close
Bota

Kryeministri francez Jean Castex jep dorëheqje

1000x563_cmsv2_5576ced4-5177-5b8b-a500-9a0cccdccf7b-6704834-600×360-1

Kryeministri francez Jean Castex dha dorëheqjen sot në masën e pritshme pas rizgjedhjes së muajit të kaluar të presidentit Emmanuel Macron, i cili së shpejti do të emërojë një zëvendësues.

Castex erdhi sot në Pallatin Elysee për të dhënë dorëheqjen zyrtarisht, të cilën presidenti e “pranoi”, njoftoi Pallati Elysee.

Macron pritet të emërojë së shpejti një kryeministër të ri. Mediat franceze thonë se favorite për atë punë është ministrja e Punës, Elizabeth Born.

Macron dhe kryeministri i tij i ri do të diskutojnë më pas emërimin e një qeverie të re franceze në ditët në vijim.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia