close
Sport

FUTBOLL: KOSOVA MUNDI SAN MARINON 4:1

5238A31D-B706-4481-B93D-8B6AECA55BFB

VEDAT MURIQI SHKROI HISTORINË SHËNOI KATËR GOLA


Përfaqësuesja e Kosovës në  fitboll  me  4 golat  që ishënoi   sulmuesi  Vedat Muriqi mundi përfaq⌂suesen e  San Maronos   me  rezultatin 4:1 në ndeshjen miqësore  që sot  u zhvillua  na stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Pë Kosovën  ishte  kjo  fitorja e 18-të nga  50 ndeshjete   zhvilluara  prej pranimit në UEFA e FIFA, ndërsa regjistron 22 humbje dhe 10 barazime.

Autor i  katër  golave  për Kosovën i shënoi Vedat Muriqi  në mintën e 27-të, . 45-të,  46 dhe në minutën e 76 nga penaltia  Muriqi shkroi historinë duke u bërë lojtari i parë në histori të Kosovës që në një ndeshje realizon katër herë. Golin e nderit për San Marinon e shënoi Tomasini në minutën e 85-të ,Miqësorja e radhës do të jetë me Maltën të premten, derisa më pas javën e ardhshme kundër Guineas më 8 qershor dhe kundër Gambisë më 11 qershor.

Në ndeshjet  tejra  miqësore që zhvilluan sot u shënuan këto rezultate:  Kroacia – Armenia 1-1, Slovakia – Bullgaria 1-1 dhe Maqedonia e Veriut – Slovenia 1-1. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia