close
Rajoni

KOSOVË: REAGIME RRETH EMËRIMIT TË KONSULLIT NË PRAGË

09F25733-05B8-450A-9E24-145D80CC90E9

u.d PRESIDENTJA OSMANI PARALAJMËRON SHFUQIZIMIN E KËTIJ VENDIMI


Pazar me vota po konsiderohet në Kosovë emërimi I djalit të deputetit Haxhi Shala konsull në Pragë. Ushtruesja e detyrës së presidents Vjosa Osmani ka paralajmëruar shfuqizimin e këtij vendimi.

Ka zgjuar reagime të shumta në Kosovë lajmi për emërimin e Flakron Shalës, djali I deputetit Haxhi Shala si konsull I Kosovës në Pragë të Cekisë.

Ushtruesja e detyrës së presidentit Vjosa Osmani menjeherë ka reaguar nëpërmjet një statusi në Facebook ku ka paralajmëruar se do ta shfuqizoj këtë vendim.

“Emërimi I Konullit të përgjithshëm në Pragë dhe emërimet e tjera që po publikohen këto ditë janë bërë nga ish presidenti Thaci  dhe jo nga unë. Përkundër kërkesës sime deri më tash asnjë document I vetëm nuk më është sjellë për shqyrtim nga ana e qeverisë sa I përket shërbimit diplomatic. Konsullata e Përgjithshme në Pragë dhe emërimi I Konsullit të përgjithshëm aty , janë në kundërshtim me cdo praktikë diplomatike dhe konsullore të vendeve demokratike. Nuk mund të hapen konsullata në të njëjtin qytet ku kemi edhe ambasadë. Është praktikë e mbrapshtë të cilën duhet ta kthehjmë mbarë. Prandaj ato dekrete do të shfuqizohen” ka shkruar Osmani në Facebook.

Për këtë cështje me ushtruesen e detyrës së presidents ka diskutuar në telefon kryeministri Avdullah Hoti.

“E njoftova znj. Osmani do të përmbyll së shpejti analizën e rishikimit funksional të rrjetit të misioneve diplomatike të Kosovës. Mbi bazën e kësaj analize do të ndërmerren të gjitha veprimet e nevojshme për të siguruar funksionim efikas të misioneve diplomatike të Kosovës si dhe që përbërja e misioneve diplomatike të jetë në përputhje me ligjin” ka shkruar Hoti.

Haxhi Shala kishte paralajmëruar se do të votonte kundër emërimit të qeverisë Hoti por pas një vizite që atij I kishin bërë në shtëpinë e tij ish presidenti Hashim Thaci bashkë me kreun e AAK-së Ramush Haradinaj ai kishte ndryshuar qëndrim, votë të cilën po e ndërlidhin me emërimin e djalit të tij konsull në Pragë. Me ministrinë e Jashtme të Kosovës udhëheq AAK-ja. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia