close
Top LajmeVendi

KUVENDI MIRATON QEVERINË E KOVAÇEVSKIT!

9C6667AC-17ED-45AC-A78F-A7FD4E1A24D3

Përfundon debati në Kuvend, deputetët votojnë përbërjen dhe programin e ri qeveritar. Formimi i Qeverisë së re merr dritën jeshile të 62 deputetëve, pas çka Dimitar Kovaçevski bëhet kryeministër i Qeverisë së 11-të që nga pavarësia e RMV-së, në vitin 1991.

Kovaçevski, i cili në Qeverinë Zaev 2, ishte zëvendësministër i financave, u zgjodh kryetar i socialdemokratëve pas dorëheqjes së Zoran Zaevit nga posti i kreut të partisë dhe të kryeministrit, vendim ky që erdhi pas rezultatit në zgjedhjet lokale të vitit 2021.

 

Koalicioni qeveritar përbëhet nga LSDM,BDI, PDSH dhe Alternativa e cila e fundit iu bashkangjit shumicës parlamentare, pas dështimit të iniciativës për votëbesimin e Qeverisë. Shumica parlamentare ka 64 deputetë. Programi qeveritar, sipas Kovaçevskit do të fokusohet në zgjidhjen e krizës energjetike dhe ekonomike. Ai premtoi rritje të standardit të jetës së qytetarëve, rritje të pagave dhe pensioneve, si dhe pozicione të forta në procesin me Bullgarinë.

 

Kabineti i Kovaçevskit duket kështu:

Kuadro të LSDM-së:

 

Zëvendëskryeministër për luftë kundër korrupsionit – Sllavica Gërgovska

 

Zëvendëskryeministër për çështje ekonomike – Fatmir Bytyqi

 

Zëvendëskryeministër për çështje evropiane – Bojan Mariçiq

 

Ministre e Mbrojtjes – Sllavjanka Petrovska

 

Ministër i Punëve të Brendshme – Oliver Spasovski

 

Ministër i Drejtësisë – Nikolla Tupançevski

 

Ministër i Bujqësisë – Ljupço Nikollovski

 

Ministër i Punës dhe Politikës Sociale – Jovana Trençevska

 

Ministër i Kulturës – Bisera Stojçevska

 

Ministër i Transportit dhe Lidhjeve – Bllagoj Boçvarski

 

BDI:

 

Zv/kryeministër i Parë dhe Ministër i Sistemit Politik – Artan Grubi

 

Ministër i Jashtëm – Bujar Osmani

 

Ministër i Financave – Fatmir Besimi

 

Ministër i Arsimit – Jeton Shaqiri

 

Ministër i Ekonomisë – Kreshnik Bekteshi

 

Ministër i Ambientit – Naser Nuredini

 

Alternativa:

 

Ministër i Shëndetësise – Bekim Sali

 

Ministër i Shoqërisë Informatike dhe Administratës – Admirim Haliti

 

Ministër pa resor për Diasporën – Xhemail Çupi

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia