close
Sport

FIFA: LEVANDOVSKI FITUES I ““THE BEST FIFA 2021”

Levandovski

Në një ceremoni e FIFA-s “Football Awards 2021” që u mbajt në Zvicër, ylli I Bayern  Munihut Robert Levandovski  u shpallë  fitus i “Topit të Artë” pë vitin  2021, një trofe që jepet nga “France Football” dhe për vitin që lamë pas.

Robert Lewandowski e mposhti kështu konkurrencën nga Messi dhe Salah që ishin në treshen finaliste për këtë çmim. Lewandowski ishte i pandalshëm vitin e kaluar duke shënuar shumë gola e duke thyer rekorde të njëpasnjëshme. Sulmuesi polak fitoi këtë çmim edhe në vitin 2020.

Fitues të çmimit “Football Awards 2021”

Lojtari më i mirë: Lewandowski I Bayern Munihut para , Messit dhe  Salah
Lojtarja më e mirë: Aleksia Putellas në konkurencë me Hermoso, Kerr.

Portieri më i mirë: Edouard Mendy i Chelseas, para Donnarumma, Neuer
Trajneri më i mirë: Tomas Tuchel  i Chelseas  para Mancinit dhe  Guardiolas

Trajneri më i mirë i një ekipi për femra: Ema Hayes në konkurrenc me Cortes, dhe  Wiegman
Goli më i mirë: Erik Lamela  në komkurrencë me , Schick, Taremi

Formacioni  më i mirë I vitit  2021: Portier: Donnarumma, Mbrojtës: Alaba, Ruben Dias, Bonucci, Mesfushorë: Jorginho, Kante, De Bruyne. Sulmues: Ronaldo, Haaland, Lewandowski, Messi

Këtë formacion e kanë votuar trajnerë dhe kapitenë nga ekipe dhe përfaqësuese që janë pjesë e organit më të lartë të futbollit, FIFA-s.

Për trofeun “The Best FIFA” kanë votuar gazetarët, trajnerët e ekipeve kombëtare dhe kapitenët e tyre respektojnë çmimet e ndryshme të FIFA-s dhe  tifozët të cilët  votën e tyre e kanë shprehur përmes faqes zyrtare të

FIFA-së,.

/KlanMacedonia/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia