close
Rajoni

Kosovë: Kurti nga Gjermania në parlament (VIDEO)

thumbs_b_c_bf04a4d7526936f1a91d3c998148935f

NË KUVEND NUK U DEBATUA PËR DIALOGUN

Nga Gjermania, direkt në Kuvendin e Kosovës është parë kryeministri Albin Kurti.

Duke buzëqeshur ai ka hyrë në seancë pikërisht në kohën kur deputetët e opozitës po protestonin.

Opozita ka kërkuar që të mos mbahet asnjë seancë parlamentare pa u themeluar Komisioni Hetimor për energjinë e që nuk po has në mirëkuptimin e pushtetit.

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka kërkuar që të arrihet kompromis mes mazhorancës dhe opozitës ndërsa nuk ishin kushtet për të vazhduar seanca.

GLAUK KONJUFCA KRYETAR I KUVENDIT TË KOSOVËS

Edhe pas pauzës seanca sërish u ndërpre për shkak të protestës së opozitës.

Për dialogun nuk u fol fare në Kuvend, e as për takimin që Kurti zhvilloi një natë më parë me presidentin serb.

Njohësi i çështjeve politike në vend, Visar Ymeri, ka thënë se nga ato pak informata që dolën nga darka e mbrëmshme në Berlin ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin serb, Aleksandës Vuçiq, duket se mundësia e arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare është shumë larg.

VISAR YMERI- ANALIST

I dërguari i BE-së për dialogun Miroslav Lajcak ka njoftuar për një takim të radhës Kurti – Vuciq në Bruksel. /KlanMacedonia/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia