close
Rajoni

Cipras: Mesazhi i Marrëveshjes së Prespës në këto ditë lufte është më se aktual

Zaev-i-Cipras-potpisuvanje-na-Dogovor-Prespa3

Në këto ditë lufte mesazhi i Marrëveshjes së Prespës është edhe më aktual, si mesazh paqeje dhe solidariteti për popujt e kontinentit që po kalon në Golgotën e tmerreve të luftës, tha kreu i SYRIZA-s, Aleksis Tsipras. në fjalën e tij në fillim të Kongresit të partisë, ku marrin pjesë ish-kryeministri Zoran Zaev dhe ish-ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

Tsipras ndër të tjera u ndal në atë që kanë bërë si qeveri dhe te temat me të cilat krenohen, duke përmendur edhe Marrëveshjen e Prespës.

– Jemi krenarë që besuam dhe realizuam, me çdo kusht, Marrëveshjen historike të Prespës. Ne nuk u dorëzuam pavarësisht presioneve dhe sot e dimë që bëmë gjënë e duhur për vendin. Detyra jonë patriotike. Një marrëveshje që riktheu perspektivën evropiane të rajonit, i cili ka akumuluar tensione të rrezikshme, duke lënë hapësirë ​​për forcimin e forcave të treta në kufirin tonë verior. “Dhe mesazhi i tij në këto ditë lufte është edhe më aktual, pasi një mesazh paqeje dhe solidariteti për popujt e kontinentit që përshkon Golgotën është nga tmerret e luftës”, tha Tsipras.

Po ashtu, duke qenë se ishin të pranishëm, ai përshëndeti dhe falënderoi Zoran Zaev dhe Nikos Kozijas për arritjen e Marrëveshjes.

– Dua, sepse më është dhënë mundësia, nuk ka qenë në planin tim, por këtu janë para meje, dua të falënderoj Zoran Zaev dhe Nikos Kozijas, që e bëmë betejën, që u rezistuam presioneve, që ne e bëmë detyrën tonë patriotike, tha kreu i SYRIZA-s.

Pjesa e fjalimit kushtuar Marrëveshjes së Prespës shkaktoi duartrokitje të mëdha nga anëtarët dhe simpatizantët e pranishëm të SYRIZA-s.

Ish-kryeministri Zaev dhe ish-ministri Filipçe pasuan fjalimin e liderit të SYRIZA-s, i cili shënoi fillimin e kongresit, të cilët u mirëpritën ngrohtësisht nga ish-ministrat e qeverisë SYRIZA, përfshirë ish-ministrin e Jashtëm dhe arkitektin e Marrëveshjes së Prespës, Nikos. Kotsias.

Në ditët në vijim, gjatë kongresit që do të zgjasë deri të dielën fjalë përshëndetëse do të mbajë edhe ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev. Kongresi i tretë i SYRIZA-s është nën moton “Një fillim i ri për ndryshimet politike”.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia