close
Sport

HENDBOLL: EDICIONI I 15-të KAMPIONATI EUROPIAN I HENDBOLLIT

Hendboll Europ[ian

NË GRUPIN A, NESËR  RMV-ja KUNDËR SLLOVENISË


Nga 13 deri më 30 janar në Hungari dhe Sllovaki mbahet edicioni i 15-të Kampionati Evropian i Hendbollit për meshkuj ku do të marrin pjesë 24  kombëtare të ndara në gjashtë grupe, në mesin e vendeve pjesëmarrëse është edhe reprezentacioni i Maqedonisë së Veriut që drejtohet nga seleksionuesi Kire Llazarov dhe do të garon në Grupin A, së bashku me Slloveninë, Malin e Zi dhe Danimarkën.

Hendbollistet e Maqedonisë së Veriut  ndeshjen e parë e kanë të enjten  kundër Sllovenisë, Ndeshja  do të  zhviollohet në  palestrën e sportit “Phoenix” në Debrecen, me fillim në orën 18:00. Maqedonia e Veriut deri më tani ka marrë pjesë në gjashtë kampionate evropiane. Maqedonia e Veriut  për herë parë ka marr pjesë në Kampionatin Evropian 1998 në Itali.

Federata Evropiane  Hendbollit /EHF/  si  organizatore  e këtij evropianio  së bashku me Federatën ehendbollit të Hungariosë dhe Sllovakisë deri më tani kanë bë të gjitha  parapërgatitjet e duhura  që ky kampionat që do të zhvillohet pa probleme edhe pse zhvillohet në kushte  të pandemisë me Covid 19.

Në ndeshjet e xhiros së parë do të zhvillohen sipas këtij orari të caktuar:

GRUPI A: Maqedonia e Veriut – Slloveni  dhe Danimarkë Mali i Zi

GRUPI B: Hungaria – Holanda  dhe Portugalia – Islanda

GRUPI C: Serbi – Ukrainë dhe Koaci – Francë

GRUPI D: Gjermani – Bjellorusi dhe Austri – Poloni

GRUPI E: Spanja – Republika Çeke  dhe  Suedia – Bosnja e Hercegovina

GRUPI F: Rusia – Lituania  dhe Norvegjia – Sllovakia. /KlanMacedonia/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia