close
Sport

Liga e Kampionëve: Ekipet vendase ishin më të suksesshme

Championsi

Pesë ndeshjet e zhvilluara mbrëmë  ndeshjet e para të  të raundit të tretë kaualifikuese të Ligës së Kampioneve. Skuadrat vendase  dolën fitues  në katër ndeshje  ndërsa  vetëm një takim p[ërfundoi me barazim, U shënuan  gjithësejt  17  gola  apo 3.4 gola mesatarish në çdo ndeshje , Skuadrat të cilat  dole fituese janë, Norvegjezët e Bodo/Glimt, izraelitët e Makabi Haifa dhe serbët e Crvena Zvezdës, kanë shkëlqyer, duke fituar me rezultat të thellë  dhe   me një këmbë kanë siguruar kualifikim në play off  edhe pse kanë mbetur të zhvillohen edhe  90 minuta lojë.

Fitore minimale, por mjaft të rëndësishme  ka shënuar  edhe Dinamo e Kievit në përballjen ndaj Shtrum Grac. Takimi I vetëm që është mbyll me barazim ishte  ndeshja e zhvilluar në Baku të Azerbajxhanit mes Karabag dhe Ferencvarosh  që përfundoi 1-1.

 

Skuadrat  që të eliminohen  nga dueli mes Karabag dhe Ferencvarosh, do të përballet në “play-off”-in e Ligës së Konferencës, me fituesen e çiftit Shamrok-Shkupi.

Rezultatet:

Bodo/Glimt – Zalgiris 5-0

Karabag-Ferencvarosh 1-1

Makabi Haifa – Apollon Limasol 4-0

Dinamo Kiev – Shturm Grac 1-0

Crvena zvezda – Pynik Jerevan 5-0                         /KlanMacedonia/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia