close
Sport

Futboll: Real Madridi nuk mund të transferojë lojtarë jashtë BE

reali

Sipas rregulloreve të La Ligës, nuk lejohet në fushë tre lojtarë jashtë Bashkimit Evropian. Ato vende te Real Madridi janë për Militao, Vinicius dhe Rodrigo. Problemi lind sepse asnjë nga të tre nuk do të marrë dy shtetësi deri në janar. Problemi prek edhe Kubo dhe Reinier.

Dy lojtarë të rinj që janë gjithashtu shtetas jashtë BE-së. Situata e përshkruar komplikon ardhjen e një lojtari të garantuar për të qenë zëvendësuesi i Karim Benzema sezonin e ardhshëm.

Real Madrid ka nevojë për një lojtar që nuk do të zërë vendin e një të huaji për sezonin e ardhshëm. Spanjollët duan të gjejnë një lojtar për të ndihmuar Benzeman, por kjo mund të marrë rolin e titullarit francez. Për shkak të pandemisë, lojtari sulmues brazilian Vinicius nuk mori pasaportën e tij.

Sulmuesi arriti në Spanjë në korrik të 2018-ës dhe katër vite më vonë, me plotësimin e parametrave të mësipërm, qeveria spanjolle do t’i kishte dhënë tashmë pasaportën brazilianit.

Pas dy vjet qëndrimi në Spanjë, shtetasit e vendeve të caktuara mund të aplikojnë për shtetësi të dyfishtë dhe të marrin miratimin muaj më vonë.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia