close
Bota

FRANCË: MOTI I LIG – ZHDUKEN 9 PERSONA

A3BBE813-2E1F-44A1-9AFA-5589AF8D1CAB

Së paku nëntë persona, në mesin e tyre edhe dy zjarrfikës, janë zhdukur në afërsi të qytetit francez Nica pas shirave të rrëmbyeshme që kanë shkaktuar përmbytje të mëdha – ka njoftuar servisi francez Fran Info, duke u thirrur në autoritetet lokale.

Kryeministri francez Zhan Kasto ka theksuar se së bashku me Ministrin e Brendshëm do të udhëtojnë në rajonin e goditur kur kushtet klimatike të mundësojnë një gjë të tillë.

Autoritetet kanë premtuar ndihma shtesë, respektivisht se do të dërgojnë helikopterë dhe brigade zjarrfikësish në rajon.

Kryebashkiaku I Nicës Kristian Estrosi, ka theksuar se moti që dalëngadalë po përmirësohet, ka shkaktuar dëme serioze, kurse rreth 13.500 shtëpi kanë mbetur pa rrymë elektrike./KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia