close
Top LajmeVendi

DIMITROV VAZHDON TAKIMET ME MINISTRAT E BE-së

3FD3B9A8-9B8A-4035-99ED-0A6F159D8C9B

MBËSHTETJE E FORTË PËR DOSJEN EVROPIANE TË RMV-SË


Në ditën e dytë të takimeve në Slloveni që zëvendës kryeministri për Çështje Evropiane Nikolla Dimitriev po realizon me zyrtarë dhe aktorë nga politika e jashtme e BE-së dhe vendeve anëtare  Dimitrov mori mbështetje për antarësimin e vendit në BE.

Sot gjatë ditës së dytë të takimit jozyrtar, në Brdo afër Kranj-it të Sllovenisë, zëvendës kryeministri për Çështje Evropiane, Nikola Dimitrov si përfaqësues në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme për të diskutuar dhe vendosur mbi politikën e zgjerimi, pati disa takime të ndara me ministrat e për pyetje evropiane dhe ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare të BE-së,

“Takimi me ministrin francez për çështje evropiane, Clement Bon, është një pohim i fortë i mbështetjes Franceze për fillimin e negociatave të pranimit të RMV-së me BE-në dhe vlerësimin e rezultateve të arritura me të cilat vendi ka përmbushur kushtet e parashikuara”, thuhet në kumtesën e Sekretariatit për Çështje Evropiane(SÇE)

Në kumtesë thuhet se Dimitriev dhe ministri i punëve të jashtme dhe evropiane të Luksemburgut, Jean Asselborn theksuan se është me të vërtetë koha për të kapërcyer sfidat dhe pengesat në rrugën për në BE për angazhim edhe më të madh në agjendën e reformave që është thelbi i procesit të anëtarësimit.

Nga SÇE thonë se Dimitrov gjithashtu u takua me ministrin finlandez Tuti Tupurainen, i cili shprehu besimin se perspektiva evropiane e RMV-së dhe rajonit duhet të realizohet në mënyrë të vazhdueshme. Ai u takua gjithashtu me zëvendës ministrin lituanez për çështjet evropiane Arnoldas Prankevicius, i cili gjithashtu riafirmoi gatishmërinë e vendit për të filluar negociatat. Ndryshe, kjo është dita e dytë e takimeve në Slloveni që Dimitriev po realizon me zyrtarë dhe aktorë nga politika e jashtme e BE-së dhe vendeve anëtare. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia