close

Video

EkonomiTop LajmeVendiVideo

(VIDEO) BANKA BOTËRORE DHE PROJEKTET KOMUNALE

Komuna e Zhelinës ndër gjashtë komunat që kanë fituar projekte


Kryetari i komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu, së bashku me Zv.ministren e financave Shirete Elezi, si dhe përfaqësues të Bankës Botërore, në terren kanë bërë mbikëqyrjen e punimeve të disa projekteve infrastrukturore në këtë Komunë. Bëhet fjalë për rikonstruktimin e një shkolle fillore dhe rrugës lokale të fshatrave në këtë komunë.

Projekti i përmirësimit të shërbimeve komunale që financohet nga Banka Botërore ka lehtësuar punën e komunave. Komuna e Zhelinës ka aplikuar në këtë projekt në vitin 2016.

Zv/Ministrja e Financave potencoi se me ligjin e ri për financimin e komunave janë lëshuar rreth 44 milionë denarë për shlyerjen e borxheve.

Komuna Zhelinës është ndër gjashtë komunat që kanë fituar këtë projekt që financohet nga Banka Botërore, por edhe me kofinancim nga Komuna e Zhelinës.

Rikonstruktimi i shkollës fillore “Fan Noli” si dhe rikonstruktimi i rrugës lokale Grupcin Novosellë në distancë prej 3 km u miratuan nga këshilli komunal i komunës së Zhelinës në shkurt të vitit 2018 kurse në shtator të të njëjtit vit u realizua marrëveshja me Ministrinë e Financave.  Deri në fund të vitit pritet finalizimi i projekteve. /Artina Zeqiri/

 

read more
Top LajmeVendiVideo

(VIDEO) TETOVË: SËRISH PROTESTA KUNDËR LIGJIT PËR PËRGJIMET

PSP të hap lëndë bazuar tek përgjimet


Në Tetovë u organizua protesta e radhës kundër ligjit për sanksionimin e personave të cilët bëjnë publikimin e bisedave të përgjuara. Protesta ishte paqësore dhe në të morën pjesë edhe shoqata të ndryshme nga diaspora.

Dhjetëra protestues nga qytete të vendit dhe Shqipërisë u grumbulluan në Tetovë për të protestuar në lidhje me ligjin për përgjimet, i cili siç u theksua mbron klasën e kriminalizuar politike dhe sanksionon publikuesit e bisedave duke kërkuan që i njëjti të shpallet i pavlefshëm.
Marshi i protestuesve filloi nga Universiteti i Tetovës, por u ndërpre nga kordoni policor i cili ishte vendosur në hyrje të fshatit Reçicë e Vogël me qëllim mos afrimin e protestuesve në selinë e BDI-së që ndodhet pikërisht aty.
Blerim Ahmeti, vëllai i El Chekës, i cili ishte edhe ndër organizatorët e protestës, theksoi se në incizimet e përgjuara përveç shkeljeve të të drejtave të njeriut shkilet edhe Kushtetuta e vendit. Shfrytëzimi i pushtetit për interesa personale, vrasjet, diskriminimi, keqpërdorimet dhe mobingu janë në interes publik, theksoi Ahmeti.
Në mbështetje të protestës ishte edhe Shpëtim Pollozhani nga Shoqata e të burgosurve politik shqiptar i cili theksoi se urdhëri për bllokadë me polici është turp, pasi që siç u shpreh, qytetarëve nuk duhet t’iu mohohet e drejta e protestës. Prokuroria të hapi lëndë bazuar nga përgjimet deklaroi Pollozhani.
Përveç ligjit për përgjimet, protestuesit kërkuan edhe hetime ndërkombëtare për rastin e Almirit, Lagjen e Trimave, rastin e Harun Aliut dhe raste të tjera. Protesta u mbështet nga shoqata të ndryshme të cilat veprojnë në diasporë, shoqata ‘Atdheu’, ‘Kalaja’, shoqata shqiptaro – amerikane me seli në Çikago dhe të tjera. Poashtu u paralajmërua që protestat do të vazhdojnë edhe në ditët e ardhshme. /Blerona Jakupi/
read more
RajoniVideo

(VIDEO) “KATASTROFA HUMANITARE NË VERI”

Banorët e veriut janë alarmuar pas deklaratave të Beogradit për krizë humanitare në very të Kosovës. Prishtina zyrtare këtë e quan inskenim të situatës nga Beogradi.


Institucionet e Kosovës ditë më parë paralajmëruan për një plan të Serbisë për inskenim të një krize humanitare në veri të Kosovës. Më pas pasuan deklaratat e Beogradit se në veri po ndodh një krizë humanitare. Kjo ka alarmuar banorët serbë të këtyre komunave.

Çfarë të them, kjo është katastrof, po bëjnë shaka me njerëz, kjo është tmerr, asgjë… asgjë….

Disa gjëra gjenden, disa jo … e kështu…

Çfarë tiu theme, lokalet janë gjysmë të zbrazura, kam dashur të ajkë për fëmijë por nuk mund të gjej,, edhe një ditë dy,,, nuk do të ketë produkte më…

Pavarësisht deklarimeve të Beogradit për krizë humanitare në katër komunikat veriore të Kosovës, vizita në markete të ndryshme të këtyre komunave dëshmon të kundërtën.

Pronarët e marketeve nuk na lejonin të filmonim brenda tyre, por edhe ato pak që na lejuan, ishin vetëm për pjesët të cilat i kishin zbrazur raftet.

Në marketet të cilët i kemi vizituar, kishte sasi të mjaftueshme të produkteve ushqimore, në përjashtim të produkteve të qumështit dhe mishit të cilat ishin në sasi më të vogël. Ndërsa më 1 dhe 2 korrik bizneset atje kanë paralajmëruar se do të ketë mbyllje të lokaleve, si shenjë proteste.  Ministri i Tregtoisë dhe Industrisë Endrit Shala ka mohuar të ketë krizë humanitare në veri, duke thënë se ky është një inskenim i Beogradit zyrtar, derisa sipas tij 30 inspektorë të institucioneve të Kosovës të cilët i përkasin nacionalitetit serb janë vazhdimisht në terren dhe nuk raportojnë për një krizë të tillë. /BLERTA DALLOSHI BERISHA – TV KLAN – PRISHTINË

read more
Top LajmeVendiVideo

(VIDEO) LEKSIONE EKOLOGJIKE NGA INICIATIVA VETANAKE

Xhamija e Larme, Hamami, Arabati Baba Teqe, Kodra e Diellit , Ujëvarat e Malit Sharr, Kalaja por edhe “Banjat e Tetovës” janë disa nga pikat kryesore turistike, disa të mirëmbajtura e disa të lëna në mëshirën dhe pamëshirën e natyrës…….E nëse nuk e keni ditur, Tetova është e njohur edhe per plazhin…Është momenti të njiheni më shkëmbijtë nga të cilët dikur qytetarët hidheshin për tu freskuar në lumin Shkumbin….


 Ndriçimi, asfaltimi i rrugës, vendosja e pushimoreve, janë disa nga investimet që jane bërë ne Banjen e Tetovës por shumëcka mbetet për t`u dëshiruar.

Kompetentët thonë se bëjnë punën e tyre, por apelojnë që edhe qytetarët të kenë kujdes.

“Banjat e Tetovës” kanë edhe simbolin e përkushtimit…. Axha Ismeti çdo ditë i hyp biçikletës dhe çdo mëngjes niset drejt “Banjës së Tetovës”. Jo vetëm për të shijuar bukritë e këtij vendi, por,  zakonisht për të pastruar dhe mirëmbajtur këtë vend…. Thotë që e bën për “popullin”  dhe se ndjehet jashtëzakonisht i lumtur kur vullnetarisht pa asnje pagesë kontribon në pastërtinë e qytetit të tij sot e disa dekada./Artina Zeqiri

read more
Top LajmeVendiVideo

GRUEVSKI NË FB: ARRESTIMET DEFOKUSIM I OPINIONIT

Lidhur me aksionin e djeshëm në shumë lokalitete të Shkupit, është prononcuar përmes Facebookut edhe ish-Kryeministri Nikola Gruevski. Ai nga Budapesti thekson se arrestimet dëshirojnë të defokusojnë opinionin, nga zhvatjet, krimi, mos angazhimi i qeverisë dhe tradhëtive.


“Me çka ta mbulosh papastërtinë, ajo mbetet papastërti”. Në këtë mënyrë, duke cituar Dostojevskin, ish-Kryeministri në arrati Nikola Gruevski ka komentuar përmes Facebookut arrestimete djeshme të funksionarëve të VMRO-DPMNE-së, në një aksion policor në disa lokalitete në Shkup. Gruevski, arrestimet e djeshme i quan politikisht të porositura dhe të fabrikuara nga LSDM-ja, siç shprehet, njëjtë sikurse paraardhësit e tyre komunist në vitin 1945. Në një vështrim të gjatë, përmes 10 pikave, ish-Kryeministri Gruevski, shkruan se pushteti ka filluar një gjah pas anëtarëve të VMRO-DPMNE-së, siç thotë për të mbuluar dështimet e qeverisjes aktuale në shumë fusha. Ai e ka akuzuar edhe PSP-në se po zbaton drejtësi selective.

“Me xhirime selektive të cilët sipas ligjit janë dëshmi të jashtëligjshme, kurdisin e gjykojnë, sikurse shteti, gjykatat dhe prokuroritë të jenë të etërve të tyre dhe harrojnë se kur do të bien, të gjithë urdhërdhënësit dhe ekzekutorët do të përgigjen për këto vepra”

Ish-Kryeministri Gruevski, nga Budapesti, në fund të pronocimit të tij të gjatë përmes Facebookut, nuk harroi tu dërgojë mesazhe kërcënimi auttoriteteve të vendit. “Ky është rasti i 751. Sikur kjo të jetë një gjah. Harrojnë se do të vijë edhe një sezon tjetër gjahu, ku populli, duke e parë se ç`janë duke bërë, do t`ua marrë fuqinë dhe nuk do të jenë ata gjahtarët, megjithatë do të jenë aty …në natyrë” – ka shkruar Gruevski në rrjetin social Facebook.

read more
Top LajmeVendiVideo

(VIDEO) TUBIM KUNDËR PARADËS SË KRENARISË KUNDËR LGBT-SË EDHE GRUPE QË BIEN NË GRUPIN E TË MARGJINALIZUARVE

Si kundërpërgjigje të Paradës së parë të Krenarisë, në Qendër të Shkupit u mbajt marshi për të promovuar vlerat tradicionale të familjes. Organizata e quajtur “Aleanca për jetë” përmes një marshi të ashtuquajtur “Dëshmi për familjen” mbajti një protest paqësore, sic thanë për të promovuar vlerat e vërteta tradicionale të familjes.


Në njërën anë vajzë me veshje kombëtare… Edhe në tjetrën anë person me veshje kombëtare
Por me bindje plotësisht të kundërta. E para ka dalë që ta përkrahë familjen tradicionale, kurse personi i dytë, ka dalë të shpreh se është ndryshe nga ajo e para.
Në krye të tubimit, që u organizuar si kundërpërgjigje ndaj Marshit të Krenarisë, qëndronin klerikët fetarë nga Kisha Ortodokse.

Jemi këtu që të dërgojmë edhe porosi deri tek ata që vendosin, tek politika, si deri tek ata që momentalisht na përfaqësojnë, ne si qytetarë dhe si besimtar e kundërshtojmë këtë proces që është aktual në botë, e ajo është ridefinimi i martesës, familjes dhe gjinisë! Ai proces është i papranueshëm për ne, dhe ne për këtë shkak jemi mbledhur këtu dhe ky mbledhim është si kundërpërgjigje e asaj proteste, ne nuk jemi kundër askujt, por nuk mundemi të pranojmë proces që është kundër vlerave themelore të fesë dhe vlerave… Pa martesë, pa familje, ashtu si zoti na ka bekuar, ashtu si është tradicionalisht, nuk ka jetë dhe për këtë shkak jemi këtu./IVICA TODOROV, PRIFT


Pjesëmarrës në tubimin kundër Paradës së Krenarisë ishte edhe një person që i përket një grupi që është një ndër më të diskriminuarit dhe më të margjinalizuarit në këtë shoqëri… Suaret Alishan ka dalë të protestoj kundër një komuniteti tjetër që konsideron se është i diskriminuar për shkak se është i mllefosur, se grupi që ai i përket, nuk po e fiton vëmendjen që e ka LGBT komuniteti.

Gjatë gjithë kohës ne ishim në Parkun e Gruas me ditë të tëra dhe kërkonim të drejtat e personave me pengesa në zhvillim, por për fat të keq atë kohë, Qeveria e Republikës së Maqedonisë, për grupin që është më i margjinalizuar nuk gjeti mjete që të përkrahë një paradë apo kampanjë ku do të mundnim të gjithë ne personat me pengesa, se deri ku jemi. Ne kemi dalë këtu që të tregojmë se të hënën, si Organizatë Qytetare “5në12” dhe si koalicion për të drejtat qytetare, “We Change Macedonia” do të kërkojmë që sa para janë ndarë për LGBT komunitetin, të ndahen edhe për ne, sepse nuk është fer që personat me pengesa të harrohen./SUARET ALISHAN, “5NË12”

Tubimi i personave kundër LGBT komunitetit përfundoi tek Kisha Ortodokse, pa ndonjë incident të theksuar./KlanMacedonia

read more
Top LajmeVendiVideo

(VIDEO) PARADA E PARË E KRENARISË NË SHKUP KOMUNITETI LGBT SHQIPTAR, ME MASKA

Në mënyrë paqësore e pa incidente është mbajtur Parada e parë e Krenarisë në Maqedoninë e Veriut, në shenjë të luftës për të drejtat e personave të komunitetit LGBT, nën organizimin e Rrjetit Kombëtar për luftë kundër Homofobisë dhe Transfobisë. 


Nën masa të rrepta sigurie kaloi Parada e parë e krenarisë në Shkup. Vendi prej ku u nisën pjesëmarrësit ishte i rrethuar nga Policia, e secili që hynte në zonën e rrethuar, duhej të kalonte pikat e kontrollit.
Shumica e personave që ishin të maskuar dhe nuk dëshironin tu zbulohet identiteti, flisnin shqip, e pse erdhën me maska, u përgjigj Bekim Asani, i LGBT komunitetit Tetovë.

Jetojmë në një shoqëri homofobike ku njerëzit kanë frikë, kryesisht njërit nga Pollogu kanë frikë dhe nëse zbulojnë identitetin e tyre hasin në probleme.
Numrat janë të mëdha, por personat LGBTI nuk e raportojnë dhunën se kanë frikë mos të zbulohet identiteti i tyre.
Të jesh shqiptar dhe të jesh pjesëtar i komunitetit LGBT  është diskriminim i dyfishtë në jetën e përditshme./BEKIM ASANI, LGBTI

Edhe ambasadorë të shteteve evropiane, si dhe ajo e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dolën për ta përkrahur protestën. Ambasadori francez, Timonie, tha se çdoherë kur njerëzit do të mblidhet për ti mbrojtur të drejtat e tyre, ata do të jenë aty për ti përkrahur.

-Ka pasur progres me sjelljen e ligjit për Anti-diskriminim, por mendoj se ligji është një gjë kurse sjellja e shoqërisë është një gjë tjetër. Jemi sigurisht të shqetësuar për këtë problem, sikurse jemi të shqetësuar edhe për problemet tjera në këtë shoqëri, por kur njerëzit mblidhen për ti mbrojt të drejtat e tyre dhe kërkojnë prej nesh që ti përkrahim, ne jemi me ata./KRISTIJAN TIMONIE, AMBASADOR I FRANCËS

– Jam shumë e gëzuar që jam këtu sot për ta festuar paradën e parë të krenarisë në Shkup. Ne si ambasadë kemi një delegacion të madh që merr pjesë me ne këtu. Po e festojmë edhe 50 vjetorin e protestave të “Stonewall” të cilët janë edhe nismëtarë të lëvizjes moderne të krenarisë./MICAELA SCHWEITZER-BLUHM

Koço Andonovski, njëri nga organizatorët, i falënderoi institucionet për organizimin. Tha se disa lëvizje janë bërë, por komuniteti që ai e përfaqëson kërkon që të drejtat dhe shoqëria të vazhdojnë me ndryshimet pozitive. 

read more
Top LajmeVendiVideo

NGA AKSIDENTI TRAGJIK 13 TË VDEKUR E DHJETËRA TË LËNDUAR

Vazhdojnë hetimet për shkakun e aksidentit


Së paku 13 persona e kanë humbur jetën dhe mbi 20 të tjerë janë plagosur në autostradën Shkup-Tetovë, si pasojë e rrokullisjes së një autobusi me udhëtarë. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 16:45 minuta dhe sipas informatave të para, vozitësi ka humbur kontrollin e mjetit dhe është rrokullisur në një humnerë përgjatë autostradës.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipce në një paraqitje publike pas aksidentit ka njoftuar se numri i viktimave në aksidentin që ndodhi në autostradën Shkup – Tetovë është 13-të. Shumë të tjerë trajtohen nëpër spitale të ndryshme.

“Numri i përgjithshëm i të vdekurve është 13. Mund të konstatoj se më vjen shumë keq … Reaguam menjëherë sapo morëm informacionin.”- tha Venko Filipçe – Ministër i Shëndetësisë.

Mjekë nëpër spitalet e Shkupit dhe Tetovës kanë njoftuar për të lënduarit dhe trajtimin e tyre.

Në Spitalin e Tetovës një pacient që i mbijetoi fatkeqësisë rrëfeu tmerrin e aksidentit.

“Sinqerisht t`ju them, shumë shpejt ndodhi gjithçka, sikur autobusi humbi kontrollin, nga njëra korsi në tjetrën dhe u rrokullisëm, ramë poshtë në humnerë” –deklaroi i njëri nga të  mbijetuarit.

Shumica e të aksidentuarve janë nga qyteti i Gostivarit. Kryetari i kësaj Komune shprehet se është një ditë tragjike për këtë vend.

Ndryshe, autobusi që rregullisht qarkullonte në relacionin Shkup-Gostivar pasdite rreth orës 16.45 ka dalë nga rruga duke shkaktuar vdekjen e 13 personave. Vozitësi i ka mbijetuar fatkeqësisë dhe me të ka biseduar policia. Edhe ai gjendet për mjekim në spital dhe duhet të vërtetojë shkaqet e aksidentit tragjik që tronditi vendin. Nga policia kanë bërë të ditur se deri në publikimin e ekspertizës të mos manipulohet dhe spekulohet për shkaqet e aksidentit.

Siç njoftohet për të vërtetuar shkaqet e aksidentit, Prokurori Publik ka dhënë urdhër për obduksionin e trupave të viktimave, si dhe kontroll teknik të jashtëzakonshëm të autobusit. Gjatë natës vendngjarja sigurohet, kurse ekspertiza dhe tërheqja e autobusit do të vazhdojë ditëve në vijim. Pas ekspertizës së kryer autostrada Shkup-Tetovë në ora 20:55 është lëshuar për qarkullim në dy drejtimet. /Klan Maqedoni/

read more
VendiVideo

PAMJE TË REJA TË ISH-KRYEMINISTRIT GRUEVSKI NË BUDAPEST

Skopje Court of Appeal confirmed the two-year prison term for the ex- Prime Minister Nikola Gruevski

Gruevski e ka tërhequr padinë për shpifje kundër Zaevit


Portali hungarez 444.hu ka publikuar një xhirim ku shihet ish-Kryeministri Nikola Gruevski duke shëtitur në një qendër tregtare në Budapest. Portali ka shkruar se Gruevski, i dënuar për korrupsion, shëtitet i qetë të shtunën mbrëma, kur qendra tregtare ka filluar të zbrazet. Ish Kryeministri Nikola Gruevski u arratis në nëntor të vitit të kaluar duke shmangur vuajtjen e dënimit prej dy viteve burg në rastin ‘Tanku”. Ndërkohë, Gruevski e ka tërhequr padinë për shpifje dhe fyerje kundër kryeministrit aktual Zoran Zaev, lidhur me deklaratën e tij për rastin e shitjes së “Bankës së Maqedonisë”. “Paditësi përmes të autorizuarit të tij me parashtresë e njoftoi Gjykatën se po heq dorë nga kërkesa në tërësi. Duke pasur parasysh atë që u përmend më lartë, më 8 janar të vitit 2019, jashtë seancës është sjellë aktvendim në bazë të heqjes dorë në pajtim me nenin 318 të Ligjit për procedurë kontestimore”, thonë nga Gjykata Themelore Shkupi 2. Padinë për shpifje Gruevski në Gjykatë e ka parashtruar në vitin 2014. Me aktvendim të plotfuqishëm Zaevi fillimisht duhej t’i paguajë 500 mijë euro për fyerje dhe shpifje Gruevskit.

 

read more
1 2 3 4 5 181
Page 3 of 181