close
Rajoni

Kosovë: Shtohen sanksionet kundër Rusisë

Qeveria-e-Kosoves-08-06-2021-e1632305473524

APLIKIMI PËR KIE HAP I RËNDËSISHËM

Kosova i ka vënë saknsione të reja Federatës Ruse dhe Bjellorusisë në raport me situatën në Ukrainë.

Në mbledhjen e qeverisë ku u aprovuan këto sanksione zv.kryeministri Besnik Bislimi bëri të ditur se sanksionet e reja po vendosen në vijë me  ShBA-në dhe BE-në.

Qeveria vendosi sanksione edhe ndaj Grupit Vagner, entitet ushtarak privat i painkorporuar, me bazë në Rusi.

”Bislimi e cilësoi hap të rëndësishëm vendimin e Kosovës për të aplikuar për në Këshillin e Evropës. Tha se ky veprim është ndërmarrë në koordinim me miqtë e Kosovës”. – Kreshnik Ahmeti 

Pas anëtarësimit, qytetarët tanë do ta kenë edhe një instancë europiane pët t’i adresuar çështjet e tyre. Kjo do të jetë në të mirë të tyre dhe do të ketë ndikim në funksionimin e gjyqësorit në vend”, Besnik Bislimi – zv kryeministër i Kosovës. 

Përfaqësues të institucioneve të Kosovës janë optimist se  të gjitha vendet anëtare të Këshillit të Europës të cilat e njohin Kosovën do ta mbështesin atë në këtë proces. /KlanMacedonia/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia