close
Sport

FORMULA 1: MICK SCHUMACHER TE FERRARI SI PILOT REZERVË

M Shumaher

Mick Schumacher do të jetë piloti i tretë i Ferrarit për vitin 2022, duke qenë piloti rezervë i “kokëkuqes”. Ai do të garojë me makinën amerikane Haas, si pilot zyrtar i saj, por në rast se Ferrari do të ketë nevojë për të ai do të garojë me “kokëkuqen” (në rast dëmtimi të Leclerc apo Sainz).

 

Lajmin e konfirmoi drejtori sportiv i Ferrarit, Mattia Binotto: “Mos harroni si ai është pilot i Ferrari, është pjesë e Akademisë tonë. Kjo akademi zbulon talentet dhe pilotët e ardhshëm të Ferrarit. Nëse je pjesë e akademisë dhe je i suksesshëm, atëherë do të kesh mundësinë të pilotosh edhe Ferrarin në garë”.

 

Te makina italiane synojnë në rritjen profesionale të 22-vjeçarit gjerman, që këtë vit debutoi në Formula 1 me Haas, makinën më të dobët të këtij botërori. Ai nuk grumbulloi asnjë pikë. “U paraqit mirë dhe pati progress në pistë, jo vetëm në vijueshmëri por edhe në shpejtësi”, tha Binotto./KlanMacedonia/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia