close
Sport

HENDBOLL: KB – SONTE RMV-ja PËRBALLET ME SUEDINË

A3CCC783-786D-4068-9722-AA87F3618D85

NDESHJA ZHVILLOHET NË ORËN 20:30 NË KAIRO


Në Kairo të Egjiptit zhvillohet edicioni i 27-të Kampionati botëror  i hendbollit për meshkuj, ku marrin pjesë 32 vende të ndara në tetë grupe. Në këtë Kampionat pjesëmarrëse është edhe kombëtarja e Maqedonisë së Veriut, e cila si rezervë e parë, u ftua në botëror, pasi Cekia hoqi dorë shkaku i infektimeve me COVID-19.

Maqedonia e Veriut sonte me fillim në orën 20:30 në Palestrën “Cairo Halls Complex “ në Kairo, do të debuton në Kampionatin Botëror të hendbollit për meshkuj që mbahet në Egjipt.  Reprezentacioni ynë që garon në grupin G, sonte takohet me kombëtaren e Suedisë.  Seleksionuesi Danillo Brestovac  shprehet optimist  se vendi ynë mund  të kualifikohet  në raundin e dytë

DANILO BRESTOVAC- SELEKSIONUES  I REPREZENTACIONIT

 Mendoj se me këtë formacion që është në fazën e formimit, mendoj se jemi mjaftueshëm të përgatitur dhe mund të luftojmë në mënyrë të barabartë me të gjitha reprezentacionet e botës.  Kështu edhe në këtë grup kundër Suedisë, Egjiptit dhe Kilit. Për ne është shpërblim që jemi në kampionatin botërorë” tha  Danillo Brestovac.

 Përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut në këtë kapionat do të prezantohet me forca të reja. Situatë e njëjtë mbretëron e dhe në kombëtaren suedeze. Sipas njoftimeve së paku 10 hendbollistë të kombëtares skandinave, nuk janë në listën e seleksionuesit.

Ndryshe  në ndeshjen e  parë të Grupi G, reprezentacioni i Egjiptit mbrëmë mundi  Kilin me  rezultat 35-29  duke   dëshmuar  se është favorite në këtë grup. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia