close
Vendi

FILIPÇE: IMUNIZIMI STARTON GJATË MARSIT

FFABDDAD-CCEF-41E3-9A3D-1DB0558171D5

Punonjësit shëndetësor janë të vetmit me të cilët ka filluar procesi I imunizimit, falë 8.000 dozave të vaksinave nga Serbia. Pritet që deri në fundjavë të vaksinohen 4.000 punonjës shëndetësor, kurse nga 11 Marsi të fillojë rivaksinimi me dozën e dytë. Autoritetet e shëndetësisë disa herë kanë paralajmëruar arritjen e vaksinave. Tani besojnë se fillimi I imunizimit do të jetë në Mars.

“Gjatë këtij muaji me siguri do të fillojë imunizimi I popullatës, për shkak se jemi në pritje të sasive të caktuara të vaksinave përmes mekanizmit Kovaks dhe vaksinave ruse. Kemi njoftime paraprake nga takimet e fundit se kjo mund të bëhet gjatë fundjavës, të dielën” – ka deklaruar Ministri I Shëndetësisë, Venko Filipçe, në një intervistë për RTVM-në. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia