close
Bota

GJERMANIA KUNDËR, RUSIA MBËSHTET DEKLARATËN E MACRONIT

Screenshot_8

Presidenti francez Macron, ka paralajmëruar vendet e tjera evropiane se NATO-ja po vdes. Kjo pikëpamje u refuzua shpejt nga Gjermania.

Stoltenberg paralajmëroi se një aleancë e dobësuar transatlantike mund të “ndajë Evropën”, ndërsa sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo, në Gjermani, përpara shënimit të 30 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit, këmbënguli që NATO-ja ishte “e rëndësishme”.

Sidoqoftë, vlerësimi i Macronit u përshëndet në Moskë. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme, Maria Zakharova i quajti deklaratat e tij si “fjalë të arta dhe një përcaktim i saktë i gjendjes aktuale të NATO-s”. /Agjencitë/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia