close
BotaRajoni

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jashtme

a88fa434-4da4-420f-8f7e-fa12b6e1e996_cx0_cy9_cw0_w1023_r1_s

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, në një përgjigje me shkrim për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe.

Departamenti amerikan i Shtetit e ka bërë këtë deklaratë, pasi presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Kosova, duke bërë kërkesë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, ka shkelur Marrëveshjen e Uashingtonit.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia