close
Bota

KIEV: RRITET NUMRI I CIVILËVE T VRARË

31F7D153-04DB-43A5-AB93-028D988CA0CC_cx0_cy10_cw0_w987_r1_s_r1

Kombet e Bashkuara thonë se numri i viktimave civile në luftimet në pjesën lindore të Ukrainës është shumë i lartë.

Prej prillit të vitit 2014, në luftimet ndërmjet forcave qeveritare dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia, janë vrarë më se 9,400 vetë.

Gjatë muajit qershor të këtij viti janë dokumentuar 69 viktima civile, përfshirë 12 të vrarë, tha sot Zyra për të drejtat e njeriut e Kombeve të Bashkuara.

Ky është numër gati dy herë më i madh se ai i viktimave në maj të këtij viti. Gjatë muajit korrik, janë shënuar 73 viktima civile, përfshirë tetë të vrarë. /Agjencitë/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia