close
SportVendi

EURO 2020: RMV-ja NUK PËRBALLOI AUSTRINË

2305596B-5B4C-480C-A69E-EE3E7F4036CB

NË BUKURESHT: AUSTRIA – MAQEDONIA E VERIUT 3:1


Në stadiumin Kombëtar të Bukureshtit në Rumuni u zhvillua ndeshja e parë e Grupit C, në kuadër të edicionit të 16-të Kampionati  Europian të futbollit.  Për Maqedoninë e Veriut ishte pjesëmarrje debutuese në eventin më të madh që organizohet nga UEFA. Në një atmosferë impozante që e krijuan afro 15 mijë tifozë të pranishëm prej të cilëve afro katër mijë kishin ardhur nga Maqedonia e Veriut.  Rezultati përfundimtar i ndeshjes pas 90 minutave lojë mbeti 3:1

Autor të golave ishin Stefan Lainer në minutën e 18-të, Michael Gregoriq në minutën e 78 dhe Arnautoviq  në minutën  për Austrin . Kapiteni  Goran Pandev shënoi në minutën e 28-të, ky  gol është i pari për Maqedoninë  e Veriut  në në një kampionat europian.

 Maqedomnia  ndeshjen e radhës në gRupin C e zhvillon të enjten me  17 qershor  po në stadiumin e Bukureshtit. /Klan Macedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia