close
Bota

LESBOS: MIGRANTËT MARSHOJNË KUNDËR OBJEKTIT TË RI TË KAMPIT

200911103045-greece-lesbos-moria-camp-refugees-no-shelter-bell-pkg-intl-hnk-vpx-00000707-exlarge-169

Qindra migrantë, kryesisht gra dhe fëmijë, protestuan në ishullin grek të Lesbos të hënën pasi disa njerëz të mbetur të pastrehë nga zjarret që shkatërruan kampin Moria javën e kaluar u zhvendosën në një objekt të ri kampi.

Migrantët mbanin shenja dhe marshuan duke brohoritur “Pa kamp. Liri”, duke kërkuar të largoheshin nga ishulli dhe të lejoheshin të udhëtonin në Evropën kontinentale. Rreth 800 migrantë dhe refugjatë tashmë janë zhvendosur në një objekt të ri kampi që po ndërtohet nga ushtria greke në një ish poligon ushtarak në Kara Tepe./Agjencitë

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia