close
Sport

HENDBOLL: RAUNDI I FUNDIT PËRCAKTON EKIPET GJYSMËFINALISTE

Hendbolllll

NDESHJA E SOTME NORVEGJI-SUEDI VENDOS PËR GJYSMËFINALEN


Në ndeshjet e raundit të katërt  në grupin 1, të kampionatit europian të hendbollit pë meshkuj  që u zhvilluan në palestrën “MVM Dome” në buadapest  u shënuan  këto rezultate: Mali  Zi – Franca  27-36, Danimarka  – Holanda  35-23 dhe Islanda – Kroacia   22-23, Tabelë e  kryeson  Danimarka me  8  pikë  dhe  është vendi I pare që gjysmëfinale, Franca ka 6 pikë, Islanda 4, Mali Zi  dhe hOlanda  nga  2 pikë.   Të mërkurën  zhvillohen  ndeshjete  raundit të pestë dhe të fundit në Grupin 1 ku edhe  do të vendoset  për ekipin e dytë që  do të kualifikohet në finale. Takohen: Mali Zi – Islanda, Holanda – Kroacia  dhe Danimarka – Franca

Në grupin 2  sot zhvillohen ndeshjete e fundit e raundit të  dytë, takohen: Polonia – Spanja , Gjermania – Rusia dhe Suedia – Norvegjia. Duke marrë para sysh  situatën në renditjen e tabelës në  Grupin 2 ku tre  kombëtare kanë nga  6 pikë  si Norvegjia, Suedia  dhe Spanja, andaj ndeshja mes Norvegjisë dhe Suedisa do të jetë vendimtare se  cila nga  këto  vende  do të kualifikohet në gjysmë finale pasi  Spanja e  ka më  lehtë kundër Polonisë.  /KlanMacedonia/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia