close
BotaSport

LIGA E KAMPIONËVE: MËSOHEN 15 EKIPET E KUALIFIKUARA NË 1/8 E FINALES

LIga e kampionëve

SKUADRA E 16-të MËSOHET SOT, ELIMINOHET BARCELONA

 

Me shtatë ndeshjet e zhvilluara mbrëmë në fazën e  grupeve  të Ligës së Kampionëve   përfundimisht  janë mësuar  15  skuadrat e kualifikuara në 1/8 e finales: Manchester City, PSG, Liverpulli, Atletico Madridi, Ajax, Sporting, Real Madrid, Interi, Bayern Munihu, Benfica, Manchester Utd, LIlle, Salzburg, Çellzi dhe Juventusi. Ndërsa sonte do të mësohet edhe  skuadra e 16-të pasi të zhvillohet sfida Atalanta – Villareal I cila  u shty për shkak të borës, dhe e njëjta  do të zhvillohet  sot.

Gjiganti spanjoll ekipi I Barcelonës është zhgënjimi më i madh i garave  të sezonit 2021/2022  pasi  u  eliminua që në fazën e 1/16 së finales të Ligës së Kampionëve. Barcelona  mbrëmë në kuadë të raundit të gjashtë pësoi  3:0 nga Bajerni  dhe kështu mbeti në pozitën e tretë në grupin “C”  pas Bayernit dhe Benfikës.

 

Grupi E

Bayern – Barcelona 3:0, Benfica – Dynamo Kiev 2:0

Tabela

1. Bayern                  6       6       0       0       22:3    18

2. Benfica                 6       2       2       2       7:9        8

3. Barcelona            6       2       1       3       2:9        7

4. Dynamo               6       0       1       5       1:11      1

 

Grupi F

Manchester Utd – Young Boys 1:1, Atalanta – Villareal ndeshja luhet  sot

Tabela

1. Manchester Utd             6       3       2       1       11:8             11

2. Villarreal                          5       2       1       2       9:7                  7

3. Atalanta                           5       1       3       1       10:10            6

4. Young Boys                     6       1       2       3        7:12              5

 

Grupi G

Salzburg – Sevilla 1:0, Wolfsburg – Lille 1:3

Tabela

1. Lille                        6       3       2       1       7:4       11

2. Salzburg               6       3       1       2       8:6       10

3. Sevilla                   6       1       3       2       5:5          6

4. Wolfsburg           6       1       2       3       5:10        5

 

Grupi H
Juventus – Malmo 1:0, Zeniti – Chelsea 3:3

Tabela
1. Juventus               6    5    0    1    10:6             15
2. Chelsea                 6    4    1    1    13:4             13
3. Zeniti                     6    1    2    3    10:10             5
4. Malmo                  6    0    1    5    1:14              1 / KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia