijimin e një rrethi negativ të kufizuar që do të na distancojë nga njëri-tjetri dhe të krijojë armiqësi, sesa miqësi thonë nga MPJ-ja.

“Ne kemi nënshkruar një marrëveshje miqësie dhe do të ndërtojmë miqësi, por kjo nënkupton mirëkuptim reciprok, respekt dhe kujdes për interesat e fqinjit. Republika e Maqedonisë do të vazhdojë me politikën proaktive, konstruktive dhe të fqinjësisë së mirë, në frymën e Marrëveshjes së nënshkruar me Bullgarinë dhe vlerat evropiane nga të cilat udhëhiqen të dy vendet” thuhet në letrën e MPJ.

Ministri bullgar i Mbrojtjes dje në profilin e tij në rrjetin social Facebook ka komentuar deklaratën e kryeministrit Zoran Zaev në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë ku tha se Marrëveshja e Prespës edhe një herë e konfirmon ekzistimin e gjuhës maqedonase. Kurse sipas ministrit bullgar gjuha maqedonase nuk ekziston dhe se nuk do të lejojë që të dikush fshehtas të aplikojë një gjuhë të tillë. /Klan Maqedoni/

 

read more
Top LajmeVendi

AHMETI PËR REL: TË ZBATOHET MARRËVESHJA E PRESPËS

ali-ahmeti-hashim-thaqi-foto-xhemail-sllovinja-10

Pozicioni vendnumëro me pasoja të parashikuara


Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka deklaruar se ka dronë për dëmtim të procesit të zbatimit të plot të ‘Marrëveshjes së Prespës’. Për këtë arsye ai ka bërë thirrje që institucionet shtetërore e ligj-zbatuese të jenë të vëmendshme për të mos dëmtuar, ka thënë ai, imunitetin e procesit. Në intervistën e Javës për seksionin maqedonas të radios Evropa e Lirë, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, ka thënë se arratisja e ish-kryeministrit Nikola Gruevski për të ka qenë e papritur dhe i përket këtij të fundit që të japë sqarime shtesë.

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka tërhequr vëmendjen se koalicioni qeverisës ka harxhuar shumë energji për arritjen e ‘Marrëveshjes së Prespës’ me Greqinë, që duhet t’i hapë rrugë integrimit euro-atlantik të Maqedonisë dhe, sipas tij, procesi i vënies së saj në jetë nuk duhet të ngec:

Në këtë rrafsh, në intervistën dhënë radios Evropa e Lirë, kreu i integristëve ka bërë thirrje që institucionet e sistemit, por edhe forcat politike, të mos bëjnë ndonjë veprim që do të kërcënonte, ka thënë ai, procesin e vënies në jetë të Marrëveshjes me Greqinë.

Kryetari i Bashkimit Demokratik pë Integrim, Ali Ahmeti, ka ritheksuar angazhimin e tij dhe të partisë që ai drejton që në zgjedhjet presidenciale të pranverës të vendoset për një president konsesual i cili do të bashkonte e jo përçante vendin. Sipas tij, nuk ka nevojë për organizim të zgjedhjeve të parakohshme, por për materializimin e detyrimeve dhe përcaktimeve programore, deri në fund të mandatit të përcaktimeve programore të këtij koalicioni qeverisës. /Klan Macedonia/

 

read more
Top LajmeVendi

NDRYSHIMET KUSHTETUESE: AMSHA PËR NDRYSHIMET NË KUSHTETUTË

auto_bujar-osmani15253419131526767511

Debati i tretë publik


Zv/Kryeministri Bujar Osmani, ministri i Jashtëm Nikola Dimitrov dhe një numër akademikësh sot në debatin e tretë me radhë kanë debatuar rreth ndryshimeve kushtetuese.

Zv/Kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani është shprehur rreth benefiteve që Maqedonia dhe gjeneratat e ardhshme do t’i kenë nga kjo Marrëveshje. Ai ka shtuar se Maqedonia me këtë marrëveshje dha një model se si duhet të zgjidhen dilemat ballkanike dhe si në mënyrë evropiane zgjidhen çështjet dypalëshe, kyçe për vendin dhe rajonin.

“Kjo është një marrëveshje që garanton anëtarësim në NATO menjëherë, është marrëveshje që mundëson hapjen e negociatave për anëtarësim në BE vitin e ardhshëm” -tha Bujar Osmani – Zv/Kryeministër.

Shefi i diplomacisë Nikola Dimitrov ka theksuar se kjo është një detyrë e vështirë për Maqedoninë dhe se është një sfidë e madhe që tani të meret përgjegjësia për brezat e ardhshëm.

“Në këtë proces kemi hyrë duke menduar për përgjegjësinë e gjeneratave të ardhshme, sepse derisa ne po presim, vendet tjera shkojnë përpara, anëtarësohen kurse proceset bëhen gjithnjë e më të vështira” –deklaroi Nikola Dimitrov – Ministër i Jashtëm.

Kryetari i AMSHA-së Taki Fiti ka theksuar se cështja e identitetit është e dhimbshme, por alternativë tjetër nuk ka dhe se kjo është rruga e vetme për dinamizimin e proceseve ekonomike. Ai ka pyetur të pranishmit se si do të ndryshohet emri i disa institucioneve të rëndësishme, si do të riemërohet AMSHA e të tjerët.

“Kjo është Televizioni kombëtar maqedonas, opera dhe baleti maqedonas. Ka disa institucione ku janë mjaft interesante si dhembull instituti I gjuhës maqedone, si do të ndryshohet kjo?” -shprehet Taki Fiti – Kryetar i AMSHA.

Kontribut në këtë debat dhanë edhe profesorët Vlado Kambovski dhe profesori i të drejtës kushtetuese Svetomir Shkariq si dhe akademikë të tjerë si dhe Organizata joqeveritare. Debati publik për ndryshimet kushtetuese vazhdon të hënën në Shtip dhe Tetovë. /Klan Maqedoni/

read more
Top LajmeVendi

MINISTRIA E DREJTËSISË: PSP-ja DO TË MUND TË NDJEK PENALISHT EDHE PRESIDENTIN?

auto_PSP-foto-6-maj1544177343

Publikohet teksti i propozim-ligjit për PSP-në


Ministria e Drejtësisë e ka publikuar propozim-ligjin e ri për Prokurorinë Speciale Publike (PSP) në të cilin ka ndryshime në kompetencat e PSP-së në lidhje me atë se cilat vepra penale mund të jenë lëndë e këtij institucioni me zgjidhjen e re ligjore. Deri më tani, PSP ka pasur kompetencë të kufizuar, gjegjësisht vetëm të veprave penale që dalin nga materialet e pëgjuara nga përgjimi i paligjshëm prej vitit 2008 deri në vitin 2015.

Prokurori Special Publik do të ketë mundësi që t’i ndjek penalisht presidentin e vendit, ambasadorët dhe përfaqësues të tjerë të shtetit në vende të huaja – parasheh propozi-ligji për PSP-në i publikuar ENER. Prokuroria Publike për ndjekjen e veprave penale që lidhen dhe që dalin nga përmbajtja e ndjekjes së jashtëligjshme të komunikimkeve do të transformohet në Prokurori Speciale Publike.

Me zgjidhjen e re ligjore, parashihet që PSP të mund të hulumtojë dhe ndjekë vepra penale të kryera edhe nga funksionarë të zgjedhor ose të emëruar nga Kuvendi, në dhe nga Qeveria, në gjykata, prokurori publike, Këshilli Gjyqësor, Këshilli i Prokurorëve Publik dhe kryetarët e komunave të njësive të vetëqeverisjes lokale dhe Qytetit të Shkupit.

Parashihet që PSP të ketë kompetenca edhe për ndjekjen e veprave penale të kryera nga personat kompetent të partive politike në lidhje me parregullsitë zgjedhore dhe votimit, por edhe nga fusha e mjedisit jetësor dhe natyrës, trashëgimisë kulturore dhe bukuritë e rralla natyrore, financat publike, qarkullimin pagesor dhe ekonominë, forcat e armatosura, detyrat zyrtare, dhënia e informatave dhe të dhënat për dëshmitarët në mënyrë të paautorizuar dhe tjera, nëse këto vepra janë kryer në lidhje me procedurat që i udhëheq Prokuroria Speciale Publike. /Klan Maqedoni/

 

read more
Top LajmeVendi

MICKOVSKI AKUZA PËR PËRNDJEKJE, MPB PËRGËNJESHTRON

850x636_Hristijan-Mickoski15365188901536518895

MPB: Aksionet konform ligjeve


 

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski ka drejtuar akuza ndaj MPB-së se vazhdimisht është duke bërë përndjekjen e anëtarëve të opozitës duke krahasuar sundimin e LSDM-së me ish-regjimin komunist. Janë kundërpërgjigjur nga MPB-ja duke thënë se aktivitetet e tyre janë konform ligjeve.

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, sot në Facebook shkroi se javën e kaluar disa aktivistë të partisë së tij janë shqetësuar nga ana e forcave speciale të MPB-së, të cilët sipas tij, i kanë kontrolluar shtëpitë e aktivistëve, ndërsa në mesin e tyre kanë qenë edhe tre adoleshentë.

“Ministri për përndjekje dhe torturë Oliver Spasovski me një pjesë të kontrolluar nga policia, javën e kaluar kanë kontrolluar shtëpitë e 15 aktivistëve të Vmro-Dpmne-së, do të thotë jo ish-funksionarë ose prej tyre aktual, por njerëz të thjeshtë dhe besnik të partisë të cilët hapur kanë dalur kundër politikave të LSDM-së dhe Zaevit” ka shkruar sot Mickoski.

Pas akuzave të kryetarit të opozitës maqedonase ka reaguar edhe Ministria e Punëve të Brendshme, e cila përmes një komunikate për media thekson se pas ndryshimeve në udhëheqësinë e policisë në vitin 2017, ata po punojnë në mënyrë profesionale dhe vetëm sipas ligjeve.

“Në pajtim me ligjin po ndërmerren disa aksione, por asnjëra nuk është e motivuar politikisht. Aksionet bëhen për sanksionimin e disa veprimeve kriminale, me qëllim që të përmirësohet siguria për qytetarët. Në këtë mënyrë policia do të vazhdojë të punojë edhe në të ardhmen, me qëllim që qytetarët të ndjehen më të sigurt”, thuhet në njoftimin e MPB-së. /Klan Maqedoni/

 

read more
Top LajmeVendi

AJRI I NDOTUR: FILIPÇE PARAQET MASAT DHE REKOMANDIMET

Screenshot_1

Kujdes fëmijët, pleqtë, të sëmurët kronikë!


Fëmijët, pleqtë dhe të sëmurët kronikë, duhet të kenë kujdes që të mos ekspozohen shumë në ambient të hapur në rastet kur grimcat PM10 arrijnë mbi 100 mikrogramë në 1 metër kub, porositi sot ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

Ajri i ndotur mund të shkaktojë komplikacione të ndryshme tek kategori të caktuar njerëzish, deklaroi kështu ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. Në një konferencë për shtyp, ai bëri me dije masat dhe rekomandimet që duhen ndërmarrë në lidhje me ajrin e ndotur.

‘Kur përqëndrimi i grimcave PM10 në ajër është mbi 100 mikrogramë në një metër kub, dy ditë njëra pas tjetrës, atëherë rekomandojmë që të kufizohet lëvizja dhe aktivitetet në ambiente të hapura, veçanërisht kjo vlen për fëmijët, të sëmurët kronikë, ata të cilët kanë sëmundje kardiovaskulare, që vuajnë nga diabeti, pacientët që kanë përjetuar insult në tru, dhe të gjithë të tjerët që profesionalisht janë të angazhuar që punën e tyre ta bëjnë në ambient të hapur, aq sa është e mundur këtyre veprimtarive t’u shmangen.’Venko Filipçe – tha Ministër i Shëndetësisë

Poashtu, Filipçe deklaroi se në këtë periudhë, kujdes të veçantë duhet treguar në të ushqyer dhe me mënyrën se si qytetarët ngrohen.

‘Ju rekomandojmë që të konsumohen më shumë perime dhe pemë, kurse të sëmurët kronikë duhet që rregullisht të marrin terapinë e caktuar nga mjekët. Poashtu, të shfrytëzohet transporti publik, automjetet të mos përdoren pa ndonjë nevojë më të madhe dhe më tepër njerëz të udhëtojnë në një makinë. Sa i përket ngrohjes të kihet kujdes me lëndët e ngjyrosura të drurit, stiroporin dhe materialet e tjera sintetike dhe të përdoren ashtu siç duhet sobat me dru.” – shprehet Venko Filipçe – Ministër i Shëndetësisë.

Mes të tjerash ministri Filipçe theksoi se nëse përqëndrimi i grimcave PM10 kalon në 200 mikrogramë në një metër kub, atëherë nga Ministria e Shëndetësisë do të dalin me masa të tjera plotësuese ku do të përfshihen lirimi nga obligimet e punës gratë shtatzëna, personat më të moshuar se 60 vjet, pacientët me sëmundje kronike të mushkërive, pacientët që kanë pësuar atak kardiak dhe të tjerë. /Blerona Jakupi/

 

 

 

 

 

read more
1 2 3 663
Page 1 of 663