close
Vendi

Kovaçevski-Lajçak: Negociatat urgjente me Maqedoninë e Veriut duhet të jenë prioritet

278048921_352098840281673_8467049716021187119_n

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së  Veriut, Dimitar Kovaçevski, në Forumin Ekonomik Delphi në Greqi, realizoi takim me Përfaqësuesin Special të BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak.

Në fokus të takimit ishte situata aktuale  krizës në Evropë e shkaktuar nga agresioni ushtarak rus kundër Ukrainës, të cilën Maqedonia e Veriut e dënoi si shkelje brutale të së drejtës ndërkombëtare dhe jep në kontributin e saj në organizimin e ndihmës efektive për refugjatët ukrainas dhe forcimin e krahut lindor të Aleancës si përgjigje e mundshme ndaj situatave të paparashikueshme.

Gjatë bisedimeve, Kryeministri Kovacevski dhe përfaqësuesi special i BE-së Miroslav Lajçak ranë dakord se lufta në Ukrainë ka pasoja negative për stabilitetin e Evropës dhe veçanërisht për Ballkanin Perëndimor dhe thanë se një përgjigje e përshtatshme ndaj këtyre pasojave është përshpejtimi i procesit integrues tw vendeve tw rajonit dhe negociatat urgjente me Maqedoninë e Veriut si prioritet.

Kryetari i Qeverisë, Dimitar Kovaçevski në takimin me Lajçak theksoi se ka progres në dialogun Shkup-Sofje, për të cilin kërkohet përkrahja e Brukselit për të përcaktuar kornizën negociuese dhe për të vendosur synimin për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare të Maqedonisë së Veriut sa më shpejt me Komisionin Evropian si fillim të procesit të mbylljes së kapitujve për anëtarësim në BE.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia