close

Vendi

Vendi

TETOVË: DY TË VDEKUR NË AKSIDENT TRAFIKU

no thumb

Dy të rinjët humbën jetën dhe disa të tjerë u lënduan , në aksidentin e tmerrshëm që ndodhi mëngjesin e sotëm, në rrugën Tetovë- Pirok, në  afërsi të pompës së bënzinës “Hit Oil” në fshatin  Pallçisht.

Burime nga spitali i Tetovës bëjnë të dituar se dy të rinjët janë sjellur pa shenja jete në spital, ku me urdhër  të Prokurorit Publik është bërë edhe obduksioni i trupave të pa jetë, ndërsa dy persona të tjerë janë sjellur me lendime të lehta, ku njëri është duke u kuruar në spitalin e Tetovës dhe është në gjendje  të mirë shëndetsore, ndërsa tjetri është lëshuar në shtëpi.

Sipas informacioneve të policisë, drejtuesi i makinës “BMW”, 21-vjeçari V.A ka humbur kontrollin mbi makinën dhe për pasoj e njëjta është rrokullisur, ku humbën jetën 20 vjeçari S.E dhe M.A ndërsa drejtuesi i makinës  është dërguar në spital më lëndime të rënda dhe 20 vjecari H.I ka përfunduar me lëndime të lehta. /XH.I/

 

read more
Vendi

OKB: SHTETI T’I DËMSHPËRBLEJË TË PËRGJUARIT

no thumb

Komiteti për të drejtat e njeriut i Kombeve të bashkuara, në raportin më të ri për Maqedoninë, nuk ka dilema se përgjimi  siç thuhet, i mijëra qytetarëve, politikanëve të opozitës dhe gazetarëve e kanë kryer shërbimet sekrete të shtetit, por shpreh brengë se një gjë e tillë ende nuk është pranuar zyrtarisht nga ana e Qeverisë, kështu që viktimat e përgjimeve, nuk mund të kërkojnë dëmshpërblim.

“Shteti duhet t’i marrë të gjitha masat e nevojshme në mënyrë që të sigurojë se aktivitetet e tij për ndjekje, janë në pajtueshmëri me obligimet që dalin nga dokumentet ndërkombëtare, veçanërisht, duhet të ndërmerren masa që të sigurohet se çdo ndërhyrje në të drejtën e privatësisë të jetë në pajtueshmëri me parimet ligjore dhe të jetë domosdoshmëri. Poashtu duhet të sigurohet se personat që janë ndjekur në mënyrë jo ligjore, të jenë të njoftuar në mënyrë sistematike për këtë dhe të kenë qasje deri tek rrugët e ndryshme ligjore, qëndron në konkluzionet e Komitetit.

Në raport, poashtu ka vërejtje lidhur me pengesat procedurale për ndërprerjen vullnetare të shtatzënisë, të cilat janë të përfshira në ndryshimet e fundit ligjore.

Komitetin për të drejtat e njeriut të Kombeve të bashkuara e përbëjnë 18 ekspertë të pavarur, të cilët e ndjekin praktikimin e të drejtave dhe lirive të cilat janë të garantuara me Paktin ndërkombëtarë për të drejtat qytetare dhe politike, në të gjitha vendet anëtare të OKB-së. Nga Maqedonia, pritet që në afat prej një viti, t’i informojë se çka është ndërmarrë, lidhur me këto vërejtje.

read more
Vendi

PROKURORIA: MBETEN DYSHIMET PËR NGJARJET E KUMANOVËS

no thumb

Pas ngjarjes së djeshme tragjike në Kumanovë, ku si pasojë e përleshjes së amratosur, mbeti i  vrarë Xhemail Rexhepi i njohur në opinion si Komandant Shqiponja, ndërsa dy të tjerë morrën plagë të rënda, SPB e Kumanovës, sot ka dalë me deklaratë, në të cilën thuhet se tashmë janë arrestuar dy persona, ndërsa më shumë të tjerë janë ftuar në bisedë informative, me qëllim të ndriçimit dhe dokumentimit të plotë të rastit të djeshëm, ku jetën e humbi një person, ndërsa dy të tjerë u plagosën rëndë,në një lokal që gjendet në afërsi të Kazermës së qytetit dhe Fakultetit të Administrim Biznesit në Kumanovë, bën të ditur policia e Kumanovës, e cila poashtu ka paralajmëruar edhe dorëzimin e kallëzimeve penale për fajtorët.

Në kumtesën e SPB të Kumanovës, sqarohet se gjatë ditës së djeshme, në orën 15.30, në kafeterinë “Shpija jonë”, fjalosja në mes dy grupeve ka eskaluar në përleshje fizike, gjatë së cilës në një moment është gjuajtur edhe me armë zjarri, pas çka 45 vjeçari Xh.J. e ka humbur jetën. Siç bën të ditur SPB Kumanovë, dy persona të moshës 38 vjeçare, SH. R. dhe G. D. janë lënduar dhe për shkak të karakterit të lëndimeve janë dërguar në Qendrën emergjente në Shkup.

Edhe në kumtesën e sotme të policisë së Kumanovës, nuk thuhet asgjë lidhur me motivet dhe arsyen për këtë rast, që ndodhi dje në Kumanovë.

Ndërkohë, bëhet e ditur se njëri nga të arrestuarit, është Bajram Limani, ushtruesi i detyrës, kryetar i degës së BDI-së në Kumanovë, i cili mbrëmë vetë i është dorëzuar policisë në Kumanovë, ndërsa personi i dytë, thuhet se është personi që e ka shoqëruar atë gjatë ditës së djeshme, kur edhe ndodhi incidenti tragjik, por identiteti i tij ende nuk është bërë publik.

 

 

read more
Vendi

KUMANOVË: DY TË ARRESTUAR PËR VRASJEN E DJESHME

no thumb

Pas ngjarjes së djeshme tragjike në Kumanovë, ku si pasojë e përleshjes së amratosur, mbeti i  vrarë Xhemail Rexhepi i njohur në opinion si Komandant Shqiponja, ndërsa dy të tjerë morrën plagë të rënda, SPB e Kumanovës, sot ka dalë me deklaratë, në të cilën thuhet se tashmë janë arrestuar dy persona, ndërsa më shumë të tjerë janë ftuar në bisedë informative, me qëllim të ndriçimit dhe dokumentimit të plotë të rastit të djeshëm, ku jetën e humbi një person, ndërsa dy të tjerë u plagosën rëndë,në një lokal që gjendet në afërsi të Kazermës së qytetit dhe Fakultetit të Administrim Biznesit në Kumanovë, bën të ditur policia e Kumanovës, e cila poashtu ka paralajmëruar edhe dorëzimin e kallëzimeve penale për fajtorët.

Në kumtesën e SPB të Kumanovës, sqarohet se gjatë ditës së djeshme, në orën 15.30, në kafeterinë “Shpija jonë”, fjalosja në mes dy grupeve ka eskaluar në përleshje fizike, gjatë së cilës në një moment është gjuajtur edhe me armë zjarri, pas çka 45 vjeçari Xh.J. e ka humbur jetën. Siç bën të ditur SPB Kumanovë, dy persona të moshës 38 vjeçare, SH. R. dhe G. D. janë lënduar dhe për shkak të karakterit të lëndimeve janë dërguar në Qendrën emergjente në Shkup.

Edhe në kumtesën e sotme të policisë së Kumanovës, nuk thuhet asgjë lidhur me motivet dhe arsyen për këtë rast, që ndodhi dje në Kumanovë.

Ndërkohë, bëhet e ditur se njëri nga të arrestuarit, është Bajram Limani, ushtruesi i detyrës, kryetar i degës së BDI-së në Kumanovë, i cili mbrëmë vetë i është dorëzuar policisë në Kumanovë, ndërsa personi i dytë, thuhet se është personi që e ka shoqëruar atë gjatë ditës së djeshme, kur edhe ndodhi incidenti tragjik, por identiteti i tij ende nuk është bërë publik.

 

read more
Vendi

BDI: FORMOHET GRUPI I PUNËS PËR IMPLEMENTIMIN E 2 QESHORIT

no thumb

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) formoi grup pune i cili do të angazhohet në implementimin e obligimeve që dalin nga marrëveshja për dalje nga kriza politike e nënshkruar më 2 Qershor në mes të liderëve të katër partive më të mëdha politike në vend.

Sipas njoftimit të kësaj partie, grupi i punës është në përbërje: Fatmir Besimi –koordinator, Musa Xhaferi, Talat Xhaferi, Abdilaqim Ademi, Bujar Osmani, Artan Grubi.

Siç bëhet e ditur nga Kumtesa e BDI-së, ky grup i punës, do të angazhojë edhe ekspertë të tjerë varësisht nga temat që do të jenë pjesë e bisedimeve ndërpartiake.

“Bashkimi Demokratik për Integrim, poashtu fiton të gjitha subjektet nënshkruese të marrëveshjes të përkushtohen maksimalisht në implementimin e detyrimeve që dalin nga ajo me qëllim të rikthimit të stabilitetit politik dhe fokusimit në rrugën e integrimeve që do të sigurojë një jetë më të mirë për qytetarët”, thuhet në komunikatën e sotme të BDI-së.

read more
Vendi

TETOVË: DRAMË MBI PROBLEMET BASHKËSHORTORE

no thumb

Protagonistët e shfaqjes, duke dialoguar, gjatë tërë kohës ziheshin duke përshkruar në  mënyrë  të detajuar problemet ndërmjet tyre, kronologjikisht duke përshkruar periudhën nga njohja deri te plakja e çiftit. Në këtë mënyrë aktorët në skenë, shtjelluan të gjitha problemet nëpër të cilat kalon një çift i kohërave të sotme.

Regjisori i dramës, thotë se e pa të arsyeshme të bënte një dramë me tematikë të tillë, në veçanti në këtë kohë kur institucioni familje gjendet në krizë.

Ndërkaq, aktorët  shpjegojnë eksperiencën e tyre gjatë performimit,  e ndërsa nuk lënë pa treguar as pjesën e reagimit të publikut. Ndër të tjera, ata thonë se kanë punuar me shumë zell dhe zemër.

Një dramë e cila mbështjell probleme të shumta të përditshmërisë së një cifti, gërshetuar me pak komedi për të mbajtur vëmendjen e shikuesve. Të paktën kështu shprehen ata.

Drama në fjalë, u shfaq në kuadër të “Verës Kulturore Tetovare” e organizuar nga Komuna e Tetovës, në kuadër të së cilës sonte prezantohet sopranoja nga Shqipëria Anila Hoxha – Gjermeni.

“Shpresoj të ishin kënaqur me paraqitjen tonë, ne sa mundëm e dhamë maksimumin. Mes vete diskutonim tani kur mbarum se kjo shfaqje e ripërsëritur ishte më e mirë për nga niansat në krahasim me premierën, dhe është privilegj për ne të jemi pjesë e manifestimit ” Vera Kulturore tetovare” – Aktor

“Entuziazmi ishte shumë i madh, sikur të luaja për herë të parë. Ne jemi me të vërtetë të kënaqur me publikun që ishte sonte. Konsideroj se mirë e luajtëm pjesën që e kishim të paracaktuar dhe realisht u argëtuam shumë” – Aktore

“Super kaluam, një përjetim të tillë për tetovën duhet të vazhdojë”.

“Super, shkëlqyeshëm, kanë luajtur si profesionistë të vërtetë, të kishte cdo ditë paraqitje të tilla, kultura të ngrihet në një nivel më të lartë”.

“Shumë e bukur ishte paraqitja, për herë të parë e shikoj këtë dramë dhe për herë të parë jam në tetovë për ta parë këtë shfaqje”.

“E kam patjetër ta them se ideja për këtë dramë erdhi për një arsye të thjeshtë, meqë shumë shpesh tani martesa si institucion gjendet në krizë dhe ky ishte një tekst të cilin e gjetëm, e punuam në mënyrën tonë, në mënyrën Tetovare , që të jetë tipike Tetovare, dhe më vjenë mirë që publiku e pranojë këtë dramë dhe shpresoj që të gjitha karakteristikat e këqija që i paraqitëm në dramë të ishin paraqitur pozitivisht tek publiku.” – Regjisori. /V.A/

 

read more
Vendi

KUMANOVË: NJË I VRARË DHE DY TË PLAGOSUR

suit-portrait-preparation-wedding

Gjatë pasditës së sotme në Kumanovë ka ndodhë një incident i armatosur, në të cili një person ka mbetur i vrarë, ndërsa dy tjerë janë plagosur. Siç bëhet e ditur i vrari është Xhemail Rexhepi-Komandat Shqiponja, ndërsa gjatë sulmit të armatosur lëndime më të rënda në zemër ka marrë edhe ish ushtari i UÇK-së, Shefki Rexhepi si dhe Gani Demiri, i cili ka marrë plagë në krah dhe në shpinë.

Incidenti ka ndodhur në një lokal afër Fakultetit të Administrim të Biznesit në Kumanovë.

Vrasjen e Xhemail Rexhepit e ka konfirmuar edhe Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë.

Zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski, duke konfirmuar vrasjen e Rexhepit, ka deklaruar se ekipet e hetimit menjëherë kanë dalë në vendin e ngjarjes, ndërsa është ftuar edhe prokurori publik. Sipas Kotevskit, më shumë informata lidhur me autorët dhe atë se si ka ardhur deri tek rasti tragjik, do të jepen gjatë ditës së nesërme.

read more
Vendi

STAVREVSKI: NUK DO TË KETË SHKURTIME BUXHETORE

no thumb

Mes polemikave të shumta sot u zhvillua debati në komisionin për financa dhe buxhet të parlamentit të Maqedonisë, ku temë kryesore ishte propozimi për ndryshime dhe plotësime të Buxhetit të Republikës së Maqedonisë për vitin 2015. Zv/Kryeministri njëherit edhe ministër i financave Zoran Stavrevski tha se nuk do të ketë shkurtime buxhetore, por se me këtë ribalanc do të realizohen më shumë projekte.

Ndërkaq Bekim Fazliu nga PDSH-ja tha se me ribalancin e buxhetit, nuk është paraparë as një denar për 90% të vendbanimeve shqiptare që kanë problem me ujë të pishëm.

Ramiz Merko nga BDI-ja tha se Maqedonia është shtet multietnik dhe se projektet nuk janë të ndara në përkatësi etnike.

Me ribalancin buxhetor  janë parashikuar mjete për rritjen e bursave studentore, ndihmës sociale, si dhe për rritjen e paralajmëruar të pensioneve në tetor, ndërsa debatet duhet të përmbyllen mbrenda 10 ditëve. /Hekuran Aqifi/

 

 

read more
Vendi

TETOVË: PARARAQITJE E DENJË E TOB-it

no thumb

Në vazhdim një kronikë nga kultura – në Pallatin e kulturës në Tetovë mbrëmë është paraqitur me sukses Trupa e Baletit pranë Teatrit Kombëtar nga Tirana,

Mbrëmë  gjatë manifestimit “Vera Kulturore Tetovare”, Trupa e Baletit pranë Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit – nga Tirana u paraqit me baletin  klasik  ‘La Sylphie”. Drejtori I TOB-it Ilir Kerni dhe primabalerina Alisa Gjoni thonë se janë të nderuar me pjesëmarrjen në këtë  manifestim veror.

Kryetarja e Komunës se Tetovës,  Teuta Arifi, ndërkaq thotë për televisionin Art se manifestimi  po asyeton  mbajtjen: publiku tetovar , thotë ajo, din të çmojë vlerat artistike.

Të entuziazmuar nga kjo paraqitje nga “Trupa e Baletit pranë Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit – Republika e Shqipërisë” ishin edhe spektatorët e këtij manifestimi.

Organizatorët thonë se publiku do të befasohet edhe gjatë netëve të ardhshme, kryesisht përmes paraqitjes së veprave që janë vlerësuar lartë nga kritika artistike. /XH. I/

read more
Vendi

SHKUP: VERË E LARMISHME KULTURORE

no thumb

Drejtoresha e qendrës informative kulturore në Shkup, Semine Purini në një intervistë për TvArt flet për aktivitetet e kësaj qendre gjatë sezonit veror. Një intervistë të cilën e zhvilloi gazetari ynë, Hekuran Aqifi.

read more
1 947 948 949 950 951 958
Page 949 of 958